Co mówi TSUE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału?

16 lutego 2023 roku to ważna data dla frankowiczów. W tym dniu rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił opinię dotyczącą wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Jaka jest treść opinii i w jaki sposób może ona wpłynąć na toczące się sprawy frankowe?

 

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału — opinia rzecznika TSUE

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mówi o zasadności roszczeń w kontekście innych należności jak odszkodowania, wynagrodzenia, waloryzacja świadczeń lub zwrot kosztów. Upraszczając, można stwierdzić, że opinia ta dotyczy zatem braku zasadności wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, w przypadku uznania kredytu frankowego za nieważny.

Michael Collins, rzecznik generalny TSUE, ocenił, że uznanie umowy kredytu hipotecznego za nieważną z uwagi na nieuczciwe zapisy, wiąże się z dochodzeniem roszczeń przez kredytobiorców, które wykraczają poza standardowy zwrot świadczeń.

Z uwagi na poziom skomplikowania tych spraw, warto działać z pomocą specjalisty, dla którego zawiłe przepisy i procedury prawne nie mają żadnych tajemnic. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, skontaktuj się z prawnikami z www.kancelariakredytobiorcy.pl.

 

Czy bank może dochodzić roszczeń względem konsumenta?

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, iż banki nie mogą dochodzić roszczeń, które wykraczają poza zwrot kapitału kredytu i zapłatę ustawowych odsetek za opóźnienia, od momentu wezwania do zapłaty. Michael Collins uzasadnił decyzję faktem, iż uznanie hipotecznej umowy kredytowej za nieważną, jest konsekwencją zamieszczenia w umowie nieuczciwych zapisów ze strony banku i dlatego nie może czerpać on korzyści ze swojego bezprawnego postępowania.

A co o opinii rzecznika TSUE mówi Związek Banków Polskich? Stanowisko jest jasne, opinia Michaela Collinsa nie przesądza jeszcze sprawy i nie jest wiążąca dla Trybunału Sprawiedliwości UE, dlatego komentarz musi poczekać na właściwy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zdaniem związku, zaznaczonym w komentarzu, może znacząco różnić się od opinii rzecznika.

 

Jaka jest opinia rzecznika TSUE dla banków?

Specjaliści zgodnie oznajmiają, że opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest dla banków po prostu niekorzystna. Jak zaznaczają, wyrok TSUE zgodny z opinią rzecznika, zapowiada przegraną banków w wielu nadchodzących procesach sądowych i niemal pozbawia ich szans na uzyskanie jakichkolwiek dodatkowych świadczeń jako wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Ponadto, jeśli sam Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podzieli opinię rzecznika Michaela Collinsa, to frankowicze będą mogli przestać obawiać się konsekwencji stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, a banki nie będą w stanie uzyskać żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Instytucje finansowe, co najwyżej, będą mogły próbować odzyskać kapitał kredytu, z zaznaczeniem, że roszczenia te nie zostały przedawnione. Zasadnością tych roszczeń zajmować się będą odpowiednie sądy rozpoznające te sprawy.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments