Jak szukać pracy tymczasowej?

Szukając zatrudnienia, często można natrafić na oferty pracy tymczasowej. Taka forma ma zazwyczaj charakter okresowy, a do najważniejszych zalet warto zaliczyć elastyczność godzin pracy. Bez wątpienia wpływa na rozwój danego pracownika i jego motywację. Jak zatem szukać zatrudnienia tymczasowego oraz jakie korzyści posiada to rozwiązanie?

 

Praca tymczasowa – na czym polega?

Zatrudnienie tymczasowe składa się z trzech podmiotów: pracownika, agencji pracy oraz pracodawcy. Pracownik jest zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej, a obowiązki wykonuje u pracodawcy. Kandydat podpisuje wszelką umowę z agencją pracy, która kieruje go do określonej jednostki. Odpowiada także za wypłatę wynagrodzeń, jak i odprowadzanie podatków i składek ZUS. Pracodawcy z kolei nawiązują umowę z agencją, która zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonych obowiązków. Pracownicy mogą pracować w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Wszystko zależy od indywidualnych kwestii oraz warunków umowy, która została podpisana.

 

Kto może podjąć się pracy tymczasowej?

Podjęcie pracy tymczasowej nie wymaga udokumentowania żadnych uprawnień. Agencje kierują swoje oferty dla różnych grup, a także osób. Kto może podjąć taki rodzaj zatrudnienia? Są to m.in.:

 • osoby niepełnoletnie, którym ciężko znaleźć pracę ze względu na wiek,
 • studenci dzienni, jak i zaoczni, dysponującymi określonymi godzinami wolnymi w tygodniu lub w weekendy,
 • osoby po 50. roku życia, którym nie zawsze udaje się znaleźć dobrą pracę,
 • osoby, które poszukują szybko zatrudnienia (np. niedawno straciły poprzedni etat pracy),
 • osoby chętne do podjęcia pracy za granicą.

 

Zalety pracy tymczasowej

Z pewnością zatrudnienie tymczasowe posiada wiele zalet, z którymi warto się zapoznać. Oto kilka najważniejszych korzyści:

 • podjąć pracę tymczasową może każdy, nie trzeba posiadać żadnych uprawnień oraz kursów potwierdzających dane umiejętności,
 • brak ograniczeń wiekowych podczas podpisywania umowy,
 • elastyczne godziny pracy,
 • pracownikowi przysługują takie same prawa co osobie zatrudnionej na etacie (zarobki, urlop, czy ubezpieczenie społeczne),
 • możliwość zatrudnienia w różnych branżach, dzięki czemu możemy się rozwijać. Ta forma zatrudnienia jest idealna dla osób, które nie są przekonane, co chciałyby robić.

 

Miejmy na uwadze fakt, że pracę tymczasową możemy również podjąć za granicą na podobnych warunków, co w kraju. Wszystkie formalności załatwiamy z pomocą agencji pracy tymczasowej, która kontaktuje się z pracodawcami za granicą. Dlatego polecamy agencję Poland Workforce, gdzie znajdziesz oferty pracy poza granicami kraju, jak i w Polsce.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
niepełnosprawny pracownik
niepełnosprawny pracownik
3 lat temu
 • czy pracę tymczasową mogą podjąć osoby niepełnosprawne czy są może jakieś ograniczenia?