Napisane przez on 21 / 07 / 2013 in urlop oklicznościowy | 20 komentarze

Urlop okolicznościowy

image_print

 

Komu przysługuje urlop okolicznościowy?

Pracownikowi który zwróci się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem.
Pracodawca po otrzymaniu wniosku ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego. Należy pamiętać, że pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu z własnej inicjatywy.

 

Kiedy wykorzystać urlop okolicznościowy?

Z prawa do urlopu nie trzeba korzystać od razu w dniu danego wydarzenia, czyli np. w dniu ślubu. Warunkiem jest aby czas ten był powiązany z danym wydarzeniem, np. z przygotowaniami do ślubu, czy w przypadku narodzin dziecka, czas ten możesz wykorzystać na przywiezienie dziecka ze szpitala do domu , załatwienie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Jeżeli jesteś uprawniony do wykorzystania dwóch dni, nie masz obowiązku wykorzystywać ich dzień po dniu – można wnioskować o przydzielenie należnych dni razem lub osobno.

 

Ile dni urlopu?

2 dni przysługuje w związku z:
- Twoim ślubem,
- narodzinami dziecka,
- zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

1 dzień przysługuje w razie:

- ślubu Twojego dziecka,
- zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby, którą utrzymujesz lub którą się bezpośrednio opiekujesz.

 

Jak udokumentować uprawnienie do urlopu?

Jeżeli pracodawca tego zażąda należy dostarczyć mu dokument uprawniający do zwolnienia okolicznościowego.

Dokumentami takimi są:
- odpis skróconego aktu urodzenia dziecka,
- odpis aktu małżeństwa,
- odpis aktu zgonu.

 

Prawo do wynagrodzenia za czas urlopu?

Za okres zwolnienia od pracy w związku z ważnymi okolicznościami rodzinnymi pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Pracownik który nie wykorzystał przysługującego mu urlopu okolicznościowego nie nabywa prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

 

 

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60. poz. 281 z późn. zm.).

20 Odpowiedzi na post “Urlop okolicznościowy”

 1. ela pisze:

  Jestem po rozwodzie, Czy należy mi się urlop okolicznościowy na pogrzeb teściowej?

 2. Anonim pisze:

  Przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego na śmierć dziadka, ojczym to dziadek.

 3. li pisze:

  Witam,
  umarł ojczym mojej mamy (jedyny dziadek, jakiego znałam), czy przysługuje mi dzień urlopu okolicznościowego?

 4. jowita pisze:

  Zwolnienie ma być zwolnieniem od pracy, urlop powinien być udzielony zgodnie z wnioskiem pracownika. Urlop okolicznościowy może wykorzystać od 19 do 7 w sobotę w dniu pogrzebu.

 5. Małgorzata pisze:

  Pracownik zatrudniony przy dozorze pracuje wg grafiku od 19 do 7 co drugi dzień. Pyta o dzień urlopu okol. na zgon babci, pogrzeb jest w sobotę, kiedy kończy pracę o 7 rano, a pogrzeb po południu. Czy i kiedy musi dostać wolne?

 6. jowita pisze:

  Istotne jest aby termin wykorzystania dni wolnych miał bezpośredni związek ze zdarzeniem uzasadniającym skorzystanie z tego urlopu. Pracownik decyduje, kiedy chce skorzystać urlopu, a pracodawca ma obowiązek urlop udzielić.

 7. Jarek pisze:

  Witam, mam pewien problem, kilka dni temu zostałem ojcem, w tych dniach (dwóch) byłem akurat na urlopie wypoczynkowym. Wiem że przysługują mi 2dni urlopu okolicznościowego i kadrowa w firmie chce te dwa dni pokryć urlopem okolicznościowym, bo twierdzi że urlop trzeba wykorzystać a ciągu 2tydodni od narodzin dziecka i od poniedziałku do piątku ( ja pracuję w weekendy) A ja zaplanowałem sobie uroczystość rodzinną z okazji urodzin dziecka na dzień 26 kwietnia. Czy kadrowa ma rację czy to ja decyduję o terminie przysługującego mi urlopu?
  Dziękuję z góry za odpowiedzi i porady.

 8. jowita pisze:

  1. Urlop okolicznościowy,
  2. urlop wypoczynkowy,
  3. 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem.

  To oddzielne urlopy/dni nieobecności nie mające nic wspólnego ze sobą.

 9. Gosia pisze:

  Czy urlop okolicznościowy wlicza się w normalny urlop przysługujący każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę? czy jest to oddzielny urlop, taki jak np. 2 dni w roku z tytułu opieki nad dzieckiem?
  Z góry dziękuję za odpowiedź :)

 10. jowita pisze:

  Z uprawnienia do dnia wolnego może skorzystać, pracownik któremu zmarła babcia/dziadek ale nie babcia/dziadek współmałżonka.
  Chyba, że babcia z Państwem mieszkała i była na Waszym utrzymaniu.

 11. mar_mago pisze:

  Mam pytanie. Zmarła babcia mojego męża. Czy należy mi się dzien wolny na pogrzeb?

 12. jowita pisze:

  Urlop okolicznościowy w wysokości dwóch dni, można wykorzystać łącznie lub osobno. Musi on mieć jednak związek z zaistniałym zdarzeniem. Np. jeden dzień na załatwienie formalności przed pogrzebem i drugi dzień na sam pogrzeb mamy.

 13. mrk pisze:

  Czy urlop okolicznościowy z powodu śmierci matki tzn 2 dni można brać oddzielnie?

 14. jowita pisze:

  Z uprawnienia do dnia wolnego może skorzystać, pracownik któremu zmarła babcia/dziadek ale nie babcia/dziadek współmałżonka.

 15. aga pisze:

  czy należy mi się dzień urlopu okolicznościowego na pogrzeb dziadka mojego męża

 16. jowita pisze:

  Urlop macierzyński jest uprawnienie pracowniczym. Pani będąc zatrudniona nadal po urodzeniu dziecka – nabędzie prawo do urlopu macierzyńskiego. Z kolei Pani mąż nie pozostający w zatrudnieniu takiego urlopu nie otrzyma.

 17. iovi pisze:

  mam pytanie w lutym urodzi nam się dziecko i ja mam umowę o pracę ale niestety mój mąż nie jest zarejestrowany czy nie będę miała problemu z urlopem macierzyńskim?

 18. jowita pisze:

  Zgodnie z § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

  Nie należy się urlop okolicznościowy na ślub siostry lub brata pracownika.

 19. chomikowa pisze:

  A czy na slub rodzenstwa przysluguje mi jakis urlop ??

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>