Odpowiedzi na 5 pytań z prawa pracy, które powinien znać każdy pracownik

Jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę lub umowę zlecenie? A może dopiero szukasz zatrudnienia i chcesz dowiedzieć się, czy oferowane Ci warunki są korzystne i przede wszystkim zgodne z zasadami obowiązującego prawa? Już dziś poznaj więc odpowiedzi na 5 podstawowych pytań z prawa prawy!

 

  • Ile godzin wynosi ustalony przez prawo dobowy odpoczynek?

Zapewnienie pracownikowi minimum 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku podczas wykonywania pracy to obowiązek pracodawcy, który musi być przestrzegany.

  • Ile nadgodzin może wyrobić pracownik zatrudniony na umowę o pracę?

Szef nieustannie prosi o pozostanie w biurze po godzinach? Jeśli tak, warto pamiętać, że maksymalna ilość godzin nadliczbowych, które może wyrobić pracownik, to 8 tygodniowo, czyli 416 w skali roku.

  • Czy pracodawca ma prawo wymagać podania powodu wniosku o urlop na żądanie?

Jeśli pracodawca zapyta o przyczynę brania urlopu na żądanie, pracownik może, lecz nie musi udzielić w tej kwestii odpowiedzi. W świetle prawa ma możliwość skorzystania z tego typu urlopu bez podawania powodu.

  • Kiedy można zakończyć stosunek pracy bez wypowiedzenia?

W pewnych ustalonych przez przepisy prawa sytuacjach może zrobić to zarówno pracodawca, jak i pracownik, a tymi sytuacjami są na przykład: niewykonywanie lub celowe naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego czy też zagrożenie interesom firmy. Na wniosek pracownika można również zakończyć stosunek pracy za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia.

  • Czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu L4?

Nie, chyba że zwolnienie przedłuży się tak, że przekroczy okres 3 miesięcy. Jeśli natomiast pracownik wrócił już do pracy po takim okresie nieobecności, pracodawca nie może go zwolnić.

Te odpowiedzi rozwiały Twoje wątpliwości? A może masz jeszcze inne pytania? Jeśli tak, eksperci, których zatrudnia kancelaria prawna TGC, chętnie udzielą więcej informacji w zakresie prawa pracy. Znajomość obowiązujących przepisów to nie tylko ograniczenia, lecz i szereg korzystnych rozwiązań.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments