Jak wesprzeć zwalnianego pracownika w zmianie zawodowej? Poznaj outplacement

Zmiany geopolityczne, społeczne i gospodarcze mają ogromny wpływ na prowadzenie firmy. Nowa strategia biznesowa może wymagać wprowadzenia zmian personalnych w organizacji. Zwolnienia, zwłaszcza gdy dotyczą osób na wysokich stanowiskach lub większych grup, mogą zaburzyć pracę firmy, a nawet stać się przyczyną kryzysu wizerunkowego. Jak uniknąć sporów na linii pracodawca-zwalniany pracownik? Sprawdź, na czym polega program zmiany zawodowej.

 

Outplacement – czym jest i co daje?

Zakończenie współpracy nie zawsze przebiega w sposób modelowy. Pożegnanie lidera może wzbudzić niepokój w zespole i negatywnie wpłynąć na nastroje w całej organizacji. Jak temu zapobiec?

Outplacement to jedna z form wsparcia zawodowego zwalnianych pracowników. Co daje? Pozwala zminimalizować psychologiczne koszty utraty zatrudnienia. To szczególnie istotne dla osób, które mają wieloletni staż w organizacji, ale w związku ze zmianami na rynku pracy muszą się przebranżowić.

Pracodawca, w ramach programu wsparcia zmiany zawodowej, zapewnia zwalnianym pracownikom szereg korzyści, m.in. możliwość skorzystania z doradztwa zawodowego. Dzięki temu pracownik czuje, że ma większą kontrolę nad swoją karierą. Jest bardziej świadomy swoich mocnych i słabych stron. Wie, w jakim kierunku powinien się rozwijać, aby w pełni wykorzystać swój potencjał. To sprawia, że poszukiwania nowej pracy trwają zdecydowanie krócej. Pracownik szybko znajduje nowe miejsce na rynku pracy, być może na pokrewnym stanowisku w innej firmie lub w zupełnie nowym zawodzie. Więcej informacji znajdziesz na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/outplacement

 

Outplacement a strategia firmy

Outplacement przynosi korzyści nie tylko zwalnianemu pracownikowi. Program wsparcia zmiany zawodowej jest także istotny dla pracodawcy.

Społeczna odpowiedzialność biznesu to strategia zarządzania firmą polegająca na uwzględnieniu interesów nie tylko osób nią zarządzających, ale także w niej zatrudnionych. Takie podejście do prowadzenia biznesu jest pozytywnie postrzegane przez pracowników. Dobrze przeprowadzony outplacement prowadzi do zachowania dobrych relacji ze zwalnianymi pracownikami. System łagodnych zwolnień minimalizuje też ryzyko utraty klientów lub kontrahentów. Działania wspierające zwalnianych pracowników w odnalezieniu nowej ścieżki kariery są dobrze odbierane przez pozostałych zatrudnionych.

Outplacement może więc zapobiec kryzysom wizerunkowym. To strategia, w którą coraz chętniej inwestują zarówno międzynarodowe korporacje, jak i firmy z sektora MŚP. Program wsparcia zmiany zawodowej pozytywnie wpływa na rozwój organizacji. Pozwala uniknąć sytuacji, w których zwalniani pracownicy mogliby robić organizacji „czarny PR” np. w internecie. Firmy, które stosują outplacement są także postrzegane jako społecznie odpowiedzialne.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments