Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
Rozróżniamy dwa rodzaje niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia:
- Gdy niezdolność do pracy powstała w trakcie zatrudnienia i trwa nieprzerwanie również po jego ustaniu.
- Gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia.
1. Jeżeli niezdolność do pracy powstała w okresie zatrudnienia (ubezpieczenia chorobowego) i trwa nieprzerwanie również po jego ustaniu to zasiłek chorobowy przysługuje za cały okres niezdolności do pracy, bez znaczenia ile dni niezdolności do pracy przypada na okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.
Przykład
Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, za okres po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. za 8 dni lipca.
Przykład
Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia była kontynuowana tj. następne zaświadczenie obejmowało okres od 9.07.2015 do 15.08.2015 r. za cały okres po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. od 1.07.2015 do 15.08.2015
Przykład
Pracownik legitymuje się 2 letnim okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, w okresie 2 miesięcznego wypowiedzenia które upływa z dniem 30.06.2015 przedłożył zaświadczenie lekarskie (L-4) za okres od 29.06.2015 do 8.07.2015, niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia była kontynuowana tj. następne zaświadczenie obejmowało okres od 10.07.2015 do 15.08.2015 r. ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tj. za 8 dni lipca, za pozostały okres tj. od 10.07 do 15.08 były pracownik nie otrzyma świadczenia, ponieważ była przerwa między zaświadczeniami lekarskimi w dniu 9.07.2015(brak ciągłości).
2. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał gdy niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie co najmniej 30 dni.
Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej: Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
– nie później niż 14 dni od ustania zatrudnienia (w tym soboty, niedziele, święta),
– nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania zatrudnienia, w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem „E”)
Przykład
Zatrudnienie ustało w dniu 7 stycznia 2015, pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 13 stycznia 2015 ale tylko do 3 lutego 2015. Jego niezdolność po ustaniu zatrudnienia była krótsza niż wymagane 30 dni – zasiłku chorobowego ZUS nie wypłaci.
Przykład
Zatrudnienie ustało 31.12.2014 r., pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 2 stycznia 2015 do 5 lutego 2015 r. Za cały okres niezdolności tj. od 2 stycznia do 5 lutego ZUS zobowiązany będzie do wypłaty zasiłku chorobowego.(okres niezdolności do pracy dłuższy niż wymagane 30 dni).
Przykład
Zatrudnienie ustało w dniu 30 czerwca 2015, pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od 17 lipca 2015 do 25 sierpnia 2015 (spowodowane wypadkiem na wakacjach), ZUS nie będzie zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, ponieważ niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia powstała po okresie dłuższym niż wymagane 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia.
Kiedy ZUS nie wypłaci zasiłku?
ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego kontynuowanego po ustaniu zatrudnienia (nie ma tutaj znaczenia czy niezdolność do pracy powstała jeszcze w trakcie zatrudnienia czy już po ustaniu zatrudnienia) jeżeli między zaświadczeniami o niezdolności do pracy będzie przynajmniej jeden dzień przerwy.
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje dodatkowo gdy zainteresowany uzyskaniem zasiłku:
– ma ustalone prawo do emerytury, renty,
– kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym,
– jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
– nie nabyła prawa do zasiłku w trakcie trwania ubezpieczenia (zatrudnienia) z powodu nie przepracowania wymaganego okresu wyczekiwania,
– jeżeli ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego.
Żeby potwierdzić/wykluczyć powyższe okoliczności należy przekazać do ZUS druk ZUS Z-10 oświadczenie w związku z uzyskaniem zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia – druk ten przekazujemy jednorazowo do ZUS po ustaniu zatrudnienia.
Aktualizacja 07.12.2018r. Dodatkowo do każdego elektronicznego zwolnienia lekarskiego obejmującego okres po ustaniu zatrudnienia lub wystawionego już po ustaniu zatrudnienia, w celu wypłaty zasiłku przekazujemy do ZUS formularz ZAS-53 (wniosek o zasiłek chorobowy).
Ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych (art. 46 ustawy zasiłkowej).
Ograniczeniu podlega podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, niezależnie od tego, kiedy powstała niezdolność do pracy tj. jeszcze w trakcie zatrudnienia czy też już po ustaniu zatrudnienia.
W wyroku z dni 7 kwietna 2009 r. (I UK 337/08) SN wskazał wyraźnie, że ograniczenie wysokości podstawy obliczania zasiłku chorobowego wynikające z art. 46 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ma zastosowanie także wówczas, gdy okres zasiłkowy rozpoczął się w czasie trwania zatrudnienia.
Przykład
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej do dnia 31 maja, legitymuje się niezdolnością do pracy od dnia 1 marca do 30 czerwca. Prawo do zasiłku chorobowego nabył po upływie 33 dni tj. od dnia 3 kwietnia.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ustalona jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 przepracowanych miesięcy, za okres od 3 kwietnia do 31 maja wynosi 5 000,00 zł natomiast po ustaniu zatrudnienia podstawa zasiłku chorobowego ulegnie ograniczeniu do kwoty 3 895,31 zł za okres od 1 -30 czerwca 2014.
Ograniczenie podstawy wymiaru świadczenia nie dotyczy zasiłku macierzyńskiego należnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia/zatrudnienia.
Dzień dobry, proszę o pomoc. Jestem na L4 od 3 miesięcy (L4 po ustaniu zatrudnienia). Obecne L4 mam wystawione do 28.02. Nie planuje jego kontynuacji. Otrzymalam propozycje nowej pracy (umowa będzie podpisana 1.03 i będzie obowiązywała właśnie od 1.03 czyli już po zakończeniu zwolnienia lek). Pracodawca kieruję mnie na badania wstępne i termin badania mam wyznaczony na 25.02. – Czy lekarz medycyny pracy może nie wystawić mi zgody na podjęcie pracy ze względu na fakt przebywania na L4? – Czy powinnam poprosić lekarza który wystawił L4 o jego skrócenie (tak aby podczas badania medycy pracy już nie obowiązywało) i wystawienie… Czytaj więcej »
Witam. Jestem od 10.2020 na zasiłku chorobowym po ustaniu pracy, do 09.03.21 mam obecne chorobowe. Chciałabym zacząć nowa pracę od 01.03. 21.
Jakie czynności mam poczynić żeby oświadczyć w zusie przerwanie chorobowego z dniem 26.02.
Czy zaświadczenie o zdolności do pracy ma być od lekarza prowadzącego Czy lekarza medycyny pracy.
Czy lepiej poczekac. Bardzo proszę odp.
Dzień dobry, mam pytanie. Jestem obecnie na zwolnieniu chorobowym po ustaniu zatrudnienia i będzie ono jeszcze kontynuowane. Po ostatnim zwolnieniu zapomniałem o złożeniu wniosku ZAS-53. Czy mogę teraz złożyć wniosek za dwa zwolnienia na raz? Czy takie jednorazowe zapomnienie o wniosku wpływa na wypłacanie świadczeń?
Tak, może Pan założyć jeden wniosek zbiorczy wpisując na nim 2 zwolnienia. Jeżeli nie złoży Pan wniosku o zasiłek nie otrzyma Pan zasiłku, jeżeli złoży Pan wniosek z opóźnieniem to z opóźnieniem otrzyma Pan zasiłek.
Witam,jestem na zwolnieniu chorobowym ltóre powstało po ustaniu zatrudnienia.Jutro mija 30 dzien od kiedy na nim jestem,bedzie kontynuowane dalej.Moje pytanie brzmi kiedy dostane pieniadze za te 30 dni?Po uzbieraniu tych 30 dni,ZUS ma teraz 30 dni na wyplate?Jak to wyglada?Pozdrawiam
ZUS po otrzymaniu kompletu dokumentów uprawniających do wypłaty zasiłku, zasiłek wypłaci niezwłocznie ale nie później niż do 30 dni.
Dzień dobry. Sytuacja moja wygląda tak że po ustaniu zatrudnienia zacząłem chorować. Przebywam 4ty dzień na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie mam wystawione rowno na 30 dni więc prawo do zasiłku mam ale… Co w przypadku gdy ZUS wezwie mnie na kontrolę bodajże za tydzień i lekarz orzecznik stwierdzi że jestem zdolny do pracy? Dostanę pieniądze za te dni przed kontrolą? Czy z uwagi na fakt że lekarz skrócił moje chorobowe z 30 dni do 11 to nie przysługuje mi zupełnie nic?
W takim przypadku niezdolność do pracy która powstała już po ustaniu zatrudnienia będzie trwała krócej niż wymagane 30 dni i nie będzie Pan uprawniony do zasiłku chorobowego. Czyli nie będzie przysługiwało Panu „zupełnie nic” nic a nic;)
Dzień dobry, umowa o prace skończyła mi się 31.12.2020. Jestem na zwolnieniu od 28.12.2020 do 4.02.2021 A nastepnie do 16.02. Czy mogę skrócić l4 o pare dni i zrobić badania medycyny pracy do nowej firmy z ktora mam zamiar pospisac umowe o prace? Czy w takiej sytuacji zus nie wypłaci mi za okres do 16.02?
Art. 17 ust. 1. Ustawy zasiłkowej, ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Czyli utraci Pani prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia w okresie którego podejmie pracę. Jeżeli zdarzy się tak, że ZUS wypłaci zasiłek a tak może być zasiłek należy zwrócić za ten okres. ZUS wyśle decyzję o utracie prawa do zasiłku z uzasadnieniem i ewentualną kwotą zasiłku do zwrotu.
Czyli mogę utracić prawo do zasiłku chorobowego mimo że pracę podejmę po skończonym l4? Pytam bo nie wiem czy mogę wykonać badania w trakcie przebywania na l4 a podjąć pracę po skończonym zwolnieniu lekarskim.
Jeżeli podejmie Pani pracę po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego to nie utraci Pani prawa do niego.
dzien dobry proszę o informację. 31.01.2021 skonczyła mi sie umowa o prace. od 25.01 do 5.02 przebywalam na zwolnieniu, od 6.02 zwolnienie kontynuuje. wyczytałam, ze powinnam zlozyc z-10 juz w trackie zwolnienia obejmującego okres po umowie tj (25.01-.5.02), jednak tego nie zrobilam. czy jesli zloze teraz to zostanie mi wyplacony zasilek? wiem, ze bede kontunuowac jeszcze zwoolnienie nadal i czy moge zlozyc wniosek z-10 i z- 53 jak juz skonczę chorowac razem(podajac wszystie okresy zwoolnien) ?
Teraz proszę składać Wniosek ZAS-53 i jednorazowo oświadczenie Z-10 ZUS na bieżąco będzie wypłacał zasiłek chorobowy.
Czyli po każdym zwolnieniu składać wniosek zas53 ? Jessczw takie pytanie w z10 jest pierwsze pytanie kto sklada – ubezpieczony swiadczeniobiorca czy płatnik? To co wybrać?
Tak, jeżeli Pani otrzyma zwolnienie lekarskie to od razu wniosek o zasiłek ZAS-53 i tak do każdego zwolnienia lekarskiego.
Rozumiem a w z-10 co zaznaczyć kto sklada ?
świadczeniobiorca
Ju nie widzę tej opcji wvzoraj zaznaczyłam ubezpieczony i widocznie się to zapisało w systemie. Mam jeszvW pytanie czy zas 53 składać za okres zwolnienia 25.01-05.02 kiedy do 31.01 obowiązywała mnie umowa? czy dopiero za okres 06.02-19
02?
Za okres zatrudnienia miała Pani wypłacone wynagrodzenie chorobowe a od 1 stycznia dopiero zasiłek chorobowy. Może Pani wymienić niezdolności do pracy orzeczone zaświadczeniem lekarskim od 1 stycznia.
Witam, mam pytanie. Przebywałam na świadczeniu rehabilitacyjnym przez pół roku z powodu złamania. Koniec świadczenia wypadał na 12 stycznia. Przed tym terminem złożyłam wniosek o przedłużenie świadczenia. Z racji ustawy o covidzie został mi on przedłużony o kolejne 2 miesiące do 12 kwietnia. Do tego czasu będę łącznie 9 miesięcy na zasiłku. Moje pytanie brzmi: jak przez okres tych trzech miesięcy nie będzie znacznej poprawy to czy mogę złożyć kolejny raz wniosek o przedłużenie zasiłku? Czy ustawa covidowa będzie obejmowała również ten okres? Wiem, że z racji tej ustawy wydłuża się zasiłek o 90 dni, ale co potem? Czy jest… Czytaj więcej »
odpowie mi Pani? 🙂
Świadczenie rehabilitacyjne może zostać przyznane jednorazowo lub w częściach. Jeżeli lekarz orzecznik uzna, że dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje odzyskanie zdolności do pracy, otrzyma Pani świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres.
a jak nie uzna to czy mogę skorzystać z tego prawa o covidzie?
https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dalsza-wyplata-swiadczen-ktore-zaleza-od-orzeczenia-o-niezdolnosci-do-pracy-i_lub-niezdolnosci-do-samodzielnej-egzystencji/2554497
czy jednorazowo można z tego skorzystać?
?
Witam. Zakończenie stosunku pracy 31.12.2020, porozumienie stron podpisane we wrześniu ze zwolnieniem ze świadczenia pracy do 31.12.2020. Zwolnienie wystawione 28.12 z datą od 01.01.2020, czyli do przodu. Zwolnienie do 23.02.2020. Dziś otrzymałam pismo z ZUS (dla mnie „do wiadomości”, bo samo pismo skierowane jest do pracodawcy), że zwolnienie jest wystawione błędnie i czy w dniach 29-31.12 były dla mnie dniami wolnymi od pracy. Czy mam się czego obawiać tzn zasiłek może nie zostać wypłacony? Czy potwierdzenie ze strony pracodawcy że byłam zwolniona ze świadczenia pracy jest dla zusu równoznaczne z dniami wolnymi od pracy? Pozdrawiam
Skutkiem nieprawidłowo wystawionego zaświadczenia lekarskiego może być odmowa przyznania prawa do zasiłku chorobowego z winy lekarza leczącego/wystawiającego zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.
Na temat terminów wystawiania zwolnień lekarskich pisałam – link do wpisu poniżej:
http://e-prawapracownika.pl/3149/terminy-wystawiania-zwolnien-lekarskich/
W mojej ocenie zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia będzie Pani przysługiwał.
Dobry wieczór: Potrzebuję pomocy Po kilkunastu latach pracy rozwiązałam umowę o pracę (czas nieokreślony) za porozumieniem stron z dniem 31.12.2020. Od 30.12.2020 do 31.01.2021 przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z wytycznymi zawartymi poniżej dzisiaj złożyłam Z-10 oraz Zas-53. Gdzie w Z-10 w p.5 i dalej zaznaczyłam wszędzie NIE i nie do końca jestem pewna czy postąpiłam prawidłowo, ponieważ jednocześnie od 2016 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i odprowadzałam tylko składkę zdrowotną. Od stycznia (w dniu 01.02.2020) zgłosiłam się do małego ZUS z tytułu tej działalności. W styczniu kiedy byłam na zwolnieniu nie osiągałam żadnych przychodów. Pytania: czy prawidłowo zaznaczyłam NIE… Czytaj więcej »
W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę za co najmniej minimalnym wynagrodzeniem i jednoczesnym prowadzeniem DG (zbieg tytułów ubezpieczeń) z DG obowiązkowa jest jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku utraty zatrudnienia u Pani 31.12.2020 od 01.01.2021 z DG obowiązkowe są pełne składki na ubezpieczenie. Poniżej pouczenie z oświadczenia Z-10: Zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługują, gdy: • masz ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, • kontynuujesz działalność zarobkową lub podjąłeś działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, albo zapewnia prawo do… Czytaj więcej »
Bardzo dziękuje p Jowito za szybka odpowiedź.
Witam chorowalem na umowie o prace nastepnie,troche pracowalem normalnie az mnie zwolnili 20.01.2021,nastwpnie lekarz 28.01.2020 wystawil mi zwolnienie na ta sama chorobe z literka A.Czy to bedzie normalna kontynuacja zwolnienia czy nastapila przerwa i musze czekac 30 dni….zaznaczam ze na l4 jest zaznaczona literka A czyli kontynuacja tej samej choroby?
Bardzo okrojony stan faktyczny Pan przedstawił:( Jakieś daty tych niezdolności do pracy? Czy był Pan już uprawniony do zasiłku chorobowego?
Prace zaczelem 14.12.2020. Na zwopnieniu bylem od 29.12.2020 do 04.01.2021,nastepnie pracowalem do 19.01.2021 i mnoe zwopnili.Od 26.01.2021 mam znowu zwopnienie ale jest przerwa pomiedzy zwolnieniami,qle lekarz zaznaczyl literke A w zwopnieniu.Dostane zasilek?
Jeżeli obowiązuje Pana 30 dniowy okres wyczekiwania na zasiłek to jest spełniony (30 dni ubezpieczenia/zatrudnienia) za niezdolność do pracy w grudniu i w styczniu otrzymał Pan wynagrodzenie chorobowe. Nie ma znaczenia, że w tym czasie jest przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi, ważne jest żeby po ustaniu zatrudnienia przerwy w zwolnieniach nie było nawet jednego dnia. Niezdolność do pracy powstała już po ustaniu zatrudnienia i żeby nabyć prawo do zasiłku niezdolność do pracy musi trwać bez przerwy co najmniej 30 dni.
Czyli okresy sie nie zsumują pomimo tej samej choroby i literki A na zwolnieniu?Musze znowu 30 dni czekac na chorobowe i za te 30 dni nic nie dostane tak?
Tak jak pisałam nabędzie Pan prawo do zasiłku chorobowego jeżeli niezdolność do pracy która rozpoczęła się po ustaniu zatrudnienia będzie trwała co najmniej 30 dni. Zostanie Panu wypłacony zasiłek za te 30 dni i kolejne dni niezdolności do pracy jeżeli niezdolność do pracy będzie nadal kontynuowana. W przypadku niezdolności do pracy która powstała już po ustaniu zatrudnienia na zasiłek chorobowy czeka się trochę dłużej.
To super bo myślałem,że normalnie bedzie od nowa liczony BEZPLATNY okres wyczekiwania wynoszący 30 dni,a tutaj kednak jest ta roznica ze normalnie bedzie zaplacony tylko musze dluzej czekac.Dziekuje i pozdrawiam
Dzień dobry, jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia (jest to 2 zwolnienie) W jaki sposób mogę sprawdzić czy lekarz poprawnie odznaczył iż zwolnienie jest po zakończeniu zatrudnienia? Na moim profilu ZUS nie widać takich danych.
Jaki jest tryb postępowania w przypadku gdyby lekarz omyłkowo nie odznaczył iż jest to zwolnienie po ustaniu zatrudnienia? Czy zwolnienie trafia do byłego pracodawcy czy do ZUS?
Do ZUS to na pewno i do byłego pracodawcy.
Dzień dobry. Pisze z zapytaniem gdyż przebywam na zwolnieniu lekarskim od sierpnia 2020, zwolnienie kończy mi się 30 stycznia i tutaj moje pytanie. Parę dni temu wydarzyła się moim życiu osobistym nie mała tragedia i nie jestem w stanie wrócić do pracy… Dodam że poprzednie zwolnienie było na schorzenie pleców spowodowane praca siedzącą od 10 lat… Mam umówiona wizytę u psychiatry bo bez leków się nie obejdzie 2 lutego. I tutaj moje pytanie czy otworzy się nowy okres zasiłkowy? Wiem że mogę spodziewać się kontroli z ZUS ale to nie jest wymyślona historyjka… Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie.… Czytaj więcej »
Prawo do nowego okresu zasiłkowego przysługuje w przypadku gdy wystąpi przerwa między niezdolnością do pracy wynosząca co najmniej:
Dzień dobry, jestem na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia, zatrudnienie ustało 3 miesiące temu, chcę się zapisać do lekarza na NFZ okazuje się że nie jestem ubezpieczony (co jest widoczne w eWUŚ). Leczę sie u lekarza prywatnie więc nie wiedziałem o braku ubezpieczenia. zwolnienia lekarz wystawiał tak że nie było ani jednego dnia przerwy (tzn. ciągłość jest zachowana) Do ZUSu nie występowałem jeszcze o zasiłek chorobowy.
moje pytania:
-co może być przyczyną braku ubezpieczenia?,
-co powinienem zrobić i jakie są kroki postępowania by być ubezpieczonym w ZUS?,
Pozdrawiam
Osoby uprawnione do zasiłku czy też osoby pobierające zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia wyświetlają się w eWuś na czerwono jako nie ubezpieczeni w tym celu należy złożyć oświadczenie które otrzyma Pan w przychodni/rejestracji. Proszę złożyć do ZUS dokumenty uprawniające do wypłaty zasiłku chorobowego.
Witam, aktualnie przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym i na portalu zusowskim mam dane tylko do końca tego roku. Jak będzie liczyła się wysokość świadczenia rehabilitacyjnego od nowego roku? Czy to ma jakiś związek ze wzrostem pracy minimalnej czy tylko na podstawie moich zarobków?
Pozdrawiam
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego dla danego roku kalendarzowego. http://e-prawapracownika.pl/5675/minimalna-podstawa-wymiaru-zasilku-w-2021-roku/
Dziękuję za odpowiedź. Tak w skrócie: jeśli zarabiałam minimalną to od nowego roku powinien zwiększyć mi się zasiłek rehabilitacyjny? A jak tak to o ile?
Z mocy prawa podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego od stycznia zostanie podwyższona do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2021 roku.
Witam,
umowa o pracę zakończyła mi się 18.11., od 19.11. mam zwolnienie lekarskie pierwsze było od 19.11. do 9.12., kolejne od 10.12. do 30.12. Udało mi się znaleźć nową pracę i mam ją rozpocząć w dniu 21.12. Chciałabym skrócić okres zwolnienia lekarskiego, aczkolwiek lekarz prowadzący powiedział, iż on nigdy nie skraca wystawionych przez siebie zwolnień.
Czy jest możliwość skrócenia tego okresu? Jeśli tak, to czy może to zrobić inny lekarz, np. z POZ?
Czy mogę wystąpić o przyznanie zasiłku chorobowego do ZUS jeśli skrócę chorobowe i będzie ono trwało 30-32 dni?
Może Pani złożyć oświadczenie od której daty zasiłek ma już nie przysługiwać, może Pani uzyskać zaświadczenie od lekarza o odzyskaniu zdolności do pracy, lub podjąć zatrudnienia a ZUS nie wypłaci świadczenia za cały okres orzeczony tym zwolnieniem. Jeżeli wypłaci Pani już pieniądze o trzeba będzie je zwrócić.
Witam,
Umowa o pracę skończyła mi się 28.10.20.
Od 19.10.20 do 26.11.20 przebywałam na zwolnieniu lekarskim z powodu koronowirusa, bardzo ciężko dochodziłam do siebie, psychiczne nie czułam się jeszcze dobrze, mam mgłę mózgową i stany stresowe z powodu tak długiego zamknięcia. Psychiatra wypisał mi zwolnienie lekarskie od 27.11.20 do 15.12.20 , czy zwolnienie od psychiatry jest normalnie liczone jako kolejne dni nie zdolne do pracy? Czy oprócz Zas-53, z10 oraz z3 od pracodawcy potrzebuję jakichś dokumentów do wypłacenia świadczeń po ustaniu zatrudnienia?
Tak, jak najbardziej jest to zwolnienie które uprawnia do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Proszę pamiętać żeby po ustaniu zatrudnienia pomiędzy zwolnieniami nie było nawe dnia przerwy. Wymieniła Pani komplet dokumetów uprawniających do wypłaty zasiłku. Proszę zrknąć pod ten link:
http://e-prawapracownika.pl/5211/kiedy-skladamy-wniosek-o-zasilek-chorobowy-zas-53/
Witam, mam pytanie. Aktualnie jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym bo miałam połamałam nogę. Nie jestem teraz nigdzie zatrudniona. Świadczenie rehabilitacyjne kończy mi się za miesiąc a ja nadal czuję, że nie jestem w stanie wrócić do pracy, ból jest zbyt duży i uciążliwy. Wiem, że istnieje możliwość przedłużenia świadczenia rehabilitacyjnego jednak nie wiem jak to zrobić. Mogłabym prosić o pomoc? Czy lekarz prowadzący będzie do tego potrzebny? Czy wystarczy jakiś wniosek złożyć?
1 Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZNp-7
2. Zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9
2. Zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9 – ze względu na obecna sytuację nie ma opcji dostać się do ortopedy, czy te zaświadczenie o stanie zdrowia może uzupełnić lekarz rodzinny? Pozdrawiam
Wydanie zaświadczenia następuje na podstawie dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarza prowadzącego. Powinna Pani otrzymać zaświadczenie o stanie zdrowia i nie jest potrzebna wizyta u ortopedy. Może wystawić zaświadczenie lekarz rodzinny na podstawie dokumentacji prowadzonej przez ortopedę jeżeli ma do nie wgląd.
Witam po zakończonym leczeniu złożyłam wniosek do ZUS o zasiłek chorobowy i czekam na decyzje czy ja w tym czasie jestem nadal ubezpieczona?
Ostatnim dniem ubezpieczenia zdrowotnego jest ostatni dzień niezdolności do pracy orzeczony zaświadczeniem lekarskim za który przysługuje/będzie przysługiwał zasiłek chorobowy.
Dzwoniłam do urzędu pracy i powiedzieli ze nie muszę się rejestrować jako bezrobotna bo obejmuje nie ubezpieczenie
A do kiedy ma Pani zwolnienie lekarskie?
Miałam do 16 listopada
Osoba, o której mowa w ust. 2*, pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
*ust. 2. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
Podstawa prawna: art. 67 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Przepraszam ale nie rozumiem proszę napisać czy obejmuje mnie tak czy nie dziekuje
Zwolnienie Pani miała do 16 listopada kolejnych zwolnień po tej dacie już nie ma, dzisiaj jest 19.11 i nie jest już Pani ubezpieczona z tytułu pobierania zasiłku.
A wiec mogę się zarejestrować jako bezrobotna
Tak
Oczywiście będę musiała złożyć do urzędu zaświadczenie o pobieraniu zasiłku,którego jeszcze nie dostałam
Nie o pobieraniu zasiłku, ale zaświadczenie o wysokości podstawy wymiaru zasiłku.
Dziekuje ślicznie za pomoc
Dzień dobry mam pytanie czy jeżeli pozostaje w zatrudnieniu u dwóch pracodawców i jedna umowa mi się kończy a przebywam na l4 ciąża ZUS będzie mi wypłacał zasiłek kontynuacji z umowy która się zakończyła?
Tak,ZUS bedzie wypłacał zasilek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Potrzebny będzie wniosek o zasiłek proszę zerknąć pod ten link: http://e-prawapracownika.pl/5211/kiedy-skladamy-wniosek-o-zasilek-chorobowy-zas-53/
A jeszcze dopytam, macierzyński też wypłaci?
Dziękuję za odpowiedź
PNie, ponieważ urodzi Pani już po ustaniu zatrudnienia/ubezpieczenia i zasiłek macierzyński z tego tutułu ubezpieczenia/zatrudnienia nie będzie przysługiwał a jedynie zasiłek chorobowy do dnia porodu.
Dziękuję za informację.
Witam ponownie, tym razem nurtują mnie kolejne pytania. Zostało mi przykładowo 14 dni zwolnienia, żeby nie przekroczyć 182 dni. Jeżeli dostanę zwolnienie lekarskie na 22 dni a dostanę wezwanie na komisję, to czy ZUS zapłaci mi tylko za 14 dni, czy za całość, jeżeli komisja mnie ”uzdrowi”? A może, całkowicie cofną mi ten zasiłek za 22 dni?
Tylko za 14 dni czyli do 182 dnia niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik określa wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż ta orzeczona w zaświadczeniu lekarskim.
Dziękuję, a proszę mi powiedzieć, czy na taką komisję muszę brać jakieś papiery ? Obecnie leczę się na depresję prywatnie, i sam nie wiem co robić dalej, nie wiem jak taka komisja wygląda.
odpowiedź udało się znaleźć w wypowiedziach na forum,więc nie ma już potrzeby pytania,ale i tak dziękuję
dzień dobry czy mógłby ktoś podpowiedzieć czy osoba która została zwolniona po kilku latach pracy na całym etacie może liczyć na zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia jeżeli poważnie zachorowała tydzień po ustaniu stosunku pracy i otrzymała łącznie ponad 50-dniowe zwolnienie lekarskie ale po zakończeniu starej pracy nie zdążyła się zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotna i wystąpić o zasiłek dla bezrobotnych
Dzień dobry, umowa o pracę zakończyła się dn. 15.06.20 na zwolnieniu lekarskim byłem od 20.05.20 do 22.06.20, następne zwolnienia już po zakończonej umowie od 23.06.20 do 10.07.20 i od 11.07.20 do 31.07.20r. W sierpniu otrzymałem dodatek solidarnościowy. We wrześniu zarejestrowałem się w urzędzie pracy i otrzymałem zasiłek dla bezrobotnych. ZUS nie wypłacił zasiłku chorobowego za okres od 16.06.2020 do 31.07.2020r ponieważ nie złożyłem jeszcze wniosku, chcę złożyć wniosek w październiku do ZUS o wypłatę w/w zasiłku chorobowego ale obecnie od września przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych. Pytanie 1. Czy będzie przysługiwać zasiłek chorobowy za tamten okres (16.06.-31.07.2020, gdy obecnie od… Czytaj więcej »
1. Tak.W tamtym okresie nie był Pan uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych. Uprawnienie do zasiłku dla bezrobotnych potwierdza decyzja o jego przyznaniu. W tym okresie/za ten okres nie pobierał Pan dodatku solidarnosciowego.
2. ZAS-53 i Z-10 a pracodawca Z-3
3. Jeżeli nie dotyczy, proszę pozostawić te pola puste. http://e-prawapracownika.pl/5211/kiedy-skladamy-wniosek-o-zasilek-chorobowy-zas-53/
Witam. Pracowałam w dwóch szkołach. W jednej z nich miałam umowę do 30 czerwca, w drugiej na czas nieokreślony. Jestem na zwolnieniu chorobowym z tytułu ciąży. L4 miałam wystawione automatycznie do obu szkół do 13 lipca. Dostałam pismo z ZUS u, że muszę złożyć deklaracje za ten okres do 13 lipca. Tak też zrobiłam. Zaznaczyłam tam również, że od tego i tego mam umowę na czas nieokreślony. Następnie otrzymałam pismo, że od 1 lipca zostaje wypłacany mi zasiłek chorobowy z powodu braku ubezpieczenia zdrowotnego. I nie przysługuje mi macierzyński. Nie rozumiem tego ponieważ przecież mam umowę co równa się.ubezpieczenie.proszę o… Czytaj więcej »
Proszę napisać czy druga umowa na czas określony trwa nadal?
Stan faktyczny jest taki:
1/ jedna umowa w jednej szkole do 30.06.2020
2/ druga umowa w drugiej szkole do data ?
3/ niezdolność do pracy od 13 lipca 2020
4/ zasiłek macierzyński od? data
2/ umowa na czas nieokreślony
3/L4 mam od Marca
4/jeszcze nie urodzilam. Termin koniec października
Z umowy na czas nieokreślony powinna Pani nadal otrzymywać zasiłek chorobowy a potem zasiłek macierzyński.
Jeszcze jedno pytanie. Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz właśnie od tego 14 lipca? Chodzi mi o zakład pracy, w którym stosunek pracy wygasł. Jak okazało się nie było one wystawiane ponieważ nie wyswiatlalo się lekarzowi i tylko było wystawiane do aktualnego pracodawcy a okazuje się, że należy mi się do dnia porodu zasiłek. Lekarz powinien ręcznie wpisać NIP. Czy jest to możliwe?
Tak, należał się zasiłek chorobowy do dnia porodu też z tego stosunku pracy który już ustał.
http://e-prawapracownika.pl/3149/terminy-wystawiania-zwolnien-lekarskich/
czy podczas zasiłku rehabilitacyjnego może być kontrola?
Tak, pod względem prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy.
ale nie pracuje w tym momencie. jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym. więc może być kontrola czy nie?
?
Dobry wieczór. Dnia 31 maja skończyła się moja umowa o pracę. Od 3 czerwca do dzisiaj jestem na zwolnieniu lekarskim. Do wystawienia Zwolnienia podawałam NIP ostatniego pracodawcy z zaznaczeniem że zatrudnienie ustało. Pierwszy zas-53 składałam przez Pue zbiorczo dla 3 zwolnień plus z-10. Dostałam pismo z ZUS do mojej wiadomości skierowane do ostatniego pracodawcy z prośba o wystawienie z-3. Czy ten druk nie jest tylko dla obecnych pracowników lub tych którzy Rozpoczęli zwolnienie w trakcie umowy i kontynuują je bez przerw po ich ustaniu?
Ten druk jest podstawą do ustalenia wysokości zasiłku chorobowego i nie ma znaczenia czy niezdolność do pracy powstała w trakcie czy już po ustaniu zatrudnienia.
Dziękuję za odpowiedź.
Witam. Pracuję w dwóch szkołach. W jednej mam pełny etat, w drugiej pół. 31.08.2020 kończą mi się umowy i nie zostaną one przedłużone. Od 20.08.2020 jestem na L4 w związku z ciążą i będzie ono przedłużane do dnia porodu (powody nieistotne) Jeśli w obu szkołach łącznie przez ostatnie 12 miesięcy zarabiałam kwotę A to teraz do dnia porodu ZUS będzie obliczał i wypłacał średnią z tamtych 12 miesięcy przepracowanych? Czyli wychodzi kwota A. Wiem , że będzie to już po ustaniu zatrudnienia Czy teraz za każdym razem muszę składać jakiś wniosek do ZUS po każdym nowym wystawionym chorobowym? czy od… Czytaj więcej »
1. Podstawa wymiaru zasiłku jest ustalana jako średnia z 12 miesiecy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy w każdej szkole osobno. Jeżeli okres przepracowany jest krótszy niż 12 miesiący to podstawa będzie ustalana z faktycznie przepracowanych miesięcy. 2. Lekarz powinien wystawić 2 zwolnienia lekarskie dla każdego byłego pracodawcy osobno. Do zwolnień lekarskich podajemy NIP byłych pracodawców. Do każdego zwolnienia wystawioneo po ustaniu zatrudnienia przekazujemy do ZUS wniosek o zasiłek ZAS-53 przez cały okres trwania niezdolności do pracy i jednorazowo oświadczenie Z-10. 3. Wypłata zasiłku przez ZUS następuje na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, jednak nie później niż 30 dni od daty… Czytaj więcej »
8.06 ustał stosunek pracy od10.06 mam niezdolność do pracy z powodu choroby, zwolnienie mam do 09.07 złożyłam wniosek o zasiłek chorobowy. Od 10.07 będę nadal na zwolnieniu lekarskim czy muszę kolejny raz składać wniosek o zasiłek chorobowy?
Do każdego zwolnienia lekarskiego wystawianego po ustaniu zatrudnienia należy przekazać do ZUS wniosek ZAS-53
Dzien dobry, 29 lutego zakonczylam prace na umowe o prace ( pracowalam w tej firmie 9lat).Od 2 do 6 marca bylam w tej samej firmie na umowie zlecenie. Od 12marca do 29 maja przebywalam na zwolnieniu lekarskim. Zus twierdzi ze nalezy mi sie zasilek chorobowy po ustaniu zatrrudnienia ale wyliczony z umowy zlecenie (co jest oczywiscie mniej korzystne dla mnie). Czy ma racje?
Jest to Pani ostatni tytuł ubezpieczenia i z niego należy się zasiłek chorobowy nie z umowy o pracę. ZUS ma rację.
Jezeli na tej umowie 5dniowej zarobilam 800zl to nalezy mi sie zasilek ok. 500zl za miesiac?
Te 800 zł to brutto czy netto?
Brutto. Myslam ze trzeba przeliczyc ta kwote na caly miesiac i dopiero wyliczyc zasilek.
To jak obliczyc wysokosc zasilku? Z wynagrodzenia za te 5 dni czy przeliczajac jakbym pracowala caly miesiac?
Dzień dobry, umowa zakończyła się dn. 15.06.20 byłem na zwolnieniu od 20.05.20 do 22.06.20, następne zwolnienie już po zakończonej umowie od 23.06.20 do 29.06.20. Czy otrzymam zasiłek chorobowy z ZUS za ostatnie zwolnienie, czy jest jednak wymagane 30 dni zwolnienia po ustaniu zatrudnienia?
W Pana przypadku nie jest wymagana 30 dniowa niezdolność do pracy w celu uzyskania uprawnienia do świadczenia, ponieważ niezdolność do pracy powstała jescze w trakcie zatrudnienia i trwa po jego ustaniu. Proszę złożyć do ZUS Z-10 i ZAS-53
Dziękuję bardzo za odpowiedz, mam jeszcze pytanie odnośnie dodatku solidarnościowego, a mianowicie jak będę na zwolnieniu do 10.07.20 i później złoże wniosek o dodatek solidarnościowy, to za miesiąc lipiec otrzymam zasiłek chorobowy za 10 dni i za resztę miesiąca dodatek? Czy to jest inaczej liczone?
Z tego co wyczytałem nie ma obowiązku rejestracji w Urzędzie Pracy, aby otrzymać świadczenie w postaci dodatku?
Witam! Jestem na l4 na kręgosłup od 22.06 do 3.07 Umowę mam do 30.06 i już wiem ze nie zostanie ona przedłużona. Zwolnienie będę chciała przedłużyć u ortopedy bo ledwo chodzę. Chciałbym zapytać czy muszę składać jakieś wnioski do ZUS aby zasiłek został wypłacony? Jesli tak to czy zrobić to po ustaniu zatrudnienia czy dopiero po przedłużeniu zwolnienia. Bardzo prosze o pomoc bo nie chce narobić bałaganu.
Proszę zerknąć tutaj: http://e-prawapracownika.pl/5211/kiedy-skladamy-wniosek-o-zasilek-chorobowy-zas-53/ a w przypadku pytań proszę pisać.
Dzień dobry, jaki jest termin od wystawienia zwolniena, umowa rozwiązała się, na złożenie druków Z-10, i ZAS-53 do ZUS
Taki sam termin obowiązuje dla Z-10 i ZAS-53 proszę zerknąć jest we wpisie na blogu pod tym linkiem http://e-prawapracownika.pl/5211/kiedy-skladamy-wniosek-o-zasilek-chorobowy-zas-53/
Dzień dobry.Moja córka otrzymała rozwiązanie umowy z dniem 30 kwietnia br.( Likwidacja oddziału)od 29 kwietnia jest na L4. Pytanie dlaczego do 18 czerwca nie dostała zadnego zasiłku chorobowego.Natomiast pracodawca przekazał L4 dopiero 27 maja.Czy postapili prawidłowo
Pracodawca do ZUS powienien przekazać zaświadczenie Z-3 w terminie jak powyżej we wpisie na blogu.
Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie nr NIP. Czy jeśli mój stosunek pracy ustał a ja jestem nadal na zwolnieniu lekarskim (umowa zakończyła się 30.04.2020 a ja jestem na L4 nieprzerwanie od 14.04.2020) to jaki mam obowiązek podać nr NIP przy kolejnym zwolnieniu lekarskim? Ostatnie zwolnienie zostało odesłane właśnie do byłego pracodawcy co zostało później przyjęte przez ZUS (zwolnienie widoczne w panelu ePUAP).
Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Byłego płatnika składek na Pani ubezpieczenie czyli NIP ostatniego pracodawcy na podstawie którego zaświadczenia Z-3 jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.
Witam. Moja sprawa wygląda tak że moja umowa wygasła 30.04 tego roku. Od 22.04 do 08.05 byłam na zwolnieniu lekarskim. Do końca kwietnia rozliczyl się że mną pracodawca. I rozumiem że za 8 dni mają powinien zapłacić ZUS. (Jeszcze nic nie dostalam) lecz z dniem 11.05 poszłam na kolejne zwolnienie które trwa nieprzerwanie do dziś i jest wystawione do 06.07. Najpierw 11.05-09.06 A później 10.06-06.07. Czy za ten późniejszy okres należy mi się świadczenie? Wiem że na l4 ma się 14 dni od zakończenia umowy. I się w tej dacie mieszcze . Jednak obawiam się że może to kolidowac z… Czytaj więcej »
Nie będzie kolidowało z wcześniejszym zwolnieniem lekarskim. Za 8 dni niezdolności do pracy powinna Pani otrzymać zasiłek chorobowy. Za ten okres pracodawca powinien do ZUS przekazać zaświadczenie Z-3 a Pani Z-10.
Do kolejnego zwolnienia które powstało po przerwie i do 14 dni po ustaniu zatrudnienia w celu nabycia prawa do świadczenia niezdolność do pracy musi trwać co najmniej 30 dni. Pracodawca ponownie przekazuje do ZUS zaświadczenie Z-3 Pani jednorazowo Z-10 i do każdego zwolnienia wniosek ZAS-53 (może być zbiorczy za kilka zwolnień).
Dzień dobry, pomiędzy okresem zmiany zatrudnienia, który trwał 2 tyg byłem na zwolnieniu lekarskim. Wszystkie wymogi do wypłacenia zasiłku chorobowego zostały spełnione z wyjątkiem nieprzerwania umowy zlecenia na czas nieokreślony, którą podpisałem rok wcześniej i zwyczajnie o niej zapomniałem. Była to praca na przejazdach uberem, którą wykonywałem rok wcześniej. W uzasadnieniu odmowy wypłacenia zasiłku chorobowego podany był ten powód jako „kontynuacja pracy zarobkowej”. Chciałbym zapytać czy mam szanse na pozytywne rozpatrzenie mojego odwołania jeśli przez okres roku nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia w związku z tą umową zlecenie. Oczywiście nie byłem świadomy, ze to może wpłynąć na wypłate zasiłku. Z góry… Czytaj więcej »
Witam, ciąg dalszy pytania: czy w takim wypadku lekarz prowadzący może mi wypełnić ten wniosek o stanie mojego zdrowia? (połamałam kostkę) czy powinien to być tylko i wyłącznie ortopeda?
Lekarz pod którego Pani jest opieką.
Witam, napisała mi Pani wcześniej że co najmniej 6 tygodniu przed upływem końca zasiłku chorobowego muszę złożyć papiery o zasiłek rehabilitacyjny. Ostatni dzień zasiłku to 18.07 więc musiałabym składać papiery już na dniach jednak jest problem – wizytę u ortopedy mam dopiero 30.06 i wówczas on by mógł wypełnić mi papiery o stanie zdrowia. Co będzie jeśli złoże ten wniosek 30.06? 18 dni przed ostatnim dniem zasiłku chorobowego?
Będzie Pani w tym okresie w „zawieszeniu” okres zasiłkowy zakończony i od dnia nastepnego traci Pani ubezpieczenie zdrowotne a nie bęzie wiedziała czy zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne.
Witam.Od 16 kwietnia jestem na zwolnieniu lekarskim po operacji onkologicznej.30 kwietnia ustał moj stosunek pracy-nie przedłuzono umowy.W dalszym ciagu jestem na zwolnieniu lekarskim.Ostatnie zwolnienie zostało błednie wypisane Pani Doktor nie zaznaczyła opcji iz nie jestem juz pracownikiem danej firmy.Dzisiaj otrzymałam telefon od kadrowej z byłej firmy iz zwolnienie wplyneło do byłej pracy.Czy Pani Doktor moze bez problemu poprawic zwolnienie bez zadnych konsekwencji dla mnie?
Tak nawet musi poprawić. Proszę zerknąć na stronę ZUS pod ten link: https://www.zus.pl/elektroniczne-zwolnienia-lekarskie-e-zla-/e-zla-informacje-dla-platnikow-skladek/stwierdziles-blad-w-zaswiadczeniu-lekarskim-e-zla
Dziekuje bardzo.
Dzień dobry, jestem na zasiłku chorobowym, niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia (14 dni przed końcem umowy) i trwa do dziś. Dotychczas korzystając z pomocy lekarskiej podpisywałem oświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia i wszystko było OK. Jutro idę do szpitala, nie wiem ile dni tam spędzę, być może wyjdę przed końcem obecnego zwolnienia (1 czerwca) a może też być tak, że będę musiał dłużej zostać w szpitalu. Jeśli wyjdę ze szpitala zanim skończy się moje zwolnienie lekarskie to po prostu pójdę na wizytę kontrolną do swojego lekarza i dostanę kolejne, ale co jeśli skończy się ono w czasie kiedy będę… Czytaj więcej »
Przy wypisie ze szpitala otrzyma Pan zwolnienie lekarskie za cały okres pobytu w szpitalu tylko należy taką potrzebę otrzymania zgłosić.
Czyli nie ma ryzyka, że jeśli obecne zwolnienie się skończy w trakcie pobytu w szpitalu to „przestanę być ubezpieczony”?
Jeśli ze szpitala wyjdę przed zakończeniem obecnie trwającego zwolnienia (jest do 1 czerwca) to po kolejne mogę iść 2 czerwca i nie będzie miało znaczenia, że w trakcie byłem w szpitalu?
Tak, nie będzie miało znaczenia, że w tym czasie przebywał Pan w szpitalu. Ważne jest, że pobierając zasiłek posiada Pan w związku z tym ubezpieczenie zdrtowotne i może korzystać z bezpłatnych wizyt lekarskich w ramach NFZ.
Dziękuję bardzo za szybką i konkretną odpowiedź.
Dzień dobry, U mnie sprawa jest bardziej skomplikowana. Z dniem 29.02.2020 zakończyłam prace po 3 latach w firmie. Następnie od 2.03.2020 byłam zatrudniona u innego pracodawcy. Dostałam wypowiedzenie z dniem 26.03.2020 z 2 tyg okresem wypowiedzenie, w międzyczasie nie musiałam świadczyć już stosunku pracy. Od 02.04 jestem na l4 (problem z kręgosłupem) na którym przebywam nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Teoretycznie dostała pismo z Zus-u że przekazali prośbę do ostatniego pracodawcy o druk Z-3. Pytanie czy na pewno przysługuje mi zasiłek chorobowy? Jak zostanie wyliczony zasiłek choroby ? Tylko z ostatniego pracodawcy ? czy z wpływów na konto z ostatnich 12… Czytaj więcej »
Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.
Jeżeli dzień 1 marca niedziela nie był dniem roboczym w tej firmie to podstawą wymiaru zasiłku będzie wynagrodzenie które Pani otrzymała za marzec. Podstawa wymiaru zasiłku ustalana będzie tylko z wynagrodzenia u obecnego pracodawcy.
Z opisu sprawy wynika, że przysługuje Pani zasiłek chorobowy.
Dzisiaj otrzymałem do wiadomości pismo z „mojego” ZUS-u kierowane do byłej firmy, a dotyczące przekazania Z-3a (którego ponoć nie dostarczyli). Rzecz w tym, że już dawno temu według pracownicy firmy ten druk został wysłany elektronicznie do ZUS, ale do właściwego terytorialnie dla płatnika składek. Pytanie brzmi więc: jeśli pobierałem zasiłek będąc jeszcze zatrudniony, a potem tytuł ubezpieczenia ustał, to który ZUS jest właściwy miejscowo? Bo odnoszę wrażenie, że ZUS w moim mieście błędnie zajmuje się tą sprawą.
Zaświadczenie powinno być przekazane do ZUS zgodnego z miejscem zamieszkania byłgo pracownika/zleceniobiorcy.
Pytam, bo w czeluściach internetu natknąłem się na artykuł lub nawet dwa, które twierdzą, że kontynuacja takiego zwolnienia powinna być wypłacana przez ZUS odpowiedni dla płatnika składek. Co innego w przypadku zasiłku, który rozpoczął się już po ustaniu zatrudnienia. Wówczas, właściwy dla wypłaty zasiłków jest ZUS odpowiedni dla miejsca zamieszkania (chodzi o te 14 dni już po ustaniu zatrudnienia). Na takie artykuły się natknąłem, ale nie mam pojęcia jak jest faktycznie. Dzwoniłem do ZUS i według Pani mnie obsługującej jak zwykle dowiedziałem się, że wszystko jest ok, ale mają ogrom pracy i mam czekać. Ja to wszystko rozumiem, ale dlaczego… Czytaj więcej »
Witam,
umowa zakończyła mi się 30.04.2020, od 29.04 kwietnia jestem na zwolnieniu lekarskim. Po wygaśnięciu umowy Firma przesłała do ZUS zwolnienie ale do mnie wysłali w dniu 08.05.2020 druk Z-3 z informacją, że mam go sama wysłać do ZUS.
Czy jest to zgodnie z prawem?
Czy to pracodawca powinien zgłosić?
Pracodawca po ustaniu zatrudnienia może przekazać zaświadczenie Z-3 Pani czyli byłemu pracownikowi lub do ZUS.
Witam, jak wygląda sprawa z zasiłkiem rehabilitacyjnym? Kiedy przysługuje? Jestem od 16.01 na zwolnieni bo miałam wypadek i połamałam kostkę, do tej pory nie jest sprawna i potrzebuję rehabilitacji, wiem, że jest coś takiego jak zasiłek rehabilitacyjny ale nie wiem jak to dokładniej wygląda.
Z góry dziękuję za info,
Paulina
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalesze leczenie i rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Na 6 tygodni przed upływem 182 dnia pobierania zasilkuchorobowego składamy do ZUS wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. Świdaczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O przyznaniu lub odmowie świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS. Powyższe 6 tygodni nie jest uregulowane nigdzie w przepisach i nie zachowanie tego terminu nie powoduje braku mozliwosci zlożenia wniosku a jedynie jest okresem potrzebnym na załatwienie sprawy w trakcie ubezpieczenia… Czytaj więcej »
jak rozumiem to nie muszę iść do lekarza aby mi wystawił jakiś zaświadczenie tylko wystarczy wniosek do ZUSU? Jeszcze spytam na jakiej podstawie lekarz orzecznik ma zadecydować, rozumiem, że jest jakieś spotkanie? I czy muszę być na nie przygotowana jakoś specjalnie?
Proszę zerknąć na stronę ZUS poniżej link
https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/swiadczenie-rehabilitacyjne/z-ubezpieczenia-chorobowego/niezbedne-dokumenty
Witam, mam pytanie. Dnia 16.01 wydarzył się wypadek i od tego momentu jestem na zasiłku chorobowym. Wówczas byłam na umowie o pracę, która wygasła mi 31.01.20r. (została nieprzedłużona). Moje pytanie brzmi, od 16.01 czy od 1.02 liczy się te 182 dni jakie mogę być na zasiłku? od 17.01-31.01 płacił pracodawca więc nie wiem czy te 182 dni tylko na ZUS czy wszystko razem.
Dziękuje
Sumujemy wszstko razem od 16.01 do 182 dni.
Witam,
Dnia 31.03 zakończyłem współpracę z obecna firma. Tego samego dnia udałem się do lekarza który wystawiłem mi zaświadczenie lekarskie odnośnie Choroby (taka jest data wystawienia w systemie ZUS) z data rozpoczęcia od dnia 1.04 do dnia 8.04. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy za ten okres ? Będę wdzięczny za odpowiedz, pozdrawiam
Zasiłek chorobowy przysługuje osobie która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerw co najmniej 30 dni (art. 7 ustawy zasiłkowej).
Pana niezdolność do pracy powstała już po ustaniu zatrudnienia i w celu uzyskania zasiłku musi trwać łącznie 30 dni. W innym przypadku za te dni nie otrzyma Pan zasiłku chorobowego za te kilka ni.
Dobry wieczór. W zeszłym roku 1.01.19 podjęłam pracę na czas nie określony, od 21.05.19 roku jestem na zwolnieniu, już raz wykorzystałam pełny okres zasiłku chorobowego, po dniu pracy poszłam na kolejne zwolnienie od 9.12.19r.konczy mi się w czerwcu zwolnienie od psychiatry nie czuję się na siłach żeby wrócić do pracy, dodam że jestem po operacji, i niestety po majowej kontuzji kolana, miałam założony gips, a teraz czekam na wizytę u ortopedy i fizjoterapeuty, nie mogę za bardzo chodzić co wiąże się z tym, że do pracy nie mogę wrócić, co mogę teraz zrobić? Na początku czerwca kończy mi się zwolnienie… Czytaj więcej »
Czy mogłabym uzyskać odpowiedź?
Tak, wystarczy jeden dzień przerwy i inny kod choroby żeby otworzyć nowy okres zasiłkowy tak jest w tym przypadku psychiatra -> ortopeda.
A jeśli nawet na ten dzień nie mogę wrócić do pracy, bo dojeżdżać muszę autem. A w miejscu pracy mam do przesjcia schody, dużo schodów.
To co wtedy?
Jeden dzień przerwy między zwolnieniami chorobowymi może Pani spędzić przykladowo korzystając z urlopu wypoczynkowego.
Dobrze rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Dzień dobry. Zawiesiłam działalność gospodarczą od 1.05.2020r. Na chorobowym przebywam nieprzerwanie od 30.03.2020r. Lekarz wystawia mi kolejne zwolnienia. Do czasu zawieszenia działalności wysyłałam zaświadczenia ZUS Z-3b. Proszę o informację jaki/jakie druki powinnam przesłać do ZUS już po zawieszeniu działaności i czy na każde zwolnienie oddzielne by otrzymać zasiłek chorobowy? I jeszcze jedno pytanie; Czy otrzymam zasiłek jeśli na moim koncie ZUS widnieje zadłużenie z tytułu nieopłacenia składki zdrowotnej? Nadmienię,że nie opłaciłam tej składki bo wcześniej złożyłam wniosek o zwolnienie z obowiazku opłacania składek na druku RDZ w ramach tarczy antykryzysowej. Decyzji z ZUS jeszcze nie dostałam ale warunki do zwolnienia… Czytaj więcej »
Do każdego zwolnienia lekarskiego należy wypełnić wniosek celem wypłaty zasiłku. Proszę złożyć ZAS-53 po ustaniu tytułu ubezpieczenia (zawieszenie firmy). Zadłużenie w mojej ocenie będzie wtedy gdy otrzyma Pani decyzję odmowną i nie ureguluje składek.
Dzień dobry mam pytanie. pracowałam w firmie 2 lata (w ostatnim roku byłam około 3 tyg na z zwolnieniu lekarskim), następnie byłam 182dni na zwolnieniu lekarskim. Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych? Proszę o pomoc, pozdrawiam.
Bardzo proszę w miarę możliwości o odpowiedz
Jeżeli podstawą wymiaru zasiłku była kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia to zasiłek powinien przysługiwać. Jeżeli zasiłek chorobowy był wypłacany po ustaniu zatrudnienia należy do UP przedłożyć zaświadczenie z ZUS.