Urlop okolicznościowy

Komu przysługuje urlop okolicznościowy

Pracownikowi który zwróci się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem.
Pracodawca po otrzymaniu wniosku ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego. Należy pamiętać, że pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu z własnej inicjatywy. Wzór wniosku do pobrania na blogu  w zakładce wzory dokumentów:

Wzory dokumentów

Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy

Z prawa do urlopu nie trzeba korzystać od razu w dniu danego wydarzenia, czyli przykładowo w dniu ślubu. Warunkiem jest aby czas ten był powiązany z danym wydarzeniem, np. z przygotowaniami do ślubu, czy w przypadku narodzin dziecka, czas ten możesz wykorzystać na przywiezienie dziecka ze szpitala do domu , załatwienie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Jeżeli jesteś uprawniony do wykorzystania dwóch dni, nie masz obowiązku wykorzystywać ich dzień po dniu – można wnioskować o przydzielenie należnych dni razem lub osobno.

 

Wymiar urlopu okolicznościowego

2 dni przysługuje w związku:

  • ze ślubem pracownika,
  • z narodzinami dziecka pracownika (w przypadku bliźniąt są to dwa dni urlopu nie po dwa dni na każde dziecko liczy się samo urodzenie a nie ilość dzieci urodzonych przy jednym porodzie),
  • ze zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

 

1 dzień przysługuje w przypadku:

  • ślubu dziecka pracownika,
  • zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Jak udokumentować uprawnienie do urlopu okolicznościowego

Jeżeli pracodawca tego zażąda należy dostarczyć mu dokument uprawniający do zwolnienia okolicznościowego. Dokumentami takimi są odpisy:

  •  skróconego aktu urodzenia dziecka,
  •  aktu małżeństwa,
  •  aktu zgonu.

 

Przepisy prawa pracy nie mówią o terminie dostarczenia przez pracownika zaświadczenia w celu udokumentowania urlopu okolicznościowego. Regulację w tym zakresie można znaleźć w regulaminach zakładu pracy. Niemniej jednak w celu prawidłowego naliczenia wynagrodzenia proponuję takie zaświadczenie dostarczyć/przesłać pocztą przed wypłatą wynagrodzenia za miesiąc w którym korzystaliśmy z urlopu okolicznościowego.

 

Prawo do wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego

Za okres zwolnienia od pracy w związku z ważnymi okolicznościami rodzinnymi pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. O tym jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy pisałam na blogu, link do wpisu poniżej:

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

 

Urlop okolicznościowy po rozwodzie

Czy po rozwodzie należy się urlop okolicznościowy w przypadku śmierci byłej teściowej/teścia?. Tak

Powinowactwo nie ustaje pomimo ustania małżeństwa, mówi o tym art. 61§ 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Art. 61§ 1. Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa.

 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy,
  • ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

 

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
58 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jurek
Jurek
3 lat temu

Pogrzeb Dziadka mam w sobotę, a z piątku na sobotę mam nocną zmianę czyli od 24:00 do 6 rano. Czy przysługuje mi dzień wolny w tym dniu?

Ewa
Ewa
3 lat temu

Czy na pogrzeb ojca mojego partnera przysługuje mi dzień wolny? Żyjemy z partnerem w związku nieformalnym ale tworzymy jedno gospodarstwo domowe i mamy wspólne dziecko.Mieszkaliśmy razem z jego rodzicami.

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Zmarł mój Dziadziuś, który był moim prawnym opiekunem kiedy byłam dzieckiem. Teraz już jestem dorosła. Ile dni urlopu mi przysługuje? 1 czy 2?

Martyna
Martyna
3 lat temu

Dzień dobry, brałam ślub cywilny 21 marca,niestety zaraz potem wprowadzono liczne obostrzenia co utrudniało załatwienie spraw urzędowych, razem z mężem chcieliśmy wykorzystać urlop okolicznościowy 25-26 czerwca. Czy w związku z epidemią należy nam się jeszcze ten urlop czy pracodawca może odmówić?

Ktos
Ktos
4 lat temu

Witam. Ślub mam 26pazdziernika. Od 21.10 do 04.11 mam urlop wypoczynkowy. W dniach 05.11 i 06.11 chcialam wziasc urlop okolicznosciowy.. Niestety moj pracodawca odmowil tlumaczac sie ze zeby mi go udzielic najpierw potrzebuje akt malzenstwa bo co gdyby slub sie nie odbyl.. Czy jest to zgodne z prawem? Jaki jest czas na doniesienia aktu malzenstwa? I co gdyby faktycznie mial sie nie odbyc?

Gosia
Gosia
5 lat temu

Dzień dobry,
chciałabym zapytać się o nurtującą mnie rzecz.
25sierpnia wychodzę za mąż i również wtedy idę na urlop wypoczynkowy .. dokladnie od 22sierpnia do końca miesiąca. Chciałabym skorzystać z urlopu okol;icznościowego 20 i 21 sierpnia, bo wiem że będę mieć wtedy zalatwienia związane ze ślubem. Czy pracodawca może mi odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, bo biorę ślub podczas urlopu wypoczynkowego?

Pawel
Pawel
5 lat temu

Witam,
Slub mam 1 wrzesnia. Aktualnie mam umowe o prace do konca sierpnia i prawdopodobnie bede mial ja przedluzona ale od 3 wrzesnia, czyli slub wypada pomiedzy umowami. Czy bede mógł wykorzystac urlop okolicznosciowy?
Dziekuje za odpowiedź.

Jola
Jola
7 lat temu

Mam pytanie, czy urlop okolicznościowy (pogrzebowy) jest rozliczany godzinowo, chodzi mi o to, że pracuję po 12 godzin i kierownik powiedział, że będę musiała odpracować 4 godziny.

Tomasz
Tomasz
7 lat temu

Dzień Dobry,

Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci wujka, który był jego opiekunem prawnym?

Elka
Elka
7 lat temu

Podczas urlopu wypoczynkowego dostałam wezwanie do Sądu w charakterze światka. Rozprawa jest w trakcie trwania mojego urlopu wypoczynkowego i związana jest z moją pracą, czy należy mi się dodatkowy dzień urlopu.?

edzia
edzia
8 lat temu

Witam mam ślub 20 sierpnia i czy jak z 21 sierpnia skończę staż i 22 sierpnia podpisze umowę o pracę z pracodawcą u którego odbywałam staż. Czy będą mi się należały dwa dni okolicznościowego po ślubie?

Daniel
Daniel
8 lat temu

Moja żona urodziła z piątku na sobotę. W sobotę i niedzielę miałem być w pracy. Czy w związku z tym mogę wykorzystać w te dni urlop okolicznościowy?

Dariusz
Dariusz
8 lat temu

Gdy byłem na L4 zmarł mój dziadek było to 21listopada a gdy dostarczyłem akt zgonu 10 grudnia z wnioskiem o udzielenie mi urlopu okolicznościowego z tego tytułu Pracodawcą mi odmówił. Czy ma takie prawo?

MG
MG
8 lat temu

Czy na pogrzeb matki mojego partnera przysługuje mi dzień wolny? Żyjemy z partnerem w związku nieformalnym ale tworzymy jedno gospodarstwo domowe i mamy wspólne dziecko.

HALINA
HALINA
8 lat temu

29 sierpnia 2015 r miałam ślub syna nie dostałam do tej pory urlopu okolicznościowego.Czy mogę go jeszcze wykorzystać?

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu

Czy na ślub zawarty poza Polską , w Wielkiej Brytanii przysługuje również urlop okolicznościowy 2 dni? czy muszę to zgłaszać wcześniej?

Wiktoria
Wiktoria
8 lat temu

Jestem matką nieletniej córki 17 letniej,która wkrótce urodzi własne dziecko.Czy w związku z tym wydarzeniem,jako jej opiekunowi prawnemu będzie przysługiwał mi urlop okolicznościowy

Stan
Stan
8 lat temu

Witam,

Czy jest określone ile mam czasu na doniesienie aktu małżeństwa po wzięciu urlopu okolicznościowego na ślub. Jestem świeżo po ślubie i mam miesięczny urlop i już mi wydzwaniają że mam kilka dni, inaczej będzie nieobecność??

Dziękuję

martha
martha
8 lat temu

pracuję w systemie zmianowym. Moja córka miała ślub w sobotę – wtedy wg grafiku miałam wolne. Kadrowa nie chciała mi dać 1 dnia urlopu okolicznościowego w pon. po ślubie ,twierdząc, że powinnam go wykorzystać w sobotę w dniu ślubu. Czy miała rację? Dziękuję za odpowiedź.

Pawel
Pawel
9 lat temu

Witam czy mogę w jednym roku wziąć urlop na narodziny dziecka 2 dni oraz 2 dni na ślub ?
Czyli łącznie 4 dni ?

Agata
Agata
9 lat temu

Dzień dobry. Mam wkrótce ślub syna mojego męża, czyli pasierba.Nie przysposabiałam go,ponieważ w był juz wówczas dorosły na swoim utrzymaniu.Czy mam prawo do 1 dnia urlopu okolicznościowego?

maria
maria
9 lat temu

czy mogę uzyskac urlop okolicznościowy z tytułu ślubu córki po 3 miesiącach od slubu? nadmienia,że o takim urlopie nie wiedziałam.

ela
ela
9 lat temu

Jestem po rozwodzie, Czy należy mi się urlop okolicznościowy na pogrzeb teściowej?

Anonim
Anonim
9 lat temu

Przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego na śmierć dziadka, ojczym to dziadek.

li
li
9 lat temu

Witam,
umarł ojczym mojej mamy (jedyny dziadek, jakiego znałam), czy przysługuje mi dzień urlopu okolicznościowego?

Małgorzata
Małgorzata
10 lat temu

Pracownik zatrudniony przy dozorze pracuje wg grafiku od 19 do 7 co drugi dzień. Pyta o dzień urlopu okol. na zgon babci, pogrzeb jest w sobotę, kiedy kończy pracę o 7 rano, a pogrzeb po południu. Czy i kiedy musi dostać wolne?

Jarek
Jarek
10 lat temu

Witam, mam pewien problem, kilka dni temu zostałem ojcem, w tych dniach (dwóch) byłem akurat na urlopie wypoczynkowym. Wiem że przysługują mi 2dni urlopu okolicznościowego i kadrowa w firmie chce te dwa dni pokryć urlopem okolicznościowym, bo twierdzi że urlop trzeba wykorzystać a ciągu 2tydodni od narodzin dziecka i od poniedziałku do piątku ( ja pracuję w weekendy) A ja zaplanowałem sobie uroczystość rodzinną z okazji urodzin dziecka na dzień 26 kwietnia. Czy kadrowa ma rację czy to ja decyduję o terminie przysługującego mi urlopu?
Dziękuję z góry za odpowiedzi i porady.

Gosia
Gosia
10 lat temu

Czy urlop okolicznościowy wlicza się w normalny urlop przysługujący każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę? czy jest to oddzielny urlop, taki jak np. 2 dni w roku z tytułu opieki nad dzieckiem?
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

mar_mago
mar_mago
10 lat temu

Mam pytanie. Zmarła babcia mojego męża. Czy należy mi się dzien wolny na pogrzeb?

mrk
mrk
10 lat temu

Czy urlop okolicznościowy z powodu śmierci matki tzn 2 dni można brać oddzielnie?

aga
aga
10 lat temu

czy należy mi się dzień urlopu okolicznościowego na pogrzeb dziadka mojego męża

iovi
iovi
10 lat temu

mam pytanie w lutym urodzi nam się dziecko i ja mam umowę o pracę ale niestety mój mąż nie jest zarejestrowany czy nie będę miała problemu z urlopem macierzyńskim?