Urlop bezpłatny
W myśl przepisów urlop bezpłatny może być udzielony tylko na wniosek pracownika. Co więcej, wniosek ten powinien być złożony na piśmie.
Pracodawca może:
- udzielić urlopu bezpłatnego zgodnie z wnioskiem pracownika,
- udzielić urlopu w innym terminie niż wynika to z wniosku lub na krótszy okres,
- odmówić udzielenia urlopu.
Jeżeli pracodawca odmówi udzielenia urlopu bezpłatnego należy zaakceptować jego decyzję. Od jego decyzji nie można się odwołać. Nie pomoże ani sąd, ani inspekcja pracy.
W razie urlopu trwającego ponad 3 miesiące, można przewidzieć odwołanie pracownika z urlopu, jeśli zaistnieją ważne ku temu powody. Brak takiego zastrzeżenia sprawi że odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego będzie niemożliwe.
Pracownik z własnej woli nie może przerwać urlopu bezpłatnego. Na podstawie porozumienia z pracodawcą może jednak nastąpić skrócenie okresu jego trwania.
Pobyt na urlopie bezpłatnym można wykorzystać w dowolny sposób. Na urlopie bezpłatnym możesz prowadzić działalność gospodarczą, ale wiąże się to z odprowadzaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Minusem urlopu bezpłatnego jest to, że okresu jego trwania nie wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, takie jak: długość okresu wypowiedzenia, wymiar urlopu wypoczynkowego, wysokość odprawy pieniężnej przy zwolnieniach grupowych i odprawy pośmiertnej, przyznanie i wypłata nagrody jubileuszowej itp.
W czasie urlopu nie otrzymujesz wynagrodzenia, pracodawca nie opłaca też twoich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. I co ważne, nie ma tu znaczenia długość trwania urlopu — urlop jest okresem zawieszenia ubezpieczenia.
Wniosek o urlop bezpłatny do pobrania poniżej
Podczas urlopu bezpłatnego masz prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, ale ustaje ono po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu.
Podstawa prawna:
- art. 174-174(1) Kodeksu pracy