Urlop okolicznościowy

 

Komu przysługuje urlop okolicznościowy?

Pracownikowi który zwróci się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem.
Pracodawca po otrzymaniu wniosku ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego. Należy pamiętać, że pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu z własnej inicjatywy.

 

Kiedy wykorzystać urlop okolicznościowy?

Z prawa do urlopu nie trzeba korzystać od razu w dniu danego wydarzenia, czyli np. w dniu ślubu. Warunkiem jest aby czas ten był powiązany z danym wydarzeniem, np. z przygotowaniami do ślubu, czy w przypadku narodzin dziecka, czas ten możesz wykorzystać na przywiezienie dziecka ze szpitala do domu , załatwienie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Jeżeli jesteś uprawniony do wykorzystania dwóch dni, nie masz obowiązku wykorzystywać ich dzień po dniu – można wnioskować o przydzielenie należnych dni razem lub osobno.

 

Ile dni urlopu?

2 dni przysługuje w związku z:
– Twoim ślubem,
– narodzinami dziecka,
– zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

1 dzień przysługuje w razie:

– ślubu Twojego dziecka,
– zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Jak udokumentować uprawnienie do urlopu?

Jeżeli pracodawca tego zażąda należy dostarczyć mu dokument uprawniający do zwolnienia okolicznościowego.

Dokumentami takimi są:
– odpis skróconego aktu urodzenia dziecka,
– odpis aktu małżeństwa,
– odpis aktu zgonu.

Przepisy prawa pracy nie mówią o terminie dostarczenia przez pracownika zaświadczenia w celu udokumentowania urlopu okolicznościowego. Regulację w tym zakresie można znaleźć w regulaminach zakładu pracy. Niemniej jednak w celu prawidłowego naliczenia wynagrodzenia proponuję takie zaświadczenie dostarczyć/przesłać pocztą przed wypłatą wynagrodzenia za miesiąc w którym korzystaliśmy z urlopu okolicznościowego.

 

Prawo do wynagrodzenia za czas urlopu?

Za okres zwolnienia od pracy w związku z ważnymi okolicznościami rodzinnymi pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Pracownik który nie wykorzystał przysługującego mu urlopu okolicznościowego nie nabywa prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

 

 

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60. poz. 281 z późn. zm.).

Print Friendly, PDF & Email

52
Dodaj komentarz

avatar
47 Wątki komentarzy
5 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji na komentarz
Najciekawszy komentarz
27 Autorzy komentarzy
KtosJowitaGosiaPawelJola Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ktos
Ktos

Witam. Ślub mam 26pazdziernika. Od 21.10 do 04.11 mam urlop wypoczynkowy. W dniach 05.11 i 06.11 chcialam wziasc urlop okolicznosciowy.. Niestety moj pracodawca odmowil tlumaczac sie ze zeby mi go udzielic najpierw potrzebuje akt malzenstwa bo co gdyby slub sie nie odbyl.. Czy jest to zgodne z prawem? Jaki jest czas na doniesienia aktu malzenstwa? I co gdyby faktycznie mial sie nie odbyc?

Gosia
Gosia

Dzień dobry,
chciałabym zapytać się o nurtującą mnie rzecz.
25sierpnia wychodzę za mąż i również wtedy idę na urlop wypoczynkowy .. dokladnie od 22sierpnia do końca miesiąca. Chciałabym skorzystać z urlopu okol;icznościowego 20 i 21 sierpnia, bo wiem że będę mieć wtedy zalatwienia związane ze ślubem. Czy pracodawca może mi odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, bo biorę ślub podczas urlopu wypoczynkowego?

Pawel
Pawel

Witam,
Slub mam 1 wrzesnia. Aktualnie mam umowe o prace do konca sierpnia i prawdopodobnie bede mial ja przedluzona ale od 3 wrzesnia, czyli slub wypada pomiedzy umowami. Czy bede mógł wykorzystac urlop okolicznosciowy?
Dziekuje za odpowiedź.

Jola
Jola

Mam pytanie, czy urlop okolicznościowy (pogrzebowy) jest rozliczany godzinowo, chodzi mi o to, że pracuję po 12 godzin i kierownik powiedział, że będę musiała odpracować 4 godziny.

Tomasz
Tomasz

Dzień Dobry,

Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci wujka, który był jego opiekunem prawnym?

Elka
Elka

Podczas urlopu wypoczynkowego dostałam wezwanie do Sądu w charakterze światka. Rozprawa jest w trakcie trwania mojego urlopu wypoczynkowego i związana jest z moją pracą, czy należy mi się dodatkowy dzień urlopu.?

edzia
edzia

Witam mam ślub 20 sierpnia i czy jak z 21 sierpnia skończę staż i 22 sierpnia podpisze umowę o pracę z pracodawcą u którego odbywałam staż. Czy będą mi się należały dwa dni okolicznościowego po ślubie?

Daniel
Daniel

Moja żona urodziła z piątku na sobotę. W sobotę i niedzielę miałem być w pracy. Czy w związku z tym mogę wykorzystać w te dni urlop okolicznościowy?

Dariusz
Dariusz

Gdy byłem na L4 zmarł mój dziadek było to 21listopada a gdy dostarczyłem akt zgonu 10 grudnia z wnioskiem o udzielenie mi urlopu okolicznościowego z tego tytułu Pracodawcą mi odmówił. Czy ma takie prawo?

MG
MG

Czy na pogrzeb matki mojego partnera przysługuje mi dzień wolny? Żyjemy z partnerem w związku nieformalnym ale tworzymy jedno gospodarstwo domowe i mamy wspólne dziecko.

HALINA
HALINA

29 sierpnia 2015 r miałam ślub syna nie dostałam do tej pory urlopu okolicznościowego.Czy mogę go jeszcze wykorzystać?

Krzysztof
Krzysztof

Czy na ślub zawarty poza Polską , w Wielkiej Brytanii przysługuje również urlop okolicznościowy 2 dni? czy muszę to zgłaszać wcześniej?

Wiktoria
Wiktoria

Jestem matką nieletniej córki 17 letniej,która wkrótce urodzi własne dziecko.Czy w związku z tym wydarzeniem,jako jej opiekunowi prawnemu będzie przysługiwał mi urlop okolicznościowy

Stan
Stan

Witam,

Czy jest określone ile mam czasu na doniesienie aktu małżeństwa po wzięciu urlopu okolicznościowego na ślub. Jestem świeżo po ślubie i mam miesięczny urlop i już mi wydzwaniają że mam kilka dni, inaczej będzie nieobecność??

Dziękuję

martha
martha

pracuję w systemie zmianowym. Moja córka miała ślub w sobotę – wtedy wg grafiku miałam wolne. Kadrowa nie chciała mi dać 1 dnia urlopu okolicznościowego w pon. po ślubie ,twierdząc, że powinnam go wykorzystać w sobotę w dniu ślubu. Czy miała rację? Dziękuję za odpowiedź.

Pawel
Pawel

Witam czy mogę w jednym roku wziąć urlop na narodziny dziecka 2 dni oraz 2 dni na ślub ?
Czyli łącznie 4 dni ?

Agata
Agata

Dzień dobry. Mam wkrótce ślub syna mojego męża, czyli pasierba.Nie przysposabiałam go,ponieważ w był juz wówczas dorosły na swoim utrzymaniu.Czy mam prawo do 1 dnia urlopu okolicznościowego?

maria
maria

czy mogę uzyskac urlop okolicznościowy z tytułu ślubu córki po 3 miesiącach od slubu? nadmienia,że o takim urlopie nie wiedziałam.

ela
ela

Jestem po rozwodzie, Czy należy mi się urlop okolicznościowy na pogrzeb teściowej?

Anonim
Anonim

Przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego na śmierć dziadka, ojczym to dziadek.

li
li

Witam,
umarł ojczym mojej mamy (jedyny dziadek, jakiego znałam), czy przysługuje mi dzień urlopu okolicznościowego?

Małgorzata
Małgorzata

Pracownik zatrudniony przy dozorze pracuje wg grafiku od 19 do 7 co drugi dzień. Pyta o dzień urlopu okol. na zgon babci, pogrzeb jest w sobotę, kiedy kończy pracę o 7 rano, a pogrzeb po południu. Czy i kiedy musi dostać wolne?

Jarek
Jarek

Witam, mam pewien problem, kilka dni temu zostałem ojcem, w tych dniach (dwóch) byłem akurat na urlopie wypoczynkowym. Wiem że przysługują mi 2dni urlopu okolicznościowego i kadrowa w firmie chce te dwa dni pokryć urlopem okolicznościowym, bo twierdzi że urlop trzeba wykorzystać a ciągu 2tydodni od narodzin dziecka i od poniedziałku do piątku ( ja pracuję w weekendy) A ja zaplanowałem sobie uroczystość rodzinną z okazji urodzin dziecka na dzień 26 kwietnia. Czy kadrowa ma rację czy to ja decyduję o terminie przysługującego mi urlopu? Dziękuję z góry za odpowiedzi i porady.

Gosia
Gosia

Czy urlop okolicznościowy wlicza się w normalny urlop przysługujący każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę? czy jest to oddzielny urlop, taki jak np. 2 dni w roku z tytułu opieki nad dzieckiem?
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

mar_mago
mar_mago

Mam pytanie. Zmarła babcia mojego męża. Czy należy mi się dzien wolny na pogrzeb?

mrk
mrk

Czy urlop okolicznościowy z powodu śmierci matki tzn 2 dni można brać oddzielnie?

aga
aga

czy należy mi się dzień urlopu okolicznościowego na pogrzeb dziadka mojego męża

iovi
iovi

mam pytanie w lutym urodzi nam się dziecko i ja mam umowę o pracę ale niestety mój mąż nie jest zarejestrowany czy nie będę miała problemu z urlopem macierzyńskim?

chomikowa
chomikowa

A czy na slub rodzenstwa przysluguje mi jakis urlop ??