Prawa pracownika – kiedy zgłosić się po pomoc kancelarii prawnej

Każdy pracownik, oprócz obowiązków, posiada również szereg praw, o których warto pamiętać w różnych sytuacjach. Prawo pracy to jedna z licznych gałęzi prawa, której głównym zadaniem jest ochrona stosunku pracy, czyli zależności istniejącej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Prawo pracy obejmuje swoim zakresem między innymi pomoc w utrzymaniu prawidłowych warunków zatrudnienia w urzędach, organizacjach oraz przedsiębiorstwach. Można więc stwierdzić, że prawo pracy jest zbiorem praw i obowiązków pracownika i pracodawców.

W Polsce najważniejszym aktem regulującym prawo pracy jest Kodeks Pracy i szereg innych ustaw oraz rozporządzeń wydawanych na jego podstawie. Prawo pracy to także regulaminy pracy oraz inne dokumenty tworzone przez pracodawcę.

Prawo pracy obejmuje sporo zagadnień, które często wydają się trudne do zrozumienia dla pracownika. W takim wypadku, wszelkiego rodzaju niejasności, obejmujące prawa pracownika może wyjaśnić kancelaria prawna https://legalfkancelaria.pl/oferta/sprawy-pracownicze

 

Kiedy warto prosić o pomoc prawnika?

Wielu pracowników uważa, że skorzystanie z pomocy prawnika jest już ostatecznym krokiem. Niemniej jednak, często załatwienie sprawy w sposób polubowny może okazać się niemożliwe. Z tego względu, skierowanie sprawy do sądu pracy, staje się nieuniknione. Dlatego pierwszym miejscem do jakiego powinniśmy się udać jest sprawdzona kancelaria prawna.

 

Prawa pracownika, a pomoc adwokata lub radcy prawnego

Nie każdy pracownik wie, że mobbing w miejscu pracy jest karalny. Niestety z obawy przed utartą zatrudnienia, pracownicy niejednokrotnie tolerują naganne zachowanie współpracowników lub pracodawcy. W skrócie, mobbing to zachowania mające charakter długotrwałego nękania, przedmiotowego traktowania pracownika, także zastraszania. Takich czynów może dopuszczać się nie tylko pracodawca, ale także bezpośredni przełożeni oraz współpracownicy.

Kodeks Pracy wyraźnie mówi, że mobbing jest zakazany, a pracodawca ma obowiązek skutecznego przeciwstawiania się tego rodzaju zachowaniom. Niemniej jednak, gdy takie sytuacje staną się naszym udziałem, warto zwrócić się o pomoc do prawnika. Radca prawny pomoże wygrać sprawę w sądzie i uzyskać stosowne odszkodowanie.

Jeśli dotknęło nas nieuzasadnione zwolnienie, warto poprosić o pomoc prawnika. Każdy pracownik, któremu bezpodstawne wręczono zwolnienie z pracy, ma możliwość odwołania się do sądu.

Co więcej, z pomocy prawnej można skorzystać wtedy, kiedy został skrócony okres wypowiedzenia określony w umowie o pracę. A także gdy naruszono przepisy chroniące kobiety w ciąży lub osoby niepełnosprawne. W takich sytuacjach doświadczony specjalista powinien udzielić pracownikowi skutecznej pomocy.

W przypadku kłopotów z nierzetelnym pracodawcą, warto skontaktować się z LEGAL.F KANCELARIA Paulina Fiejdasz Radca Prawny. Uzyskamy w ten sposób fachową pomoc prawną i skutecznie wybrniemy z kłopotów.

Artykuł zewnętrzny

 

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments