Napisane przez on 25/06/2015 in ZUS | 70 komentarze

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Rozróżniamy dwa rodzaje niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia:

 1. Gdy niezdolność do pracy powstała w trakcie zatrudnienia i trwa nieprzerwanie również po jego ustaniu.
 2. Gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia.

 

1. Jeżeli niezdolność do pracy powstała w okresie zatrudnienia (ubezpieczenia chorobowego) i trwa nieprzerwanie również po jego ustaniu to zasiłek chorobowy przysługuje za cały okres niezdolności do pracy, bez znaczenia ile dni niezdolności do pracy przypada na okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Przykład

Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, za okres po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. za 8 dni lipca.

 

Przykład

Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia była kontynuowana tj. następne zaświadczenie obejmowało okres od 9.07.2015 do 15.08.2015 r. za cały okres po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. od 1.07.2015 do 15.08.2015

 

Przykład

Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia była kontynuowana tj. następne zaświadczenie obejmowało okres od 10.07.2015 do 15.08.2015 r. ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. za 8 dni lipca, za pozostały okres tj. od 10.07 do 15.08 były pracownik nie otrzyma świadczenia, ponieważ była przerwa między zaświadczeniami lekarskimi w dniu 9.07.2015(brak ciągłości).

 

 2.  W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał gdy niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie co najmniej 30 dni.

Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej: Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

– nie później niż 14 dni od ustania zatrudnienia ,

– nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia, w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem „E”)

Przykład

Zatrudnienie ustało w dniu 7 stycznia 2015, pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 13 stycznia 2015 ale tylko do 3 lutego 2015. Jego niezdolność po ustaniu zatrudnienia była krótsza niż wymagane 30 dni – zasiłku chorobowego  ZUS nie wypłaci.

 

Przykład

Zatrudnienie ustało 31.12.2014 r., pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 2 stycznia 2015 do 5 lutego 2015 r. Za cały okres niezdolności  tj. od 2 stycznia do 5 lutego ZUS zobowiązany będzie do wypłaty zasiłku chorobowego.(okres niezdolności do pracy dłuższy niż wymagane 30 dni).

 

Przykład

Zatrudnienie ustało w dniu 30 czerwca 2015, pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 17 lipca 2015 do 25 sierpnia 2015 (spowodowane wypadkiem na wakacjach), ZUS nie będzie zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, ponieważ niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia powstała po  okresie dłuższym niż wymagane 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia.

 

Kiedy ZUS nie wypłaci zasiłku?

ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego kontynuowanego po ustaniu zatrudnienia (nie ma tutaj znaczenia czy niezdolność do pracy powstała jeszcze w trakcie zatrudnienia czy już po ustaniu zatrudnienia)  jeżeli między zaświadczeniami o niezdolności do pracy będzie przynajmniej jeden dzień przerwy.

 

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje dodatkowo gdy  zainteresowany uzyskaniem zasiłku:

– ma ustalone prawo do emerytury, renty,

– kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym,

– jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,

– nie nabyła prawa do zasiłku w trakcie trwania ubezpieczenia (zatrudnienia) z powodu nie przepracowania wymaganego okresu wyczekiwania,

– jeżeli ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Żeby potwierdzić/wykluczyć powyższe okoliczności należy wypełnić druk ZUS  Z-10

 

Gdzie dostarczyć zwolnienie lekarskie?         

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia dostarczamy do ZUS zgodnego z naszym miejscem zamieszkania. Do zwolnienia lekarskiego podajemy dane byłego pracodawcy, jednocześnie naszego ostatniego płatnika składek.

Przykład

Zatrudnienie ustało z dniem 30 czerwca, niezdolność do pracy powstała jeszcze w okresie zatrudnienia tj. od 25 czerwca do 9 lipca i była kontynuowana  od 10 lipca do 22 lipca. Pierwsze zwolnienie obejmujące okres zatrudnienia dostarczamy pracodawcy, drugie zwolnienie za okres od 10 lipca dostarczamy sami do ZUS.

 

Przykład

Zatrudnienie ustało z dniem 30 czerwca, niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia tj. od 3 lipca do 19 lipca i była kontynuowana od 20 lipca do 3 sierpnia. Pierwsze i drugie zwolnienie dostarczamy sami do ZUS.

 

 

Ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych (art. 46 ustawy zasiłkowej).

Ograniczeniu podlega podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, niezależnie od tego, kiedy powstała niezdolność do pracy tj. jeszcze w trakcie zatrudnienia czy też już po ustaniu zatrudnienia. 

W wyroku z dni 7 kwietna 2009 r. (I UK 337/08) SN wskazał wyraźnie, że ograniczenie wysokości podstawy obliczania zasiłku chorobowego wynikające z art. 46 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ma zastosowanie także wówczas, gdy okres zasiłkowy rozpoczął się w czasie trwania zatrudnienia. 

 

Przykład

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej do dnia 31 maja, legitymuje się niezdolnością do pracy od dnia 1 marca do 30 czerwca. Prawo do zasiłku chorobowego nabył po upływie 33 dni tj. od dnia 3 kwietnia.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ustalona jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 przepracowanych miesięcy,  za okres od  3 kwietnia do 31 maja wynosi 5 000,00 zł natomiast po ustaniu zatrudnienia podstawa zasiłku chorobowego ulegnie ograniczeniu do kwoty 3 895,31 zł za okres od 1 -30 czerwca 2014.

 

Ograniczenie podstawy wymiaru świadczenia nie dotyczy zasiłku macierzyńskiego należnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia/zatrudnienia.

Print Friendly

70 Odpowiedzi na post “Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia”

 1. Jowita pisze:

  Odp. do P. Katarzyny:
  1/ będzie przysługiwał zasiłek,
  2/ w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku jeżeli jest to „zwykła” choroba a nie np. związana z ciążą.

 2. Katarzyna pisze:

  Witam. Od dnia 1 Marca jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę (sama się zwolniłam).Od 3 do 20 Marca byłam na zwolnieniu lekarskim,które przerwałam (miało trwać do końca wypowiedzenia) ze względu na to,że miałam iść do innej pracy.Dziś dowiedziałam się,że w Poniedziałek muszę zjawić się na oddziale kardiologicznym i nie wiadomo,czy tam nie zostanę. Tu pojawia się pytanie – czy będzie przysługiwał mi zasiłek chorobowy od 1 Kwietnia?

  • Jowita pisze:

   Z jaką datą wypowiedzenie kończy swój bieg? Czy jest to wypowiedzenie np. jednomiesięczne?

   • Katarzyna pisze:

    Z dniem 31 Marca.Tak,wypowiedzenie jest 1 miesięczne.

    • Jowita pisze:

     Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej: Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

     – nie później niż 14 dni od ustania zatrudnienia ,

     – nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia, w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem „E”)

    • Katarzyna pisze:

     Czyli z tego co rozumiem (chociaż nie wiem czy rozumiem :) ) jeśli od 4.01 dostarczę do ZUS zwolnienie lekarskie na miesiąc,będzie przysługiwał mi ów zasiłek.

    • Katarzyna pisze:

     W wysokości 80%?

 3. BT pisze:

  Witam,
  Jestem w 5 miesiacu ciąży, umowa(zawarta z agencją prac tymczasowych, dlatego nie jest kontynuowana) wygasa wraz z końcem lutego. Od grudnia jestem na L4 i będę kontynuować zwolnienie do dnia porodu.
  Czy powinnam zarejestrować się jako bezrobotna? czy zrobić to dopiero po okresie zwolnienia lekarskiego?

  Czy wraz z L4 od 1-go marca do ZUSu powinnam zanieść jakieś inne dokumenty/zaświadczenia od lekarza lub byłego pracodawcy?

  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 4. ania pisze:

  Witam proszę o.odpowiedz.na.moje.pytanie,mianowicie bylam.w ciązy,zwolnienie L4 mialam.od 15.12.2016 do 27.01.2017…dzwonilam do Zus z pytaniem czy jest decyzja w sparwie.mojego swiadczenia z tego.okresu.zwolnienia,no.i.Pani.powiedziala ze w tym.tyg.zostanie wyplacone….ale dis doatalam.pismo o.dostarczeniu oswiadczenia o.ustaniu zatrudnienia,gdyz brakuje go we wniosku o zasilek chorobowy,czy.dostanę mimo.tego to swiadczenia z L4. czy znow musze czekac po dostarczeniu oswiadczenia,dodam że umowa konczy.mi.sie 31.01.2017.proszę o odpowiedz.

 5. Dawid pisze:

  Witam!
  Mam pytanie, ponieważ wypowiedziałem (ważną do kwietnia) umowę o pracę dnia 14.01 do 28.01, w tym czasie, w pracy skręciłem kolano, dokładnie 16.01…
  W SORze dali mi zwolnienie do 30.01 ale bede miał na pewno dużo dłuższe zwolnienie już za kilka dni od ortopedy.

  Rozumiem że dostanę z ZUSu zasiłek dopóki będę miał ciągłe zwolnienie (do 182 dni). Czy mogę starać się również o zasiłek rehabilitacyjny po zakończeniu zwolnienia?

  I gdzie zanieść papiery, skoro np. zwolnienie będę miał już 25.01 a teoretycznie będę jeszcze do 28.01 pracownikiem?

  Aha i z jakim opóźnieniem można zanieść te zwolnienia?

  pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź, bo sprawa „na gorąco” :)

 6. Asia pisze:

  Witam.W roku 2016 od 05.06 do 02.12 bylam na l4 czyli 182 dni.Wróciłam do pracy na 2 tygodnie,ale mnie zwolniono z dniem 31 stycznia.Wyplacono mi tylko czesc wynagrodzenia za przepracowany czas poniewaz dnia 19 grudnia zachorowalam na inny kod choroby.Firma za styczen ma mi zaplacic za urlop.Mam pytanie czy Zus mi wyplaci za ten okres chorobowe?Obecne zwolnienie jest do 26 stycznia 2017 ale bedzie kolejne z powodu zlego stanu zdrowia.Czy firma ma obowiazek przesłać dokumenty do Zus?Pozdrawiam

 7. Ola pisze:

  witam,
  mam pytanie, moja umowa o prace zakończyła sie w dniu 31.10 za porozumieniem stron,
  a chorowałam podczas umowy od 18.08 do 2.11, dostałam pismo od zusu o wpłynięciu zaświadczenia o niezdolności do pracy od 20.10 do 2,11 wcelu wypłaty zasiłku chorobowego, czy przysługuje mi zasiłek chorobowy i za jaki okres??

 8. Magda pisze:

  Witam,
  mam pytanie jestem obecnie na stażu który, trwa do 30.11.2016r. w trakcie trwania stażu a konkretnie pod jego koniec czyli 18.11.2016.r. idę na chorobowe – mam zabieg, jak mi powiedziano pierwsze L4 będzie wystawione na 1 miesiąc. Więc tutaj moje pytanie czy po zakączeniu stażu będzie mi przysługiwać zasiłek chorobowy. Pozdrawiam

 9. Grzes pisze:

  Z końcem października upłynął mi okres wypowiedzenia. Od 28.10 do 04.11 miałem wystawione l4 od lekarza ogólnego. Od 09.111 mam wystawione zwolnienie l4 od specjalisty już na okres powyżej 30 dni. Czy zasiłek będzie wypłacony za ten okres? Dziękuję za pomoc.

  • Jowita pisze:

   Za zwolnienie obejmujące okres od 9.11 zasiłek nie zostanie wypłacony. Zasadą jest aby po ustaniu zatrudnienia była ciągłość w niezdolności do pracy, a co za tym idzie nie może być nawet dnia przerwy.

   • mati pisze:

    Witam mam taki problem z dniem 30.11.2016r skończyła mi sie umowa zachorowalem jeszce w trakcie trwania umowy a zwolnienie lekarskie mam od 23.11 – 30.11.2016 a kolejne otrzymam dzisiaj tj od 1.12- 14.12.2016r czy za te dni po ustaniu zatrudnienia nalezy mi sie zasiłek chorobowy czy musi byc 30dni zwolnienia lekarskiego? Pierwsze zwolnienie wyslalem pracodawcy a to drugie komu musze dostarczyć? Dziękuję bardzo za odp Pzdr

  • Basia pisze:

   A co gdy zasiłek dla bezrobotnych należy się dopiero po 90dniach można wtedy zachorować czy nie

 10. Gosia pisze:

  Umowa o pracę wygasła z końcówką października. Proszę o inf czy jeśli pierwsze l4 było wystawione do 07.11 a kolejne dopiero 09.11 ale na okres powyżej 30 dni świadczenie będzie wypłacone?

  • Jowita pisze:

   Jeżeli pierwsze zwolnienie obejmowało jeszcze okres zatrudnienia to po jego ustaniu za te 7 dni listopada zostanie wypłacony zasiłek chorobowy. Natomiast za zwolnienie obejmujące okres od 9.11 zasiłek nie zostanie wypłacony. Zasadą jest aby po ustaniu zatrudnienia była ciągłość w niezdolności do pracy, a co za tym idzie nie może być nawet dnia przerwy.

 11. Kasia pisze:

  Witam, miałam umowę na zastępstwo która wygasła 17 września od lipca jestem na zwolnieniu ponieważ jestem w ciąży czy jeśli nie wykorzystam do porodu 270 dni zwolnienia to można to jakoś wykorzystać po porodzie? Pytam ponieważ nie przysługuje mi urlop macierzyński. Pozdrawiam

  • Jowita pisze:

   wymiar 270 dni to okres zasiłkowy w przypadku niezdolności przypadającej w okresie ciąży.

   • Kasia pisze:

    To znaczy że nie mogę na nic liczyć po porodzie? Jako że w okresie połogu nie będę zdolna do pracy?

 12. Skorupska pisze:

  Mam pytanie zostałam zwolniona z pracy i po trzech dniach zachorowałam jak dotychczas oddałam do ZUS 2 zwolnienia i przysłali mi odmowę przyznać zasiłku ale ja nadal jestem chora co mam zrobić

  • Jowita pisze:

   W decyzji odmownej powinno być uzasadnienie odmowy przyznania zasiłku. Domyślam się jednak, że chodzi o ciągłość niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia musi ona wynosić 30 dni, dopiero wtedy ZUS od 31 dnia niezdolności za całe te 31 dni wypłaci zasiłek. Jeżeli „uzbiera” Pani te 30 dni proszę ponownie złożyć zwolnienia do ZUS.

 13. skonsternowany pisze:

  Mam pytanie czy przysługuje mi zasiłek chorobowy. Umowa o pracę rozwiązana za porozumieniem stron z dniem 31/08/2016. 4/10/2016 otrzymałem zwolnienie lekarskie na 30 dni.
  Czy w takiej sytuacji przysługuje mi zasiłek chorobowy ? Druk zwolnienia przekazany został PUP. On z urzędu rozpocznie procedurę czy samemu trzeba wnioskować ?

  • Jowita pisze:

   Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej: Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
   – nie później niż 14 dni od ustania zatrudnienia ,
   – nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia, w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem „E”)

   Będąc zarejestrowanym w PUP nie przysługuje zasiłek chorobowy.

 14. Lenka pisze:

  Witam,

  W czerwcu złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę i umowa wygasła 31 lipca. Z dniem 1 sierpnia rozpoczęłam wspópracę z nowym pracodawcą w opraciu o uop na okres próbny. Niestety zachorowałam i od 6 września jestem na zwolnieniu lekarskim.

  Ze względu na charakter choroby juz wiem, że zwolnienie będzie kontynuowane po zakończeniu umowy czy po 31 października. Proszę uprzejmie o informację, z których 3 miesięcy będzie ZUS wyliczał średnią do ustalenia mojego zasiłku po ustaniu zatrudnienia? Będą to miesiące: sierpień-wrzesień-paździenik? Dodam, że od 6 wrzesnia do 31 pazdziernika jestem i bede na zwolnieniu lekarskim i wtedy moja wyplata ulegnie zmnineszeniu o 20%. W takim ukladzie, policzy średnią również za te miesiące gdzie byłam cały czas chora?

  Dziekuje za inf i pozdr :)

  • Jowita pisze:

   Podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana z obecnego miejsca zatrudnienia. Podstawą wymiaru zasiłku będzie wynagrodzenie za sierpień.

   • Lenka pisze:

    Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź. Mam pytanie, czy prawidłowo wyliczam wymiar zasiłku od Zus i prosiłabym o sprawdzenie, czy moje wyliczenia są prawidłowe:

    Przymując, że wynagrodzenie za miesiąc sierpień wynosi przykładowo 6000 zl brutto, wykonałam poniższe obliczenia:

    (6000 zł – 13,71%) ÷ 30 × 80% = 138,06

    138,06 – 18% = 113,20 zł netto za 1 dzień

    113,20 × 30 = 3396 zł netto miesięcznego zasiłku od Zus

    Poprawnie obliczyłam zasiłek za miesiac np listopad (zakładając, że cały listopad bede na zwolnieniu chorobowym, a umowa z pracodawcą wygasła 31 października) ?

 15. Ka pisze:

  Witam,

  W czerwcu złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę i umowa wygasła 31 lipca. Z dniem 1 sierpnia rozpoczęłam wspópracę z nowym pracodawcą w opraciu o uop na okres próbny. Niestety zachorowałam i od 6 września jestem na zwolnieniu lekarskim.

  Pyt.1 Czy na pewno nabyłam prawo do zasiłku chorobowego liczonego na zasadzie okresu wyczekiwania (33dni)? Wedlug mnie tak, ale pitrzebuję się upewnić.

  Pyt.2 Ze względu na charakter choroby juz wiem, że zwolnienie będzie kontynuowane po zakończeniu umowy czy po 31 października. Proszę uprzejmie o informację, z których 3 miesięcy będzie ZUS wyliczał średnią do ustalenia mojego zasiłku po ustaniu zatrudnienia? Będą to miesiące: sierpień-wrzesień-paździenik? Dodam, że od 6 wrzesnia do 31 pazdziernika jestem i bede na zwolnieniu lekarskim i wtedy moja wyplata ulegnie zmnineszeniu o 20%. W takim ukladzie, policzy średnią również za te miesiące gdzie byłam cały czas chora?

  Dziekuje za inf i pozdr :)

 16. kiwi pisze:

  Witam
  Jestem zatrudniony u dwóch pracodawców (umowy o pracę). Umowa z jednym pracodawcą została rozwiązana druga umowa nadal jest nie wypowiedziana. Zachorowałem już po rozwiązaniu umowy z pierwszym pracodawcą (po 5 dniach po ustaniu stosunku pracy)w związku z tym proszę o informację czy otrzymam zasiłek chorobowy od ZUS w kwocie jaką zarabiałem u pierwszego pracodawcy (80% kwoty) oraz czy otrzymam również zasiłek od drugiego pracodawcy a po 33 dniach dniach również od ZUS ?

 17. Pola pisze:

  Witam
  Jestem obecnie na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia umowy na zastepstwo które skończyło się w marcu. Moje pytanie brzmi jak będzie wygadał korzystanie ze świadczen zdrowotnych podczas porodu. Kiedy wygaśnie zasiłek (zwolnienie mam do 4 sierpnia a porod 27 lipca) i czy przysługuje mi bezpłatne skorzystanie z usług szpitalnych.

 18. Agi pisze:

  Witam,
  Moja firma oglosila upadlosc. W tym samym dniu rozpoczelam zwolnienie l4 gdyz jestem w ciazy. Firma zamknela swoje biuro i nikt juz tam nie pracuje. Co gorsze jest to firma angielska i zarejestrowana w Anglii. Jednak nas obowiazywalo polskie prawo pracy (tak jest w umowoe o pracę). Moje pytanie to w jaki sposób mam dostarczyc l4 skoro firma nie ma juz siedziby, i kto teraz wystawi formularz z3 jezli firma zwolnila wszystkich i nie ma nawet biura Polsce. Dodm rowniez, ze nie otrzymalismy wypowiedzen oraz swiadectw pracy. Przedstawiviele firmy w ostatnim dniu poinformowali nas ze nie dostaniemy ostatnich wyplat oraz zaleglych urlopow.
  Bardzo prosze o pomoc w tej skomplikowanej sytuacji.

 19. Jowita pisze:

  Niezdolność do pracy powstała już po ustaniu zatrudnienia, a co za tym idzie były już pracodawca nie ma wiedzy nt. Należy zwrócić się do pracodawcy o wystawienie ZUS Z-3 pracodawca może przekazać druk do ZUS lub byłemu już pracownikowi a ten do druk ZUS. Można też czekać aż ZUS zwróci się do pracodawcy o ten druk.

 20. Rafał pisze:

  Witam.
  Mam pytanie i będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, ponieważ opinie są różne.
  31.05 skończyła się moja umowa o pracę, od 01.06 do 14.06 mam zwolnienie lekarskie. Czy muszę je dostarczyć do ZUS w ciągu 7 dni od wystawienia, czy dopiero gdy otrzymam zwolnienia na łącznie min. 30 dni.
  Pozdrawiam

  • Jowita pisze:

   Jeżeli niezdolność do pracy powstała już po ustaniu zatrudnienia ZUS zasiłek wypłaci w przypadku niezdolności do pracy trwającej łącznie 30 dni. Zwolnienie które przekroczy 30 dzień niezdolności do pracy należy dostarczyć do 7 dni licząc od daty jego wystawienia. Do zwolnienia należy dołączyć druk ZUS Z-10 oświadczenie w związku z roszczeniem o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Z kolei pracodawca przekazuje do ZUS za byłego pracownika druk ZUS Z-3 w celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

   • Rafał pisze:

    Czyli zakładając, że drugie zwolnienie obejmie okres 15.06-28.06, a trzecie od 29.06, to do 6.07 mam czas na dostarczenie tych 3-ech zwolnień razem i druku ZUS Z-10 ?
    A czy nie pewniej byłoby przesyłać każde zwolnienie oddzielnie? Teoretycznie ZUS przez 36 dni nie wiedziałby w ogóle, że choruję.

    • Jowita pisze:

     Można wysłać osobno jedynie ZUS odpisze, że nie został Panu przyznany zasiłek chorobowy.

    • Rafał pisze:

     A co z drukiem Z-3, czy pracodawca ma obowiązek wystawić mi ten druk, czy może odmówić i wystawi dopiero po żądaniu z zusu. Chciałbym dostarczyć wszystkie dokumenty razem, aby możliwie szybko otrzymać pieniądze.

 21. Cynamon pisze:

  Witam serdecznie,

  Jestem w następującej sytuacji, od 01.04.2016 do dnia dzisiejszego jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Zwolnienie potrwa do dnia porodu to jest początku listopada. Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo, która prawdopodobnie zakończy się na przełomie sierpnia/września Czy w związku z tym mogę starać się o wypłacenie zasiłku chorobowego przez ZUS od momentu utraty pracy a do dnia porodu? Dodam, że w tej firmie pracuje 3 lat łącznie, od 01.11.2016 przeszłam z umowy na czas niekreślony na umowę na zastępstwo (sytuacja losowa) wydaje mi się, że nie powinno mieć to znaczenia gdyż ciągłość pracy u jednego pracodawcy jest zachowana zmienił się tylko stosunek pracy.

  Z góry serdeczne dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam ciepło.

  • Jowita pisze:

   Jak najbardziej zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia będzie wypłacany do dnia porodu. Proszę tylko pamiętać, że po ustaniu zatrudnienia pomiędzy zwolnieniami L-4 nie może być nawet dnia przerwy.

 22. jacek pisze:

  Witam,
  15.05 upływa mój okres wypowiedzenia. od 10.05 do 30.05 jestem na zwolnieniu. Rozumiem, że na okres od 23.05 do 30.05 pracodawca musi wysłać druk ZUS Z-3. Czy w przypadku przedłużenia zwolnienia od 31.05, muszę ponownie dołączyć druk Z-3 do zwolnienia ZUS ZLA, Czy wystarczy samo zwolnienie i dane pracodawcy?

  • Jowita pisze:

   Za okres od 10.05 do 15.05 pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, od dnia 16.05 wypłatę zasiłku po ustaniu zatrudnienia przejmie ZUS.
   Pracodawca przekazuje do ZUS druk ZUS Z-3 w celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłku po ustaniu zatrudnienia, kolejne zwolnienia już po ustaniu zatrudnienia przekazuje Pan samodzielnie do ZUS + jednorazowo druk ZUZ Z-10. Do zaświadczenia L-4 podaje Pan nadal dane już byłego pracodawcy. Żeby nie utracić prawa do zasiłku po ustaniu zatrudnienia nie może być ani jednego dnia przerwy pomiędzy L-4.

 23. Grażyna pisze:

  Witam moje pytanie dotyczy terminu dostarczenia druku L4 do Zus po ustaniu zatrudnienia
  zwolnienie obejmuje 21 dni czy druk L4 dostarczam w ciągu 7 dni czy dopiero z następnym zwolnieniem, kiedy łączny okres zwolnienia będzie przekraczał 30 dni ??

  • Jowita pisze:

   Jeżeli niezdolność do pracy powstała już po ustaniu zatrudnienia ZUS zasiłek wypłaci w przypadku niezdolności do pracy trwającej łącznie 30 dni. Zwolnienie które przekroczy 30 dzień niezdolności do pracy należy dostarczyć do 7 dni licząc od daty jego wystawienia. Do zwolnienia należy dołączyć druk ZUS Z-10 oświadczenie w związku z roszczeniem o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Z kolei pracodawca przekazuje do ZUS za byłego pracownika druk ZUS Z-3 w celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

 24. okta pisze:

  Jestem na zwolnieniu lekarskim od 08.04.2016r. umowa o praca ustała dnia 30.04.2016, zwolnienie lekarskie będzie dostarczane do zus w tej chwili jest do 27.05.16 lecz będzie kontynuowane. We wrześniu mam mieć operację na inną chorobę niż jest obecne zwolnienie.
  Moje pytanie brzmi: 1. Czy dostanę pieniądze od zusu jeśli dostarczę zwolnienie lekarskie po operacji, które będzie we wrześniu na inną chorobę oraz ile czasu będę mógł przebywać na zwolnieniu po operacji?
  L4 będzie kontynuowane do czasu operacji

  • Jowita pisze:

   Okres zasiłkowy wynosi 182 dni liczony od dnia 8 kwietnia. Po ustaniu zatrudnienia aby nie utracić prawa do zasiłku nie może być nawet jednego dnia przerwy w L-4 nie ma tutaj znaczenia jednostka chorobowa będzie to nadal jeden okres zasiłkowy wynoszący łącznie 182 dni kalendarzowe.

 25. Kryspin pisze:

  Witam
  Bardzo proszę o pomoc. W poprzedniej pracy byłem zatrudniony do 22.03.16r. od 4.03.16r. do 1.04.16r. byłem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ choruje na przewlekłą chorobę kręgosłupa. Mój lekarz przedłużył zwolnienie aż do 1.09.16r, a dokumenty Z-10 oddałem 8.04.16r. Moje pytanie brzmi w czy pieniądze z zasiłku chorobowego będą wypłacane co miesiąc czy dopiero całość we wrześniu? I czy ZUS będzie przelewał bezpośrednio na konto czy za pośrednictwem byłego pracodawcy? Dodam że termin wypłat u pracodawcy jak u większości Polaków do 10 dnia miesiąca.

  • Jowita pisze:

   Za okres od 4.03 do 22.03 (czyli do końca trwania umowy) pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie chorobowe) a od 23.03 ZUS przejmie wypłatę zasiłku chorobowego. Po ustaniu zatrudnienia zakład pracy przekazuje do ZUS formularz ZUS Z-3 w celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Od momentu złożenia kompletu dokumentów uprawniających do wypłaty zasiłku ZUS ma 30 dni na jego wypłatę. Jeżeli w ZUS został podany nr konta to zasiłek będzie wypłacany bezpośrednio na podany nr konta.

   • Kryspin pisze:

    Dziękuje bardzo za pomoc i odpowiedź, napisała Pani że zasiłek będzie „wypłacany” czyli jak mam rozumieć po ustaleniu kwoty będzie to robione cyklicznie co miesiąc do zakończenia choroby?

 26. Madzik pisze:

  Witam!
  Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim do 14.05.2016 r.
  Zasiłek wypłaca mi ZUS, ponieważ firma została zlikwidowana a umowę o pracę pracodawca wypowiedział mi w okresie zasiłku chorobowego. Jestem w ciąży z drugim dzieckiem. Czy w związku z tym, po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego do 14.05.2016 r. a później przedstawieniu L4 Zakład Ubezpieczeń Społecznych dalej będzie mi wypłacał chorobowe?
  Z góry dziękuję za pomoc!

 27. Marta pisze:

  Witam
  Proszę o odpowiedź na pytanie
  Przebywam na zwolnieniu lekarskim od 19.10.2015, umowa o pracę wygasa 23.03.2016 i do tego dnia lekarz wystawił bieżące zwolnienie. Czy po ustaniu zatrudnienia mogę nadal kontynuować zwolnienie i czy będę uprawniona do wypłaty zasiłku przez ZUS jeśli do końca okresu zasiłkowego (182 dni) pozostanie 28 dni ?
  Gdzie należy dostarczyć ewentualne kolejne zwolnienie i jaki druk wypełnić ?
  Dziękuję za pomoc

 28. Marta pisze:

  Witam,

  mam pytanie w nastepujacej kwestii i bede bardzo wdzieczna za odpowiedz. Jak bedzie wyliczany zasilek chorobowy dla osoby ktora przebywa na zwolnieniu lekarskim juz po ustaniu zatrudnienia? Czy to bedzie 80 % pensji czy zus obnizy do wysokosci sredniej krajowej? bo znajduje rozne informacje i juz sie szczerze mowiac pogudilam. Dana osoba poszla na zowlnienie w trakcie trwania okresy wypowiedzenia i zowlnienie lekarskie bedzie kontynuowane po ustaniu zatrudnienia. Bede wdzieczna za odpowiedz w tej sprawie.

  • Jowita pisze:

   Art. 46. [Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia]
   Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie,poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego
   wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych.

   • Marta pisze:

    Dzień dobry, bardzo dziekuje za oodpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie- czy w ziazku z pobieraniem zasilku chorobowego juz po ustaniu zatrudnienia dana osoba jest jeszcze ubezpieczona i moze np isc do lekarza panstwowego czy to ubezpieczenie juz nie obowiazuje? czytaklam ze obowiazuje ejszcze przez 30 dni od ustania zatrudnienia ale co potem? Bede wdzieczna jeszcza za ta odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie

    • Jowita pisze:

     Przez cały okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia będzie Pani objęta ubezpieczeniem które pozwala na korzystanie z bezpłatnych wizyt lekarskich w ramach NFZ

 29. Krystyna pisze:

  Dzień dobry,
  Jestem w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (po 17 latach pracy), które mija 29.02.2016. Niestety, już od 120 dni jestem poważnie chora i na zwolnieniu lekarskim. Do końca okresu umowy zostało więc 15 dni zwolnienia. Czy po ustaniu umowy i nadal chorując, mam prawo do zasiłku chorobowego za następne 47 dni (brakujące do 182 dni prawa do zasiłku) nieprzerwanej choroby? Czy mogą o tym świadczyć 2 zwolnienia ZUS ZLA na ten okres?
  Będę wdzięczna za pomoc i odpowiedź.

  • Jowita pisze:

   Ilość zaświadczeń L-4 nie ma znaczenia.
   Po ustaniu zatrudnienia może Pani nadal przebywać na zwolnieniu L-4 aż do wyczerpania okresu zasiłkowego 182 dni. Jednak proszę pamiętać, że po ustaniu zatrudnienia żeby nie stracić prawa do zasiłku nie może być nawet dnia przerwy pomiędzy zwolnieniami L-4.

   Dodam jeszcze, że na 6 tygodni przed upływem 182 dni zasiłku chorobowego może Pani ubiegać się o zasiłek rehabilitacyjny składając stosowne dokumenty do ZUS.

 30. Jowita pisze:

  Pracodawca przekazuje druk ZUZ Z-3 bezpośrednio do ZUS lub może formularz ten przekazać ubezpieczonej.
  W celu uzyskania zasiłku gdy niezdolność do pracy powstała już po ustaniu zatrudnienia i trwa dłużej niż 30 dni należy zwolnienia L-4 przekazać do ZUS w terminie do 7 dni licząc od daty wystawienia zwolnienia L-4 tego, które przekroczy omawiane 30 dni. Do zwolnień L-4 należy dołączyć formularz ZUS Z-10 oświadczenie w związku z uzyskaniem zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

 31. Melani pisze:

  Witam,

  mam wątpliwość w jakim terminie mam dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS

  w dniu 5 grudnia 2015 zakończyłam zatrudnienie u pracodawcy
  (umowa o pracę na czas nieokreślony, pełen etat, trwała nieprzerwanie 4 lata, wypowiedziana przez pracodawcę)

  w dniu 7 grudnia br otrzymałam zwolnienie lekarskie,
  dodam, że w diagnostyce schorzenia będącego podstawą zwolnienia byłam od 15 października, miałam umówioną wizytę lekarską jeszcze przed zakończeniem pracy, spodziewałam się zwolnienia, ale z przyczyn po stronie lekarza spotkanie zostało przeniesione na dzień już po ustaniu zatrudnienia…

  Wiem, że pracodawca ma mi wystawić druk Z-3
  Nie jestem pewna w jakim terminie zwolnienie lekarskie wraz z drukiem Z-3 mam wysłać do ZUS:

  Czy:
  opcja 1: w ciągu 7 dni od daty wystawienia zwolnienia lekarskiego
  opcja 2: zwolnienie lekarskie należy wysłać dopiero jeśli będzie ono miało kontynuację w postaci kolejnego zwolnienia lekarskiego opiewającego łącznie z pierwszym na 30 dni kalendarzowych

  najkrócej mówiąc:
  – nie wiem czy mam już wysyłać posiadane aktualnie zwolnienie lekarskie do ZUS
  – czy też mam wysyłać dopiero jeśli łącznie moje zwolnienia lekarskie przekroczą 30 dni, a więc będę uprawniona do zasiłku chorobowego płatnego przez ZUS

  mam 10 lat pracy i żadnego dnia na zwolnieniu, teraz chciałabym skorzystać z prawa, i wolę się nie pomylić na procedurze dat…

  z góry dziękuję za odpowiedź

  Meli

 32. Jowita pisze:

  Jest Pani obecnie na zasiłku macierzyńskim który będzie wypłacany przez ZUS do 27.09.2015 to jak można być w tym samym czasie na zasiłku chorobowym?

 33. niunia pisze:

  witam. mam pytanie umowa o prace zakonczyla mi sie 31,08,2015r. lecz jestem na macierzyńskim do 27,09,2015r. z powodu chorego kregoslupa poszlam na zwolnienie lekarskie od14,09,2015 i dostalam na okres 2tyg.lecz gdy zawiozlam je do zusu powiedzieli mi ze go nie przyjma poniewaz dezyzja bedzie odmowna iz nie posiadam ubezpieczenia chorobowego jak to jest?

 34. danka pisze:

  tak pytalam w zusie i mowili ze niema co mam zrobic

 35. Jowita pisze:

  ZUS ma 30 dni na wypłatę zasiłku chorobowego licząc od dnia dostarczenia do ZUS zaświadczenia o niezdolności do pracy (L-4).
  Pytała Pani w ZUS czy druk L-4 otrzymali od pracodawcy?

  Okres zasiłkowy wynosi 182 dni a nie 180 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego można starać się o zasiłek rehabilitacyjny.

 36. danka pisze:

  dzien dobry choruje od 20.02.15 do dnia dziejszego ale nie wiem co mam robic poniewaz zawsze zaklad oddawal l4 moje do zusu a ostatniego nie oddal czyli od 16.07 do 20.08 w sumnie jest to juz ostatnie l4 (180dni) bo czeka na komisje zus co mam robic bo niemam zaplacone za ostatnie zwolnienie a ddalam osobiscie w pracy zwolnienie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>