Upływ połowy okresu wypowiedzenia zmieniającego

Pracodawca który chce zmienić pracownikowi warunki zatrudnienia, może zastosować:

  • porozumienie zmieniające ­– gdy pracownik wyrazi na nie zgodę,
  • wypowiedzenie zmieniające – gdy pracownik nie wyrazi zgody.

Porozumieniem zmieniającym można wprowadzić zmiany z dnia na dzień, natomiast do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę.

 

Wypowiedzenie zmieniające

Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy jest czynnością jednostronną, polegającą na złożeniu przez pracodawcę oświadczenia o woli o zmianie tych warunków po upływie okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

 

Upływ połowy okresu wypowiedzenia zmieniającego

Upływ połowy okresu wypowiedzenia liczony jest od złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu zmieniającym do upływu okresu wypowiedzenia który przypada odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Przy obliczaniu terminu na złożenie oświadczenia o nieprzyjęciu nowych warunków zatrudnienia nie wlicza się dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu, zastosowanie ma w tym przypadku art. 111 § 2 K.c.

 

Przykład

W dniu 21 czerwca 2024r. pracodawca wypowiedział warunki pracy pracownikowi zatrudnionemu na czas określony i nieokreślony:

  • z miesięcznym okresem wypowiedzenia który upłynie z dniem 31 lipca 2024 r. po 40 dniach. Pracownik może odrzucić zaproponowane warunki w ciągu 20 dni do 11 lipca 2024 r.
  • z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia który upłynie z dniem 30 września 2024 r. po 101 dniach. Pracownik może odrzucić zaproponowane warunki w ciągu 51 dni do 11 sierpnia 2024 r.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy

W przypadku ewentualnych wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalych usług kancelarii prawnej (np. szukając lokalnego podpomiotu z Brzezin i wpisując w wyszukiwarce adwokat Brzeziny).

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments