Nieobecność z powodu choroby w świadectwie pracy
Informację o niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika zamieszczamy w ust. 6 pkt 8 świadectwa pracy.
W ust. 6 pkt 8 świadectwa pracy „był niezdolny do pracy przez okres…. dni” informujemy o ilości dni za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy w roku w którym ustał stosunek pracy. Chodzi tutaj o chorobę samego pracownika a nie członków jego rodziny.
Z kolei w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy należy wpisać wszystkie okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia wymienione w art. 7 ustawy o emeryturach i rentach.
Zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, wynagrodzenie chorobowe za czas niezdolności do pracy przysługuje w danym roku kalendarzowym w wymiarze:
- do 33 dni,
- do 14 dni w przypadku pracownika który ukończył 50 rok życia (krótszy 14 dniowy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego stosujemy od roku następnego po 50 urodzinach pracownika).
Przykład
Pracownik zatrudniony od 5 kwietnia 2017r. do 31 października 2017r. w dniu 26 kwietnia przedłożył zaświadczenie o niezdolności do pracy (L-4) za okres od 26 kwietnia do 10 maja 2017r. Pracownik nie ma wcześniejszego 10 letniego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego a ostatnie zatrudnienie zakończyło się w lutym 2017r.
Na powyższym przykładzie obliczamy okres wyczekiwania i prawo do wynagrodzenia chorobowego:
- od 5 do 25 kwietnia 2017r. – 21 dni okresu wyczekiwania,
- od 26 kwietnia do 4 maja 2017r. – 9 dni okresu wyczekiwania,
- od 5 do 10 maja 2017r. – uzyskanie prawa do wynagrodzenia chorobowego.
W ust. 6 pkt 8 świadectwa pracy „był niezdolny do pracy przez okres…. dni” wpisujemy 6 dni – okres od 5 do 10 maja 2017r. czyli okres za który wypłacone zostało wynagrodzenie chorobowe.
Przy czym należy pamiętać, że do okresu zasiłkowego nie wliczamy niezdolności do pracy przypadającej w okresie wyczekiwania.
W ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy wpisujemy wszystkie okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia wymienione w art. 7 ustawy o emeryturach i rentach:
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania,
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy,
- art. 7 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Czyli jeżeli pracownik ma umowę na okres próbny na 30 dni i przyniósł zwolnienie na dzień 29 i 30 to w ogóle nie umieszczać takiej informacji na świadectwie pracy skoro to jest okres wyczekiwania??
W świadectwie pracy nie zamieszczamy informacji o okresach niezdolności do pracy za które pracownik nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego. To, że pracownik był zatrudniony przez okres 30 dni nie oznacza, że nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego należy sprawdzić jego wcześniejsze podleganie ubezpieczeniom.
Nie ma stażu 10 lat pracy, i przed zatrudnieniem był zarejestrowany jako osoba bezrobotna.