Porada prawna online teraz możliwa za pośrednictwem portalu BazaDoradcow.pl

Porady prawne bardzo często budzą w nas pewne obawy, gdyż nie korzystamy z nich na co dzień i nie wiemy, na jakiej zasadzie działają, jak odbywa się wizyta u prawnika oraz o jakie kwestie możemy się radzić. Często jesteśmy też jesteśmy zmuszeni zasięgnąć porady prawnej, gdy dana kwestia naszego życia wymaga takich kroków. W tym tekście prezentujemy w pigułce wszystkie najważniejsze frakcje o poradzie prawnej, aby skorzystanie z niej było proste, bezstresowe, komfortowe i owocne.

 

Czym jest porada prawna?

Porada prawna to pomoc udzielana przez prawnika, który odpowiada na nasze pytania oraz dzieli się z nami swoją wiedzą. Sama porada jest jedynie rozmową, analizą sytuacji oraz zasugerowaniem konkretnych rozwiązań. Porada prawna funkcjonuje jako usługa doradcza. Można wykupić ją za opłatą w kancelariach prawnych lub skorzystać z niej za darmo. Ogólnie wiele kancelarii oraz instytucji państwowych oferuje obywatelom podstawową pomoc prawną właśnie w takiej formie. Skorzystanie z porady prawnej nie jest zobowiązujące, wiążące oraz jest niezależne. Prawnik udzielający porady musi jednak zachować treść tej rozmowy dla siebie, a wyłączając marginalne przypadki podyktowane np. nakazem sądu spotkanie jest w pełni poufne. Z porady prawnej skorzystać może każda osoba niezależnie od tego, jaki status posiada, w jakiej sprawie chce się poradzić lub jakiej kwestii prawnej dotyczy zagadnienie. Najczęściej rozmowa trwa ok. kilkunastu — kilkudziesięciu minut. Celem porady prawnej jest dostarczenie osobie radzącej się wszystkich informacji związanych z daną sprawą oraz zarekomendowanie najkorzystniejszego rozwiązania. To jednak osoba radząca się musi sama podjąć decyzje.

 

W jakich kwestiach możemy się radzić prawnika?

Porady prawne mogą dotyczyć różnych dziedzin prawa. Z pewnością będą to sprawy karne, gdzie danej osobie grożą zarzuty i odpowiedzialność karna za złamanie prawa. Mogą być to też różnorodne sprawy cywilne takie jak spadki, pozwy o zniesławienie czy kwestie związane z nieruchomościami. Kolejną grupą porad prawnych są porady odnośnie kwestii rodzicielskich i nieletnich. Mogą one dotyczyć np. alimentów, prawa do opieki czy problemów młodych osób, które staną przed sądem dla nieletnich. U prawnika uzyskamy też porady na tematy związane z małżeństwem i rozwodem, kwestiami prawnymi związanymi z majątkiem czy sprawami skarbowymi. Ogólnie poszczególne kancelarie prawne i prawnicy specjalizują się w konkretnych zakresach i typach prawa. Choć każdy prawnik nie musi się określić co do danej kategorii, udając się po poradę prawną, dobrze jest jednak wybierać odpowiednie miejsca wyspecjalizowane w danej tematyce.

 

Dlaczego warto korzystać z porad prawnych?

Korzystnie porad prawnych jest bardzo korzystne pod wieloma względami. Pierwszym plusem i powodem, dla którego warto z nich korzystać, jest fakt, iż nic nie tracimy, a możemy jedynie zyskać. Korzystając z darmowych porad prawnych, nie poniesiemy nawet żadnych kosztów takiej porady, a samo spotkanie nie zobowiązuje nas do niczego. Dowiadując się informacji w danym temacie odpowiednio wcześniej, możemy odpowiednio zareagować. Dzięki temu możemy przygotować się na postępowanie czy czynności związane z prawem i podjąć lepsze decyzje. Poznanie opinii prawnika pozwala też działać dużo skuteczniej oraz uniknąć błędów, które mogą nieść dla nas poważne konsekwencje. Samo skorzystanie z takiej porady jest proste i nie wymaga znania się na prawie. Pomoc prawnika może mieć także wymierne korzyści finansowe, gdyż pozytywne załatwienie danej sprawy najczęściej wiąże się również z kwestiami materialnymi. Skorzystanie z porady prawnej może podsunąć nam nowe rozwiązanie, o których nie myśleliśmy do tej pory i które wydawały się nam np. niemożliwe. Bardzo często pomoc prawnika wpływa też na komfort psychiczny, zwiększa pewność siebie i zapewnia łagodniejsze przejście danej sprawy, z którą się borykamy.

 

Jak przebiega wizyta?

Wizyta u prawnika przebiega podobnie do wizyty lekarskiej czy tej u doradcy bankowego. Po znalezieniu odpowiedniej kancelarii prawnej należy najpierw się z nią skontaktować. Możemy zrobić to e-mailowo, telefonicznie lub osobiście. Podczas tego pierwszego kontaktu najlepiej jest opisać całą sprawę osobie, z która będziemy rozmawiali. Na podstawie tych informacji przydzieli ona nam prawnika, który najlepiej zna daną tematykę, a sam adwokat będzie mógł odpowiednio przygotować się do spotkania, znając uprzednio najważniejsze informacje. Na samo spotkanie należy przybyć nieco przed czasem, aby odszukać dane miejsce spotkania i wejść na nie o czasie. Podczas rozmowy prawnik na jej początku poprosi nas o opisanie sprawy. Warto ułoży sobie wcześniej w głowie schemat rozmowy lub zrobić notatki. Na spotkanie należy również zabrać ze sobą całą dokumentację lub przesłać ją wcześniej na prośbę kancelarii. Następnie prawnik, który zapozna się z naszą sprawą, udzieli nam ogólnych i szczegółowych informacje na jej temat, temat kontekstu czy ewentualnych rozwiązań które mamy do dyspozycji. Zarekomenduje on nam też rozwiązanie, które warto wybrać najlepiej i które będzie dla nas najkorzystniejsze. Z porady prawnej możemy skorzystać ponownie wraz z rozwojem sytuacji lub odpłatnie zlecić reprezentowanie nas i prowadzenie sprawy, gdzie kolejne porady prawne będą już w cenie usługi. Podczas wizyty u prawnika mogą towarzyszyć nam osoby bliskie czy znajome, choć ich nadmiar może nie być komfortowy dla tego typu rozmowy.

 

Jak przygotować się do wizyty i prawnika?

Przed wizytą u prawnika należy się do niej odpowiednio przygotować. W tym celu warto wykonać kilka kroków. Z pewnością musimy skompletować całą dokumentację, pisma czy korespondencje. Często jest to wbrew pozorom żmudne i czasochłonne zadanie i dlatego nie warto zostawiać go na ostatnią chwilę. Przed spotkaniem należy również zapisać sobie, o jakie kwestie chcemy zapytać prawnika oraz sprawdzić stan faktyczny sprawy, jeśli może się ona zmienić (np. sprzedaż długu, zakres roszczeń itp.) Na spotkanie warto zabrać również ze sobą coś do pisania, aby móc notować w. zawiłe kwestie.

Teraz w wyborze prawnika pomoże Ci BazaDoradców.pl – katalog zrzeszający prawników i ich Klientów.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments