Nowoczesne metody reorganizacji zatrudnienia

Firmy często zmuszane są do zmiany struktur organizacyjnych, aby dopasować się do wymagań otoczenia i potrzeb klientów. Nowe struktury wymagają zmian w poziomie zatrudnienia oraz relokacji stanowisk pracy.

 

Ryzyko negatywnego stosunku do zmian i wpływ na efektywność reorganizacji

Ogłoszenie decyzji przedsiębiorcy o planowanych zwolnieniach wpływa na stosunki panujące w organizacji. Negatywne skutki odczuwalne są w grupie osób wyznaczonych do zwolnienia, jak również w pozostałej grupie personelu, ponieważ występuje zjawisko niepewności. Długotrwała sytuacja niepewności może powodować powstawanie sytuacji kryzysowych widocznych jako wchodzenia pracowników w spór z pracodawcą. Brak wiedzy kadry kierowniczej o postępowaniu w sytuacjach kryzysowych ogranicza również szansę na udaną reorganizację i wydłuża czas potrzebny na wprowadzanie zmian w przedsiębiorstwie.

 

Sposoby reorganizacji zatrudnienie w zależności rodzaju pracowników

Różne stanowiska pracy wymagają innego podejścia w procesie zwolnień. Dobrym przykładem praktyk jest doradztwo na przykładzie https://www.lhhpolska.pl/pl/outplacement-i-restrukturyzacja. Jeżeli jest taka możliwość, to warto podpisywać porozumienia grupowe, co przyspiesza negocjacje warunków zwolnień i pozwala firmie na lepsze przygotowanie się do zmian w organizacji. Indywidualne podejście do problemu zwolnień ułatwia przedstawienie propozycji każdemu pracownikowi zaplanowanie działań tak, aby odpowiadały jego oczekiwaniom. Obecnie pracodawcy muszą szerzej rozpatrywać rozwiązywanie umowy o pracę. Większy nacisk kładzie się na dobro pracownika również podczas poszukiwania nowego stanowiska pracy.

Rynek pracy pracowników wymusza na pracodawcach również przeanalizowanie możliwości, jakie daje pozyskanie osób zwalnianych z innych działów. Taki personel jest zapoznany z działaniami firmy i szybciej wdroży założone cele. W ten sposób pracownik sam może dokonać wyboru swojej ścieżki kariery i skorzystać ze szkoleń celowych.

 

Wsparcie w procesie zwolnień przez podmioty zewnętrzne

Najtrudniejszym elementem reorganizacji zatrudnienia jest połączenie wszystkich działań związanych z komunikacją i obsługa procesu zwolnień. Warto w tym wypadku zastosować metody określane jako outplacement. Zewnętrzni doradcy wspomogą dział kadr w zakładzie pracy lub przejmą na siebie takie obowiązki. Wprowadzenie gotowych rozwiązań zarządzania kryzysem pozwoli na ochronę interesu pracowników i budowania marki firmy jako podmiotu odpowiedzialnego społecznie oraz dbającego o rynek pracy.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments