Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej? Praktyczne wskazówki dla każdego

Rozmowa kwalifikacyjna jest najbardziej stresującym momentem podczas poszukiwania pracy. Nie można także przewidzieć toku jej przeprowadzenia ze względu na indywidualny charakter podczas spotkania. Jeśli chcemy dobrze wypaść, warto odpowiednio się przygotować. Jak zatem zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przedstawimy kilka praktycznych wskazówek.

 

Ubiór i podejście to podstawa

Wygląd to jeden z elementów, który odzwierciedla nas najlepiej i dzięki niemu możemy wywołać dobre wrażenie. Nawet gdy firma, do której aplikujemy, nie ma formalnego charakteru lub nie wymaga eleganckiego stroju, zadbajmy jednak o schludność. Z pewnością umiar będzie wskazany, dlatego nie warto przesadzać z kolorami, czy odważnymi stylizacjami. Nasz strój powinien wpisać się w sytuację, a elegancja mówi o profesjonalizmie danej osoby i tego, że poważnie podchodzi do danej sprawy. Przede wszystkim podczas spotkania warto być odpowiednio pewnym siebie oraz utrzymywać kontakt wzrokowy. Dużą rolę odgrywa samo przywitanie oraz postawa.

 

Punktualność

Na rozmowę kwalifikacyjną nie możesz się spóźnić. Inaczej zostanie to postrzegane jako lekceważąca postawa i z pewnością nie wpływie to dobrze na wizerunek danej osoby. Na spotkanie wyjedź odpowiednio wcześniej, aby się nie spóźnić. Nie możesz przyjeżdżać też zbyt wcześnie. Wystarczy zjawić się 10-15 minut wcześniej, aby znaleźć dokładne miejsce rozmowy, jak i chwilę odpocząć i zebrać myśli. Gdy wiesz, że spóźnisz się ze względu na różne losowe sytuacje ważne, aby poinformować o tym osobę, która będzie rekrutować.

 

Przygotuj się

Przed rozmową kwalifikacyjną wskazane jest, aby się przygotować i dowiedzieć jak najwięcej o danej firmie. Z pewnością dobrze, jeśli zyskasz informacje o stanowisku, jak i obowiązkach, które potencjalnie będziesz wykonywać. W oczach pracodawcy staniesz się osobą zdeterminowaną i fachową. Nie bój się także zadawać pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także przedstaw swoje słabe i mocne strony.

 

Wskazówki dotyczące szukania pracy

Jak znaleźć pracę? Z pewnością to pytanie pada wiele razy, szczególnie gdy jesteśmy w trakcie poszukiwania odpowiedniego zatrudnienia. Wiele osób, szukając pracy, nie są w stanie określić dokładnie, co ich interesuje. Nie wiemy, czego chcemy albo co chcielibyśmy robić w przyszłości. Warto szukać zatrudnienia w branżach, które nie tylko nas interesują, ale czujemy się spełnieni w nich zawodowo. Gdy dopiero szukamy pierwszej pracy, to należy zastanowić się, w czym czujemy się najlepiej. Duża część osób szuka zatrudnienia za granicą. Podejmują taką decyzję na podstawie wyższych zarobków, czy lepszych warunków życia w danym kraju. Jednak to także nie jest łatwa kwestia. Musimy odpowiednio dobrze przemyśleć, gdzie chcielibyśmy wyjechać. Kierunkami, które są chętnie wybierane to oczywiście Niemcy, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, czy kraje Skandynawskie. Wiele kandydatów przegląda także oferty pracy w Austrii, gdzie przyciąga szereg dodatkowych korzyści, np. benefity pracownicze czy brak dużej ilości formalności. Szukać pracy zarówno w kraju, jak i za granicą możemy za pomocą stron z ogłoszeniami o pracę. Portale  społecznościowe są dodatkową opcją.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments