Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego
W przypadku wystąpienia niezdolności do pracy w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim – urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu z mocy prawa.
Przyczyny powodujące przerwanie rozpoczętego urlopu wypoczynkowego wymienione w art. 166 Kodeksu pracy stanowią zamknięty katalog i należą do niego:
1) czasowa niezdolność do pracy w skutek choroby (chodzi o chorobę samego pracownika a nie członka jego rodziny),
2) odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
3) powołanie na ćwiczenia wojskowe lub przeszkolenie wojskowe albo pełnienie terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy,
4) urlop macierzyński,
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Przykład
Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego udzielonego na okres od 15 do 29 kwietnia 2022 r., stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 25 do 29 kwietnia 2022 r. Niezdolność do pracy spowodowała przerwanie urlopu wypoczynkowego. Za czas niezdolności do pracy pracodawca wypłaci wynagrodzenie chorobowe, natomiast niewykorzystane 5 dni urlopu wypoczynkowego udzieli w późniejszym terminie.
Po zakończonym okresie niezdolności do pracy pracownik nie może samodzielnie przedłużyć rozpoczętego już urlopu wypoczynkowego a przerwanego chorobą potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim o okres tej niezdolności do pracy, lecz obowiązany jest do uzyskania zgody pracodawcy na dalszą część urlopu oraz wypełnienia kolejnego wniosku urlopowego co równoznaczne jest z powrotem pracownika do pracy.
Za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego z powodu choroby uznaje się tylko te dni które dla pracownika byłyby dniami pracy gdyby z urlopu nie korzystał. Zgodnie z art. 1542 § 1 urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Z kolei wynagrodzenie chorobowe czy też zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
W przypadku wystąpienia niezdolności do pracy przed korzystaniem z urlopu wypoczynkowego i trwania jej nadal w trakcie okresu urlopu wypoczynkowego – urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu z mocy prawa.
Przyczyny powodujące obligatoryjne przesunięcie nierozpoczętego urlopu wypoczynkowego na termin późniejszy wymienione zostały w art. 165 kodeksu pracy.
Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
1) czasowa niezdolność do pracy w skutek choroby,
2) odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
3) powołanie na ćwiczenia wojskowe lub przeszkolenie wojskowe albo pełnienie terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy,
4) urlop macierzyński,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego możne nastąpić:
- na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami,
- z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Można udzielić bez sankcji mniej niż 14 dni urlopu wypoczynkowego
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy,
- ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.