Jak efektywnie szukać pracy kiedy musisz ją zmienić?

Kiedy musisz szukać nowej pracy?

Kiedy podejmujemy decyzję o zmianie pracy, zazwyczaj jest ona efektem wielu przemyśleń, rozważania zysków i strat, przepracowywania tematu wychodzenia ze strefy komfortu. Zdarza się jednak tak, że chociaż wcale nie chcieliśmy lub nie mieliśmy okazji do zastanowienia, a okazuje się, że pracę zmienić musimy. Jakie czynniki wpływają na konieczność szukania pracy?

 

Sytuacje skłaniające do szukania nowej pracy

W dzisiejszych czasach może się okazać, że to wcale nie płaca skłania nas do zmiany pracy. Szczególnie specjaliści wcale nie narzekają na poziom wynagrodzenia. Częściej okazuje się, że po przepracowaniu kilku lat, zdobyciu nowych umiejętności pojawią się sytuacja, w której chcąc nie chcąc musimy stwierdzić, że nie ma w danej firmie dalszych możliwości rozwoju dla nas. Wielu pracowników chciałoby też mieć możliwość awansowania w strukturze firmy, co również może okazać się niemożliwe. Mamy też różne temperamenty i cechy charakteru.

Niektórzy chcieliby posiadać większą autonomię i możliwość decydowania, niż stwarza to przed nimi firma. Inni woleliby mieć w pracy większe poczucie stabilizacji i zadowalają ich czynności wykonywane pod czyimś nadzorem, a pracodawca oczekuje samodzielności. Spora część pracowników czuje się przymuszona do zmiany pracy, gdy odczuwa brak docenienia w aktualnej firmie. Zadania poniżej kwalifikacji pracownika, brak wyrazów uznania, rozmów okresowych, perspektyw na podwyżkę, oczekiwanie pracy ponad wyznaczone godziny i brak wynagrodzenia to tylko przykłady. Czynnikiem koniecznym bywają też sytuacje nadużyć, niepłacenia wynagrodzenia, odwlekania wypłaty czy mobbing w pracy.

 

Jak efektywnie szukać pracy kiedy musisz ją zmienić?

Czasem w firmie dzieje się źle, pracownicy odchodzą, atmosfera jest nieprzyjemna, a jeśli do tego dochodzi ryzyko redukcji etatów, upadłości firmy czy likwidacji pracodawcy, czujemy, że musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Nawet jeśli nie wiemy jeszcze, jak potoczą się nasze losy w firmie, warto działać z wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że najlepszy czas na szukanie pracy to styczeń i luty, bo wtedy pojawia się najwięcej wakatów. To czas, w którym w firmach ustalane są nowe budżety i zmiany w zatrudnieniu. Również wrzesień i październik to czas wzmożonego aktywności firm.

Po okresie wakacyjnym pracownicy wracają z nowymi pomysłami i siłami. Częściowo przekłada się to na chęć zmiany pracy u niektórych, a u innych na pomysły zmiany w zespołach i nowe projekty, a tym samym zapotrzebowanie na ludzi. Zwróćmy też uwagę, w jaki dzień tygodnia pojawiają się ogłoszenia na portalach rekrutacyjnych. Może się okazać, że najwięcej ogłoszeń pojawia się w piątek po południu, bo wtedy w firmach jest najwięcej czasu na takie rzeczy.

 

Udogodnienia dla poszukujących pracy

Nie wszyscy wiedzą, że kiedy musimy zmienić pracę, bo dostaliśmy wypowiedzenie od pracodawcy, to przysługują nam dni wolne na zatrudnienia. Aby tak się stało, musimy mieć w umowie minimum dwutygodniowy okres wypowiedzenia oraz sami musimy złożyć wniosek i taki urlop. Nie przysługuje on nam wtedy, gdy rozwiązujemy umowę o pracę za porozumieniem stron, ani wtedy, gdy sami składamy wypowiedzenie. Jeśli naszą umową zawiera dwutygodniowy lub miesięczny okres wypowiedzenia, przysługują nam 2 dni takiego urlopu. Przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia będą to 3 dni.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments