Dozymetr osobisty – co takiego i dlaczego jest potrzebny?

Dozymer osobistyOd zawsze wiadomo, że hałas może powodować szkody dla zdrowia ludzi. Pracownicy w różnych sektorach, takich jak przemysł, budownictwo, lotnictwo i transport, są szczególnie narażeni na działanie hałasu w miejscu pracy. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia słuchu i innych skutków zdrowotnych, pracodawcy powinni zapewnić swoim pracownikom odpowiednie środki ochrony, w tym dozymetry osobiste hałasu.

 

Co to jest dozymetr osobisty hałasu i jak działa?

Nowoczesne urządzenie, takie jak dozymetr osobisty hałasu to urządzenie służące do pomiaru poziomu dźwięku, na który jest narażony pracownik w trakcie wykonywania swojej pracy. Jest to małe urządzenie, które można nosić przy sobie przez cały czas pracy i które rejestruje poziom hałasu, który na niego działa.

Dozymetr osobisty hałasu działa za pomocą mikrofonu, który zbiera dźwięki z otoczenia i przetwarza je na sygnał elektryczny. Ten sygnał jest rejestrowany przez układ elektroniczny w dozymetrze. Dane te są następnie analizowane i pokazywane na ekranie dozymetru w formie graficznej lub numerycznej.

 

Dozymetr osobisty jako część profilaktyki zdrowotnej w fabrykach

Hałas w miejscu pracy może powodować wiele negatywnych skutków zdrowotnych, szczególnie jeśli jest się wystawionym na niego przez dłuższy czas lub jeśli poziom hałasu jest bardzo wysoki. Niektóre z najczęstszych skutków zdrowotnych wynikających z narażenia na hałas w miejscu pracy to uszkodzenie słuchu, które następuje powoli, ale w pewnym momencie nieodwracalnie podczas ciągłej pracy w nieodpowiednich warunkach. Ponadto uczucie stresu i niepokoju, co przy dłuższej pracy pracownika tak reagującego na głośne dźwięki, zaprowadzić może do zachwiania zdrowia psychicznego. Hałas może też wpływać na zdolność pracowników do skupienia się na j pracy. Ponadto głośne natężenie dźwięku w miejscu pracy może prowadzić do zaburzeń snu, przewlekłego zmęczenia i niemożliwości normalnego funkcjonowania. Dozymetr osobisty hałasu, którego pomiary będą sprawdzane przez pracodawcę jest w takim monecie najlepszym rozwiązaniem.

 

Dobry dozymetr osobisty hałasu – jak wybrać?

Przede wszystkim dozymetr powinien mieć wysoką dokładność pomiarów, ponieważ błędne odczyty mogą prowadzić do niedoszacowania narażenia pracownika na hałas. Ważny jest szeroki zakres pomiarowy, aby mógł mierzyć zarówno niskie, jak i wysokie poziomy hałasu. Dobrze, gdy dozymetr osobisty hałasu ma możliwość wykonywania pomiarów przez długi czas, ponieważ pracownicy często pracują w jednym otoczeniu przez cały dzień.

Ostatnią ważną kwestią jest, aby dozymetr miał wbudowane wskaźniki alarmowe, dzięki temu nie potrzeba ich co chwile sprawdzać, bo same zasygnalizują, że poziom hałasu jest zbyt wysoki.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments