Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy w UK?

Wielka Brytania jest krajem, do którego wielu Polaków wyjeżdża w celach zarobkowych. Niestety niemal w każdej pracy istnieje ryzyko wypadku, mogącego nieść ze sobą poważne konsekwencje. Praca za granicą nie oznacza, że musisz zrezygnować ze swoich praw. Wypadek przy pracy uprawnia Cię do otrzymania odpowiedniej rekompensaty. Jak możesz ją uzyskać?

 

Czym jest wypadek przy pracy?

Jak dokładnie rozumieć sformułowanie „wypadek przy pracy”? Określenie to dotyczy nagłego zdarzenia, na skutek którego dochodzi do obrażenia ciała pracownika. Musi mieć to miejsce podczas wykonywania codziennych obowiązków, ale też przy realizacji zleceń kontraktowych bądź w trakcie przebywania w podróżny służbowej, o ile do zdarzenia doszło w przy okazji realizowania zawodowych zadań.

 

Kiedy należy Ci się odszkodowanie za wypadek w pracy w UK?

Odszkodowanie w UK za uszczerbek na zdrowiu należy Ci się, jeśli podczas wykonywania pracy doszło do nagłego zdarzenia, na skutek którego poniosłeś taki uszczerbek. Nie ma znaczenia, czy było ono spowodowane umyślnie czy nieumyślnie. Masz prawo do rekompensaty, jeżeli wypadek spowodował współpracownik lub pracodawca, a także gdy był on po prostu zdarzeniem losowym.

Warto pamiętać, że pracodawca może przyczynić się do wypadku w niebezpośredni sposób. Brak właściwych procedur BHP, niewłaściwa odzież ochrona, zbyt rzadkie przeglądy maszyn itp. — wszystko to wpływa negatywnie na bezpieczeństwo pracowników. Również z tego względu warto walczyć o zadośćuczynienie, ponieważ w ten sposób możliwe jest zmuszenie pracodawcy do zmiany podejścia i w rezultacie poprawa warunków pracy wielu osób.

 

Dlaczego warto ubiegać się o odszkodowanie?

Każdy wypadek to silny stres i nagła zmiana życia. Poniesienie poważnego uszczerbku na zdrowiu oznacza dodatkowo konieczność czasowego lub stałego zrezygnowania z pracy, a tym samym często pogorszenia sytuacji finansowej i poziomu życia. Zwykle konieczne jest opłacenie wysokich kosztów leczenia czy wieloletniej rehabilitacji. Wszystko to wiązać się może dodatkowo z problemami natury psychicznej, wynikającymi z przewlekłego stresu czy traumatycznego charakteru wypadku.

Uzyskanie odszkodowania pozwala przede wszystkim poprawić własną sytuację finansową i sfinansować niezbędne leczenie. Tego rodzaju zabezpieczenie pomaga też przywrócić równowagę psychiczną, konieczną do powrotu do normalnego funkcjonowania.

 

Co musi zrobić brytyjski pracodawca?

Wielu pracowników rezygnuje z ubiegania się o odszkodowanie, w obawie o represje ze strony pracodawcy i możliwe zwolnienie z pracy po zakończeniu leczenia. Trzeba pamiętać, że brytyjskie prawo przywiązuje dużą wagę do przepisów w zakresie BHP, a pracodawcy są zobowiązani do ich ścisłego przestrzegania — nie warto rezygnować z rekompensaty.

Kiedy dochodzi do wypadku w pracy, każdy pracodawca musi go odnotować w specjalnym rejestrze wypadków, czyli tzw. Accident Report Book. Jeżeli osoba poszkodowana nie pojawi się w pracy przez minimum kolejne 3 dni, jest zobowiązany do sporządzenia pełnego raportu na temat zdarzenia i przekazania go do urzędu BHP, czyli Health & Safety Executive. Pamiętaj — odszkodowanie w UK za uszczerbek na zdrowiu możesz otrzymać, nie ryzykując utratą pracy!

 

Jak postąpić, kiedy dojdzie do wypadku w pracy?

Odszkodowanie za wypadek w pracy w UK o wiele łatwiej jest utrzymać, jeśli wszystkie okoliczności są starannie udokumentowane, tak samo jak poniesione później na skutek wypadku koszty. Takie nagłe zdarzenie może mieć traumatyczny charakter i generować silny stres, jednak warto w miarę możliwości zachować zimną krew i jak najszybciej zdobyć kilka przydatnych danych, ułatwiających potem uzyskanie rekompensaty.

Jedną z rzeczy niezwykle ułatwiających sprawę i przyspieszających jej bieg jest posiadanie danych świadków zdarzenia. Postaraj się możliwie szybko zgromadzić takie informacje jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu. Dzięki temu o wiele prościej będzie udokumentować całe zdarzenie i określić jego charakter czy ustalić osobę odpowiedzialną za nie.

 

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia?

Uzyskanie odszkodowania za wypadek przy pracy jest skomplikowane, w szczególności w przypadku postępowania prowadzonego za granicą. Polski prawnik w UK pomoże Ci zebrać odpowiednie dane i przygotować dokumentację w prawidłowy sposób, zgodny z obowiązującym miejscowym prawem. Dzięki skorzystaniu z profesjonalnej pomocy unikniesz też problemów związanych z barierą językową i specjalistycznym słownictwem.

Firma SOS-BPHC specjalizuje się w odszkodowaniach na terenie Wielkiej Brytanii. Nasz polski prawnik w UK to gwarancja skutecznego działania i spokoju, który pozwoli Ci szybko wrócić do równowagi psychicznej i zdrowia.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments