Okresy nieskładkowe w świadectwie pracy
W świadectwie pracy należy wykazać wszystkie okresy nieskładkowe, które wystąpiły w trakcie zatrudnienia, u danego pracodawcy.
Okresy nieskładkowe wymienione są w art. 7 ustawy o emeryturach i rentach, stanowią katalog zamknięty co oznacza, że w rubryce ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy nie należy ujmować innych okresów niż wymienionych w tym przepisie.
Okresami nieskładkowymi są następujące okresy:
1) pobierania:
a) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy,
b) zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego,
świadczenia rehabilitacyjnego,
c) świadczeń wymienionych w lit. a i b po ustaniu obowiązku ubezpieczenia,
2) przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem,
3) urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą.
Przykład
W okresie zatrudnienia pracownik korzystał z miesięcznego urlopu bezpłatnego.
Okres urlopu bezpłatnego należy ująć w ust. 4 pkt 2 świadectwa pracy. Okres urlopu bezpłatnego jaki jest wymieniony w ustawie o emeryturach i rentach dotyczy urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych i innych instytucjach. Wobec tego okresu urlopu bezpłatnego nie należy umieszczać w ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy.
Ważne!
Okres urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie art. 174 § 1 oraz art. 1741 k.p. wykazuje się tylko raz w świadectwie, nie należy on do okresów nieskładkowych.
Przykład
Pracownik przez cały 2013 rok przebywał na urlopie wychowawczym.
Informację o okresie przebywania na urlopie wychowawczym należy umieścić w ust. 4 pkt 3 świadectwa pracy. Osoby przebywające na urlopach wychowawczych od 01 stycznia 1999 r. obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym.
Przykład
Pracownica od 1 czerwca 1994 do 31 grudnia 1995 korzystała z urlopu bezpłatnego w celu sprawowania opieki nad małym dzieckiem na podstawie art. 186 § 1 K.p
Okres ten wykazujemy w świadectwie pracy w ust. 4 pkt 2 oraz w ust. 4 pkt 10, ponieważ w okresie w którym pracownica przebywała na urlopie związanym ze sprawowaniem opieki nad małym dzieckiem przepisy nie przewidywały urlopów wychowawczych.
Nie mogę zrozumieć jednej sprawy. Gdzieś w opisach przeczytałem, że pracodawca w świadectwie Pracy nie może podawać ile pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Z drugiej jednak strony do świadectwa pracy dołączony jest dodatek podający okresy nieskładkowe, które przecież w 99 procentach przypadków związane są właśnie z przebywaniem na chorobowym. Czyli jeśli ktoś kiedyś chorował bardzo dużo, w ostatnim czasie już nie, to i tak ma wilczy bilet, bo nowy pracodawca mu nie powie, ale pomyśli: panu dziękujemy, bo pan może dużo chorować. Czy dobrze to rozumiem?