Z czym wiąże się praca opiekuna osoby starszej za granicą?

Sprawowanie opieki nad seniorem za granicą niesie ze sobą wiele wyzwań. Choć ta forma pozyskiwania zarobku jest coraz bardziej popularna i wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, nie jest to praca dla każdego. Co dokładnie wiąże się ze sprawowaniem obowiązków opiekuna?

 

Znajomość języka

Bez tego ani rusz. Dobra znajomość języka zapewnia nam możliwość sprawnego wykonywania wszelkich obowiązków, porozumiewania się z naszym podopiecznym i jego rodziną, załatwiania spraw takich prostych, jak robienie zakupów. Agencje pośredniczące, które umożliwiają zawarcie kontraktów, sprawdzają umiejętności językowe kandydatów (często w formie rozmowy telefonicznej), dzięki czemu każda ze stron ma pewność, że opiekun poradzi sobie na miejscu, pracując z podopiecznym.

Obowiązki

W zakres obowiązków opiekuna może wchodzić wszystko od dbania o porządek, robienia zakupów, przygotowywania posiłków, organizacji czasu wolnego seniora, dbania o terminowe przyjmowanie leków, czynności związanych z dbaniem o higienę osobistą seniora (mycie, pomoc w toalecie), aż po zwyczajną rozmowę i dotrzymywanie mu towarzystwa. Zaś to, czym nie zajmuje się opiekun, to dawkowanie czy „przepisywanie” lekarstw. Osoby do tego niewykwalifikowane nie zajmują się także zmianą opatrunków lub wszelkimi czynnościami około medycznymi.

Realia

Każdy, kto pragnie się przekonać, z czym wiąże się praca opiekuna seniora, może zostać wolontariuszem w domu opieki i przekonać się, czy jest to zajęcie dla niego. Realia tego zawodu są ciężkie. Opieka nad seniorem wymaga wytrzymałości i siły fizycznej oraz psychicznej. Dodatkowo, dochodzi stres związany z czasem bardzo trudnymi sytuacjami, a także z rozłąką z najbliższymi.

Do pracy opiekuna potrzebni są ludzie pełni empatii, ciekawi świata i ludzi. Dużą częścią tej pracy jest budowanie relacji z podopiecznym, zapewnienie mu aktywności, czy to w postaci spaceru, zagrania w grę planszową, czy nawet wspólnego składania ręczników. To właśnie opiekun ma za zadanie zachęcać seniora do ruchu i osłodzić mu trochę dni, w których to zmaga się z chorobą i samotnością.

Czy warto podjąć się tej pracy?

To zależy od konkretnej osoby, ale praca opiekuna posiada także wiele plusów. Przede wszystkim, osoba na tej posadzie może spodziewać się dobrych zarobków. Poza tym, ma okazję rozwinąć kompetencje językowe i poznać inne zwyczaje i kulturę. Do tego dochodzi duże poczucie spełnienia i satysfakcji z faktu niesienia pomocy osobom, które tego potrzebują. Osobom ciepłym i gotowym do działania z pewnością opłaci się wyjazd.

Szukasz ofert pracy dla opiekunek w Niemczech? Odwiedź https://privatecare24.pl/oferty-pracy/

Artykuł zewnętrzny

Firma oferująca pracę w opiece w Niemczech: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments