Czy można wziąć L4 z powodu depresji?

Depresja jest poważną chorobą, wpływającą na codzienne funkcjonowanie człowieka. Cierpiąc na nią można mieć problemy ze wstawaniem z łóżka co wpływa na zdolność do pracy. Czy w takim wypadku można wziąć L4?

 

Czym jest depresja?

Depresja to trudna choroba, na którą choruje około 35 milionów ludzi na całym świecie. W naszym kraju takich osób jest około 1,5 miliona. Depresja może dotknąć człowieka w każdym wieku – dziecko, nastolatkę, dorosłego czy starczego, a nieleczona doprowadza nawet do samobójstwa. Jednymi z objawów tej choroby są:

 

  • zaburzenia nastroju,
  • problemy ze snem,
  • problemy ze skupieniem,
  • problemy z przyjmowaniem pokarmów,
  • izolacja od społeczeństwa,
  • porzucenie swoich zainteresowań,
  • myśli depresyjne,
  • stałe zmęczenie,
  • obniżona aktywność fizyczna.

 

Przyczyny pojawienia się depresji u człowieka

Nie ma jednej przyczyny, która powoduje depresję. Do jej pojawienia się może doprowadzić stresujące i traumatyczne wydarzenie, które dotknęły daną osobę, jak rozwód czy śmierć kogoś bliskiego. Inną przyczyną mogą być zaburzenia w produkcji neuroprzekaźników bądź geny. Depresja to również skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Pojawienie się tej choroby jest także wynikiem zaburzeń psychologicznych, które obejmują niską samoocenę czy brak wiary w siebie.

 

Wiele osób nie chce ujawniać tego, że cierpi na depresję i unika konsultacji u specjalistów. Nie jest to dobry pomysł – choroba ta potrafi skutecznie utrudnić życie. Jeżeli więc zauważyłeś u siebie objawy depresji skonsultuj się z lekarzem i specjalistą – nie można tego bagatelizować.

 

L4, czyli zwolnienie lekarskie

L4 to potocznie zwolnienie lekarskie mówiące o niezdolności do pracy z powodu choroby. Przysługuje ono również osobom, u których psychiatra zdiagnozował zaburzenia i schorzenia psychicznie, co nie pozwala na wykonywanie obowiązków zawodowych.

 

L4 na depresję jest sprawdzane?

W 2021 roku depresja znalazła się na ósmym miejscu pod kątem jednostek chorobowych powodujących najdłuższą nieobecność. Pracodawcy zaczęli zauważać wzrost liczby zwolnień wystawianych przez psychiatrów. Nie dotyczą one tylko depresji, ale także przemęczenia czy złego samopoczucia. Zaburzenia adaptacyjne i ciężki stres znalazły się na miejscu piątym. W ciągu roku liczba zwolnień lekarskich z takich powodów wzrosła dwukrotnie.

 

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim może zostać skontrolowany przez pracowników ZUS na wniosek pracodawcy. Ma to na celu sprawdzenie, czy pracownik prawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie. Skontrolowane może być każde z nich, bez względu na podaną przyczynę niezdolności do pracy. Rzecznik prasowy ZUS zauważa jednak, że liczba zwolnień z powodu zaburzeń zdrowia i chorób psychicznych najszybciej wzrasta.

 

Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego? Zgłoś się do Jutro Medical!

Jutro Medical to nowoczesna przychodnia działająca w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że z jej świadczeń może skorzystać każdy ubezpieczony człowiek. Jeżeli potrzebujesz recepty, skierowania bądź zwolnienia zgłoś się do Jutro Medical. Wystarczy, że pobierzesz ich aplikację na telefon, a następnie zalogujesz się i podpiszesz deklarację. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób umówisz się na wizytę stacjonarną, telemedyczną bądź na konsultację przez czat.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 rok temu

Witam prosiłbym bardzo o pomoc. Przebywam aktualnie na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia od 12.02-15.03. Kolejną wizytę u lekarza mam 15.03. Dostałem wezwanie na komisję lekarską na dzień 9.03. Chciałbym się dowiedzieć co w razie gdyby lekarz orzecznik wstrzymał wypłatę świadczenia? Czy w ogóle zostaną mi wypłacone środki za okres 12.02-9.03? I co z ewentualnym kolejnym zwolnieniem wystawionym przez lekarza. Czy nie bedzie braku ciągłości w zwolnieniu?