Mobbing – jak zebrać dowody?

Sprawy, które wiążą się z występowaniem przeciwko pracodawcom, zazwyczaj są trudne, długo trwają i wymagają bardzo dobrego przygotowania merytorycznego. Zbieranie dowodów na mobbing jest konieczne, bo bez tego szansa na dochodzenie sprawiedliwości jest nikła i rzadko kiedy kończy się sukcesem. Dowiedz się, jak udowodnić winę pracodawcy. W tym celu niemal na pewno będziesz potrzebował zaufanego prawnika.

 

Zebranie dowodów w sprawie o mobbing

Jak w każdym innym oskarżeniu czy postępowaniu cywilnym również w sprawie o mobbing potrzebne są dowody wskazujące na winę pracodawcy. Ich zebranie leży po stronie pracownika będącego ofiarą w całym zdarzeniu.

Oczywiście ustne zeznania to za mało, aby wydać jednoznacznie brzmiący werdykt. Dlatego potrzeba jak najwięcej udokumentowanych wykroczeń, które można przedstawić sądowi pracy. Najlepiej sprawdza się zbieranie wiadomości mailowych czy innych, w których pracodawca dopuszcza się obelg, wymusza pracę poza godzinami, zaniża dokonania i umiejętności pracownika, nęka go, wydaje polecenia i zadania niezgodne z zakresem obowiązków przewidzianych dla danego stanowiska.

Wszystkie powyższe zachowania są niezgodne z prawem pracy, a szczególnie krytykowane wtedy, gdy powodują u pracownika pogorszenie nastroju, utratę pewności siebie, a nawet dolegliwości natury zdrowotnej. Przebywanie na zwolnieniach lekarskich, w których jako powód wpisano zaburzenia psychiczne czy wyczerpanie w związku z pracą będą kolejnym cennym dowodem w sprawie przeciwko mobberowi.

 

Potrzebni świadkowie

Dobrze, jeśli oskarżyciel ma za sobą świadków, którzy są w stanie potwierdzić jego wersję wydarzeń. Oczywiście nakłonienie do tego współpracowników może być bardzo trudne, bo każdy z nich boi się o swoje stanowisko. Jednak większość z tych osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, w jak toksycznych i niezdrowych warunkach pracuje. Być może Twoja inicjatywa przekona ich do powiedzenia głośno o sytuacji, na którą się nie zgadzają, a nawet skłoni do złożenia pozwu zbiorowego przeciw pracodawcy?

 

Nie ukrywaj swoich problemów

Jeżeli jesteś ofiarą mobbingu, która zamierza pozwać swojego pracodawcę, to nie ukrywaj swoich problemów przed światem. Choć dla niektórych jest to wstydliwe, to jednak potrzebne, aby zostawić ślad po swoich działaniach. Chodzi np. o składanie pisemnych skarg do Państwowej Inspekcji Pracy czy uczęszczanie na spotkania antymobbingowe dla ofiar przemocy w pracy. W ten sposób będzie jasne, że przed skierowaniem sprawy na drogę sądową, która jest ostatecznością, próbowałeś sam rozwiązać swój problem. Niestety to okazało się niewystarczające.

 

Skorzystaj z pomocy prawnej

W sprawach o mobbing warto mieć wsparcie profesjonalistów. Zazwyczaj poszkodowani decydują się na współpracę z prawnikami mającymi specjalizację w tej dziedzinie prawa https://holdingprawny.pl/, jak również zatrudniają detektywów. Jeżeli wina prześladowcy zostanie udowodniona to grozi mu kara finansowa (wypłata odszkodowania pracownikowi) lub zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia i doznaną krzywdę.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments