Home Office – co jest niezbędne do komfortowej pracy w domu?

Już od niespełna roku dla wielu z nas home office nie jest już przywilejem, a raczej stałym elementem rzeczywistości, w którym mimo upływu czasu, nadal ciężko się odnaleźć. Praca z domu wymaga nie tylko znalezienia balansu pomiędzy obowiązkami zawodowymi a tzw. czasem wolnym, ale również organizacji miejsca, sprawnego i szybkiego internetu, a także dużej samodyscypliny.

 

Organizacja domowego biura

Bardzo ważnym, chociaż często pomijanym, elementem na home office jest organizacja biura w domu. Mowa tu o wygospodarowaniu miejsca, w którym będziemy wykonywać wyłącznie obowiązki zawodowe – to bardzo istotne, przede wszystkim z psychologicznego punktu widzenia, by mieć przestrzeń przeznaczoną wyłącznie na pracę. Wówczas łatwiej będzie zachować nam balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, co podczas home office bywa sporym problemem.

Głównym kryterium przy wyborze odpowiedniego miejsca do pracy w domu powinna być wygoda, ale nie należy również zapominać o aspekcie zdrowotnym. Oznacza to, że chociaż łóżko, z pozoru, wydaje się idealnym miejscem do pracy w domu, to w rzeczywistości nie jest najlepszą opcją. Nasze prywatne stanowisko pracy powinno zawierać niemal wszystko to co stacjonarne:

  • biurko, które powinno mieć co najmniej 130 cm szerokości i 83 cm głębokości (w małych przestrzeniach dobrze sprawdzi się np. zamykany sekretarzyk).
  • krzesło z możliwością regulowania wysokości oraz kąta nachylenia oparcia,
  • monitor, który powinien być ustawiony na wprost użytkownika,
  • lampka biurowa, która powinna zostać wyposażona w żarówkę typu LED,
  • akcesoria biurowe, które powinny być dostosowane do charakteru pracy. Może znaleźć się notatnik, kolorowe karteczki, długopisy, kalkulator, organizator biurowy.

 

Home office a szybkość łącza internetowego

Praca w trybie stacjonarnym nie wymagała posiadania szybkiego i stabilnego łącza internetowego – większość z nas korzystała z internetu mobilnego, czyli takiego oferowanego przez operatora sieci komórkowej. Wynikało to z tego, że wracając z pracy – zazwyczaj – zostawało relatywnie mało czasu na surfowanie po internecie. Wszystkie nasze dotychczasowe przyzwyczajenia zmieniła pandemia, której ogłoszenie dla wielu z nas stało się równoznaczne z przejściem na home office.

Praca z domu wiąże się wieloma obowiązkami – wideokonferencjami, przesyłaniem „ciężkich” plików, pisaniem e-maili, obsługą wielu programów, etc. Nie da się ukryć, że wszystkie te zadania wymagają szybkiego i stabilnego łącza. Kryteria te spełnia internet światłowodowy, który charakteryzuje się szybkim przesyłaniem i odbieraniem danych. Oprócz tego przy wyborze operatora usług internetowych warto zwrócić uwagę na stabilność łącza – szybkie, ale niestabilne połączenie może skutkować np. przerywaniem rozmów online, a co za tym idzie być przyczyną frustracji. Ważnym kryterium, zwłaszcza jeśli mamy duży dom, powinien być zasięg WiFi – w miejscu naszej pracy powinien być on najsilniejszy.

 

Praca z domu – praktyczne wskazówki

  1. Regularne godziny pracy – jeśli Twój pracodawca nie wyznaczył nam czasu pracy „na sztywno”, to warto zrobić to samodzielnie. Wówczas unikniemy pracowania po godzinach i poświęcania swojego prywatnego czasu na obowiązki zawodowe.
  2. Wyłącz telefon i komputer służbowy po godzinach pracy i na weekend – jeśli nie chcemy robić nadgodzin, to lepiej nie kusić losu i nie czekać aż jakieś zadanie wpadnie nam ASAP.
  3. Zaplanuj przerwy – na jedną godzinę spędzoną przy komputerze przysługuje nam 5-minutowa przerwa, w której trakcie warto iść do kuchni, by zrobić sobie kawę lub wykonać kilka skłonów dla zdrowia naszego kręgosłupa. Nie zapomnij również o przerwie lunchowej!
  4. Porozmawiaj ze znajomymi z pracy – stałym elementem pracy w biurze są tzw. small talk, czyli przyjemne i niezobowiązujące rozmowy o niczym. Chociaż podczas home office takie luźne rozmowy ze współpracownikami są trudniejsze, to jednak nie warto z nich rezygnować. Co więcej, sporo zespołów spotyka się przynajmniej raz w tygodniu na wirtualną kawę.

Artykuł zewnętrzny

Internetowa galeria sztuki

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments