Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej Warszawa

Freelancerzy jak i osoby samozatrudnione to grupa, która decydując się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej musi rozważyć pewne kwestie z nią związane, w tym prowadzenie księgowości. Warszawa jako miasto stołeczne posiada bardzo szeroki zakres biur księgowych i firm świadczących tego rodzaju usługi, przez co wybór tej najlepszej opcji bywa naprawdę niełatwym wyzwaniem. Z drugiej jednak strony pojawia się pytanie czy księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej nie może być prowadzona przez samego samozatrudnionego. Co zatem wybrać – działanie na własną rękę czy pomoc profesjonalistów?

 

Księgowość jdg – na czym polega?

Jednoosobowa działalność gospodarcza najczęściej oparta jest na prowadzeniu tzw. małej księgowości. Jest to innymi słowy uproszczona księgowość, która polega na rozliczenia się w oparciu o KPiR (Księgę Przychodów i Rozchodów) lub na podstawie ryczałtu. Jeśli chodzi o JDG, księgowość prowadzona na bazie KPiR jest najprostszą z możliwych opcji, bowiem ewidencjonuje ona na podstawie dowodów księgowych jak faktury i rachunki, sprzedaż oraz firmowe wydatki. Ewidencja przychodów z kolei księguje natomiast przychody.

Prowadzenie JDG to jednak nieco więcej niż jedynie powyższe ewidencje, bowiem księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej obejmuje również ewidencje VAT, ewidencje przebiegu pojazdu (jeżeli w firmie wykorzystywany jest firmowy samochód), ewidencje wyposażenia (wartości powyżej 1 500 zł), środków trwałych, jak również wartości niematerialnych i prawnych. Dodatkowo warto mieć na uwadze konieczność składania corocznych deklaracji podatkowych JDG. Księgowość wymaga również odpowiedniego przechowywania dokumentacji firmowej, a także sporządzania remanentów itp. działań.

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej w miastach jak Warszawa i nie tylko może być kwestią niezmiernie prostą – szczególnie wówczas, gdy skala działalności nie jest zbyt duża. Wówczas obowiązków z nią związanych nie ma zbyt wiele, a i rozliczenia nie wymagają dużego nakładu pracy. Niestety formalności i nawet z pozoru proste formy księgowości potrafią wielu samozatrudnionym czy freelancerom spędzać sen z powiek, dlatego warto w takiej sytuacji rozważyć pomoc fachowców. Prowadzenie księgowości w zewnętrznym biurze księgowym lub kancealrii może przynieść wiele korzyści, w tym jedną podstawową – zamiast zajmować się papierkami możesz skupić się na biznesie.

 

Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej – cena na każdą kieszeń

Koszty księgowości JDG mogą być różne, bowiem do wyboru jest sporo rozwiązań. Z jednej strony dla potrzeb jednoosobowych działalności gospodarczych można zakupić specjalne programy księgowe, których miesięczny abonament nie jest wygórowany. Jednak ich obsługa wymaga podstawowej wiedzy i bieżącego śledzenia nowości w zakresie rachunków, podatków czy przepisów. Wybór biura rachunkowego lub kancelarii, czyli profesjonalnej księgowości JDG można znaleźć w nieznacznie wyższych cenach (w zależności od ilości księgowanych dokumentów kosztowych). Decydując się na powyższe formy księgowości można dodatkowo wpisywać je w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwala obniżyć wysokość podatku dochodowego.

 

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej – Warszawa z najlepszymi ofertami

Założenie JDG to doskonałe rozwiązanie dla osób, które działają w wolnym zawodzie, zależy im na elastyczności i niezależności. Bardzo często dopiero dzięki prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej możemy rozwinąć skrzydła i poszerzać horyzonty znacznie bardziej aniżeli na stanowisku w jakiejś firmie. Bycie własnym szefem ma wiele zalet, jednak jak w każdej innej opcji zatrudnienia, może mieć też pewne wady. Jedną z nich bywa właśnie księgowość, która nie jest domeną wielu przedsiębiorców. Dzięki możliwościom księgowości JDG realizowanej przez biura rachunkowe, kancelarie finansowe itp. w Warszawie, można rozkręcać się w swoich działaniach, pozostawiając tematy księgowe fachowcom. Opcja ta pozwala na pełne skupienie się na sprawach firmowych, oszczędzenie sporej ilości czasu, jak również na spokojną głowę o kwestie związane z zarządzaniem sprawami księgowymi.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments