Aneks do umowy o pracę. Zmiana wynagrodzenia minimalnego

Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej, a co za tym idzie jeżeli zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia, zmiana powinna być dokonana w formie pisemnej ale tylko w przypadku jeżeli wynagrodzenie w umowie zostało określone kwotowo.

 

W sytuacji gdy wynagrodzenie nie zostało określone kwotowo a w umowie o pracę widnieje zapis o tym, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie minimalne zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów – wówczas nie ma obowiązku sporządzania aneksu do umowy.

 

 

Za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 9 marca 2023 r. która została opublikowana w Dz.U. 4 kwietnia 2023 r. Co oznacza, że nowe przepisy wejdą w życie 26.04.2023 r. czyli po 21 dniach od ogłoszenia. Art. 29 § 1 Kodeksu pracy, otrzymał nowe brzmienie:

Umowa o pracę określa strony umowy, adres siedziby pracodawcy, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną nieposiadającego siedziby – adres zamieszkania, a także rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy,

2) miejsce lub miejsca wykonywania pracy,

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,

4) wymiar czasu pracy,

5) dzień rozpoczęcia pracy,

6) w przypadku umowy o pracę na okres próbny:

  1. czas jej trwania lub dzień jej zakończenia oraz, gdy strony tak uzgodnią, postanowienie o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,
  2. okres, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony w przypadku o którym mowa w art. 25 § 22 (umowa o pracę na okres próbny), a także postanowienie o wydłużeniu umowy w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 2 3

7) w przypadku umowy o pracę na czas określony ­­– czas jej trwania lub dzień jej zakończenia.

 

Zmiany w Kodeksie pracy mają na celu implementację postanowień dyrektyw:

  • Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy.
  • Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw,
  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2022r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023r.