Na czym polegają działania kancelarii prawnej z zakresu prawa pracy?

Prawo pracy to zbiór przepisów, które przede wszystkim regulują relacje między pracodawcą a pracownikiem. Same zapisy prawne mogą być jednak przytłaczające dla osób, które nie specjalizują się w ich interpretacji. Warto jednak wiedzieć, że jeśli kiedykolwiek potrzebowałbyś pomocy z zakresu prawa pracy, warto udać się do profesjonalnej kancelarii prawnej, o której działaniach opowiadamy poniżej.

 

Opracowywanie dokumentów i umów z prawa pracy

Nie da się ukryć, że podstawowym dokumentem, który określa zasady współpracy pracodawcy i pracownika, jest umowa. Jest ich kilka rodzajów, a każdy z nich charakteryzuje nich inny stosunek dwóch zależnych od siebie podmiotów. Warto jednak pamiętać, że każda umowa cywilno-prawna musi być spisana w zgodzie z przepisami. Profesjonalna kancelaria prawna udzieli porad z zakresu prawa pracy, dzięki czemu będziesz mógł upewnić się, czy Twoja umowa jest skonstruowana poprawnie. Warto również pamiętać o tym, że niektóre działania lub formy wykonywania obowiązków również wymagają określenia ogólnych zasad. Dobrym przykładem może być tu praca w trybie zdalnym, którą wymaga usystematyzowania kluczowych aspektów, takich jak harmonogram godzinowy czy miejsce wykonywania czynności. Sformułowanie i stosowanie się do regulaminu może tu dać większą pewność, że wszystkie obowiązki powinny być wykonywane przez pracownika w założonej normie i na dokładnie określonych warunkach.

 

Prowadzenie negocjacji między pracownikiem i pracodawcą

W toku pracy nieuniknione są różnice zdań, które czasem mogą prowadzić do nieporozumień. Często wynikają one z różnej interpretacji oczekiwań oraz owoców pracy na linii pracownik-pracodawca. Warto więc pamiętać, że nawet w przypadku poważnych sporów wewnętrznych w zakładzie pracy, możliwe jest prowadzenie merytorycznych negocjacji. Pomoc wyspecjalizowanych prawników może okazać się tu kluczowa, ponieważ wiedzą oni, co reguluje prawo pracy i która strona w danym momencie działa w zgodzie z przepisami. Prowadzenie negocjacji z zaangażowaniem mediatora może być szczególnie przydatne w sytuacjach, w których między stronami sporu występuje duża dysproporcja w ilości zaangażowanych osób, na przykład kierownik produkcji oraz większość pracowników fizycznych.

 

Prowadzenie postępowania administracyjnego i sądowego

Nawet dokładając wszelkich starań, nieporozumienia między pracownikami a kierownictwem mogą skończyć się w sądzie. Nie każdy jest jednak w pełni świadomy swoich praw, dlatego warto pamiętać, że prawnicy z kancelarii prawnej od prawa pracy mogą być w stanie wesprzeć nas w batalii sądowej. Dobrym przykładem może być tu bezpodstawne zwolnienie dyscyplinarne pracownika. Aby udowodnić rację pracownika, często wystarczy dokładnie przeanalizować umowę o cywilno-prawną oraz zaistniałą sytuację. Wiele osób nie ma na to jednak wystarczająco dużo czasu lub kompetencji, natomiast wielu prawników od prawa pracy zajmuje się podobnymi sprawami na porządku dziennym i są oni w stanie reprezentować interes pracownika przed sądem.

 

Jak więc widać, kancelarie prawne oferują kilka przydatnych form pomocy, w ramach prawa pracy. Mogą oni pomóc sformułować oraz przeanalizować dokumenty, takie jak na przykład umowa o pracę, występować w roli mediatora podczas sporów, a także reprezentować Twoje interesy przed sądem.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments