Jak zrobić przelew błyskawiczny i ile to kosztuje?

Przelew błyskawiczny, nazywany również natychmiastowym lub ekspresowym, to rodzaj przelewu międzybankowego, dzięki któremu pieniądze pojawią się na rachunku bankowym odbiorcy już nawet po zaledwie kilku sekundach.

Płatności ekspresowe pojawiły się̨ w Polsce w 2012 roku. Przelew natychmiastowy możemy wykonać przez 24 godziny na dobę̨, 7 dni w tygodniu, również w weekendy i święta. Świetnym przykładem mobilnych przelewów ekspresowych są przelewy na telefon BLIK, realizowane w kilka sekund.

 

Jak zrobić przelew błyskawiczny?

Przelew expresowy jest bardzo prosty do wykonania. W zasadzie niewiele różni się̨ on od zlecenia tradycyjnego przelewu bankowego. Przelew ekspresowy można wykonać w 3 prostych krokach:

  1. Należy zalogować się̨ do swojej bankowości elektronicznej i odszukać dostępne metody wykonania przelewu. Są one dostępne zarówno w aplikacji mobilnej, jak i na stronie internetowej banku.
  2. W kolejnym kroku należy uzupełnić niezbędne dane do wykonania przelewu, czyli imię̨ i nazwisko odbiorcy, opcjonalnie adres, numer konta bankowego, tytuł przelewu oraz wpisać kwotę̨, która ma zostać przelana na rachunek odbiorcy.
  3. Krok trzeci to wybór opcji przelewu natychmiastowego. Przed potwierdzeniem płatności, warto jeszcze raz sprawdzić wpisane wcześniej dane (patrz punkt 2). Następnie konieczne jest potwierdzenie wykonania przelewu, czyli jego autoryzacja – za pomocą kodu SMS lub zatwierdzenia płatności w aplikacji mobilnej banku. Jeżeli dane są prawidłowe, wystarczy kliknąć w wyślij przelew.

Zanim jednak wykonamy przelew błyskawiczny, warto sprawdzić, czy dany bank obsługuje tego typu polecenia przelewów! Każdy bank posiada własny regulamin i nie każdy z nich obsługuje przelewy natychmiastowe.

Należy brać pod uwagę również fakt, że niektóre banki mogą udostępniać usługę przelewu natychmiastowego wyłącznie w wybranych godzinach, a nawet dniach. Warto pamiętać również, że przelew błyskawiczny można wykonać wyłącznie na określoną kwotę, a każdy bank ustanawia własny limit na takie transakcje.

 

Ile kosztuje przelew błyskawiczny?

Przelew natychmiastowy to opcja przesyłania gotówki skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Niestety taka błyskawiczna forma przesyłania pieniędzy często wymaga zapłacenia niewielkiej kwoty za usługę. Zazwyczaj należy liczyć się z kosztem od 5 do nawet 20 zł za jeden przelew, w zależności od banku.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments