Jakie korzyści daje obsługa prawna przedsiębiorstw?

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością podejmowania wielu często trudnych decyzji biznesowych, które wymagają wiedzy z zakresu finansów czy prawa. Warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty, który pomoże nam w bieżących zadaniach i doradzi, jakie działania będą najlepsze dla danej firmy. Coraz więcej kancelarii prawnych oferuje pełną obsługę prawną przedsiębiorstw. Na jakie usługi można liczyć?

 

Prawo często się zmienia, przedsiębiorcom trudno jest nadążyć za nowymi przepisami i pamiętać o wszystkim, co może być istotne dla ich biznesu. Nie zawsze też zawierane umowy są dla przedsiębiorców zrozumiałe. Decyzje warto więc skonsultować z prawnikiem, aby uniknąć problemów w przyszłości.

 

Czym jest obsługa prawna firm i kiedy z niej skorzystać?

Obsługa prawna firm to nic innego jak usługi prawne świadczone na rzecz przedsiębiorcy. Po zawarciu stałej umowy na obsługę prawną firma może korzystać z pomocy specjalistów zawsze, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Dokładny zakres usług zależy od przedsiębiorcy i jego potrzeb. Może on zdecydować się na stałą pomoc prawną lub konsultacje doraźne np. przy zawieraniu ważnych kontraktów czy podczas restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Przed zawarciem umowy o obsługę prawną kancelaria weryfikuje profil firmy, charakter prowadzonych przez nią działań oraz analizuje problemy prawne, które mogą jej dotyczyć, aby znaleźć rozwiązanie najlepsze dla danego klienta. Na obsługę prawną często decydują się nie tylko duże korporacje, ale też małe i średnie firmy.

 

Jakie usługi obejmuje obsługa prawna przedsiębiorstw?

Obsługa prawna firm jest bardzo kompleksowa, przedsiębiorca może skorzystać z wielu usług, przydatnych na różnych etapach rozwoju biznesu. Szczegółową listę takich usług można znaleźć np. na https://followlegal.pl/oferta/biezaca-obsluga-prawna. Oferta obsługi prawnej firm to przede wszystkim porady prawne w zakresie prawa spółek, praw pracowniczych, prawa cywilnego i innych istotnych dla biznesu gałęzi prawa, a także opiniowanie zawieranych umów, tworzenie umów i statutów, informowanie przedsiębiorcy o zmianach w prawie czy pomoc w windykacji należności. Prawnicy pomogą również przedsiębiorcy w założeniu i rejestracji spółki, jej likwidacji, przekształceniu czy zmianach w KRS. Niezwykle istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy będzie też reprezentowanie przez kancelarię firmy w kontaktach z dłużnikami, organami administracji, sądami i organami egzekucyjnymi, a także sporządzanie różnego rodzaju pism m. in. do instytucji publicznych, organów administracji czy sądów. Przedsiębiorca może również liczyć na pomoc w audycie spółki czy wsparcie w ochronie praw przedsiębiorców i zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Dodatkowo prawnicy pomogą ujednolicić i uporządkować regulacje związane z zarządzaniem danymi osobowymi w firmie.

 

Korzyści stałej obsługi prawnej

Firmy mogą wiele zyskać na umowie o stałą obsługę prawną. Przede wszystkim do minimum zostaje ograniczone ryzyko występowania problemów prawnych, a jeśli się one pojawią to można szybko im zapobiegać. Prawnicy stale kontrolują sytuację w firmie dzięki czemu z wyprzedzeniem można zareagować na wszelkie nieprawidłowości. Wpływa to na bardziej efektywne i płynne działanie całej firmy. Stała obsługa prawna jest też dużą oszczędnością, Zamiast zatrudniać cały sztab prawników, bardziej opłacalne będzie skorzystanie z jednej firmy, która w razie potrzeby zawsze będzie do dyspozycji przedsiębiorcy. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dużych firm, które często korzystają z pomocy ekspertów. Koszt pojedynczych zleceń będzie w takiej sytuacji wyższy niz podjęcie stałej współpracy z kancelarią, zwłaszcza że warunki takiej współpracy są wcześniej uzgodnione z klientem, aby były one jak najbardziej dogodne dla przedsiębiorcy. Umowa o obsługę prawną zawiera informację o sposobie rozliczania się z kancelarią. Jest to najczęściej wynagrodzenie ryczałtowe w ramach którego płaci się stałą, miesięczną opłatę za obsługę prawną, niezależnie od tego, ile czasu zostało na nią poświęcone. Zaletą tego rozwiązania jest nielimitowany dostęp do obsługi prawnej oraz z góry określony budżet. Inna opcja rozliczenia to wynagrodzenie mieszane (ryczałtowo-godzinowe) lub stawka godzinowa. Plusem skorzystania z obsługi prawnej spółek jest szybkość działania i natychmiastowa pomoc ze strony prawników, a także duża kompleksowość usługi i pomoc w wielu obszarach prawa. Większość kancelarii świadczy usługi zarówno osobiście jak i telefonicznie czy mailowo, co pomaga zapracowanym przedsiębiorcom zaoszczędzić czas na spotkania z prawnikiem.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments