Czy pracodawca może zwolnić osobę niepełnosprawną?

Niepełnosprawni to grupa pracownicza, która cieszy się dodatkowymi benefitami i ułatwieniami w stosunku pracy. 10 dodatkowych dni urlopu, godzina mniej pracy każdego dnia i wiele więcej. Czy jednak prawo pracy chroni osoby niepełnosprawne przed zwolnieniem? Sprawdźmy to.

 

Zatrudnianie niepełnosprawnych

Od lat zmienia się i reguluje podejście osób niepełnosprawnych do zatrudniania w firmach, podobnie zresztą jak świadomość firm o benefitach, które mogą uzyskać z tytułu zatrudniania osób ze stopniem niepełnosprawności. Pracownicy zyskują prawo do starania się o odszkodowanie za zwolnienie osoby niepełnosprawnej, a także dodatkowy urlop i krótszy dzień roboczy.

Pracodawcy z kolei poprzez aktywizowanie osób niepełnosprawnych dostają finansowe dotacje, które umożliwiają dostosowanie miejsca pracy do osób niepełnosprawnych. Od lat jednak słyszy się opinie, że raz zatrudniona osoba niepełnosprawna nie może być w żaden sposób zwolniona. Czy to prawda?

 

Czy można zwolnić osobę niepełnosprawną?

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne powinny z pełną świadomością podchodzić do nieco innego traktowania takich pracowników. Częste zwolnienia lekarskie, więcej urlopu, dłuższy czas wdrożenia w procesy realizowane w firmie – to standard, jeśli chodzi o zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Nie możemy jednak traktować firm jako instytucji charytatywnych. Przepisy pracy jasno wskazują sytuacje, w których rozwiązanie stosunku pracy z osobą niepełnosprawną jest zasadne. Najczęściej w grę wchodzi właśnie zbyt często stosowanie usprawiedliwionych zwolnień lekarskich. Wiele firm nie może pozwolić sobie na ciągłość realizacji procesów biznesowych, jeśli osoba na danym stanowisku notorycznie korzysta z prawa do zwolnienia lekarskiego.

 

Odszkodowanie z tytułu zwolnienia osoby niepełnosprawnej

Czy w takiej sytuacji, gdy pracodawca zwalnia osobę niepełnosprawną z powodu zbyt wielu absencji, możemy liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie?

Takie kwestie rozstrzygnie już sąd pracy. Jeśli w zwolnieniu biegli sądowi dopatrzą się dyskryminowania ze względu na niepełnosprawność, z pewnością odszkodowanie zostanie zasądzone. Często jednak zwolnienie z pracy osoby ze stopniem niepełnosprawności w żadnym wypadku nie oznacza dyskryminacji i w takiej sytuacji odszkodowanie nie będzie uzasadnione.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
8 miesięcy temu

Witam ja z pytaniem męski ja będąc osoba niepełnosprawna lekkiego stopnia zostałem ponownie zatrudniony w firmie w której wczesniej juz pracowałem zostałem zatrudniony na umowę zlecenie od początku marca 2022 do końca grudnia 2022 po pierwszym dniu pracy dostałem napadu epilepsji chociaż firma wiedziała na co choruje wystawiła tez takie skierowanie do lekarza, badania przeszedłem no i po tym napadzie odesłano mnie do domu tam poszedłem na zwolnienie lecz po miesiącu firma przysłała mi wypowiedzenie czy postawili zgodnie z prawem i co mogę zrobić w tej sprawie