Karty graficzne – jak wybrać właściwą?

Karty graficzne to jedne z ważniejszych elementów mających wpływ na wydajność komputera. Ich rola wzrasta, jeśli sprzęt ma być wykorzystywany w zakresie obsługi programów graficznych. wideo lub do gier, zwłaszcza tych z zaawansowanymi efektami. Rynek mocno zmienia się w tym zakresie, trudno więc nadążyć za dopasowaniem parametrów karty do konkretnych zastosowań. Podpowiadamy jednak, na co zwracać uwagę przede wszystkim, aby zakup uznać za udany.

 

1. Jakie karty graficzne wziąć pod uwagę?

2. Karty zintegrowane czy dedykowane?

3. Parametry, standardy i efekty

Karty graficzne odpowiedzialne są za generowanie i wyświetlanie obrazu. Im bardziej zaawansowany ten proces, tym większa powinna być wydajność konkretnej karty.

 

Jakie karty graficzne wziąć pod uwagę?

Dostępne na rynku karty graficzne mają oznaczenia, ułatwiające ich dopasowanie do konkretnych zastosowań. Kluczowy jest pierwszy człon symbolu zawartego w nazwie danego modelu. Na rynku liczą się dwaj gracze: po pierwsze, karty AMD (podstawowy model Radeon i Radeon RX dla graczy), po drugie zaś: karty graficzne NVIDIA, które podzielić można na: GeForce (najbardziej podstawowe) oraz GeForce GT ze średniego segmentu, a także GeForce GTX i RTC, czyli wersje gamingowe. Część modeli z oznakowaniem Ti to wersje przyspieszone.

 

Karty zintegrowane czy dedykowane?

Zintegrowane karty graficzne pozwalają obniżyć zarówno cenę sprzętu, jak i późniejsze zużycie energii. Nie tylko jednak koszt powinniśmy brać pod uwagę, wybierając karty graficzne do komputerów przeznaczonych do różnych zadań. Ten wybór oznacza także niższą wydajność. Karty zintegrowane to wersja mniej zaawansowana, na dobrym poziomie, ale przeznaczona do mniej zaawansowanych zadań. To opcja sprawdzająca się w laptopach, przy przeglądaniu internetu i korzystaniu z bardzo prostych gier oraz pakietów biurowych.

Karty graficzne dedykowane to znacznie większa wydajność – właśnie one polecane są graczom. Zastosowane w laptopach sprawiają, że sprzęt w zakresie funkcjonalnym nie odbiega znacząco od swoich stacjonarnych odpowiedników. Karty dedykowane to także idealny wybór w przypadku osób zajmujących się projektowaniem, zaawansowaną obróbką zdjęć czy montowaniem filmów. Duże pliki graficzne wymagają jakości.

 

Parametry, standardy i efekty

Karty graficzne obsługiwać mogą kilka technologii, które szczególnie ważne są dla graczy, grafików, architektów. Mowa chociażby o obsłudze efektów fizycznych PhysX, korzystnie wpływających na jakość grafiki, czy wygładzaniu krawędzi. Znaczenie ma także ilość i tankowanie pamięci.

Artykuł  zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments