Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas określony

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony jest zależny od stażu pracy pracownika w firmie która wypowiada umowę. Okres wypowiedzenia wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 23, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

 

W oświadczeniu pracodawcy:

  • o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony,
  • o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,
  • o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia,

powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Zmiana od 26 kwietnia 2023 r. dotyczy umowy na czas określony art. 30 § 4 Kodeks pracy

 

Forma pisemna i ustana wypowiedzenia umowy

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Wymóg zachowania formy pisemnej nie jest zastrzeżony pod rygorem nieważności. Co oznacza, że wypowiedzenie złożone w innej formie przykładowo ustnej jest również skuteczne i powoduje rozwiązanie umowy wraz z upływem okresu wypowiedzenia. Wyrok SN z 24 marca 1999r. I PKN 631/98 Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne. Może ono być także złożone konkludentnie, a więc przez każde zachowanie pracodawcy ujawniające jego wolę w sposób dostateczny (art. 60 KC w związku z art. 300 KP).

 

Wypowiedzenie złożone w formie elektronicznej

Art.  781 [Forma elektroniczna] K.c.
§  1.  Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
§  2.  Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.

 

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy,
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks pracy.
Print Friendly, PDF & Email