Napisane przez on 21/12/2013 in Ogólne | 118 komentarze

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Pracownikowi który wychowuje przynajmniej jedno dziecko do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy. Pracownik ma prawo do 2 dni zwolnienia na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Art. 188 k.p. Wymiar tego zwolnienia od pracy nie jest uzależniony od liczby dzieci, przysługuje tylko 2 dni na łącznie wszystkie dzieci.

Uprawnienie do dwóch dni opieki nad dzieckiem jest zagwarantowane ustawowo, pracodawca tego uprawnienia nie może wyłączyć w drodze uzgodnień umownych. Nie może też być ograniczone na podstawie jakichkolwiek przepisów zakładowych np. : w regulaminie pracy.

 

Kto może skorzystać z dni wolnych na dziecko?  
Z tego uprawnienia mogą skorzystać nie tylko rodzice biologiczni, ale również inne osoby sprawujące nad dzieckiem, w szczególności:

 • rodzic adopcyjny,
 • rodzic zastępczy,
 • inny opiekun prawny,
 • opiekun faktyczny.

 

Ważne!

Rodzic  pozbawiony przez sąd władzy rodzicielskiej, traci uprawnienie do korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.

 

Które z rodziców może skorzystać z dni wolnych na opiekę?
Dwa dni zwolnienia w roku kalendarzowym przysługują łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Oznacza to że rodzice mają w sumie do wykorzystania 2 dni zwolnienia w trakcie danego roku kalendarzowego, a nie po dwa dni na osobę – rodzica.

Obowiązuje przy tym zasada, że z uprawnienia tego może korzystać tylko jedno z rodziców lub opiekunów. Jeśli więc jedno z rodziców lub opiekunów wzięło dzień wolny na opiekę nad dzieckiem, to drugi rodzic/opiekun nie może już skorzystać z tego prawa w danym dniu.

Na omawiane uprawnienie nie ma wpływu sprawowanie opieki nad dzieckiem przez drugiego, nie pracującego lub przebywającego na urlopie macierzyńskim, czy wychowawczym rodzica.

 

Liczba dzieci a wymiar zwolnienia.
Niezależnie od tego, czy pracownik wychowuje jedno, dwoje, troje czy więcej dzieci spełniających określone w Kodeksie pracy kryterium wiekowe – przysługuje tylko 2 dni na łącznie wszystkie dzieci.

 

Wiek dziecka a prawo do dni wolnych.
Prawo do skorzystania z dni wolnych przysługuje na dziecko w wieku do 14 lat.  Dziecko osiąga 14 lat w dniu swoich 14 urodzin. Ostatnim dniem, w którym pracownik może skorzystać z omawianego uprawnienia jest dzień poprzedzający datę czternastych urodzin dziecka. W dniu czternastych urodzin dziecka pracownikowi nie przysługuje już prawo do zwolnienia, ponieważ dziecko to osiągnęło 14 lat, czyli nie spełnia kryterium określonego w Kodeksie pracy.

Prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem przysługuje niezależnie od:

 • wymiaru czasu pracy,
 • stażu pracy,
 • rodzaju umowy o pracę (czas określony, czas nieokreślony, okres próbny czy umowa na zastępstwo).

 

Zatrudnienie w dwóch zakładach pracy a prawo do dni wolnych                                         W każdym zakładzie pracy pracownik nabywa odrębne prawa do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.

 

Niewykorzystane dni.
Niewykorzystane dni wolne z prawem do wynagrodzenia nie przechodzą na kolejny rok. Jeżeli pracownikowi w 2013 roku przysługują dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Może je wykorzystać do 31.12.2013 r. włącznie. Dni nie wykorzystane przepadają.

 

 

Dni wolne  od pracy na opiekę nad dzieckiem udzielane są tylko na wniosek pracownika.

 

Print Friendly

118 Odpowiedzi na post “Dni wolne na opiekę nad dzieckiem”

 1. Łukasz pisze:

  Witam czy jeżeli w styczniu brałem 2 tygodnie tej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem to czy w marcu mogę wziąć w niedzielę opiekę na 8 godzin

 2. Agnieszka pisze:

  Na początku ubiegłego roku składałam oświadczenie, że będę korzystała z 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym. Zapomniałam z nich skorzystać i przepadły. Czy pracodawca powinien przypomnieć o należnych 2 dniach opieki, skoro wymaga takiego oświadczenia?

 3. Gosia pisze:

  Witam,

  jeśli pracownik drugiego i trzeciego stycznia wziął za zgodą pracodwawcy opiekę na dziecko a od czwartego stycznia jest na urlopie wychowawczym do końca roku to czy należy mu się urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze? Z góry dziękuję i pozdrawiam!

 4. justyna pisze:

  Witam,
  zostałam zatrudniona w listopadzie 2016 r. wystąpiłam do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie 2 dni wolnych o opiekę nad dzieckiem do końca roku kalendarzowego. Pracodawca nie chce podpisać wniosku i uważa że jest to „fanaberia” i „naciąganie” pracodawcy biorąc wolne na opiekę nad zdrowym dzieckiem. Jakie mogę poczynić kroki aby pracodawca ten obowiązek spełnil

 5. Juko pisze:

  Czy rodzice z ograniczonyni prawamu moga wzias opieke

 6. Z zapytaniem pisze:

  Witam,

  Jak sprawa wygląda w kwestii pracy przez 7 dni w tygodniu i święta?
  Czy opiekę można wziąć wówczas na przykład w sobotę lub niedzielę?
  Wszystkie dni mamy jednakowo płatne.

  Dziękuję za odpowiedź w sprawie

  • Jowita pisze:

   Dni wolne na opiekę udzielane są w dni pracujące dla danego pracownika niezależnie czy wypadają w niedzielę czy święta.

   • Z zapytaniem pisze:

    Prosiłabym nie publikować tego, co poniżej (jeszcze nie napisałam:). Chyba, że to konieczne lub komuś może pomóc. Ewentualnie, czy mogłabym napisać na maila? Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. A nie ukrywam, że w pracy pomocy nie uzyskałam, choć kwestia dotyczy mojego dziecka pozostawionego bez opieki w dniu jutrzejszym, a mąż był zmuszony wyjechać… Dziękuję, pozdrawiam

 7. Krzysztof pisze:

  Witam serdecznie.
  Proszę o udzielenie odpowiedzi w pewnej kwestii. W firmie, w której pracuje moja żona chcąc skorzystać ze zwolnienia 2-dniowego z tytułu wychowania dziecka w wieku do lat 14 musiała wypełnić oświadczenie, na którym znajdowało się oświadczenie dotyczące uprawnień jakie wynikają z opieki nad dzieckiem do lat 4, z których z założenia miałem korzystać ja jako mąż. Czy w takim przypadku biorąc opiekę 2 dni nad dzieckiem, uprawnienia dotyczące opieki do lat 4 przysługują automatycznie temu rodzicowi, który skorzystał z dwudniowej opieki? Czy z uprawnień dotyczących pracy powyżej 8 godzin i pracy w godzinach nocnych z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 4 może skorzystać drugi z rodziców w przypadku, gdy rodzic wypełniający oświadczenie, wyraził zgodę na pracę powyżej 8 godzin i pracę w godzinach nocnych? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

 8. Anna pisze:

  witam,

  Mam pytanie . Pracuje w szkole i od 1 stycznia do 30 sierpnia miałam umowe na 15/18 etatu. Od 1 wrzesień bede miała umowe na 9/18 . W pierwszym semestrze wykorzystałam 3 godziny urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem. Ile godzin urlopu przysługuje mi jeszcze od września ?

 9. Ilona pisze:

  Witam, nirtuje mnie jedna rzecz, a mianowicie jestem zatrudniona na umowę o pracę w jednej firmie z ojcem dziecka.Moje pytanie brzmi czy przysługuje nam po 60 dni zwolnienia l4 opieki na dziecko czy w sumie 60 dni? U mnie w pracy twierdzą, że przysługuje nam w sumie 60 dni.

  • Jowita pisze:

   60 dni jest to wymiar przysługujący łącznie matce i ojcu dziecka, bez względu na liczbę dzieci oraz niezależnie od liczby innych członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego.

  • aaa pisze:

   tak naprawdę jest 45 dni opieki plus do tego 15 dni chorobowego co nam daje 60 dni ,to możesz ty lub twoja żona wykorzystać

 10. jakub pisze:

  Witam.
  Mam pytanie.
  Rozdzieliłem dni opieki nad dzieckiem zdrowym. Pierwszego dnia wykorzystałem cały dzień i dwa dni później mogę wykorzystać 4h, czy muszę ponownie wybrać cały dzień.
  Czy nie jest tak, że jak wezmę 1 dzień cały to drugi też musi być cały dzień? Czy 2 dnia mogę odebrać godziny?

  • Jowita pisze:

   Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
   O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym dni wolnych na opiekę nad dzieckiem decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. (art. 188 § 2) Co za tym idzie nie będzie można w trakcie roku kalendarzowego zmienić wyboru z godzinowego na dni i odwrotnie.
   Więcej tutaj: http://e-prawapracownika.pl/2324/opieka-na-dziecko-do-lat-14-w-wymiarze-godzinowym-od-2016/

 11. EWELA pisze:

  a u mnie w pracy pracodawca mowi ze nie chce słyszec o opiece kazdej z nas czyli mi i moim koleżankom te dni przepadają…a pracuje juz prawie 6 lat… jak przyszłam do pracy to nie podpisywałam nic ,że zrzekam sie opieki albo ,ze moj btły mąz bedzie pobierał 2 dni opieki…to czyli jak ktos za mnie podrabia podpis w pracy??/

 12. adik pisze:

  Czy jesli zona jest na zwolnieniu na dziecko a mi przysluguje opieka 2 dni to czy moge w trakcie tego jej zwolnienia wziasc 1 dzien opieki.czekam na odp:)

  • Jowita pisze:

   Taj jak pisałam w powyższym wpisie na blogu:”Na omawiane uprawnienie nie ma wpływu sprawowanie opieki nad dzieckiem przez drugiego, nie pracującego lub przebywającego na urlopie macierzyńskim, czy wychowawczym rodzica”. I nie ma też znaczenia przy udzielaniu tego dnia, że drugi rodzic dziecka pobiera zasiłek opiekuńczy na omawiane dziecko.

