Niezawiniona przez pracodawcę nadpłata wynagrodzenia z powodu choroby pracownika

Niezawiniona nadpłata wynagrodzenia podlega odliczeniu (art. 87 § 7 k.p.) w określonym terminie, niedochowanie tego terminu powoduje możliwość potrącenia z wynagrodzenia ale na podstawie pisemnej zgody pracownika. (art. 91 k.p.).

 

Przykład

Pracownik otrzymał wynagrodzenie w dniu 27 września  2024 ale był niezdolny do pracy w okresie od 26 września aż do 02.10.2024 r. dni 26 i 27 były dla pracownika dniami wolnymi od pracy wynikającymi z grafiku. Zwolnienie od pracy uzyskał w godzinach popołudniowych w dniu 27 z datą wsteczną od 26.09.2024. Pracodawca może odliczyć nadpłacone wynagrodzenie za czas przepracowany a nalicza wynagrodzenie chorobowe ponieważ była to pierwsza niezdolność do pracy w 2024 r.

 

W powyższym przykładzie przedstawiona została możliwość odliczenia przez pracodawcę nadpłaty wynagrodzenia i najczęściej spowodowana jest ona nieobecnością pracownika wskutek choroby.

Zasady odliczenia nadpłaconego wynagrodzenia reguluje art. 87 § 7 K.p. przewiduje on, że z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

 

Odliczanie z wynagrodzenia za pracę na podstawie art. 87 § 7 k.p. kwot wypłaconych w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawo do wynagrodzenia, nie wymaga zgody pracownika (art. 91 zd. pierwsze k.p.). Wyrok SN z dnia 11 października 1994r. I PRN 81/94.

 

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 1996 r., sygn. akt I PRN 32/96 precyzuje, że „odliczenie na podstawie art. 87 § 7 k. p. możliwe jest tylko w następnym, czyli najbliższym i kolejnym terminie płatności”.

 

Istota „odliczenia” przewidzianego w art. 87 § 7 k.p. polega na możliwości zmniejszenia przez zakład pracy kwoty wynagrodzenia pracownika podlegającej wypłaceniu w danym miesiącu o wynagrodzenie wypłacone mu w jedynie poprzednim  terminie płatności za czas nieobecności w pracy, za który wynagrodzenie mu nie przysługuje. Wyrok SN z dnia 4 października 1994 r. I PRN 71/94.

 

Z powyższego wyroku wynika, że odliczenia nadpłaconego wynagrodzenia można dokonać w najbliższym okresie wypłaty wynagrodzenia, nie dochowanie tego terminu spowoduje brak możliwości dokonania odliczenia z wynagrodzenia na podstawie art. 87 § 7 k.p. a pracodawca będzie zobowiązany dokonać dobrowolnego potrącenia na podstawie pisemnej zgody pracownika.

 

Terminy wystawiania zwolnień lekarskich

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

W przypadku konfliktu z pracodawcą możesz pomyśleć o skorzystaniu z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie pracy, który pomoże Ci w dochodzeniu Twoich roszczeń.

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments