Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Rozróżniamy dwa rodzaje niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia:

  1. Gdy niezdolność do pracy powstała w trakcie zatrudnienia i trwa nieprzerwanie również po jego ustaniu.
  2. Gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia.

 

1. Jeżeli niezdolność do pracy powstała w okresie zatrudnienia (ubezpieczenia chorobowego) i trwa nieprzerwanie również po jego ustaniu to zasiłek chorobowy przysługuje za cały okres niezdolności do pracy, bez znaczenia ile dni niezdolności do pracy przypada na okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Przykład

Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, za okres po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. za 8 dni lipca.

 

Przykład

Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia była kontynuowana tj. następne zaświadczenie obejmowało okres od 9.07.2015 do 15.08.2015 r. za cały okres po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. od 1.07.2015 do 15.08.2015

 

Przykład

Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia była kontynuowana tj. następne zaświadczenie obejmowało okres od 10.07.2015 do 15.08.2015 r. ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. za 8 dni lipca, za pozostały okres tj. od 10.07 do 15.08 były pracownik nie otrzyma świadczenia, ponieważ była przerwa między zaświadczeniami lekarskimi w dniu 9.07.2015(brak ciągłości).

 

 2.  W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał gdy niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie co najmniej 30 dni.

Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej: Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

– nie później niż 14 dni od ustania zatrudnienia ,

– nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia, w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem „E”)

Przykład

Zatrudnienie ustało w dniu 7 stycznia 2015, pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 13 stycznia 2015 ale tylko do 3 lutego 2015. Jego niezdolność po ustaniu zatrudnienia była krótsza niż wymagane 30 dni – zasiłku chorobowego  ZUS nie wypłaci.

 

Przykład

Zatrudnienie ustało 31.12.2014 r., pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 2 stycznia 2015 do 5 lutego 2015 r. Za cały okres niezdolności  tj. od 2 stycznia do 5 lutego ZUS zobowiązany będzie do wypłaty zasiłku chorobowego.(okres niezdolności do pracy dłuższy niż wymagane 30 dni).

 

Przykład

Zatrudnienie ustało w dniu 30 czerwca 2015, pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 17 lipca 2015 do 25 sierpnia 2015 (spowodowane wypadkiem na wakacjach), ZUS nie będzie zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, ponieważ niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia powstała po  okresie dłuższym niż wymagane 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia.

 

Kiedy ZUS nie wypłaci zasiłku?

ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego kontynuowanego po ustaniu zatrudnienia (nie ma tutaj znaczenia czy niezdolność do pracy powstała jeszcze w trakcie zatrudnienia czy już po ustaniu zatrudnienia)  jeżeli między zaświadczeniami o niezdolności do pracy będzie przynajmniej jeden dzień przerwy.

 

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje dodatkowo gdy  zainteresowany uzyskaniem zasiłku:

– ma ustalone prawo do emerytury, renty,

– kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym,

– jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,

– nie nabyła prawa do zasiłku w trakcie trwania ubezpieczenia (zatrudnienia) z powodu nie przepracowania wymaganego okresu wyczekiwania,

– jeżeli ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Żeby potwierdzić/wykluczyć powyższe okoliczności należy wypełnić druk ZUS  Z-10

 

Gdzie dostarczyć zwolnienie lekarskie?         

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia dostarczamy do ZUS zgodnego z naszym miejscem zamieszkania. Do zwolnienia lekarskiego podajemy dane byłego pracodawcy, jednocześnie naszego ostatniego płatnika składek.

Przykład

Zatrudnienie ustało z dniem 30 czerwca, niezdolność do pracy powstała jeszcze w okresie zatrudnienia tj. od 25 czerwca do 9 lipca i była kontynuowana  od 10 lipca do 22 lipca. Pierwsze zwolnienie obejmujące okres zatrudnienia dostarczamy pracodawcy, drugie zwolnienie za okres od 10 lipca dostarczamy sami do ZUS.

 

Przykład

Zatrudnienie ustało z dniem 30 czerwca, niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia tj. od 3 lipca do 19 lipca i była kontynuowana od 20 lipca do 3 sierpnia. Pierwsze i drugie zwolnienie dostarczamy sami do ZUS.

 

 

Ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych (art. 46 ustawy zasiłkowej).

Ograniczeniu podlega podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, niezależnie od tego, kiedy powstała niezdolność do pracy tj. jeszcze w trakcie zatrudnienia czy też już po ustaniu zatrudnienia. 

W wyroku z dni 7 kwietna 2009 r. (I UK 337/08) SN wskazał wyraźnie, że ograniczenie wysokości podstawy obliczania zasiłku chorobowego wynikające z art. 46 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ma zastosowanie także wówczas, gdy okres zasiłkowy rozpoczął się w czasie trwania zatrudnienia. 

 

Przykład

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej do dnia 31 maja, legitymuje się niezdolnością do pracy od dnia 1 marca do 30 czerwca. Prawo do zasiłku chorobowego nabył po upływie 33 dni tj. od dnia 3 kwietnia.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ustalona jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 przepracowanych miesięcy,  za okres od  3 kwietnia do 31 maja wynosi 5 000,00 zł natomiast po ustaniu zatrudnienia podstawa zasiłku chorobowego ulegnie ograniczeniu do kwoty 3 895,31 zł za okres od 1 -30 czerwca 2014.

 

Ograniczenie podstawy wymiaru świadczenia nie dotyczy zasiłku macierzyńskiego należnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia/zatrudnienia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

139 komentarzy do "Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Alicja

Pracownik zachorowal trzy dni po.ustaniu zatrudnienia. Wystawiono mu L4 ale w wersji elektronicznej…co w takiej syt ma ztobic?
Wyslac do zusu sam druk Z-10 I liczyc ze byly pracodawca przesle wraz z Z-3 zwolnienie do zusu czy prosic lekarza o wydrukowanie zwolnienia I samemu wyslac?

Natalia
Witam serdecznie. Pisze z kilkoma zapytaniami. Do 31.03.2018 jestem na wypowiedzeniu. Od dłuższego czasu mam problem z kręgosłupem. Przez ten miesiąc wypowiedzenia wykorzystuje urlop. Mimo iż siedzę w domu problem z kręgosłupem nasilil sie doszło do tego ze dretwieja mi kończyny i nie jestem.wstanie nic robić. Chciałam podjąć prace nowa ktora juz mialam załatwiona ale fizycznie nie jestem wstanie jej podjąć. Wraz z narzeczonym w tym czasie zmieniliśmy miejsce zamieszkania -miasto. Chciałabym pójść na zwolnienie ze względu ze jest źle i nie jestem wstanie pracować…wizyte u neurologa prywatnie mam dopiero 24 kwietnia. Nie wiem czy bede wstanie jechać jutro do… Czytaj więcej »
Ana

Witam, mam pytanie, po rozwiazaniu umowy o prace 15-stego dnia zlamalam noge i ma l4, wiem ze przez kolejne 30 dni po ustaniu umowy przysługuje prawo do świadczeń lekarskich. Ale co po tych 30 dniach, kiedy zwolnienie lekarskie jest nadal przedłużane – nie chodzi mi o wypłatę zasiłku, ale o ubezpieczenie – czy teraz każdorazowo, ZUS będzie wystawiał zaświadczenie o przysługującym ubezpieczeniu za czas l4, czy chory nie ma ubezpieczenia i za wizyty lekarskie będzie płacił sam?

Nina
Dzień dobry – ponownie. Jowito, w nawiązaniu do wcześniejszego pytania i Twojej odpowiedzi odnośnie sposobu wyliczania wysokości świadczenia – dwa posty niżej (za którą bardzo dziękuję), chciałabym jeszcze zapytać o jedną sprawę z tym związaną. Siostra otrzymała świadczenie z ZUS w wysokości, której nie potrafimy rozszyfrować. Wysokość zasiłku chorobowego dla świadczenia wypłacanego w lutym 2018 r., powinna być, jak mi się wydaje, wyliczona w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie z III kwartału 2017 r. ogłaszane dla celów emerytalnych. Zgodnie z informacją na stronie http://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/minimalne-i-przecietne-wynagrodzenie w III kwartale 2017 r. kwota ta wyniosła 4 255,59 zł. Kwota do wypłaty powinna zatem… Czytaj więcej »
Dominika

Witam, czy powyższe tyczy się również umowy zlecenie jeżeli mam opłacane składki chorobowe nieprzerwanie od 5 miesięcy ? Teraz dostałam umowe zlecenie na styczeń od 2 do 31 i zwolnienie od lekarza od 4 do 31 stycznia. Czy po wygaśnieciu umowy Zus będzie mi wypłacał zasiłek chorobowy w przypadku kontynuacji zwolnienia od 1 lutego ?

Iza
Dzień dobry.Umowa o pracę (po 20 latach nieprzerwanej pracy) nie z mojej winy wygasła 31.12.Od 19.12 do 31.12 byłam na zwolnieniu,które dostarczyłam do pracodawcy.Od 1.01 do 22.01 mam kolejne zwolnienie,które trzeba już zanieść do Zus+ druk Z-10.Wiem,ze aby zasiłek chorobowy był wypłacony musi upłynąć 30 dni nieprzerwanego zwolnienia.Czy te 30 dni zaczynają się od 1.01.?Od kiedy będzie mi się należał zasiłek chorobowy?Ile mam czasu na zaniesienie zwolnienia do ZUS i czy ew.kolejne zwolnienie trzeba zanieść razem z poprzednim po upływie tych 30 dni czy trzeba każde z osobna? Oraz czy do 182 dni zwolnienia zaliczają się też zwolnienia z poprzedniego… Czytaj więcej »
Nina
Dzień dobry. Przeczytałam Pani artykuł (przykłady, odpowiedzi na komentarze – bardzo pomocne – dziękuję bo nigdzie w necie nie znalazłam podobnie szczegółowych i dokładnych informacji. Mam jedno pytanie, na które nie znalazłam odpowiedzi ani tutaj (a przeczytałam wszystkie odpowiedzi na komentarze), ani na innych podobnych stronach. Mianowicie, jakie daniny publiczne obciążają zasiłek chorobowy wypłacany po ustaniu zatrudnienia przez ZUS? W szczególności, czy są pobierane zaliczki na podatek dochodowy z tytułu umowy o pracę? A inne – czy są pobierane jakieś składki na ubezpieczenia (rentowe, emerytalne, zdrowotne?). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam – obyśmy w Nowym Roku jak najmniej… Czytaj więcej »
Izabela

Witam, mój stosunek pracy ustał 30.09(6mies pracy) od2.10 jestem nieprzerwanie na zwolnieniu które wysyła lekarz e-drukiem do zusu. 9 listopada miałam kontrolę lekarska -pozytywną. Na wezwaniu było żeby wziąć nr konta ale lekarz na miejscu powiedział że nie trzeba. Nie dostałam jeszcze żadnego świadczenia ani żadnych decyzji, a 30.11 będąc u lekarza dowiedziałam się że w systemie ewuś jestem jako nieubezpieczona. O co chodzi? Przecież na kontroli lekarz powiedział że zwolnienie uznaje za zasadne , nic nie rozumiem. Choruje na depresję a to jeszcze pogarsza mój stan przez to wszystko. .

Anna

Witam,

Mam pytanie. Czy jeśli skończyła mi się umowa o pracę, ale w 2 tyg. po zakończeniu umowy okazało się, że jestem w ciąży (abyłam w ciąży jeszcze podczas trwania umowy) to czy jeśli nie upłynęło jeszcze 14 dni mogę wziąć zwolnienie lekarskie na byłego pracodawcę (i dostarczyć je do ZUS)? Wcześniej straciłam ciążę i z uwagi na zagrożenie wiem, że powinnam przebywać na zwolnieniu. Wiem, że przy innych „chorobach” to prawo działa (ba, można nawet zachorować dopiero po ustaniu zatrudnienia), ale nie wiem jak to jest w ciąży.

Rafał
Witam serdecznie. w okresie od 10 maja do 9 listopada odbywałem staż absolwencki z PUP z 1-miesięcznym obowiązkiem zatrudnienia. W dniu 10 listopada podpisałem umowę o pracę, wynagrodzenie w wysokości 2000 zł brutto, która wygasa 9 grudnia. W Od 28 listopada przebywam na zwolnieniu lekarskim, które kończy się 8 grudnia (zwolnienia lekarskie 28.11-01.12 i kolejne 02.12-08.12) i prawdopodobnie będzie dalej przedłużane, gdyż pojawiły się u mnie problemy z kręgosłupem wykluczające na ten moment pracę. Pracodawca nie chce przedłużyć ze mną umowy. Pracodawca poinformował mnie również, że za pierwszy miesiąc zatrudniania, za dni zwolnienia lekarskiego nie zostanie mi wypłacone wynagrodzenie, a… Czytaj więcej »
Alicja

Witam,
mam pytanie, rozumiem że jeśli zwolnienie lekarskie przedłożyło się w trakcie trwania umowy zasiłek jest wypłacany, ponadto przez kolejne 30 dni przysługuje prawo do świadczeń lekarskich. Ale co po tych 30 dniach, kiedy zwolnienie lekarskie jest nadal przedłużane – nie chodzi mi o wypłatę zasiłku, bo wiem że jest kontynyowana ale o ubezpieczenie – czy teraz każdorazowo, ZUS będzie wystawiał zaświadczenie o przysługującym ubezpieczeniu za czas l4, czy chory nie ma ubezpieczenia i za wizyty lekarskie będzie płacił sam?

Ania

Miałam umowę o pracę od 01.09.2017 do 30.09.2017 włącznie, ale od 01.10.2017 do 27.11.2017 przebywałam na zwolnieniu lekarskim. ZUS odmówił mi przyznania zasiłku chorobowego, ze względu na brak 30 dni nieprzerwanego ubezpieczania chorobowego. Czy jest to zgodne z artykułem 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub czy można powołać się w odwołaniu na art 7. ponieważ zwolnienie lekarskie trwało dłużej niż 30 dni? Czy są szanse na odwołanie i ewentualnie na jaki artykuł można się powołać?

Magdalena

Witam, mam pytanie co jesli wypowiedzenie mialam od 26.05 do 09.06 a L4 mialam od 29.05 do 12.06 od lekarza rodzinnego a od 13.06 do dzis mam od specjalisty to 182 dni zwolnienia liczy mi sie nawet w tym okresie wypowiedzenia?

Karolina

Witam do dnia 31.08.17 miałam umowę o pracę dnia 30 sierpnia dostarczyłam zwolnienie lekarskie opiekę na dziecko które trwało do 6.09.17 potem kontynuowałam czyli od 7.09.17 do 1.10.17 miałam zwolnienie lekarskie. Dostałam iż odmawiają mi wypłaty zasiłku bo na L4 nie byłam dłużej niż 30 dni. Tak jakby nie wliczyli mi pierwszego zwolnienia na dziecko. Czy mogę się odwołać?? Czy jest sens, czy powinni mi też to wliczyć i wypłacić normalnie za wszystko??
Proszę o pomoc.

Ewa

Witam,
czy jeśli pracownik sam wypowiedział umowę (umowa wygasła 23.10), a od 17.10 przebywał na zwolnieniu lekarskim, które będzie trwać do 12.11. to czy za okres od 24.10 do 12.11 zasiłek chorobowy wypłaci ZUS (po złożeniu odpowiednich dokumentów)?

Magda

Witam, co w takim przypadku, gdy zatrudnienie ustaje 31 października, a zwolnienie jest do tego dnia. W dniu 31 października zostanie prawdopodobnie wystawione kolejne zwolnienie, ale obejmujące okres od 1 listopada. Gdzie powinno się wysłać to drugie zwolnienie, jeszcze do pracodawcy czy już do Zusu? Czy powinno się dołączyć druk Z-10 i poprosić pracodawcę o wystawienie Z-3?

Maria

Pani Jowito.dziękuję za odpowiedź.Chcę się tylko upewnić czy dobrze rozumiem Pani wyjaśnienia. Gdy umowa o pracę jest na 30 dni to nie ma prawa do zasiłku po ustaniu zatrudnienia a gdy jest na 31 dni to zasiłek chorobowy przysługuje? Proszę o potwierdzenie.

Beata

Do 30 listopada 2017 roku jestem na wypowiedzeniu przez pracodawce za porozumieniem stron.Staż pracy 5 lat.Czy jak pójdę na zwolnienie lekarskie od 1 grudnia to będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy i jak długo?

Maria
Proszę o pomoc. Bylam zatrudniona w biurze podrozy na umowe o pracę od dnia 8 czerwca 2017 do dnia 7 lipca 2017 . Po. Ustaniu zatrudnienia zachorowalam w dniu 13 lipca i do dnia dzisiejszego bez przerwy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Wczoraj otrzymalam decyzję z Zus odmawiajaca mi prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby z powodu braku wymaganego okresu 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zupelnie tego nie rozumiem. Bylam przecież zatrudniona dokladnie przez 30 dni więc tym samym posiadam wymagany 30 dniowy okres wyczekiwania. Czy zus ma inne zasady obliczania wymaganego okresu ubezpieczenia? Mam prawo odwolania się od… Czytaj więcej »
Tomasz

Witam, obowiązek świadczenia pracy ustał z dniem 14.09, dostarczyłem zwolnienie L4 z niezdolnością do pracy również od dnia 14.09 byłemu pracodawcy. Kolejne zaświadczenia lekarskie L4 (nieprzerwana niezdolność do pracy) również wysłałem do byłego pracodawcy, które jeżeli dobrze rozumiem powinien przekazać bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie uzyskałem żadnych świadczeń. Co powinienem zrobić w aktualnej sytuacji, jakie mogą być jej konsekwencje?

Anna

Mam taką sytuację. Do 30.09.bylam zatrudniona u poprzedniego pracodawcy a od 01.10 mam umowę u nowego pracodawcy. W dniu dzisiejszym złamałam nogę. Moje pytanie czy mam też wysłać L4 do poprzedniego pracodawcy ( w celu naliczenia za L4) bo u nowego pracuję kilka dni a chyba musi być co najmniej miesiąc ażeby można było naliczyć średnią. Czy w ogóle lekarz ma możliwość wypisania L4 dla dwóch zakładów pracy ?

Anna

U obecnego pracodawcy pracuję ponad 5 lat. Przez 182 dni byłam na L4 ,następnie wypowiedziano mi umowę. Otrzymałam trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Moje pytanie :czy mogę ponownie po tak długim L4 i po 3 m-cach odstępu kontynuować L4 i w jaki sposób naliczane jest wynagrodzenie po ustaniu stosunku pracy? Średnia wynagrodzenia z 12 m-cy czy średnia lub najniższa krajowa ?

kazik

ja jestem juz ponad 33 na zwolnieniu i tez dostalem propozycje pracy ale mam zwolnienie , mozna zrezygnowac z czesci zwolnienia?

marek

witam!!! mam zwolnienie po ustaniu zatrudnienia do 15 wrzesnia ale wczoraj dostalem nowa oferte z nowej firmy z tym ,ze chca zebym juz 13 wrzesnia pojawil sie w nowej pracy, co zrobic zglosic w zusie ,ze z dniem 13 podejmuje prace czy inaczej?prosze o pomoc

Bożena

Witam. Mój mąż zachorował przed ustaniem zatrudnienia, kontynuuje zwolnienie …ja nie pracuję , byłam ubezpieczona razem z nim. Czy teraz gdy mąż nie jest już zatrudniony i będzie otrzymywać zasiłek chorobowy z ZUSu, ja nadal jestem ubezpieczona ?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Bartosz

Podczas zwolnienia lekarskiego zakończyłem współpracę ze starą firmą i przeszedłem do nowej (to samo miejsce lecz dwie różne firmy). L4 zostało mi wystawione na 2 tygodnie, gdzie 2 dni przypadają już w nowej firmie.
W nowej pracy twierdzą, że zwolnienie zostało wystawione na starą firmę i już nie obowiązuje.
Jak ma się L4 w takim przypadku, czy muszę iść do pracy, czy potrzebne jest nowe zwolnienie ?

Bartosz

Mam pytanie. Pracuję w obecnej firmie od lutego, spółka jest w likwidacji i kończy działalność z dniem 31 sierpnia. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim do 31.08, a od 1.09 będę kontynuował pracę w tym samym miejscu lecz pod inną firmą. Czy jak przyniosę L4 od 01.09 to dostanę zasiłek chorobowy i na jaką firmę (starą czy nową) ma być L4, dodam, że nie znam jeszcze NIPu nowej firmy.

Marcin

gdy mam prawo do zasiłku dla bezrobotnych to zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia przysługuje ? gdy zwolnienie zaczeło się w okresie wypowiedzenia ?…. wiem ze nie przysługuje gdy zwolnienie zacznie sie po ustaniu zatrudnienia

Marcin

czy prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia zalezy w jakikolwiek sposób od sposobu ustania pracy np czy to zwolnienie grupowe, czy likwidacja zakładu pracy, zwolnienie dyscyplinarne z lub bez okresu wypowiedzenia itp ? dziekuje za odpowiedź

marek

Dzień dobry, , mam jeszcze pytanie- bede staral sie o zasilek chorobowy .7 dni po ustaniu zatrudnienia [jeszcze zbieram wymagane 30 dni] czy dana osoba jest jeszcze ubezpieczona i moze np isc do lekarza panstwowego czy to ubezpieczenie juz nie obowiazuje? czytalem , ze obowiazuje jeszcze przez 30 dni od ustania zatrudnienia ale co potem bo jeszcze zasilek jest nie przyznany a minie 37 dni od ubezpieczenia zdrowotnego? czy ma to tez wplyw na przyznanie zasilku chorobowego? Bede wdzieczny odpowiedz.

Paulina

Witam, „Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje dodatkowo gdy zainteresowany uzyskaniem zasiłku:
– jeżeli ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego.” Może mi to ktoś wytłumaczyć łopatologicznie o co tu chodzi?? Przecież ubezpieczenie ustaje po 30 dniach..

Zosia

Witam jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim po ustaniu stosunku pracy od psychiatry już ponad miesiąc a będę miała operację na ortopedii 02.08.2017 (termin wyczekiwania był 2,5 roku) w trakcie tego zwolnienia.Czy jestem w trakcie zwolnienia lekarskiego ubezpieczona by przebyć tą operację ?

Vader

Witam.Ile dni musi wynosić kolejne zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?Pierwsze oczywiście dostarczyłem z drukiem z-10 i trwa nie przerwanie 30 dni. A kolejne na ile czasu musi być? Również 30 dni? (Oczywiście wiem że nie może być ani jednego dnia przerwy pomiędzy tym zwolnieniem a następnym)

Anna

Moj mąz ma umowe o prace od 1.08.2016- 31.07.2017 – teraz powaznie zachorowal – czy po wygasnieciu umowy bedzie mu przyslugiwal zasilek chorobowy?

Kinga

Byłam zatrudniona do 31 marca 2017 zwolnienie zabrałam 13 marca i do 27 jestem narazie na zwolnieniu. I chce ciągnąć dalej to zwolnienie ponieważ ogłuchlam a mój lekarz laryngolog nie chce mi dawać dalej zwolnienia i chce wiedzieć czy mogę pójść do innego laryngologa bądź innego lekarza który wystawi mi zwolnienie?

romek

witam. mam pytanie.dnia 20stycznia zawarlem z pracodawca porozumienie stron bez świadczenia pracy do dnia 31 maja br. od 6 marca podjąłem drugą pracę, na czas określony do dnia 31 maja. zachorowalem i poszedłem do lekarza a ten wystawił mi l4 do 10 czerwca. jak będzie naliczony zasiłek?

Marian

Witam.
Czy okres wyczekiwania 30dni liczy się od daty na umowie czy od tego dnia co poszedłem rzeczywiście do pracy.
Umowa jest od 02.05.17 a poszedłem 12.05.17

Katarzyna

Witam. Od dnia 1 Marca jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę (sama się zwolniłam).Od 3 do 20 Marca byłam na zwolnieniu lekarskim,które przerwałam (miało trwać do końca wypowiedzenia) ze względu na to,że miałam iść do innej pracy.Dziś dowiedziałam się,że w Poniedziałek muszę zjawić się na oddziale kardiologicznym i nie wiadomo,czy tam nie zostanę. Tu pojawia się pytanie – czy będzie przysługiwał mi zasiłek chorobowy od 1 Kwietnia?

BT

Witam,
Jestem w 5 miesiacu ciąży, umowa(zawarta z agencją prac tymczasowych, dlatego nie jest kontynuowana) wygasa wraz z końcem lutego. Od grudnia jestem na L4 i będę kontynuować zwolnienie do dnia porodu.
Czy powinnam zarejestrować się jako bezrobotna? czy zrobić to dopiero po okresie zwolnienia lekarskiego?

Czy wraz z L4 od 1-go marca do ZUSu powinnam zanieść jakieś inne dokumenty/zaświadczenia od lekarza lub byłego pracodawcy?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Marta

Druk z-10 na pewno

ania

Witam proszę o.odpowiedz.na.moje.pytanie,mianowicie bylam.w ciązy,zwolnienie L4 mialam.od 15.12.2016 do 27.01.2017…dzwonilam do Zus z pytaniem czy jest decyzja w sparwie.mojego swiadczenia z tego.okresu.zwolnienia,no.i.Pani.powiedziala ze w tym.tyg.zostanie wyplacone….ale dis doatalam.pismo o.dostarczeniu oswiadczenia o.ustaniu zatrudnienia,gdyz brakuje go we wniosku o zasilek chorobowy,czy.dostanę mimo.tego to swiadczenia z L4. czy znow musze czekac po dostarczeniu oswiadczenia,dodam że umowa konczy.mi.sie 31.01.2017.proszę o odpowiedz.

Dawid
Witam! Mam pytanie, ponieważ wypowiedziałem (ważną do kwietnia) umowę o pracę dnia 14.01 do 28.01, w tym czasie, w pracy skręciłem kolano, dokładnie 16.01… W SORze dali mi zwolnienie do 30.01 ale bede miał na pewno dużo dłuższe zwolnienie już za kilka dni od ortopedy. Rozumiem że dostanę z ZUSu zasiłek dopóki będę miał ciągłe zwolnienie (do 182 dni). Czy mogę starać się również o zasiłek rehabilitacyjny po zakończeniu zwolnienia? I gdzie zanieść papiery, skoro np. zwolnienie będę miał już 25.01 a teoretycznie będę jeszcze do 28.01 pracownikiem? Aha i z jakim opóźnieniem można zanieść te zwolnienia? pozdrawiam i proszę… Czytaj więcej »
Asia

Witam.W roku 2016 od 05.06 do 02.12 bylam na l4 czyli 182 dni.Wróciłam do pracy na 2 tygodnie,ale mnie zwolniono z dniem 31 stycznia.Wyplacono mi tylko czesc wynagrodzenia za przepracowany czas poniewaz dnia 19 grudnia zachorowalam na inny kod choroby.Firma za styczen ma mi zaplacic za urlop.Mam pytanie czy Zus mi wyplaci za ten okres chorobowe?Obecne zwolnienie jest do 26 stycznia 2017 ale bedzie kolejne z powodu zlego stanu zdrowia.Czy firma ma obowiazek przesłać dokumenty do Zus?Pozdrawiam

Ola

witam,
mam pytanie, moja umowa o prace zakończyła sie w dniu 31.10 za porozumieniem stron,
a chorowałam podczas umowy od 18.08 do 2.11, dostałam pismo od zusu o wpłynięciu zaświadczenia o niezdolności do pracy od 20.10 do 2,11 wcelu wypłaty zasiłku chorobowego, czy przysługuje mi zasiłek chorobowy i za jaki okres??

Magda

Witam,
mam pytanie jestem obecnie na stażu który, trwa do 30.11.2016r. w trakcie trwania stażu a konkretnie pod jego koniec czyli 18.11.2016.r. idę na chorobowe – mam zabieg, jak mi powiedziano pierwsze L4 będzie wystawione na 1 miesiąc. Więc tutaj moje pytanie czy po zakączeniu stażu będzie mi przysługiwać zasiłek chorobowy. Pozdrawiam

Grzes

Z końcem października upłynął mi okres wypowiedzenia. Od 28.10 do 04.11 miałem wystawione l4 od lekarza ogólnego. Od 09.111 mam wystawione zwolnienie l4 od specjalisty już na okres powyżej 30 dni. Czy zasiłek będzie wypłacony za ten okres? Dziękuję za pomoc.

Basia

A co gdy zasiłek dla bezrobotnych należy się dopiero po 90dniach można wtedy zachorować czy nie

Gosia

Umowa o pracę wygasła z końcówką października. Proszę o inf czy jeśli pierwsze l4 było wystawione do 07.11 a kolejne dopiero 09.11 ale na okres powyżej 30 dni świadczenie będzie wypłacone?

Kasia

Witam, miałam umowę na zastępstwo która wygasła 17 września od lipca jestem na zwolnieniu ponieważ jestem w ciąży czy jeśli nie wykorzystam do porodu 270 dni zwolnienia to można to jakoś wykorzystać po porodzie? Pytam ponieważ nie przysługuje mi urlop macierzyński. Pozdrawiam

Skorupska

Mam pytanie zostałam zwolniona z pracy i po trzech dniach zachorowałam jak dotychczas oddałam do ZUS 2 zwolnienia i przysłali mi odmowę przyznać zasiłku ale ja nadal jestem chora co mam zrobić

skonsternowany

Mam pytanie czy przysługuje mi zasiłek chorobowy. Umowa o pracę rozwiązana za porozumieniem stron z dniem 31/08/2016. 4/10/2016 otrzymałem zwolnienie lekarskie na 30 dni.
Czy w takiej sytuacji przysługuje mi zasiłek chorobowy ? Druk zwolnienia przekazany został PUP. On z urzędu rozpocznie procedurę czy samemu trzeba wnioskować ?