 13. Adam pisze:

  Witam
  Proszę o podanie podstawy prawnej, na podstawie której na dzień dzisiejszy (marzec 2016) kodeks pracy dopuszcza możliwość podziału dwóch dni na zdrowe dziecko pomiędzy obydwoje pracujących rodziców. Art 189_1 mówi jasno, że gdy oboje rodziców są zatrudnieni, z uprawnienia do opieki z art 188 może skorzystać tylko jedno z nich. Nie sprecyzowano, że „danego dnia jedno z nich”. Już piszę skąd to pytanie: moj pracodawca oprócz wniosku o udzielenie dnia wolnego na zdrowe dziecko wymaga ode mnie wypełnienia i podpisania oświadczenia, że drugi rodzic nie będzie w swoim zakładzie pracy korzystał z tego prawa. Nie „w danym dniu“ ani „jednocześnie” tylko w ogóle. Czy to wymaganie jest zgodne z prawem?

 14. martyn pisze:

  Witam
  Chcę rozwiązać umowę o prace. A mam pare dni urlopu za ubiegły rok i za ten. Z powodu mojego zdrowia. Czy moge do tego wypowiedzenia doliczyć dwa dni opieki nad dzieckiem?

  • Jowita pisze:

   Jeżeli nie korzystała Pani w tym roku zwolnienia na opiekę nad dzieckiem (art. 188 K.p.) to może Pani złożyć wniosek w tej sprawie do pracodawcy.

   W okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje czy udzieli urlopu wypoczynkowego czy też wypłaci ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 15. Baska pisze:

  Ja pracuje na umowe .maz jest na krusie czy należą mi sie 2. dni na dziecko .Mowia ze jak na krusie maz to nie bo nie pracuje ??

 16. kasienka pisze:

  Mam umowę o prace do 15 marca 2016 i potem idę na zasiłek dla bezrobotnych czy mogę wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem?

 17. Tomasz pisze:

  Mam pytanie gdy wziolem 2 dni urlopu u pracodawcy z ktorym rozstalem sie w danym roku,i w tym samym roku wziolem u kolejnego pracodawcy 2 dni urlopu. czy jest to mozliwe ??
  Chodzi u urlop na dziecko.

  • Jowita pisze:

   Dwa dni opieki przysługują na cały rok kalendarzowy. Jeżeli wykorzystał Pan te 2 dni u poprzedniego pracodawcy to kolejny pracodawca nie ma już obowiązku udzielenia omawianych dni.
   Informację o wykorzystanych dniach w bieżącym roku kalendarzowym zamieszcza się w świadectwie pracy.

 18. Ela pisze:

  Proszę o odpowiedź. Jestem nauczycielką i wzięłam urlop z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym, aby odebrać wyniki badań. Dziecko nie było mi potrzebne więc poszło do szkoły. Pan dyrektor zarzucił mi, że dziecko powinno być ze mną. Czy miał rację? Nigdzie przepisy tego nie precyzują.

  • Jowita pisze:

   Pracownik nie ma obowiązku uzasadniać złożonego wniosku o opiekę nad zdrowym dzieckiem. Dziecko w danym dniu nie musi wymagać bezpośredniej opieki lecz może Pani mieć do załatwienia sprawy związane z opieką nad dzieckiem tj. np. odbiór wyników badań.

 19. Ola pisze:

  Ponawiam pytanie. Jestem w wolnym zwiazku z rozwodnikiem ktory ma starsze dziecko z byla żona i o 2 dni opieki z nia sie dogaduje ktore z nich bierze, czy w takim przypadku mi sie tez nalezy na moje nowo narodzone dziecko, czy jak oni juz wykorzystaja ja zostaje z niczym??

 20. Ola pisze:

  Jestem w wolnym zwiazku z rozwodnikiem ktory ma starsze dziecko z byla żona i o 2 dni opieki z nia sie dogaduje ktore z nich bierze, czy w takim przypadku mi sie tez nalezy na moje nowo narodzone dziecko, czy jak oni juz wykorzystaja ja zostaje z niczym??

 21. Jowita pisze:

  Dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem z art. 188 K.p. nie mają żadnego związku z urlopem wypoczynkowym.

  Pracodawca nie może odliczyć owych 2 dni z puli przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

 22. S. pisze:

  Mam pytanie dot urlopu na dziecko.
  Czy ten urlop wliczany jest jest w urlop wypoczynkowy.

  Czy pracodawca może odliczyć mi te 2 dni opieki nad dzieckiem od urlopu wypoczynkowego??

 23. Jowita pisze:

  Liczone jako dwa dni.

 24. Kasia pisze:

  Czyli opieka w czasie dyżuru nocnego jest interpretowana jako jedna zmiana w pracy a nie dwa dni pracy?

 25. Jowita pisze:

  Liczone jako jeden dzień.

 26. Kasia pisze:

  Czy w zakładzie pracy zatrudniającym w godzinach nocnych opieka nad dzieckiem w czasie takiej zmiany to jeden czy dwa dni wykorzystanej opieki? Np.mam noc z poniedziałku na wtorek w godz od 22 do 8?

 27. Jowita pisze:

  2 dni

 28. Mariusz pisze:

  Mój syn urodził się 28.11.2015r. Ile dni na dziecko przysługuje mi jeszcze w tym roku?

 29. Jowita pisze:

  Ostatnim dniem, w którym pracownik może skorzystać z omawianego uprawnienia jest dzień poprzedzający datę czternastych urodzin dziecka.Jeżeli dni od 1 – 3 stycznia są dla Pani dniami wolnymi od pracy to trudno na te dni wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Co za tym idzie w 2016 takie dni nie będą już Pani przysługiwały.

 30. grażyna f. pisze:

  Proszę o odpowiedź, mój syn kończy 14lat 4 stycznia,poprzedzające dni są wolnymi od pracy,czy przepada mi opieka?Czy to moja wina że tak ułożył. się kalendarz,dlaczego mam być statna?

 31. Jowita pisze:

  Jeżeli pracownik ma z tym samym pracodawcą dwie umowy (dotyczące pracy różnego rodzaju) – to z każdej umowy ma prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 lat.

 32. okarola@ pisze:

  Jak wygląda sytuacja, gdy u JEDNEGO pracodawcy mam dwie umowy o pracę – jedna na pół etatu, druga na cały. Czy wtedy mam prawo do opieki na dzieckiem osobno z każdej umowy o pracę (2x 2 dni), czy mam prawo do opieki nad dzieckiem pojedyncze, bo to ten sam pracodawca?

  Pozdrawiam

 33. Jowita pisze:

  Ostatnim dniem, w którym pracownik może skorzystać z omawianego uprawnienia jest dzień poprzedzający datę czternastych urodzin dziecka.

 34. Wojtek pisze:

  Witam ! Córka 27.01.2016 r.kończy 14 lat ,czy należy mi się w roku 2016 opieka nad dzieckiem i do kiedy ją muszę wykorzystać.

 35. Jowita pisze:

  Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia już wykorzystanego zwolnienia na opiekę na dziecko. Pozdawiam

 36. Michał pisze:

  Pani Jowito, proszę uściślić odpowiedź, bo dla mnie nie jest jednoznaczna. Pisząc „nie ma obowiązku” rozumiem, że może a nie musi. Czy zatem nie mam prawa do tych 2 dni w nowym zakładzie pracy?Proszę o precyzyjną odpowiedź,z góry dziękuję,Michał.

 37. Jowita pisze:

  Dni wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem udzielane są tylko na wniosek pracownika.

 38. mariusz pisze:

  Czy pracodawca może mi wpisać opiekę w sobotę i niedzielę? kiedy są to dni pracujące na dziecko do 14 lat

 39. Jowita pisze:

  O tym, że wykorzystał Pan zwolnienie na opiekę na dziecko z art. 188 K.p. w wymiarze 2 dni, poprzedni pracodawca informuje w świadectwie pracy w ust. 4 pkt 5, co za tym idzie kolejny pracodawca nie ma obowiązku udzielenia omawianego zwolnienia.

 40. Michał pisze:

  Witam, do czerwca br. wykorzystałem w zakładzie pracy 2 dni opieki nad dziećmi. Od września pracuję w nowym zakładzie pracy. Czy mam prawo wykorzystać również dwa dni na dzieci, do końca roku czy już nie mam takiej możliwości?Pozdrawiam.

 41. Jowita pisze:

  Na omawiane uprawnienie nie ma wpływu sprawowanie opieki nad dzieckiem przez drugiego, nie pracującego lub np. studiującego rodzica dziecka. Może Pan na ten dzień wypisać wniosek.

 42. Anonim pisze:

  Wychowuje syna l.9 wraz z żoną,w niedzielę małżonka studiuje,prosiłem o wolne ale dostałem I zmianę,czy mogę na ten dzień napisac wniosek o 1 dzień opieki

 43. Jowita pisze:

  Przepisy nie określają jak często pracownik może składać oświadczenie o zamiarze korzystania z dni wolnych z art. 188 K.p. Takie oświadczenie przechowywane jest aktach osobowych w części „B” Pani mąż może złożyć w swoim zakładzie pracy oświadczenie o zamiarze korzystania z dnia wolnego wraz z Pani oświadczeniem o wykorzystaniu jednego dnia i rezygnacji z wykorzystania drugiego dnia wolnego. Wzór takiego oświadczenia w zakładce „Wzory dokumentów” na tej stronie. E-prawapracownika.pl

 44. Agnieszka pisze:

  Witam,
  w tym roku wykorzystałam jeden dzień opieki, ale zaszłam w ciążę. Z powodu komplikacji będę na l4 do końca ciąży (04.2016). Pracodawca twierdzi, iż opieki nie można podzielić i drugi dzień nie należy się mężowi i przepadnie, czy słusznie?
  Pozdrawiam

 45. Jowita pisze:

  Nie przysługują drugiemu rodzicowi zatrudnionemu.

  Kodeks pracy nie zabrania podejmowania zatrudnienia w dwóch różnych zakładach pracy w oparciu o umowę o pracę. Będąc zatrudnioną w dwóch firmach jednocześnie pracownik odrębnie nabywa prawa i obowiązki.

  Kadry w Pani zakładzie powinny wykonać telefon do Państwowej Inspekcji Pracy w celu uzyskania informacji. Lub poczytać publikacje na ten temat którym się zajmują a o którym nie mają wiedzy.

 46. Aneta pisze:

  Wykorzystałam w jednym miejscu pracy dwa dni opieki nad dzieckiem. W drugim zakładzie w którym jestem zatrudniona też na pełny etat w kadrach twierdza, że nie przysługują mi więc dni opieki nad dzieckiem (skoro brałam je w innym zakładzie) , jakie przepisy to regulują? na co mogę sie powołać?

 47. Jowita pisze:

  Dwa dni opieki z art. 188 Kodeksu pracy przysługują licząc od momentu urodzenia ale tylko jednemu z rodziców. Nie po dwa dni na każdego rodzica lecz 2 dni łącznie na rodziców. Dokumenty wymagane to: akt urodzenia, wniosek o udzielenie dnia/dni wolnych, oświadczenie drugiego rodzica o braku zamiaru wykorzystania opieki na dziecko.

 48. Leszek pisze:

  Witam.

  Czy w sytuacji gdy dziecko jest od urodzenia w szpitalu (wcześniak) rodzicom przysługują dwa dni wolnego od dnia urodzenia czy tez od dnia wyjścia dziecka ze szpitala?

  Czy wystarczy dostarczenie aktu urodzenia pracodawcy i pózniej po prostu wystawienie wniosku o dzień wolny? Czy moze jakoś inaczej trzeba udowadniać prawa do tego typu wolnego?

  Z góry dziękuje za odpowiedz.

 49. Jowita pisze:

  Dni opieki nad dzieckiem należy wykorzystać za te dni przysługuje pracownikowi.

  Z kolei dni nie wykorzystane przepadają i nie przysługuje za nie ekwiwalent.

 50. Iwona pisze:

  Witam,
  po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz wypoczynkowego złożyłam wniosek o dwa opieki na dziecko. Niestety pracodawca nie zapłacił mi za te dwa dni twierdząc, iż w takich okolicznościach nie należy mi się ekwiwalent.
  Proszę o informację czy faktycznie można nie zapłacić za te dni??
  Pozdrawiam i dziękuję!!

 51. Jowita pisze:

  Wykorzystanie dwóch dni opieki na dziecko nie ma związku z tym czy w danych dniach drugi rodzic dziecka jest zatrudniony czy jest na zwolnieniu L-4 czy też np. zarejestrowany jako bezrobotny.

 52. weto pisze:

  Witam,
  Zgłaszałem w zakładzie pracy że będę korzystał z 2 dni na dziecko, a żona nie. Żona obecnie przebywa na zwolnieniu w związku z chorobą dziecka (zwolnienie na dziecko). Czy w trakcie jej zwolnienia mogę skorzystać z tych 2 dni?
  dziękuję za odpowiedź
  pozdrawiam

 53. Jowita pisze:

  Dwa dni przysługują niezależnie przez jaki okres czasu była Pani niezdolna do pracy. Ważne jest zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę i posiadanie dzieci/dziecka w wieku do 14 lat.

 54. Daga pisze:

  Witam,
  Jeśli byłam za zwolnieniu chorobowym od stycznia do czerwca, później pobierałam rentę rehabilitacyjną do końca października a od listopada znowu chodzę do pracy to czy przysługują mi te 2 dni opieki nad dzieckiem??

 55. Jowita pisze:

  Tak, nawet dla celów dowodowych.

 56. xxx pisze:

  czy za każdym razem trzeba wypełniać wniosek o dni wolne.

 57. ASIA26 pisze:

  Mam pytanie mam opieke na opiece mam na chorego syna do soboty i dowiedziałam sie ze sobotę odwołali i mamy ten dzień odpracować w inny dzień czy ja tez musze go odpracowac

 58. Izabela pisze:

  Witam, jestem zatrudniona na 1,5 etatu w jednym zakładzie pracy na dwóch odrębnych umowach i różnych stanowiskach. Czy 2 dni opieki nad dzieckiem przysługują mi na konkretną umowę czy i w tym przypadku są niezależne od etatu. Proszę o argumentację zgodną z przepisami KP (pracodawca twierdzi, że opieka należy mi się tylko na wymiar etatu jednego ze stanowisk)

 59. jowita pisze:

  Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 % podstawy jego wymiaru. Wypłaca się go za każdy dnień niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy.

  W przypadku gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników zasiłek wypłaca ZUS. ZUS wypłaca zasiłek do 30 dni od momentu złożenia kompletu dokumentów uprawniających do wypłaty zasiłku.

  Z kolei gdy pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników zasiłek wypłaca ZUS ale za pośrednictwem pracodawcy.

  Okres wypłaty zasiłku nie jest uzależniony od wymiaru etatu, pisałam o tym tutaj:
  http://e-prawapracownika.pl/1352/zasilek-opiekunczy-z-zus/

 60. BASIA pisze:

  WITAM MAM PYTANIE CO DO OPIEKI NAD CHORYM DZIECKIEM PRACUJE NA POL ETATU ILE DNI MI SIE NALEZY? I JAK TO JEST WYPŁACANE 80%?I KTO TO SYPLACA PRACOWAWCA CZY ZUS ?JEZELI ZUS TO ILE MA CZASU NA WYPLACENIE PIENIAZKÓW

 61. jowita pisze:

  Rodzice dziecka/dzieci, mogą podzielić dni wolne na opiekę między sobą. Mąż może wykorzystać jeden dzień oraz żona jeden dzień.

 62. Aneta pisze:

  moj maz wykorzystal 1 dzien w tym roku, czy ja (matka) moge wykorzystac drugi, czy, jako ze maz wykorzystal 1 dzien, musi tez wykorzystac drugi?

 63. jowita pisze:

  Nie ma obowiązku tłumaczenia pracodawcy w jaki sposób zamierza Pani wykorzystać dni na opiekę na dziecko/dzieci.

 64. Zyta pisze:

  Witam,wzięłam opiekę na dziecko w tym samym czasie dwoje moich dzieci było w szkole. Czy pracodawca może mi z tego powodu coś zarzucić?Wyczytałam gdzieś ze nie muszę podawać powodów urlopu oraz w jaki sposób zamierzam go wykorzystać ale wolę się upewnić.Pozdrawiam.

 65. juliusz pisze:

  pracodawca odmowil mi udzielenia opieki nad dzieckiem twierdzac ze opieke moge wykorzystac do 19 .12.2014 opieke chcialem wykorzystac 29;30 grudnia 2014 ale on twierdzi ze w tym okresie jest duzo osob na urlopach i na moim podaniu umiescil swoj pdpis z trescia nie wyrazam zgody

 66. jowita pisze:

  Tak, ma Pan prawo do skorzystania z 2 dni zwolnienia od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

 67. Łukasz pisze:

  czy będąc ojcem bez ograniczonych praw rodzicielskich ale z przyznanymi prawami do widywania w dwa weekendy w każdym miesiącu,mam prawo do korzystania z 2 dni wolne na opieką nad dzieckiem, jeżeli matka dziecka nie pracuje i nie korzysta z tego

 68. jowita pisze:

  Na omawiane uprawnienia nie ma wpływu, fakt przebywania w tym okresie przez drugiego rodzica na urlopie wypoczynkowym.

 69. Ana pisze:

  Mam pytanie, czy opiekę nad dzieckiem (zdrowym) można wziąć w tym samym czasie, w którym drugi rodzic wykorzystuje urlop wypoczynkowy? Czy są tutaj są jakieś ograniczenia tak jak przy opiece nad chorym dzieckiem?
  Pozdrawiam

 70. Łukasz pisze:

  Czy urlop na dziecko jest jak urlop na żądnie, pracownik powiadamia pracodawce w dniu pracy ( ale przed jej rozpoczęciem)?
  i mu się on należy bez podania jakiejkolwiek przyczyny.

 71. jowita pisze:

  Niezależnie od wymiaru etatu w jakim pracownik świadczy pracę, w roku kalendarzowym przysługują 2 dni wolne na opiekę nad zdrowym dzieckiem. Świadczenie pracy z jednoczesnym przebywaniem na urlopie rodzicielskim nie jest przeszkodą do wykorzystania dni wolnych, przysługujących zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy.

 72. AGA pisze:

  Czy w czasie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą można korzystać z 2 dni wolnych na opiekę? W jakim wymiarze? Pełnych 2 dni czy np. 1 dzień ze względu na to, że łączę urlop z 1/2 etatu?

 73. Dorota pisze:

  Proszę o poradę jak w takim razie „wytłumaczyć” pracodawcy że pół etatu w umowie nie ma żadnego znaczenia?! Cały czas słyszę ze należą mi się 4 godziny :-/ a resztę zamierza rozłożyć mi na kolejne dni do odpracowania :-(

 74. jowita pisze:

  W przepisach Kodeksu pracy ustawodawca nie wprowadził zakazu udzielenia pracownikowi dni opieki nad dzieckiem w przypadku gdy drugi rodzic dziecka nie pracuje, czy też opłaca KRUS.

 75. Aga pisze:

  Czy maz majac prace moze wykorzysac te 2 dni urlopu na dziecko niezaleznie od tego czy pracuje ja na roli lub tylko oplacam sie z krusu ???

 76. jowita pisze:

  Dwa dni wolne na sprawowanie opieki nad dzieckiem są udzielane na dni a nie na godziny tak jak urlop np. wypoczynkowy.

  Jeżeli dzień wolny zostanie ustalony akurat w dniu w którym wypada Pani 8 czy też 12 godzin pracy – to nieobecność liczona jest jako dzień a nie przeliczana na godziny. Inaczej ujmując: Pani zysk – pracodawcy strata;) Pozdrawiam:)

 77. Dorota pisze:

  Witam, pracuje na umowę o pracę na pół etatu ale w grafiku zdarzaja się zmiany 8 godzinne, jeżeli potrzebowała bym opiekę na dziecko właśnie w tym dniu to jak to wygląda godzinowo? Jak będę z tego rozliczona?

 78. jowita pisze:

  Sąd musi wskazać, do jakiego rodzaju praw i obowiązków ogranicza władzę rodzicielską danego rodzica. To czy pracownikowi będą przysługiwały dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, zależy od zakresu ograniczenia w wykonywaniu władzy rodzicielskiej.

 79. klaudiia pisze:

  co w sytuacji, kiedy ojciec ma ograniczone prawa i wykorzystałby te dni przede mną?

 80. jowita pisze:

  W styczniu wykorzysta Pani 1 dzień tj. 2.01.2015, ten dzień jest dla Pani dniem roboczym/pracującym. Dni wolne na opiekę można wykorzystać tylko w danym roku kalendarzowym, tzn. dni wolnych za 2015 r. nie można wykorzystać w 2014 r.

  W Pani przypadku 1 dzień pozostanie niewykorzystany.

 81. Ilona pisze:

  Proszę o odpowiedź w sprawie niszczęsnego zbiegu okoliczności w stycznu 2015r. Syn ma 14-te urodziny 05-01-2014r. Dniami roboczymi do tego czasu (do 05-01-2015r.-do jego urodzin) jest 2 stycznia i 5 stycznia. Kiiedy mogę wykorzystać dni opieki? Czy w takiej sytuacji mogę to zrobić 5 stycznia- w dniu jego urodzin? Lub czy istnieje możliwość w tak szczególnej sytuacji wziąść ten dzień w grudniu 2014 lub innego dnia?

 82. jowita pisze:

  Pomimo tak krótkiego stażu pracy przysługują Pani 2 dni wolne w związku z opieką nad dzieckiem.

 83. J pisze:

  Mój syn ma 3 latka. Umowa z poprzednim pracodawca skończyła się 31.12.2013. nową pracę rozpoczęłam 14.10.2014. Czy pomimo tak krótkiego stażu pracy należą mi się dni wolne na dziecko w tym roku? W jakim wymiarze?

 84. Ilona pisze:

  05-01-2015r. Mój syn ma 14-te urodziny . 04-01-2015 jest niedziela, zaś 06-01-2015 dzień świąteczny.Nie ma możliwości wykorzystania opieki nad dzieckien (02-01-2015 -w jedyny dzień pracy zamierzam wykorzystać jedną z dwóch przysługujących dni opieki nad dzieckiem) Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość wykorzystania drugiego dnia opieki nad dzieckiem w dniu jego urodzin(05-01-2015r.) lub w innym terminie?
  Jestem zdruzgotana tym faktem, co robić?

 85. jowita pisze:

  Dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem/dziećmi nie mają jakiegokolwiek związku z urlopem wypoczynkowym.
  Nie jest to urlop wypoczynkowy.
  Pracodawca nie udzielając pracownikowi dni wolnych od pracy tłumacząc, że ten ma jeszcze do wykorzystania urlop wypoczynkowy zamiast dni wolnych na opiekę a co za tym idzie uniemożliwia skorzystanie z tego zwolnienia narusza przepisy związane z rodzicielstwem.

 86. klaudia pisze:

  rozmaiwałam z pracodawcą na temat wykorzystania urlopu z tytułu opieki nad zdrowym dzeckiem. Stwierdził,że te dwa dni wliczają się w pulę urlopu wypoczynkowego. Czy to prawda, czy mimo wykorzystania pełnej puli urlopu wypoczynkowego mogę wykorzystać jeszcze ten na opiekę nad dzieckiem? z góry dziękuję za odpowiedź

 87. jowita pisze:

  Art.188. Pracownicy wychowującej przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

  Pracodawca odmawiając zgody na udzielenie dni wolnych popełnia umyślne wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

 88. Ania pisze:

  Witam pracuję na dwie zmiany na całym etacie. Chciałabym wykorzystać dzień opieki w niedziele akurat w tym dniu wypada mi zmiana.Czy mogę bez przeszkód poprosić o pracodawcę w tym dniu o wykorzystania opieki nad dzieckiem. Dodam , że pracodawca wcześniej odmówił koleżance gdy chciała wykorzystać w weekend- zastanawiam się czy miał prawo bo nie podała żadnego konkretnego powodu .

 89. jowita pisze:

  Nigdzie w przepisach nie znalazłam, że w przypadku gdy rodzic dziecka wykorzystuje 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem ZUS nie będzie opłacał składek na ubezpieczenie niani.W końcu za dni opieki płaci pracodawca.

  Może być taki przypadek, że niania opiekuje się dzieckiem w poniedziałek, środę i piątek a Pani dni na opiekę nad dzieckiem wykorzysta np. we wtorek i czwartek.
  W czasie tych 2 dni wolnych nie koniecznie rodzic musi sprawować opiekę ale może załatwiać sprawy związane z wychowywaniem dziecka.

  ZUS nie zapłaci składek podwójnie w przypadku gdy jeden rodzic przebywa na urlopie np. ojcowskim i jednocześnie w tym samym czasie ZUS musi zapłacić składki za nianię. Z kolei za dni wolne związane z opieką nad dzieckiem wynagrodzenie wypłaca pracodawca. W związku z powyższym ZUS powinien zapłacić za ten czas składki za nianię.

 90. Ula pisze:

  Dziękuję za odpowiedz. Wiem, że zus nie będzie opłacał składek za nianię jak mąż będzie na urlopie ojcowskim, ale czy będzie opłacał jak w trakcie umowy z nianią wezmę 2 dni opieki nad dzieckiem?

 91. jowita pisze:

  Zwolnienie jest udzielane na wniosek pracownika, pracownik nie ma obowiązku udowadniania pracodawcy, że dziecko w tych dniach wymaga opieki. Kodeks pracy również nie wprowadza zakazu skorzystania z dni wolnych w przypadku gdy drugi rodzic dziecka np. przebywa na urlopie ojcowskim czy też nie pozostaje w zatrudnieniu.

  ZUS nie będzie opłacał składek na ubezpieczenia społeczne za nianię, gdy jedno z rodziców przebywa np. na urlopie ojcowskim.

 92. Ula pisze:

  Czy mogę wziąć opiekę nad dzieckiem w czasie kiedy mój mąż będzie na urlopie ojcowskim? Albo gdy podpiszę umowę aktywizującą z nianią?

 93. jowita pisze:

  Dni przysługujące na opiekę nad dzieckiem może Pani wykorzystać u obecnego lub następnego pracodawcy.

 94. Izabela pisze:

  Dzień dobry,
  Zmieniam pracy w sierpniu, wiem, że powinnam wykorzystac urlop nalezący się do końca lipca w obecnej pracy. A co z dniami opieki dla dizecka, czy też powinnam wykorzystac ich do konca lipca, czy niema takiego obowiazku i mogę wiząć ich do końca roku w nowej pracy.

 95. jowita pisze:

  1. Łącznie na wszystkie dzieci przysługują 2 dni wolne od pracy.
  2. Bez względu na wymiar etatu na jaki jesteśmy zatrudnieni przysługuje 2 dni.

 96. kinga1992 pisze:

  witam,
  jesli pracuje na 1/2 etatu i mam dwoje dzieci to ile dni opieki mi sie nalezy?
  kto moze mi odpowiedziec?

 97. jowita pisze:

  Pracodawca może udzielić urlopu we wskazanych dniach przez pracownika. Jednak w sytuacji gdy obecność pracownika w tych dniach jest konieczna, strony powinny uzgodnić inny termin.

 98. Anonim pisze:

  co zrobić jesli pracodawca odmówił zgody na dzień na sprawowanie opieki nad dzieckiem?

 99. jowita pisze:

  Prawo do urlopu/opieki nabywa Pani już w pierwszym dniu nowego roku.Jak najbardziej przysługuje Pani to uprawnienie w pełnej wysokości za styczeń.

 100. iwona pisze:

  witam, mam umowę na 3 miesiące, i kończy mi się 31 stycznia. w grudniu wziełam dwa dni opieki nad dzieckiem, i czy w styczniu też mi sie należą dwa dni?proszę o odpowiedz

 101. jowita pisze:

  Zdecydowanie wniosek o urlop składamy przed jego wykorzystaniem.

 102. makud pisze:

  Witam

  Czy wniosek o opiekę nad dzieckiem trzeba składać z wyprzedzeniem, czy można w dniu następnym po jego wykorzystaniu. W moim przypadku, nie miałem z kim zostawić dziecka ( opiekunka się rozchorowała ), zadzwoniłem do pracy że nie przyjdę i chciałem następnego dnia zlożyć wniosek, a kadrowa powiedziala że tak nie można. Proszę o pomoc. Dziękuję

 103. jowita pisze:

  Kodeks pracy określa jakie osoby mają uprawnienie do korzystania z płatnych dni wolnych przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem. Nie ma tutaj znaczenia rodzaj umowy, czy jest to umowa na czas określony, próbny. Nie ma też znaczenia w jakim wymiarze etatu jesteś zatrudniona może to być pół etatu, cały etat. Dni wolne przysługują nawet jeżeli była byś zatrudniona od 27 grudnia. W pełnej wysokości. Oznacza to że prawo do urlopu nabywasz już w pierwszym dniu pracy.

 104. Kora pisze:

  Witam,
  w obecnej firmie jestem zatrudniona od ok. miesiąca. W tym roku nie korzystałam z dni wolnych na opiekę nad moją córką. Ile dni mi przysługuje czy są one liczone proporcjonalnie? Czy zależą od okresu przepracowanego w danej firmie?
  Pozdrawiam

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>