Na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosku o Freistellung?

W Niemczech wiele procedur jest znacząco ułatwionych dla właścicieli firm, jednak i tak trzeba być świadomym wszystkich przepisów i zasad, których należy przestrzegać. Jedną z najpopularniejszych branż wybieranych przez Polaków jest branża budowlana. W przypadku firm o takim charakterze kluczowe jest złożenie wniosku o Freistellung. Jak wygląda ta procedura? Sprawdź!

 

Wniosek o Freistellung – co musisz o nim wiedzieć?

Prowadzenie firmy budowlanej w Niemczech wymaga przestrzegania szeregu obowiązków, w tym regularnego opłacania wszystkich wymaganych podatków. Jednym z tych podatków jest Bauabzugsteuer – danina od usług budowlanych. Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku dochodowym, a zaliczka na podatek jest potrącana bezpośrednio z wynagrodzenia zleceniobiorcy, o czym mówi paragraf 48 wspomnianej ustawy. Oznacza to, że na konto firmy wykonującej prace budowlane wpływa kwota pomniejszona o 15% w stosunku do tej, która została określona w umowie. Warto zauważyć, że podatek jest pobierany od każdej wystawionej faktury i przekazywany na konto bankowe odpowiedniego urzędu skarbowego (Finanzamt).

Aby uzyskać zwolnienie z płacenia zaliczki na podatek budowlany, konieczne jest złożenie wniosku w jednym z czterech wyznaczonych urzędów. Polscy obywatele mogą to zrobić w następujących miejscach:

  • Finanzamt Hameln,
  • Finanzamt Oranienburg,
  • Finanzamt Cottbus,
  • Finanzamt Nördlingen z Außenstelle Donauwörth.

Zgromadzenie niezbędnych dokumentów umożliwi sprawną realizację procesu.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech? Dokumentem potwierdzającym zwolnienie jest stosowne zaświadczenie, Freistellungsbescheinigung. Aby je otrzymać, konieczne jest posiadanie numeru identyfikacji podatkowej (niem. Steuernummer). To w praktyce oznacza, że osoba ubiegająca się o zwolnienie musi być niemieckim podatnikiem. W przypadku braku numeru identyfikacyjnego podatkowego należy złożyć wniosek o rejestrację, który umożliwi jego uzyskanie. W formularzu wniosku wskazuje się cel uzyskania Steuernummer.

Ile czasu zajmuje uzyskanie zwolnienia z podatku budowlanego? Decyzja w sprawie zwolnienia z podatku może zająć do miesiąca, a jej ważność zazwyczaj obejmuje rok. Wniosek zostanie rozpatrzony nawet w przypadku, gdy firma nie działa na terenie Niemiec. Jednak konieczne jest udokumentowanie terminowego opłacania podatku do Finanzamtu.

 

Czy zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech można załatwić w Polsce?

Polskie firmy świadczące usługi budowlane w Niemczech mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku budowlanego, pod warunkiem regularnego opłacania podatku do tamtejszego urzędu skarbowego. Pozytywna decyzja będzie wydana, jeśli spełnione zostaną poniższe kryteria.

  • Brak zaległości podatkowych w Finanzamcie. Zaleca się regularne opłacanie podatku dochodowego co roku, również w przypadku osób prywatnych. Niemieckie przepisy podatkowe pozwalają na złożenie deklaracji nawet do czterech lat po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Jednakże opóźnienie może skomplikować proces uzyskania Freistellung w przyszłości.

Firma nie przekroczyła progu wartości świadczonych usług budowlanych, który wynosi 5 000 euro. Przekroczenie tej kwoty wymaga obowiązkowego opłacania podatku.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments