Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – czy to jest możliwe?

W związku z tym, że coraz więcej Polaków pracuje za granicą, co roku w okresie składania deklaracji podatkowych pojawia się dużo pytań związanych z rozliczeniem podatku z Niemiec w Polsce. Sprawdź, jak przebiega proces rozliczeń podatkowych od wynagrodzenia uzyskanego w Niemczech.

Rozliczenie podatku z pracy w Niemczech

Polscy podatnicy, którzy podjęli pracę w Niemczech, są zobowiązani do rozliczenia podatku od wynagrodzenia uzyskanego za granicą. Przepisy prawne naszego zachodniego sąsiada, czyli Republiki Federalnej Niemiec, wymagają od Polaków rozliczenia zarobków w kraju, w którym dochód został osiągnięty. Odbywa się to poprzez złożenie w niemieckim Urzędzie Skarbowym deklaracji podatkowej za wynagrodzenia z Niemiec. W dokumencie należy wskazać przysługujące ulgi, klasę podatkową oraz uwzględnić kwotę wolną od podatku, która obowiązuje na terenie Niemiec. Oprócz rozliczenia podatku na terenie Niemiec podatnik musi dopełnić tego obowiązku również przed polskim Urzędem Skarbowym.

 

Rozliczenie wynagrodzenia polskich obywateli, którzy uzyskiwali dochód na terenie Niemiec, odbywa się w oparciu o polskie prawo, a konkretnie ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwestie podatkowe dotyczące obywateli Polski pracujących na terenie Niemiec reguluje umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Umowa podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której na podatnika zostanie nałożona podwójna opłata.

 

Gdzie rozliczyć podatek z Niemiec?

Rozliczenie podatku z Niemiec w przypadku osób pracujących w Niemczech, a których miejscem zamieszkania jest Polska, odbywa się w ramach przepisów o rezydencie podatkowym. Osoby ze statusem rezydenta podatkowego mają obowiązek rozliczenia podatków w polskim Urzędzie Skarbowym przez złożenie zeznania podatkowego PIT-36 wraz z załącznikiem ZG.

 

Jeśli polski rezydent podatkowy w danym roku podatkowym otrzymywał wynagrodzenie z pracy w obu krajach, tj. Polsce oraz w Niemczech, ma obowiązek uwzględnić w deklaracji PIT-36 składanej przed polskim urzędem oba dochody. Dodatkowo wymagane jest załączenie dokumentu w postaci PIT ZG, który poświadcza dochody z Niemiec.

 

W celu rozliczenia PIT-36/ZG należy posiadać niemiecką kartę podatkową Lohnsteuerbescheinigung, która jest wydawana przez niemiecki Urząd Skarbowy (Finanzamt). Termin składania zeznań podatkowych za rok 2020 z rozliczeniem dochodów z Niemiec upływa 30 kwietnia 2021 roku.

 

Zwolnienie z podatku w Polsce

W ramach rozliczania PIT-36/ZG podatnik ma możliwość skorzystania z metody zwolnienia z progresją. Oznacza to, że dochód osiągnięty za granicą jest wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce. Wysokość dochodu uzyskanego w Niemczech jest brana pod uwagę wyłącznie podczas ustalania stawki podatku od pozostałych dochodów, które są opodatkowane w Polsce według skali podatkowej.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments