Biuro księgowe Warszawa

Biuro księgowe zajmuje się prowadzeniem usług w imieniu zleceniodawcy w zakresie rachunkowości, płac oraz dokumentacji kadrowej. Z usług biura księgowego może korzystać każdy przedsiębiorca niezależnie od tego jakiej wielkości działalność gospodarczą prowadzi, ale również osoby fizyczne, które potrzebują pomocy przy rozliczeniu podatku dochodowego. W zależności od posiadanego problemu związanego z księgowością, biuro rachunkowe w stolicy pomoże go rozwiązać.

 

Czym zajmuje się biuro księgowe w Warszawie

Biura księgowe w stolicy w większości mają podobny zakres działań, czyli zajmują się rozliczeniami podatkowymi przedsiębiorstw. Prowadzą one księgi rachunkowe, przychodów i rozchodów, ryczałtową ewidencję przychodów oraz ewidencję VAT. Dodatkowo przygotowują deklaracje VAT, CIT i PIT. Dodatkowo niektóre biura księgowe w Warszawie obsługują pracowników firm poprzez sporządzanie umów o pracę lub umów na zlecenie, przygotowywanie aktów osobowych oraz rejestrację w ZUS-ie czy przygotowywanie raportów. Przedsiębiorcy korzystający z usług biura księgowego nie muszą martwić się o rozliczanie urlopów, nadgodzin czy zwolnień lekarskich – wszystkim tym zajmują się księgowi. Dodatkowym zadaniem niektórych biur jest pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej i spółki. W ramach tego biuro księgowe zajmuje się prognozami finansowymi, analizami oraz różnego rodzaju raportami ułatwiającymi proces powstawania przedsiębiorstwa. Przy wyborze odpowiedniego dla przedsiębiorcy biura rachunkowego, warto zwrócić uwagę na jego schemat funkcjonowania. Niektóre z warszawskich biur wymagają, aby klient sam dostarczył dokumenty, inne wysyłają po nie swojego pracownika.

 

Odpowiedzialność w warszawskim biurze księgowym

Według przepisów prawnych odpowiedzialność za sprawy podatkowe zawsze ponosi przedsiębiorca, nawet mimo posiadanej umowy z biurem księgowym. Nie zwalnia to jednak biura księgowego z ponoszenia odpowiedzialności za błędy, które powstały w wyniku jego działalności. Każdy przedsiębiorca może wnieść powództwo na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego, w którym są omówione kwestie odpowiedzialności kontraktowej. Według tego artykułu zobowiązuje się podmiot podlegający oskarżeniu (w tym wypadku biuro rachunkowe) o naprawę wyrządzonych szkód. Z tego względu każde z biur musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC), z którego w razie potrzeby będzie mogło wypłacić przedsiębiorcy odszkodowanie. Z obowiązku posiadania OC są zwolnione te biura księgowe w Warszawie, które prowadzą jedynie podatkowe księgi przychodów i rozchodów.

Wielu przedsiębiorców na początku działalności decyduje się prowadzić działalność księgową na własną rękę. Wraz z rozwojem firmy okazuje się to być coraz bardziej skomplikowane. Zazwyczaj w takim wypadku w firmie tworzy się dział księgowości lub powierza swoje interesy zewnętrznemu biurowi księgowemu.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments