Pierwszy urlop wypoczynkowy

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym  podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowanym roku.

 

Kiedy upłynie pierwszy miesiąc pracy?

Z upływem ostatniego dnia miesiąca jeżeli pracownik jest zatrudniony od pierwszego dnia miesiąca.

Przykład

Pracownik podejmuje pierwszą pracę 1 kwietnia. Okres jednego miesiąca pracy, po upływie którego pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego (1/12 z 20 dni = 1,66) mija 30 kwietnia.

 

Jeżeli stosunek pracy został nawiązany w trakcie miesiąca, pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy.

Przykład

Pracownik podejmuje pierwszą pracę 12 kwietnia. Okres jednego miesiąca pracy, po upływie, którego pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego (1/12 z 20 dni = 1,66) minie 11 maja.

 

Zmiana pracodawcy w trakcie miesiąca

Urlopu  udziela ten pracodawca u którego upłynął termin – okres jednego miesiąca pracy (30 dni)

Przykład

Pracownik podjął pierwszą pracę od 15 marca do 11 kwietnia, następnie podjął pracę w innej firmie  dopiero 10 maja. W pierwszej pracy nie otrzyma urlopu, w drugiej pracy urlop otrzyma już po przepracowaniu 2 dni. 

Dlaczego po 2 dniach? Pracownik przepracował w marcu 17 dni w kwietniu 11 dni co daje 28 dni. Do przepracowania 30 dni brakuje mu 2 dni.

 

Ułamkowa część urlopu

W kodeksie pracy nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi, która pozwalała by ten ułamkowy wynik 1,66 dnia zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

W pierwszym miesiącu pracy pracownikowi przysługuje 1,66 dni możemy udzielić 1 dzień . Z kolei gdy pracownik przepracuje 2 miesiące przysługuje mu 3,33 dnia udzielamy mu 3 dni urlopu, ale już po przepracowaniu 3 miesięcy urlop wyniesie 5 dni i pracownik będzie mógł „odzyskać” zaległą końcówkę urlopu.

Można przyjąć metodę zaokrąglania wymiaru urlopu do pełnego dnia-chociaż nie ma przepisu który uprawniałby do tego ale jest to z korzyścią dla pracownika. Zamiast 1,66 dnia, 2 dni, pod warunkiem aby urlop pracownika w roku kalendarzowym nie przekroczył 20 dni.

 

Prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego

Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.  Urlop w wymiarze ułamkowym (1/12) przysługuje pracownikowi tylko w roku kalendarzowym w którym podjął pierwszą pracę. Z początkiem następnego roku , czyli od 1 stycznia, pracownik nabywa prawo do urlopu w pełnym wymiarze, albo w dniu w którym rozpocznie pracę w następnym roku kalendarzowym.

Przykład

Pracownik podjął pierwszą pracę 5 grudnia 2012  r. Nie ma prawa do urlopu za przepracowane dni w grudniu 2012 r. Od 1 stycznia 2013 r. pracownik ten nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze za cały rok 2013, jeżeli będzie pozostawał w zatrudnieniu.

 

Różnica pomiędzy pierwszym a kolejnym urlopem

Różnica pomiędzy pierwszym urlopem a kolejnym urlopem wypoczynkowym polega na zasadach ich nabywania. Pierwszy urlop jest nabywany „z dołu” w wymiarze 1/12 po przepracowanym miesiącu. Natomiast kolejny urlop wypoczynkowy nabywany jest „z góry” w pełnym wymiarze lub w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku kalendarzowym (urlop proporcjonalny).

 

Print Friendly, PDF & Email

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji na komentarz
Najciekawszy komentarz
3 Autorzy komentarzy
ExMagdajowita Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ex
Ex

Umowa na czas określony od 26.09.2014 do 25.12.2014, po trzech miesiącach stażu, po jej zakończeniu od 26.12.2014 umowa na zastępstwo( czyli nadal stosunek pracy), jeśli dobrze myślę przysługuje mi 5 dni urlopu, za te 3 miesiące i od stycznia juz urlop nazywał z góry. 3 dni urlopu mogę wykorzystać do 25.12 a zamiast ekwiwalentu za pozostale 2 dni podpisać nowa umowę. Koleżanka z pracy też kończyła staż, lecz jej umowa trwa od 7.10. Do 6.01.2015 czyli przysługuje jej tylko zaokrąglając w dół 3 dni urlopu od 7.12, za pozostałe dni w grudniu nie dostanie juz 2 dni urlopu bo od… Czytaj więcej »

Magda
Magda

mała poprawka-ta umowa na okres próbny w firmie C w okresie 18.03.2014-31.03.2014, zaraz potem umowa na rok.

Magda
Magda

Kwestia „pierwszej pracy” jest niejednoznaczna-chodzi o pierwszy rok zatrudnienia na umowe o pracę w życiu, czy pierwszy rok zatrudnienia w danej firmie. Mimo zmiany pracodawców i przerw w zatrudnieniu przepisy maja na mysli rok kalendarzowy czy 365 dni uzbieranych w różnych latach, byle na umowę o pracę? Przyklad: osoba po studniach- 8 lat do stażu pracy pierwsza praca firma A, na umowę o pracę, pełen etat: 1.02.13-21.05.13 kolejne zatrudnienie firma B, na 1/2 etatu, umowa o pracę w okresie 1.06.13-7.02.14 potem umowa na okres próbny, firma C, 18.02.14-31.02.14 aktualna umowa o pracę, firma C, cały etat, 1.04.14-31.03.15. Ile urlopu przysługuje… Czytaj więcej »

marta
marta

Pracownik podjął pierwszą pracę 16 grudnia, 10 stycznia złożył wypowiedzenie z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia Ile należy się mu dni urlopu?

Anonimowo
Anonimowo

art.154 paragraf 2 Kodesu pracy mówi,że niepełny dzień urlopu zaokrągla sie w górę do pełnego dnia. Więc proszę nie pisać bzdur, że nigdzie w kodeksie pracy tego nie ma.