Napisane przez on 9/03/2016 in urlop proporcjonalny, Urlop wychowawczy | 2 komentarze

Kiedy urlop wychowawczy obniża urlop wypoczynkowy

Kiedy urlop wychowawczy obniża urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 1551 § 1 pkt 2 Pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w przypadku zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

 

Obniżenie urlopu wypoczynkowego dotyczy tylko roku kalendarzowego w którym pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego i w tym samym roku powraca do pracy po trwającym co najmniej miesiąc urlopie wychowawczym.

Przykład (1551 § 1 pkt 2 lit.a.)

Pani Jola uprawniona do 20 dni urlopu wypoczynkowego, złożyła wniosek o urlop wychowawczy obejmujący okres od 17 VII 2015 do 16 VII 2016. Za rok 2015 przysługuje jej do wykorzystania cały urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni natomiast za 2016 r. urlop proporcjonalny do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego tj. 6 /12 z 20 dni.

 

 

Kiedy urlop wychowawczy nie obniża urlopu wypoczynkowego

Obniżenie urlopu wypoczynkowego nie dotyczy roku kalendarzowego w którym pracowniknabył prawo do urlopu wypoczynkowego i w tym samym roku powraca do pracy po okresie korzystania z urlopu wychowawczego

Przykład

Pani Jola uprawniona do 20 dni urlopu wypoczynkowego, będzie przebywała na urlopie wychowawczym w okresie od 01.03.2015 do 30 września 2015 r. Po powrocie z urlopu wychowawczego Pani Joli nie zostanie pomniejszony urlop wypoczynkowy, ponieważ w 2015 nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego i w tym samym roku powraca do pracy.

Z kolei gdyby Pani Joli umowa o pracę zawarta była do 30.11.2015 i pracodawca nie planował przedłużenia umowy, to urlop wypoczynkowy zostanie pomniejszony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (1551 § 1 pkt 2 lit.b.) i zostanie udzielony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia tj. 9/12 z 20 dni.

Print Friendly

2 Odpowiedzi na post “Kiedy urlop wychowawczy obniża urlop wypoczynkowy”

  1. Maniek pisze:

    „zostanie udzielony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia tj. 11/20 z 20 dn” – czy tu nie powinno być 11/12 z 20 dni?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>