Angielski pracodawca nie chce wypłacić ci wynagrodzenia? Sprawdź, co masz robić!

Angielski pracodawca nie chce wypłacić ci wynagrodzenia? Sprawdź, co masz robić!

Znany wszystkim PIP, czy Państwowy Inspektorat Pracy to instytucja, do której zgłaszamy w Polsce wszelkie nadużycia ze strony pracodawcy, w tym uchylanie się od płacenia wynagrodzeń. Tak jest w Polsce, jednak sytuacja tego typu może nas spotkać, gdy pracujemy w innym kraju.

Nieznajomość prawa i języka bywa powodem, dla którego rezygnujemy z wszelkich roszczeń. Obecnie już rzadziej, ale jeszcze kilka lat temu w UK zachęcało to nieuczciwych pracodawców do nadużyć. Rezygnacja z tego, co się nam należy to błąd, bo zachęca do podtrzymywania takich praktyk.

 

Nie tylko brak wypłaty wynagrodzenia jest w UK nadużyciem

Interweniować należy nie tylko w sytuacji braku wynagrodzenia, ale również, gdy pracodawca notorycznie opóźnia wypłatę pieniędzy albo pomniejsza ją o tylko jemu znane czynniki. Pracodawca ma prawo jedynie do potrąceń na rzecz ubezpieczenia społecznego i podatku dochodowego. Wszelkie inne możliwe potrącenia, np. za gwarantowany dojazd do pracy, składki na rzecz związków zawodowych itp., powinny zostać zawarte w umowie, którą podpisujemy.

Comiesięczny payslip, do którego dostarczenia zobligowany jest pracodawca, powinien klarownie wyszczególniać wszystkie rodzaje potrąceń i ich sumy. Jednak co robić, jeśli wynagrodzenie nie zastało wypłacone, otrzymaliśmy kwotę inną niż w umowie, dochodzi do opóźnień w wypłacie lub braku uwzględnienia bonusów za pracę w święta, czy też właśnie niejasnych potrąceń?

 

Gdzie zwrócić się o pomoc?

Najpierw zawsze warto zwrócić się do samego pracodawcy, szczególnie jeśli to pierwszorazowa sytuacja. W przypadku, kiedy takie rzeczy dzieją się w firmie często, prawdopodobnie rozmowa z pracodawcą niewiele zmieni. W miejscu pracy można też taką sytuację zgłosić w kadrach czy związkach zawodowych. Jak wewnętrzne interwencje nic nie wnoszą, pozostaje szukać wsparcia na zewnątrz. W UK istnieje kilka instytucji służących pomocą w takich sytuacjach:

  • HMRC, czyli HM Revenue and Customs – to instytucja zajmująca się poważnymi nadużyciami i zaniedbaniami ze strony pracodawców, np. niepłaceniem wynagrodzenia minimalnego.
  • ACAS, czyli Advisory, Conciliation and Arbitration Service to instytucja, do której powinniśmy zwrócić się, jeśli obawiamy się, że nasza interwencja w sprawie postępowania pracodawcy ściągnie na nas jego zemstę w postaci np. mobbingu.
  • The Citizens Advice Bureau to instytucja, do której można zgłaszać wszelkie problemy w pracy, też te związanie z niepłaceniem za nadgodziny czy urlopy wypoczynkowe lub chorobowe.

Czy są takie sytuacje, w których pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia? Jedynie, kiedy pracownik oficjalnie przebywa na urlopie bezpłatnym, bo jego urlop wypoczynkowy się wyczerpał lub, gdy pracownik nie zjawił się w pracy bez uprzedzenia, uprawnia do tego typu praktyk. Czasem ciężkie naruszenie obowiązków również skłania pracodawcę do takiej decyzji. Jednak zawsze drogą pisemną pracodawca zobligowany jest do uzasadnienia takiego postępowania. Employmrnt Tribinal, czyli sąd pracy, rozstrzyga wszelkie spory na tym tle.

Więcej informacji w artykule https://insito-odszkodowania.uk/porady-prawne/odzyskac-pieniadze-pracodawcy-uk-istnienie-szansa-odszkodowanie/

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments