Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Pracownikowi który wychowuje przynajmniej jedno dziecko do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy. Pracownik ma prawo do 2 dni zwolnienia na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Art. 188 k.p. Wymiar tego zwolnienia od pracy nie jest uzależniony od liczby dzieci, przysługuje tylko 2 dni na łącznie wszystkie dzieci.

Uprawnienie do dwóch dni opieki nad dzieckiem jest zagwarantowane ustawowo, pracodawca tego uprawnienia nie może wyłączyć w drodze uzgodnień umownych. Nie może też być ograniczone na podstawie jakichkolwiek przepisów zakładowych np. : w regulaminie pracy.

 

Kto może skorzystać z dni wolnych na dziecko?  
Z tego uprawnienia mogą skorzystać nie tylko rodzice biologiczni, ale również inne osoby sprawujące nad dzieckiem, w szczególności:

  • rodzic adopcyjny,
  • rodzic zastępczy,
  • inny opiekun prawny,
  • opiekun faktyczny.

 

Ważne!

Rodzic  pozbawiony przez sąd władzy rodzicielskiej, traci uprawnienie do korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.

 

Które z rodziców może skorzystać z dni wolnych na opiekę?
Dwa dni zwolnienia w roku kalendarzowym przysługują łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Oznacza to że rodzice mają w sumie do wykorzystania 2 dni zwolnienia w trakcie danego roku kalendarzowego, a nie po dwa dni na osobę – rodzica.

Obowiązuje przy tym zasada, że z uprawnienia tego może korzystać tylko jedno z rodziców lub opiekunów. Jeśli więc jedno z rodziców lub opiekunów wzięło dzień wolny na opiekę nad dzieckiem, to drugi rodzic/opiekun nie może już skorzystać z tego prawa w danym dniu.

Na omawiane uprawnienie nie ma wpływu sprawowanie opieki nad dzieckiem przez drugiego, nie pracującego lub przebywającego na urlopie macierzyńskim, czy wychowawczym rodzica.

 

Liczba dzieci a wymiar zwolnienia.
Niezależnie od tego, czy pracownik wychowuje jedno, dwoje, troje czy więcej dzieci spełniających określone w Kodeksie pracy kryterium wiekowe – przysługuje tylko 2 dni na łącznie wszystkie dzieci.

 

Wiek dziecka a prawo do dni wolnych.
Prawo do skorzystania z dni wolnych przysługuje na dziecko w wieku do 14 lat.  Dziecko osiąga 14 lat w dniu swoich 14 urodzin. Ostatnim dniem, w którym pracownik może skorzystać z omawianego uprawnienia jest dzień poprzedzający datę czternastych urodzin dziecka. W dniu czternastych urodzin dziecka pracownikowi nie przysługuje już prawo do zwolnienia, ponieważ dziecko to osiągnęło 14 lat, czyli nie spełnia kryterium określonego w Kodeksie pracy.

Prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem przysługuje niezależnie od:

  • wymiaru czasu pracy,
  • stażu pracy,
  • rodzaju umowy o pracę (czas określony, czas nieokreślony, okres próbny czy umowa na zastępstwo).

 

Zatrudnienie w dwóch zakładach pracy a prawo do dni wolnych                                         W każdym zakładzie pracy pracownik nabywa odrębne prawa do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.

 

Niewykorzystane dni.
Niewykorzystane dni wolne z prawem do wynagrodzenia nie przechodzą na kolejny rok. Jeżeli pracownikowi w 2013 roku przysługują dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Może je wykorzystać do 31.12.2013 r. włącznie. Dni nie wykorzystane przepadają.

 

 

Dni wolne  od pracy na opiekę nad dzieckiem udzielane są tylko na wniosek pracownika.

 

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
124 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patka
Patka
4 lat temu

Pracownica pełnoetatowa jest na okresie wypowiedzenia. Termin wypowiedzenia mija w połowie stycznia, czy od nowego roku przysługują jej 2 dni opieki czy proporcjonalnie? Pozdrawiam.

Łukasz
Łukasz
5 lat temu

Jeżeli pracowałem w jednej firmie w której wykorzystałem opiekę i po paru miesiącach zostałem zwolniony a później w tym samym roku znalazłem pracę czy też będę mógł opiekę wziąść na dziecko

AGNIESZKA
AGNIESZKA
5 lat temu

CZY MOGE W NIEDZIELE WYKORZYSTAC DZIEN OPIEKI NA ZDROWE DZIECKO?

Łukasz
Łukasz
5 lat temu

Witam czy jeżeli w styczniu brałem 2 tygodnie tej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem to czy w marcu mogę wziąć w niedzielę opiekę na 8 godzin

Agnieszka
Agnieszka
5 lat temu

Na początku ubiegłego roku składałam oświadczenie, że będę korzystała z 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym. Zapomniałam z nich skorzystać i przepadły. Czy pracodawca powinien przypomnieć o należnych 2 dniach opieki, skoro wymaga takiego oświadczenia?

Gosia
Gosia
5 lat temu

Witam,

jeśli pracownik drugiego i trzeciego stycznia wziął za zgodą pracodwawcy opiekę na dziecko a od czwartego stycznia jest na urlopie wychowawczym do końca roku to czy należy mu się urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze? Z góry dziękuję i pozdrawiam!

justyna
justyna
5 lat temu

Witam,
zostałam zatrudniona w listopadzie 2016 r. wystąpiłam do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie 2 dni wolnych o opiekę nad dzieckiem do końca roku kalendarzowego. Pracodawca nie chce podpisać wniosku i uważa że jest to „fanaberia” i „naciąganie” pracodawcy biorąc wolne na opiekę nad zdrowym dzieckiem. Jakie mogę poczynić kroki aby pracodawca ten obowiązek spełnil

Juko
Juko
6 lat temu

Czy rodzice z ograniczonyni prawamu moga wzias opieke

Z zapytaniem
Z zapytaniem
6 lat temu

Witam,

Jak sprawa wygląda w kwestii pracy przez 7 dni w tygodniu i święta?
Czy opiekę można wziąć wówczas na przykład w sobotę lub niedzielę?
Wszystkie dni mamy jednakowo płatne.

Dziękuję za odpowiedź w sprawie

Z zapytaniem
Z zapytaniem
w odpowiedzi do  Jowita
6 lat temu

Prosiłabym nie publikować tego, co poniżej (jeszcze nie napisałam:). Chyba, że to konieczne lub komuś może pomóc. Ewentualnie, czy mogłabym napisać na maila? Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. A nie ukrywam, że w pracy pomocy nie uzyskałam, choć kwestia dotyczy mojego dziecka pozostawionego bez opieki w dniu jutrzejszym, a mąż był zmuszony wyjechać… Dziękuję, pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
6 lat temu

Witam serdecznie. Proszę o udzielenie odpowiedzi w pewnej kwestii. W firmie, w której pracuje moja żona chcąc skorzystać ze zwolnienia 2-dniowego z tytułu wychowania dziecka w wieku do lat 14 musiała wypełnić oświadczenie, na którym znajdowało się oświadczenie dotyczące uprawnień jakie wynikają z opieki nad dzieckiem do lat 4, z których z założenia miałem korzystać ja jako mąż. Czy w takim przypadku biorąc opiekę 2 dni nad dzieckiem, uprawnienia dotyczące opieki do lat 4 przysługują automatycznie temu rodzicowi, który skorzystał z dwudniowej opieki? Czy z uprawnień dotyczących pracy powyżej 8 godzin i pracy w godzinach nocnych z tytułu opieki nad… Czytaj więcej »

Anna
Anna
6 lat temu

witam,

Mam pytanie . Pracuje w szkole i od 1 stycznia do 30 sierpnia miałam umowe na 15/18 etatu. Od 1 wrzesień bede miała umowe na 9/18 . W pierwszym semestrze wykorzystałam 3 godziny urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem. Ile godzin urlopu przysługuje mi jeszcze od września ?

Ilona
Ilona
6 lat temu

Witam, nirtuje mnie jedna rzecz, a mianowicie jestem zatrudniona na umowę o pracę w jednej firmie z ojcem dziecka.Moje pytanie brzmi czy przysługuje nam po 60 dni zwolnienia l4 opieki na dziecko czy w sumie 60 dni? U mnie w pracy twierdzą, że przysługuje nam w sumie 60 dni.

aaa
aaa
w odpowiedzi do  Ilona
6 lat temu

tak naprawdę jest 45 dni opieki plus do tego 15 dni chorobowego co nam daje 60 dni ,to możesz ty lub twoja żona wykorzystać

jakub
jakub
6 lat temu

Witam.
Mam pytanie.
Rozdzieliłem dni opieki nad dzieckiem zdrowym. Pierwszego dnia wykorzystałem cały dzień i dwa dni później mogę wykorzystać 4h, czy muszę ponownie wybrać cały dzień.
Czy nie jest tak, że jak wezmę 1 dzień cały to drugi też musi być cały dzień? Czy 2 dnia mogę odebrać godziny?

EWELA
EWELA
6 lat temu

a u mnie w pracy pracodawca mowi ze nie chce słyszec o opiece kazdej z nas czyli mi i moim koleżankom te dni przepadają…a pracuje juz prawie 6 lat… jak przyszłam do pracy to nie podpisywałam nic ,że zrzekam sie opieki albo ,ze moj btły mąz bedzie pobierał 2 dni opieki…to czyli jak ktos za mnie podrabia podpis w pracy??/

adik
adik
6 lat temu

Czy jesli zona jest na zwolnieniu na dziecko a mi przysluguje opieka 2 dni to czy moge w trakcie tego jej zwolnienia wziasc 1 dzien opieki.czekam na odp:)

Adam
Adam
6 lat temu

Witam Proszę o podanie podstawy prawnej, na podstawie której na dzień dzisiejszy (marzec 2016) kodeks pracy dopuszcza możliwość podziału dwóch dni na zdrowe dziecko pomiędzy obydwoje pracujących rodziców. Art 189_1 mówi jasno, że gdy oboje rodziców są zatrudnieni, z uprawnienia do opieki z art 188 może skorzystać tylko jedno z nich. Nie sprecyzowano, że „danego dnia jedno z nich”. Już piszę skąd to pytanie: moj pracodawca oprócz wniosku o udzielenie dnia wolnego na zdrowe dziecko wymaga ode mnie wypełnienia i podpisania oświadczenia, że drugi rodzic nie będzie w swoim zakładzie pracy korzystał z tego prawa. Nie „w danym dniu“ ani… Czytaj więcej »

martyn
martyn
6 lat temu

Witam
Chcę rozwiązać umowę o prace. A mam pare dni urlopu za ubiegły rok i za ten. Z powodu mojego zdrowia. Czy moge do tego wypowiedzenia doliczyć dwa dni opieki nad dzieckiem?

Baska
Baska
6 lat temu

Ja pracuje na umowe .maz jest na krusie czy należą mi sie 2. dni na dziecko .Mowia ze jak na krusie maz to nie bo nie pracuje ??

kasienka
kasienka
6 lat temu

Mam umowę o prace do 15 marca 2016 i potem idę na zasiłek dla bezrobotnych czy mogę wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem?

Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Mam pytanie gdy wziolem 2 dni urlopu u pracodawcy z ktorym rozstalem sie w danym roku,i w tym samym roku wziolem u kolejnego pracodawcy 2 dni urlopu. czy jest to mozliwe ??
Chodzi u urlop na dziecko.

Ela
Ela
6 lat temu

Proszę o odpowiedź. Jestem nauczycielką i wzięłam urlop z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym, aby odebrać wyniki badań. Dziecko nie było mi potrzebne więc poszło do szkoły. Pan dyrektor zarzucił mi, że dziecko powinno być ze mną. Czy miał rację? Nigdzie przepisy tego nie precyzują.

Ola
Ola
6 lat temu

Ponawiam pytanie. Jestem w wolnym zwiazku z rozwodnikiem ktory ma starsze dziecko z byla żona i o 2 dni opieki z nia sie dogaduje ktore z nich bierze, czy w takim przypadku mi sie tez nalezy na moje nowo narodzone dziecko, czy jak oni juz wykorzystaja ja zostaje z niczym??

Aleksandra
Aleksandra
w odpowiedzi do  Ola
6 lat temu

Podpinam się pod pytanie mojej imienniczki.

Ola
Ola
6 lat temu

Jestem w wolnym zwiazku z rozwodnikiem ktory ma starsze dziecko z byla żona i o 2 dni opieki z nia sie dogaduje ktore z nich bierze, czy w takim przypadku mi sie tez nalezy na moje nowo narodzone dziecko, czy jak oni juz wykorzystaja ja zostaje z niczym??

S.
S.
6 lat temu

Mam pytanie dot urlopu na dziecko.
Czy ten urlop wliczany jest jest w urlop wypoczynkowy.

Czy pracodawca może odliczyć mi te 2 dni opieki nad dzieckiem od urlopu wypoczynkowego??

Kasia
Kasia
6 lat temu

Czyli opieka w czasie dyżuru nocnego jest interpretowana jako jedna zmiana w pracy a nie dwa dni pracy?

Kasia
Kasia
6 lat temu

Czy w zakładzie pracy zatrudniającym w godzinach nocnych opieka nad dzieckiem w czasie takiej zmiany to jeden czy dwa dni wykorzystanej opieki? Np.mam noc z poniedziałku na wtorek w godz od 22 do 8?

Mariusz
Mariusz
6 lat temu

Mój syn urodził się 28.11.2015r. Ile dni na dziecko przysługuje mi jeszcze w tym roku?

grażyna f.
grażyna f.
6 lat temu

Proszę o odpowiedź, mój syn kończy 14lat 4 stycznia,poprzedzające dni są wolnymi od pracy,czy przepada mi opieka?Czy to moja wina że tak ułożył. się kalendarz,dlaczego mam być statna?

Basia
Basia
w odpowiedzi do  grażyna f.
6 lat temu

Nie, to pewnie wina pracodawcy ze Pani syn urodzil sie 4 stycznia…

okarola@
okarola@
6 lat temu

Jak wygląda sytuacja, gdy u JEDNEGO pracodawcy mam dwie umowy o pracę – jedna na pół etatu, druga na cały. Czy wtedy mam prawo do opieki na dzieckiem osobno z każdej umowy o pracę (2x 2 dni), czy mam prawo do opieki nad dzieckiem pojedyncze, bo to ten sam pracodawca?

Pozdrawiam

Wojtek
Wojtek
6 lat temu

Witam ! Córka 27.01.2016 r.kończy 14 lat ,czy należy mi się w roku 2016 opieka nad dzieckiem i do kiedy ją muszę wykorzystać.

Michał
Michał
6 lat temu

Pani Jowito, proszę uściślić odpowiedź, bo dla mnie nie jest jednoznaczna. Pisząc „nie ma obowiązku” rozumiem, że może a nie musi. Czy zatem nie mam prawa do tych 2 dni w nowym zakładzie pracy?Proszę o precyzyjną odpowiedź,z góry dziękuję,Michał.

mariusz
mariusz
6 lat temu

Czy pracodawca może mi wpisać opiekę w sobotę i niedzielę? kiedy są to dni pracujące na dziecko do 14 lat

Michał
Michał
7 lat temu

Witam, do czerwca br. wykorzystałem w zakładzie pracy 2 dni opieki nad dziećmi. Od września pracuję w nowym zakładzie pracy. Czy mam prawo wykorzystać również dwa dni na dzieci, do końca roku czy już nie mam takiej możliwości?Pozdrawiam.

Anonim
Anonim
7 lat temu

Wychowuje syna l.9 wraz z żoną,w niedzielę małżonka studiuje,prosiłem o wolne ale dostałem I zmianę,czy mogę na ten dzień napisac wniosek o 1 dzień opieki

Agnieszka
Agnieszka
7 lat temu

Witam,
w tym roku wykorzystałam jeden dzień opieki, ale zaszłam w ciążę. Z powodu komplikacji będę na l4 do końca ciąży (04.2016). Pracodawca twierdzi, iż opieki nie można podzielić i drugi dzień nie należy się mężowi i przepadnie, czy słusznie?
Pozdrawiam

Aneta
Aneta
7 lat temu

Wykorzystałam w jednym miejscu pracy dwa dni opieki nad dzieckiem. W drugim zakładzie w którym jestem zatrudniona też na pełny etat w kadrach twierdza, że nie przysługują mi więc dni opieki nad dzieckiem (skoro brałam je w innym zakładzie) , jakie przepisy to regulują? na co mogę sie powołać?