Efektywna praca na nocnej zmianie – o co należy zadbać?

Praca zmianowa ma wiele plusów – dzięki zmiennemu rytmowi można perfekcyjnie zorganizować dzień i pogodzić obowiązki zawodowe z prywatnymi. Warto jednak pamiętać, że podczas tzw. „nocek” należy zadbać o organizm i o jego potrzeby. W przeciwnym razie ciało szybko się zbuntuje, a wykonywane czynności przestaną być efektywne. Co należy mieć na uwadze w pierwszej kolejności?

 

Wypoczynek przed rozpoczęciem nocnej zmiany

Sen ma bezpośredni wpływ na organizm, a jego niedobory prędzej czy później będą odczuwalne. Do alarmujących sygnałów zaliczyć należy takie dolegliwości jak przewlekły ból głowy i mięśni czy uczucie ciągłego przemęczenia. Pracując na nocne zmiany (np. w dużych firmach produkcyjnych, takich jak https://bridgestone-poznan.pl/nasz-csr), warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na wypoczynek, aby wykonywanie obowiązków zawodowych nie sprawiało trudności, a zmęczenie nie uniemożliwiało wypełnienia wszystkich poleceń. Według National Sleep Foundation, waszyngtońskiej organizacji non profit zajmującej się problematyką snu i jego zaburzeń, należy upewnić się, że:

l miejsce wypoczynku jest odpowiednio zaciemnione,

l temperatura w pomieszczeniu nie jest ani zbyt wysoka, ani zbyt niska,

l „rozpraszacze” takie jak telewizor, monitor czy inne urządzenia elektryczne nie będą zakłócały snu.

 

Lekkostrawne i zbilansowane posiłki

Za zwiększoną efektywność w pracy na nocnej zmianie odpowiada również zgodny z potrzebami organizmu sposób odżywiania. Warto pamiętać o tym, że praca w późnych porach nie równa się, wbrew wielu mitom, niejedzeniu. Wręcz przeciwnie – należy wtedy spożywać lekkostrawne i zbilansowane dania, które dostarczą organizmowi wszystkich wartości odżywczych i dodadzą energii. Na talerzu powinny zatem znaleźć się spore ilości warzyw i owoców w towarzystwie nabiału. Między posiłkami można sięgać po przekąski, takie jak np. orzechy, nasiona lnu, pestki dyni, łuskany słonecznik, hummus, zielony koktajl, domowe ciasteczka owsiane czy warzywne kotleciki. Warto podkreślić, że przerwy między posiłkami powinny być nie dłuższe niż 3-4 godziny, a dania rybne i mięsne warto zostawić na dzień, kiedy organizm ma więcej energii na przetwarzanie cięższych produktów.

 

Wygodny i bezpieczny ubiór

Wygodny strój to jeden z podstawowych elementów, dzięki którym praca na tzw. „nocce” może być wydajniejsza. Niekomfortowy i krępujący ruchy strój negatywnie wpływa na samopoczucie i może spowodować rozdrażnienie. Warto jednak podkreślić, że bardzo często pracodawcy wymagają ściśle określonego ubioru, zgodnego z przyjętymi w danym zawodzie normami BHP. Jeśli jednak w danym przedsiębiorstwie nie określono konkretnych norm, należy zabrać ze sobą wygodne buty (stopa nie może być mocno ściśnięta), a także przewiewne ubrania z naturalnych tkanin (takich jak np. organiczna bawełna). Warto mieć także pod ręką cieplejsze części garderoby (polar lub bluzę) na wypadek niższych temperatur, które mogłyby negatywnie wpłynąć na komfort pracy.

 

Nawadnianie organizmu

W pracy na nocnej zmianie ważne jest także picie dużej ilości płynów. Najlepiej sprawdzi się woda, ale równie dobrze spełni swoje zadanie, jeśli zostaną do niej dodane owoce. Świetną alternatywą będą np. cytrusy, których smak i orzeźwiający aromat zadziałają pobudzająca, przekładając się tym samym na zwiększoną efektywność w pracy. Nie warto sięgać po duże ilości kawy. Wprawdzie dawka kofeiny doda energii, ale może to poskutkować trudnościami z zasypianiem po nocnej zmianie. Świetnym rozwiązaniem będzie także kubek zielonej lub czarnej herbaty.

 Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments