Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Rozróżniamy dwa rodzaje niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia:

  1. Gdy niezdolność do pracy powstała w trakcie zatrudnienia i trwa nieprzerwanie również po jego ustaniu.
  2. Gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia.

 

1. Jeżeli niezdolność do pracy powstała w okresie zatrudnienia (ubezpieczenia chorobowego) i trwa nieprzerwanie również po jego ustaniu to zasiłek chorobowy przysługuje za cały okres niezdolności do pracy, bez znaczenia ile dni niezdolności do pracy przypada na okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Przykład

Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, za okres po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. za 8 dni lipca.

 

Przykład

Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia była kontynuowana tj. następne zaświadczenie obejmowało okres od 9.07.2015 do 15.08.2015 r. za cały okres po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. od 1.07.2015 do 15.08.2015

 

Przykład

Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia była kontynuowana tj. następne zaświadczenie obejmowało okres od 10.07.2015 do 15.08.2015 r. ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. za 8 dni lipca, za pozostały okres tj. od 10.07 do 15.08 były pracownik nie otrzyma świadczenia, ponieważ była przerwa między zaświadczeniami lekarskimi w dniu 9.07.2015(brak ciągłości).

 

 2.  W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał gdy niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie co najmniej 30 dni.

Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej: Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

– nie później niż 14 dni od ustania zatrudnienia (w tym soboty, niedziele, święta),

– nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia, w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem „E”)

Przykład

Zatrudnienie ustało w dniu 7 stycznia 2015, pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 13 stycznia 2015 ale tylko do 3 lutego 2015. Jego niezdolność po ustaniu zatrudnienia była krótsza niż wymagane 30 dni – zasiłku chorobowego  ZUS nie wypłaci.

 

Przykład

Zatrudnienie ustało 31.12.2014 r., pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 2 stycznia 2015 do 5 lutego 2015 r. Za cały okres niezdolności  tj. od 2 stycznia do 5 lutego ZUS zobowiązany będzie do wypłaty zasiłku chorobowego.(okres niezdolności do pracy dłuższy niż wymagane 30 dni).

 

Przykład

Zatrudnienie ustało w dniu 30 czerwca 2015, pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 17 lipca 2015 do 25 sierpnia 2015 (spowodowane wypadkiem na wakacjach), ZUS nie będzie zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, ponieważ niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia powstała po  okresie dłuższym niż wymagane 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia.

 

Kiedy ZUS nie wypłaci zasiłku?

ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego kontynuowanego po ustaniu zatrudnienia (nie ma tutaj znaczenia czy niezdolność do pracy powstała jeszcze w trakcie zatrudnienia czy już po ustaniu zatrudnienia)  jeżeli między zaświadczeniami o niezdolności do pracy będzie przynajmniej jeden dzień przerwy.

 

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje dodatkowo gdy  zainteresowany uzyskaniem zasiłku:

– ma ustalone prawo do emerytury, renty,

– kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym,

– jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,

– nie nabyła prawa do zasiłku w trakcie trwania ubezpieczenia (zatrudnienia) z powodu nie przepracowania wymaganego okresu wyczekiwania,

– jeżeli ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Żeby potwierdzić/wykluczyć powyższe okoliczności należy przekazać do ZUS druk ZUS  Z-10 oświadczenie w związku z uzyskaniem zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia – druk ten przekazujemy jednorazowo do ZUS  po ustaniu zatrudnienia.

Aktualizacja 07.12.2018r. Dodatkowo do każdego elektronicznego zwolnienia lekarskiego obejmującego okres po ustaniu zatrudnienia lub wystawionego już po ustaniu zatrudnienia, w celu wypłaty zasiłku  przekazujemy do ZUS formularz ZAS-53 (wniosek o zasiłek chorobowy).

Wzory dokumentów

Kiedy składamy wniosek o zasiłek chorobowy ZAS-53

 

Ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych (art. 46 ustawy zasiłkowej).

Ograniczeniu podlega podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, niezależnie od tego, kiedy powstała niezdolność do pracy tj. jeszcze w trakcie zatrudnienia czy też już po ustaniu zatrudnienia. 

W wyroku z dni 7 kwietna 2009 r. (I UK 337/08) SN wskazał wyraźnie, że ograniczenie wysokości podstawy obliczania zasiłku chorobowego wynikające z art. 46 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ma zastosowanie także wówczas, gdy okres zasiłkowy rozpoczął się w czasie trwania zatrudnienia. 

 

Przykład

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej do dnia 31 maja, legitymuje się niezdolnością do pracy od dnia 1 marca do 30 czerwca. Prawo do zasiłku chorobowego nabył po upływie 33 dni tj. od dnia 3 kwietnia.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ustalona jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 przepracowanych miesięcy,  za okres od  3 kwietnia do 31 maja wynosi 5 000,00 zł natomiast po ustaniu zatrudnienia podstawa zasiłku chorobowego ulegnie ograniczeniu do kwoty 3 895,31 zł za okres od 1 -30 czerwca 2014.

 

Ograniczenie podstawy wymiaru świadczenia nie dotyczy zasiłku macierzyńskiego należnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia/zatrudnienia.

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
524 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jolly
Jolly
8 dni temu

Dzień dobry, proszę o pomoc. Jestem na L4 od 3 miesięcy (L4 po ustaniu zatrudnienia). Obecne L4 mam wystawione do 28.02. Nie planuje jego kontynuacji. Otrzymalam propozycje nowej pracy (umowa będzie podpisana 1.03 i będzie obowiązywała właśnie od 1.03 czyli już po zakończeniu zwolnienia lek). Pracodawca kieruję mnie na badania wstępne i termin badania mam wyznaczony na 25.02. – Czy lekarz medycyny pracy może nie wystawić mi zgody na podjęcie pracy ze względu na fakt przebywania na L4? – Czy powinnam poprosić lekarza który wystawił L4 o jego skrócenie (tak aby podczas badania medycy pracy już nie obowiązywało) i wystawienie… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
8 dni temu

Witam. Jestem od 10.2020 na zasiłku chorobowym po ustaniu pracy, do 09.03.21 mam obecne chorobowe. Chciałabym zacząć nowa pracę od 01.03. 21.
Jakie czynności mam poczynić żeby oświadczyć w zusie przerwanie chorobowego z dniem 26.02.
Czy zaświadczenie o zdolności do pracy ma być od lekarza prowadzącego Czy lekarza medycyny pracy.
Czy lepiej poczekac. Bardzo proszę odp.

Patryk
Patryk
12 dni temu

Dzień dobry, mam pytanie. Jestem obecnie na zwolnieniu chorobowym po ustaniu zatrudnienia i będzie ono jeszcze kontynuowane. Po ostatnim zwolnieniu zapomniałem o złożeniu wniosku ZAS-53. Czy mogę teraz złożyć wniosek za dwa zwolnienia na raz? Czy takie jednorazowe zapomnienie o wniosku wpływa na wypłacanie świadczeń?

Łukasz
Łukasz
13 dni temu

Witam,jestem na zwolnieniu chorobowym ltóre powstało po ustaniu zatrudnienia.Jutro mija 30 dzien od kiedy na nim jestem,bedzie kontynuowane dalej.Moje pytanie brzmi kiedy dostane pieniadze za te 30 dni?Po uzbieraniu tych 30 dni,ZUS ma teraz 30 dni na wyplate?Jak to wyglada?Pozdrawiam

Tomasz
Tomasz
16 dni temu

Dzień dobry. Sytuacja moja wygląda tak że po ustaniu zatrudnienia zacząłem chorować. Przebywam 4ty dzień na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie mam wystawione rowno na 30 dni więc prawo do zasiłku mam ale… Co w przypadku gdy ZUS wezwie mnie na kontrolę bodajże za tydzień i lekarz orzecznik stwierdzi że jestem zdolny do pracy? Dostanę pieniądze za te dni przed kontrolą? Czy z uwagi na fakt że lekarz skrócił moje chorobowe z 30 dni do 11 to nie przysługuje mi zupełnie nic?

Malwina
Malwina
17 dni temu

Dzień dobry, umowa o prace skończyła mi się 31.12.2020. Jestem na zwolnieniu od 28.12.2020 do 4.02.2021 A nastepnie do 16.02. Czy mogę skrócić l4 o pare dni i zrobić badania medycyny pracy do nowej firmy z ktora mam zamiar pospisac umowe o prace? Czy w takiej sytuacji zus nie wypłaci mi za okres do 16.02?

Malwina
Malwina
w odpowiedzi do  Jowita
16 dni temu

Czyli mogę utracić prawo do zasiłku chorobowego mimo że pracę podejmę po skończonym l4? Pytam bo nie wiem czy mogę wykonać badania w trakcie przebywania na l4 a podjąć pracę po skończonym zwolnieniu lekarskim.

anna
anna
17 dni temu

dzien dobry proszę o informację. 31.01.2021 skonczyła mi sie umowa o prace. od 25.01 do 5.02 przebywalam na zwolnieniu, od 6.02 zwolnienie kontynuuje. wyczytałam, ze powinnam zlozyc z-10 juz w trackie zwolnienia obejmującego okres po umowie tj (25.01-.5.02), jednak tego nie zrobilam. czy jesli zloze teraz to zostanie mi wyplacony zasilek? wiem, ze bede kontunuowac jeszcze zwoolnienie nadal i czy moge zlozyc wniosek z-10 i z- 53 jak juz skonczę chorowac razem(podajac wszystie okresy zwoolnien) ?

Anna
Anna
w odpowiedzi do  Jowita
16 dni temu

Czyli po każdym zwolnieniu składać wniosek zas53 ? Jessczw takie pytanie w z10 jest pierwsze pytanie kto sklada – ubezpieczony swiadczeniobiorca czy płatnik? To co wybrać?

Anna
Anna
w odpowiedzi do  Jowita
16 dni temu

Rozumiem a w z-10 co zaznaczyć kto sklada ?

Anna
Anna
w odpowiedzi do  Jowita
16 dni temu

Ju nie widzę tej opcji wvzoraj zaznaczyłam ubezpieczony i widocznie się to zapisało w systemie. Mam jeszvW pytanie czy zas 53 składać za okres zwolnienia 25.01-05.02 kiedy do 31.01 obowiązywała mnie umowa? czy dopiero za okres 06.02-19
02?

Paula
Paula
17 dni temu

Witam, mam pytanie. Przebywałam na świadczeniu rehabilitacyjnym przez pół roku z powodu złamania. Koniec świadczenia wypadał na 12 stycznia. Przed tym terminem złożyłam wniosek o przedłużenie świadczenia. Z racji ustawy o covidzie został mi on przedłużony o kolejne 2 miesiące do 12 kwietnia. Do tego czasu będę łącznie 9 miesięcy na zasiłku. Moje pytanie brzmi: jak przez okres tych trzech miesięcy nie będzie znacznej poprawy to czy mogę złożyć kolejny raz wniosek o przedłużenie zasiłku? Czy ustawa covidowa będzie obejmowała również ten okres? Wiem, że z racji tej ustawy wydłuża się zasiłek o 90 dni, ale co potem? Czy jest… Czytaj więcej »

Paula
Paula
w odpowiedzi do  Paula
16 dni temu

odpowie mi Pani? 🙂

Paula
Paula
w odpowiedzi do  Jowita
16 dni temu
Paulina
Paulina
w odpowiedzi do  Paula
9 dni temu

?

Paulina
Paulina
23 dni temu

Witam. Zakończenie stosunku pracy 31.12.2020, porozumienie stron podpisane we wrześniu ze zwolnieniem ze świadczenia pracy do 31.12.2020. Zwolnienie wystawione 28.12 z datą od 01.01.2020, czyli do przodu. Zwolnienie do 23.02.2020. Dziś otrzymałam pismo z ZUS (dla mnie „do wiadomości”, bo samo pismo skierowane jest do pracodawcy), że zwolnienie jest wystawione błędnie i czy w dniach 29-31.12 były dla mnie dniami wolnymi od pracy. Czy mam się czego obawiać tzn zasiłek może nie zostać wypłacony? Czy potwierdzenie ze strony pracodawcy że byłam zwolniona ze świadczenia pracy jest dla zusu równoznaczne z dniami wolnymi od pracy? Pozdrawiam

Lavitasana
Lavitasana
25 dni temu

Dobry wieczór: Potrzebuję pomocy Po kilkunastu latach pracy rozwiązałam umowę o pracę (czas nieokreślony) za porozumieniem stron z dniem 31.12.2020. Od 30.12.2020 do 31.01.2021 przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z wytycznymi zawartymi poniżej dzisiaj złożyłam Z-10 oraz Zas-53. Gdzie w Z-10 w p.5 i dalej zaznaczyłam wszędzie NIE i nie do końca jestem pewna czy postąpiłam prawidłowo, ponieważ jednocześnie od 2016 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i odprowadzałam tylko składkę zdrowotną. Od stycznia (w dniu 01.02.2020) zgłosiłam się do małego ZUS z tytułu tej działalności. W styczniu kiedy byłam na zwolnieniu nie osiągałam żadnych przychodów. Pytania: czy prawidłowo zaznaczyłam NIE… Czytaj więcej »

Lavitasana
Lavitasana
w odpowiedzi do  Jowita
24 dni temu

Bardzo dziękuje p Jowito za szybka odpowiedź.

Łukasz
Łukasz
29 dni temu

Witam chorowalem na umowie o prace nastepnie,troche pracowalem normalnie az mnie zwolnili 20.01.2021,nastwpnie lekarz 28.01.2020 wystawil mi zwolnienie na ta sama chorobe z literka A.Czy to bedzie normalna kontynuacja zwolnienia czy nastapila przerwa i musze czekac 30 dni….zaznaczam ze na l4 jest zaznaczona literka A czyli kontynuacja tej samej choroby?

Łukasz
Łukasz
w odpowiedzi do  Jowita
28 dni temu

Prace zaczelem 14.12.2020. Na zwopnieniu bylem od 29.12.2020 do 04.01.2021,nastepnie pracowalem do 19.01.2021 i mnoe zwopnili.Od 26.01.2021 mam znowu zwopnienie ale jest przerwa pomiedzy zwolnieniami,qle lekarz zaznaczyl literke A w zwopnieniu.Dostane zasilek?

Łukasz
Łukasz
w odpowiedzi do  Jowita
28 dni temu

Czyli okresy sie nie zsumują pomimo tej samej choroby i literki A na zwolnieniu?Musze znowu 30 dni czekac na chorobowe i za te 30 dni nic nie dostane tak?

Łukasz
Łukasz
w odpowiedzi do  Jowita
27 dni temu

To super bo myślałem,że normalnie bedzie od nowa liczony BEZPLATNY okres wyczekiwania wynoszący 30 dni,a tutaj kednak jest ta roznica ze normalnie bedzie zaplacony tylko musze dluzej czekac.Dziekuje i pozdrawiam

Jar
Jar
1 miesiąc temu

Dzień dobry, jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia (jest to 2 zwolnienie) W jaki sposób mogę sprawdzić czy lekarz poprawnie odznaczył iż zwolnienie jest po zakończeniu zatrudnienia? Na moim profilu ZUS nie widać takich danych.
Jaki jest tryb postępowania w przypadku gdyby lekarz omyłkowo nie odznaczył iż jest to zwolnienie po ustaniu zatrudnienia? Czy zwolnienie trafia do byłego pracodawcy czy do ZUS?

Mari
Mari
1 miesiąc temu

Dzień dobry. Pisze z zapytaniem gdyż przebywam na zwolnieniu lekarskim od sierpnia 2020, zwolnienie kończy mi się 30 stycznia i tutaj moje pytanie. Parę dni temu wydarzyła się moim życiu osobistym nie mała tragedia i nie jestem w stanie wrócić do pracy… Dodam że poprzednie zwolnienie było na schorzenie pleców spowodowane praca siedzącą od 10 lat… Mam umówiona wizytę u psychiatry bo bez leków się nie obejdzie 2 lutego. I tutaj moje pytanie czy otworzy się nowy okres zasiłkowy? Wiem że mogę spodziewać się kontroli z ZUS ale to nie jest wymyślona historyjka… Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie.… Czytaj więcej »

Jar
Jar
1 miesiąc temu

Dzień dobry, jestem na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia, zatrudnienie ustało 3 miesiące temu, chcę się zapisać do lekarza na NFZ okazuje się że nie jestem ubezpieczony (co jest widoczne w eWUŚ). Leczę sie u lekarza prywatnie więc nie wiedziałem o braku ubezpieczenia. zwolnienia lekarz wystawiał tak że nie było ani jednego dnia przerwy (tzn. ciągłość jest zachowana) Do ZUSu nie występowałem jeszcze o zasiłek chorobowy.
moje pytania:
-co może być przyczyną braku ubezpieczenia?,
-co powinienem zrobić i jakie są kroki postępowania by być ubezpieczonym w ZUS?,
Pozdrawiam

Paulina
Paulina
2 miesięcy temu

Witam, aktualnie przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym i na portalu zusowskim mam dane tylko do końca tego roku. Jak będzie liczyła się wysokość świadczenia rehabilitacyjnego od nowego roku? Czy to ma jakiś związek ze wzrostem pracy minimalnej czy tylko na podstawie moich zarobków?
Pozdrawiam

Paulina
Paulina
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Tak w skrócie: jeśli zarabiałam minimalną to od nowego roku powinien zwiększyć mi się zasiłek rehabilitacyjny? A jak tak to o ile?

Olga
Olga
2 miesięcy temu

Witam,
umowa o pracę zakończyła mi się 18.11., od 19.11. mam zwolnienie lekarskie pierwsze było od 19.11. do 9.12., kolejne od 10.12. do 30.12. Udało mi się znaleźć nową pracę i mam ją rozpocząć w dniu 21.12. Chciałabym skrócić okres zwolnienia lekarskiego, aczkolwiek lekarz prowadzący powiedział, iż on nigdy nie skraca wystawionych przez siebie zwolnień.
Czy jest możliwość skrócenia tego okresu? Jeśli tak, to czy może to zrobić inny lekarz, np. z POZ?
Czy mogę wystąpić o przyznanie zasiłku chorobowego do ZUS jeśli skrócę chorobowe i będzie ono trwało 30-32 dni?

Jadwiga
Jadwiga
2 miesięcy temu

Witam,
Umowa o pracę skończyła mi się 28.10.20.
Od 19.10.20 do 26.11.20 przebywałam na zwolnieniu lekarskim z powodu koronowirusa, bardzo ciężko dochodziłam do siebie, psychiczne nie czułam się jeszcze dobrze, mam mgłę mózgową i stany stresowe z powodu tak długiego zamknięcia. Psychiatra wypisał mi zwolnienie lekarskie od 27.11.20 do 15.12.20 , czy zwolnienie od psychiatry jest normalnie liczone jako kolejne dni nie zdolne do pracy? Czy oprócz Zas-53, z10 oraz z3 od pracodawcy potrzebuję jakichś dokumentów do wypłacenia świadczeń po ustaniu zatrudnienia?

Paulina
Paulina
2 miesięcy temu

Witam, mam pytanie. Aktualnie jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym bo miałam połamałam nogę. Nie jestem teraz nigdzie zatrudniona. Świadczenie rehabilitacyjne kończy mi się za miesiąc a ja nadal czuję, że nie jestem w stanie wrócić do pracy, ból jest zbyt duży i uciążliwy. Wiem, że istnieje możliwość przedłużenia świadczenia rehabilitacyjnego jednak nie wiem jak to zrobić. Mogłabym prosić o pomoc? Czy lekarz prowadzący będzie do tego potrzebny? Czy wystarczy jakiś wniosek złożyć?

Paulina
Paulina
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

2. Zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9 – ze względu na obecna sytuację nie ma opcji dostać się do ortopedy, czy te zaświadczenie o stanie zdrowia może uzupełnić lekarz rodzinny? Pozdrawiam

Justa
Justa
3 miesięcy temu

Witam po zakończonym leczeniu złożyłam wniosek do ZUS o zasiłek chorobowy i czekam na decyzje czy ja w tym czasie jestem nadal ubezpieczona?

Justa
Justa
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Dzwoniłam do urzędu pracy i powiedzieli ze nie muszę się rejestrować jako bezrobotna bo obejmuje nie ubezpieczenie

Justa
Justa
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Miałam do 16 listopada

Justa
Justa
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Przepraszam ale nie rozumiem proszę napisać czy obejmuje mnie tak czy nie dziekuje

Justa
Justa
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

A wiec mogę się zarejestrować jako bezrobotna

Justa
Justa
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Oczywiście będę musiała złożyć do urzędu zaświadczenie o pobieraniu zasiłku,którego jeszcze nie dostałam

Justa
Justa
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Dziekuje ślicznie za pomoc

Aleksandra
Aleksandra
3 miesięcy temu

Dzień dobry mam pytanie czy jeżeli pozostaje w zatrudnieniu u dwóch pracodawców i jedna umowa mi się kończy a przebywam na l4 ciąża ZUS będzie mi wypłacał zasiłek kontynuacji z umowy która się zakończyła?

Aleksandra
Aleksandra
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

A jeszcze dopytam, macierzyński też wypłaci?
Dziękuję za odpowiedź

Aleksandra
Aleksandra
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Dziękuję za informację.

Łukasz
Łukasz
4 miesięcy temu

Witam ponownie, tym razem nurtują mnie kolejne pytania. Zostało mi przykładowo 14 dni zwolnienia, żeby nie przekroczyć 182 dni. Jeżeli dostanę zwolnienie lekarskie na 22 dni a dostanę wezwanie na komisję, to czy ZUS zapłaci mi tylko za 14 dni, czy za całość, jeżeli komisja mnie ”uzdrowi”? A może, całkowicie cofną mi ten zasiłek za 22 dni?

Łukasz
Łukasz
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Dziękuję, a proszę mi powiedzieć, czy na taką komisję muszę brać jakieś papiery ? Obecnie leczę się na depresję prywatnie, i sam nie wiem co robić dalej, nie wiem jak taka komisja wygląda.

maja
maja
4 miesięcy temu

odpowiedź udało się znaleźć w wypowiedziach na forum,więc nie ma już potrzeby pytania,ale i tak dziękuję

maja
maja
4 miesięcy temu

dzień dobry czy mógłby ktoś podpowiedzieć czy osoba która została zwolniona po kilku latach pracy na całym etacie może liczyć na zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia jeżeli poważnie zachorowała tydzień po ustaniu stosunku pracy i otrzymała łącznie ponad 50-dniowe zwolnienie lekarskie ale po zakończeniu starej pracy nie zdążyła się zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotna i wystąpić o zasiłek dla bezrobotnych

Jar
Jar
4 miesięcy temu

Dzień dobry, umowa o pracę zakończyła się dn. 15.06.20 na zwolnieniu lekarskim byłem od 20.05.20 do 22.06.20, następne zwolnienia już po zakończonej umowie od 23.06.20 do 10.07.20 i od 11.07.20 do 31.07.20r. W sierpniu otrzymałem dodatek solidarnościowy. We wrześniu zarejestrowałem się w urzędzie pracy i otrzymałem zasiłek dla bezrobotnych. ZUS nie wypłacił zasiłku chorobowego za okres od 16.06.2020 do 31.07.2020r ponieważ nie złożyłem jeszcze wniosku, chcę złożyć wniosek w październiku do ZUS o wypłatę w/w zasiłku chorobowego ale obecnie od września przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych. Pytanie 1. Czy będzie przysługiwać zasiłek chorobowy za tamten okres (16.06.-31.07.2020, gdy obecnie od… Czytaj więcej »

Ola
Ola
5 miesięcy temu

Witam. Pracowałam w dwóch szkołach. W jednej z nich miałam umowę do 30 czerwca, w drugiej na czas nieokreślony. Jestem na zwolnieniu chorobowym z tytułu ciąży. L4 miałam wystawione automatycznie do obu szkół do 13 lipca. Dostałam pismo z ZUS u, że muszę złożyć deklaracje za ten okres do 13 lipca. Tak też zrobiłam. Zaznaczyłam tam również, że od tego i tego mam umowę na czas nieokreślony. Następnie otrzymałam pismo, że od 1 lipca zostaje wypłacany mi zasiłek chorobowy z powodu braku ubezpieczenia zdrowotnego. I nie przysługuje mi macierzyński. Nie rozumiem tego ponieważ przecież mam umowę co równa się.ubezpieczenie.proszę o… Czytaj więcej »

Ola
Ola
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

2/ umowa na czas nieokreślony
3/L4 mam od Marca
4/jeszcze nie urodzilam. Termin koniec października

Ola
Ola
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Jeszcze jedno pytanie. Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz właśnie od tego 14 lipca? Chodzi mi o zakład pracy, w którym stosunek pracy wygasł. Jak okazało się nie było one wystawiane ponieważ nie wyswiatlalo się lekarzowi i tylko było wystawiane do aktualnego pracodawcy a okazuje się, że należy mi się do dnia porodu zasiłek. Lekarz powinien ręcznie wpisać NIP. Czy jest to możliwe?

Paulina
Paulina
5 miesięcy temu

czy podczas zasiłku rehabilitacyjnego może być kontrola?

Paulina
Paulina
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

ale nie pracuje w tym momencie. jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym. więc może być kontrola czy nie?

Paulina
Paulina
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

?

Ligia
Ligia
5 miesięcy temu

Dobry wieczór. Dnia 31 maja skończyła się moja umowa o pracę. Od 3 czerwca do dzisiaj jestem na zwolnieniu lekarskim. Do wystawienia Zwolnienia podawałam NIP ostatniego pracodawcy z zaznaczeniem że zatrudnienie ustało. Pierwszy zas-53 składałam przez Pue zbiorczo dla 3 zwolnień plus z-10. Dostałam pismo z ZUS do mojej wiadomości skierowane do ostatniego pracodawcy z prośba o wystawienie z-3. Czy ten druk nie jest tylko dla obecnych pracowników lub tych którzy Rozpoczęli zwolnienie w trakcie umowy i kontynuują je bez przerw po ich ustaniu?

Ligia
Ligia
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź.

Weronika
Weronika
6 miesięcy temu

Witam. Pracuję w dwóch szkołach. W jednej mam pełny etat, w drugiej pół. 31.08.2020 kończą mi się umowy i nie zostaną one przedłużone. Od 20.08.2020 jestem na L4 w związku z ciążą i będzie ono przedłużane do dnia porodu (powody nieistotne) Jeśli w obu szkołach łącznie przez ostatnie 12 miesięcy zarabiałam kwotę A to teraz do dnia porodu ZUS będzie obliczał i wypłacał średnią z tamtych 12 miesięcy przepracowanych? Czyli wychodzi kwota A. Wiem , że będzie to już po ustaniu zatrudnienia Czy teraz za każdym razem muszę składać jakiś wniosek do ZUS po każdym nowym wystawionym chorobowym? czy od… Czytaj więcej »

KATARZYNA
KATARZYNA
7 miesięcy temu

8.06 ustał stosunek pracy od10.06 mam niezdolność do pracy z powodu choroby, zwolnienie mam do 09.07 złożyłam wniosek o zasiłek chorobowy. Od 10.07 będę nadal na zwolnieniu lekarskim czy muszę kolejny raz składać wniosek o zasiłek chorobowy?

Paula
Paula
7 miesięcy temu

Dzien dobry, 29 lutego zakonczylam prace na umowe o prace ( pracowalam w tej firmie 9lat).Od 2 do 6 marca bylam w tej samej firmie na umowie zlecenie. Od 12marca do 29 maja przebywalam na zwolnieniu lekarskim. Zus twierdzi ze nalezy mi sie zasilek chorobowy po ustaniu zatrrudnienia ale wyliczony z umowy zlecenie (co jest oczywiscie mniej korzystne dla mnie). Czy ma racje?

Paula
Paula
w odpowiedzi do  Jowita
7 miesięcy temu

Jezeli na tej umowie 5dniowej zarobilam 800zl to nalezy mi sie zasilek ok. 500zl za miesiac?

Paula
Paula
w odpowiedzi do  Jowita
7 miesięcy temu

Brutto. Myslam ze trzeba przeliczyc ta kwote na caly miesiac i dopiero wyliczyc zasilek.

Paula
Paula
w odpowiedzi do  Paula
7 miesięcy temu

To jak obliczyc wysokosc zasilku? Z wynagrodzenia za te 5 dni czy przeliczajac jakbym pracowala caly miesiac?

Jar
Jar
8 miesięcy temu

Dzień dobry, umowa zakończyła się dn. 15.06.20 byłem na zwolnieniu od 20.05.20 do 22.06.20, następne zwolnienie już po zakończonej umowie od 23.06.20 do 29.06.20. Czy otrzymam zasiłek chorobowy z ZUS za ostatnie zwolnienie, czy jest jednak wymagane 30 dni zwolnienia po ustaniu zatrudnienia?

Jar
Jar
w odpowiedzi do  Jowita
8 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za odpowiedz, mam jeszcze pytanie odnośnie dodatku solidarnościowego, a mianowicie jak będę na zwolnieniu do 10.07.20 i później złoże wniosek o dodatek solidarnościowy, to za miesiąc lipiec otrzymam zasiłek chorobowy za 10 dni i za resztę miesiąca dodatek? Czy to jest inaczej liczone?
Z tego co wyczytałem nie ma obowiązku rejestracji w Urzędzie Pracy, aby otrzymać świadczenie w postaci dodatku?

Katarzyna
Katarzyna
8 miesięcy temu

Witam! Jestem na l4 na kręgosłup od 22.06 do 3.07 Umowę mam do 30.06 i już wiem ze nie zostanie ona przedłużona. Zwolnienie będę chciała przedłużyć u ortopedy bo ledwo chodzę. Chciałbym zapytać czy muszę składać jakieś wnioski do ZUS aby zasiłek został wypłacony? Jesli tak to czy zrobić to po ustaniu zatrudnienia czy dopiero po przedłużeniu zwolnienia. Bardzo prosze o pomoc bo nie chce narobić bałaganu.

Jar
Jar
8 miesięcy temu

Dzień dobry, jaki jest termin od wystawienia zwolniena, umowa rozwiązała się, na złożenie druków Z-10, i ZAS-53 do ZUS

Helena
Helena
8 miesięcy temu

Dzień dobry.Moja córka otrzymała rozwiązanie umowy z dniem 30 kwietnia br.( Likwidacja oddziału)od 29 kwietnia jest na L4. Pytanie dlaczego do 18 czerwca nie dostała zadnego zasiłku chorobowego.Natomiast pracodawca przekazał L4 dopiero 27 maja.Czy postapili prawidłowo

Jagoda
Jagoda
8 miesięcy temu

Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie nr NIP. Czy jeśli mój stosunek pracy ustał a ja jestem nadal na zwolnieniu lekarskim (umowa zakończyła się 30.04.2020 a ja jestem na L4 nieprzerwanie od 14.04.2020) to jaki mam obowiązek podać nr NIP przy kolejnym zwolnieniu lekarskim? Ostatnie zwolnienie zostało odesłane właśnie do byłego pracodawcy co zostało później przyjęte przez ZUS (zwolnienie widoczne w panelu ePUAP).
Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Aleksandra
Aleksandra
8 miesięcy temu

Witam. Moja sprawa wygląda tak że moja umowa wygasła 30.04 tego roku. Od 22.04 do 08.05 byłam na zwolnieniu lekarskim. Do końca kwietnia rozliczyl się że mną pracodawca. I rozumiem że za 8 dni mają powinien zapłacić ZUS. (Jeszcze nic nie dostalam) lecz z dniem 11.05 poszłam na kolejne zwolnienie które trwa nieprzerwanie do dziś i jest wystawione do 06.07. Najpierw 11.05-09.06 A później 10.06-06.07. Czy za ten późniejszy okres należy mi się świadczenie? Wiem że na l4 ma się 14 dni od zakończenia umowy. I się w tej dacie mieszcze . Jednak obawiam się że może to kolidowac z… Czytaj więcej »

Damian
Damian
8 miesięcy temu

Dzień dobry, pomiędzy okresem zmiany zatrudnienia, który trwał 2 tyg byłem na zwolnieniu lekarskim. Wszystkie wymogi do wypłacenia zasiłku chorobowego zostały spełnione z wyjątkiem nieprzerwania umowy zlecenia na czas nieokreślony, którą podpisałem rok wcześniej i zwyczajnie o niej zapomniałem. Była to praca na przejazdach uberem, którą wykonywałem rok wcześniej. W uzasadnieniu odmowy wypłacenia zasiłku chorobowego podany był ten powód jako „kontynuacja pracy zarobkowej”. Chciałbym zapytać czy mam szanse na pozytywne rozpatrzenie mojego odwołania jeśli przez okres roku nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia w związku z tą umową zlecenie. Oczywiście nie byłem świadomy, ze to może wpłynąć na wypłate zasiłku. Z góry… Czytaj więcej »

Paulina
Paulina
8 miesięcy temu

Witam, ciąg dalszy pytania: czy w takim wypadku lekarz prowadzący może mi wypełnić ten wniosek o stanie mojego zdrowia? (połamałam kostkę) czy powinien to być tylko i wyłącznie ortopeda?

Paulina
Paulina
8 miesięcy temu

Witam, napisała mi Pani wcześniej że co najmniej 6 tygodniu przed upływem końca zasiłku chorobowego muszę złożyć papiery o zasiłek rehabilitacyjny. Ostatni dzień zasiłku to 18.07 więc musiałabym składać papiery już na dniach jednak jest problem – wizytę u ortopedy mam dopiero 30.06 i wówczas on by mógł wypełnić mi papiery o stanie zdrowia. Co będzie jeśli złoże ten wniosek 30.06? 18 dni przed ostatnim dniem zasiłku chorobowego?

Ewa
Ewa
9 miesięcy temu

Witam.Od 16 kwietnia jestem na zwolnieniu lekarskim po operacji onkologicznej.30 kwietnia ustał moj stosunek pracy-nie przedłuzono umowy.W dalszym ciagu jestem na zwolnieniu lekarskim.Ostatnie zwolnienie zostało błednie wypisane Pani Doktor nie zaznaczyła opcji iz nie jestem juz pracownikiem danej firmy.Dzisiaj otrzymałam telefon od kadrowej z byłej firmy iz zwolnienie wplyneło do byłej pracy.Czy Pani Doktor moze bez problemu poprawic zwolnienie bez zadnych konsekwencji dla mnie?

Ewa
Ewa
w odpowiedzi do  Jowita
9 miesięcy temu

Dziekuje bardzo.

Tomasz
Tomasz
9 miesięcy temu

Dzień dobry, jestem na zasiłku chorobowym, niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia (14 dni przed końcem umowy) i trwa do dziś. Dotychczas korzystając z pomocy lekarskiej podpisywałem oświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia i wszystko było OK. Jutro idę do szpitala, nie wiem ile dni tam spędzę, być może wyjdę przed końcem obecnego zwolnienia (1 czerwca) a może też być tak, że będę musiał dłużej zostać w szpitalu. Jeśli wyjdę ze szpitala zanim skończy się moje zwolnienie lekarskie to po prostu pójdę na wizytę kontrolną do swojego lekarza i dostanę kolejne, ale co jeśli skończy się ono w czasie kiedy będę… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
w odpowiedzi do  Jowita
9 miesięcy temu

Czyli nie ma ryzyka, że jeśli obecne zwolnienie się skończy w trakcie pobytu w szpitalu to „przestanę być ubezpieczony”?
Jeśli ze szpitala wyjdę przed zakończeniem obecnie trwającego zwolnienia (jest do 1 czerwca) to po kolejne mogę iść 2 czerwca i nie będzie miało znaczenia, że w trakcie byłem w szpitalu?

Tomasz
Tomasz
w odpowiedzi do  Jowita
9 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za szybką i konkretną odpowiedź.

Anna
Anna
9 miesięcy temu

Dzień dobry, U mnie sprawa jest bardziej skomplikowana. Z dniem 29.02.2020 zakończyłam prace po 3 latach w firmie. Następnie od 2.03.2020 byłam zatrudniona u innego pracodawcy. Dostałam wypowiedzenie z dniem 26.03.2020 z 2 tyg okresem wypowiedzenie, w międzyczasie nie musiałam świadczyć już stosunku pracy. Od 02.04 jestem na l4 (problem z kręgosłupem) na którym przebywam nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Teoretycznie dostała pismo z Zus-u że przekazali prośbę do ostatniego pracodawcy o druk Z-3. Pytanie czy na pewno przysługuje mi zasiłek chorobowy? Jak zostanie wyliczony zasiłek choroby ? Tylko z ostatniego pracodawcy ? czy z wpływów na konto z ostatnich 12… Czytaj więcej »

Stanisław
Stanisław
9 miesięcy temu

Dzisiaj otrzymałem do wiadomości pismo z „mojego” ZUS-u kierowane do byłej firmy, a dotyczące przekazania Z-3a (którego ponoć nie dostarczyli). Rzecz w tym, że już dawno temu według pracownicy firmy ten druk został wysłany elektronicznie do ZUS, ale do właściwego terytorialnie dla płatnika składek. Pytanie brzmi więc: jeśli pobierałem zasiłek będąc jeszcze zatrudniony, a potem tytuł ubezpieczenia ustał, to który ZUS jest właściwy miejscowo? Bo odnoszę wrażenie, że ZUS w moim mieście błędnie zajmuje się tą sprawą.

Stanisław
Stanisław
w odpowiedzi do  Jowita
9 miesięcy temu

Pytam, bo w czeluściach internetu natknąłem się na artykuł lub nawet dwa, które twierdzą, że kontynuacja takiego zwolnienia powinna być wypłacana przez ZUS odpowiedni dla płatnika składek. Co innego w przypadku zasiłku, który rozpoczął się już po ustaniu zatrudnienia. Wówczas, właściwy dla wypłaty zasiłków jest ZUS odpowiedni dla miejsca zamieszkania (chodzi o te 14 dni już po ustaniu zatrudnienia). Na takie artykuły się natknąłem, ale nie mam pojęcia jak jest faktycznie. Dzwoniłem do ZUS i według Pani mnie obsługującej jak zwykle dowiedziałem się, że wszystko jest ok, ale mają ogrom pracy i mam czekać. Ja to wszystko rozumiem, ale dlaczego… Czytaj więcej »

Aldona
Aldona
9 miesięcy temu

Witam,
umowa zakończyła mi się 30.04.2020, od 29.04 kwietnia jestem na zwolnieniu lekarskim. Po wygaśnięciu umowy Firma przesłała do ZUS zwolnienie ale do mnie wysłali w dniu 08.05.2020 druk Z-3 z informacją, że mam go sama wysłać do ZUS.
Czy jest to zgodnie z prawem?
Czy to pracodawca powinien zgłosić?

Paulina
Paulina
9 miesięcy temu

Witam, jak wygląda sprawa z zasiłkiem rehabilitacyjnym? Kiedy przysługuje? Jestem od 16.01 na zwolnieni bo miałam wypadek i połamałam kostkę, do tej pory nie jest sprawna i potrzebuję rehabilitacji, wiem, że jest coś takiego jak zasiłek rehabilitacyjny ale nie wiem jak to dokładniej wygląda.
Z góry dziękuję za info,
Paulina

Paulina
Paulina
w odpowiedzi do  Jowita
9 miesięcy temu

jak rozumiem to nie muszę iść do lekarza aby mi wystawił jakiś zaświadczenie tylko wystarczy wniosek do ZUSU? Jeszcze spytam na jakiej podstawie lekarz orzecznik ma zadecydować, rozumiem, że jest jakieś spotkanie? I czy muszę być na nie przygotowana jakoś specjalnie?

Paulina
Paulina
9 miesięcy temu

Witam, mam pytanie. Dnia 16.01 wydarzył się wypadek i od tego momentu jestem na zasiłku chorobowym. Wówczas byłam na umowie o pracę, która wygasła mi 31.01.20r. (została nieprzedłużona). Moje pytanie brzmi, od 16.01 czy od 1.02 liczy się te 182 dni jakie mogę być na zasiłku? od 17.01-31.01 płacił pracodawca więc nie wiem czy te 182 dni tylko na ZUS czy wszystko razem.
Dziękuje

Piotr
Piotr
9 miesięcy temu

Witam,

Dnia 31.03 zakończyłem współpracę z obecna firma. Tego samego dnia udałem się do lekarza który wystawiłem mi zaświadczenie lekarskie odnośnie Choroby (taka jest data wystawienia w systemie ZUS) z data rozpoczęcia od dnia 1.04 do dnia 8.04. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy za ten okres ? Będę wdzięczny za odpowiedz, pozdrawiam

Monika
Monika
9 miesięcy temu

Dobry wieczór. W zeszłym roku 1.01.19 podjęłam pracę na czas nie określony, od 21.05.19 roku jestem na zwolnieniu, już raz wykorzystałam pełny okres zasiłku chorobowego, po dniu pracy poszłam na kolejne zwolnienie od 9.12.19r.konczy mi się w czerwcu zwolnienie od psychiatry nie czuję się na siłach żeby wrócić do pracy, dodam że jestem po operacji, i niestety po majowej kontuzji kolana, miałam założony gips, a teraz czekam na wizytę u ortopedy i fizjoterapeuty, nie mogę za bardzo chodzić co wiąże się z tym, że do pracy nie mogę wrócić, co mogę teraz zrobić? Na początku czerwca kończy mi się zwolnienie… Czytaj więcej »

Monika
Monika
w odpowiedzi do  Monika
9 miesięcy temu

Czy mogłabym uzyskać odpowiedź?

Monika
Monika
w odpowiedzi do  Jowita
9 miesięcy temu

A jeśli nawet na ten dzień nie mogę wrócić do pracy, bo dojeżdżać muszę autem. A w miejscu pracy mam do przesjcia schody, dużo schodów.
To co wtedy?

Monika
Monika
w odpowiedzi do  Jowita
9 miesięcy temu

Dobrze rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Małgarzata
Małgarzata
9 miesięcy temu

Dzień dobry. Zawiesiłam działalność gospodarczą od 1.05.2020r. Na chorobowym przebywam nieprzerwanie od 30.03.2020r. Lekarz wystawia mi kolejne zwolnienia. Do czasu zawieszenia działalności wysyłałam zaświadczenia ZUS Z-3b. Proszę o informację jaki/jakie druki powinnam przesłać do ZUS już po zawieszeniu działaności i czy na każde zwolnienie oddzielne by otrzymać zasiłek chorobowy? I jeszcze jedno pytanie; Czy otrzymam zasiłek jeśli na moim koncie ZUS widnieje zadłużenie z tytułu nieopłacenia składki zdrowotnej? Nadmienię,że nie opłaciłam tej składki bo wcześniej złożyłam wniosek o zwolnienie z obowiazku opłacania składek na druku RDZ w ramach tarczy antykryzysowej. Decyzji z ZUS jeszcze nie dostałam ale warunki do zwolnienia… Czytaj więcej »

Monika
Monika
9 miesięcy temu

Dzień dobry mam pytanie. pracowałam w firmie 2 lata (w ostatnim roku byłam około 3 tyg na z zwolnieniu lekarskim), następnie byłam 182dni na zwolnieniu lekarskim. Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych? Proszę o pomoc, pozdrawiam.

Monika
Monika
w odpowiedzi do  Monika
9 miesięcy temu

Bardzo proszę w miarę możliwości o odpowiedz