Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny
Maksymalny czas i cel na jaki może zostać zawarta umowa na okres próbny
Umowę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
Umowa o pracę na okres próbny może zostać rozwiązana na kilka sposobów:
- z upływem czasu na który została zawarta,
- za wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia przez pracownika,
- za wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia przez pracodawcę,
- bez zachowania okresu wypowiedzenia – na mocy porozumienia stron,
- bez okresu wypowiedzenia – dyscyplinarnie, musi zostać wskazana przyczyna wypowiedzenia.
Zgodna wola stron = możliwość rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron z dnia na dzień.
Przykład
Pracownik zatrudniony na 3 miesięczny okres próbny którego obowiązuje 2 tygodniowy okres wypowiedzenia chce rozstać się ze swoim pracodawcą z dnia na dzień czyli bez zachowania okresu wypowiedzenia na mocy porozumienia stron. Istnieje możliwość takiego sposobu rozwiązania umowy o pracę jedynie za zgodą pracodawcy. Podobnie gdy pracodawca zwróci się do pracownika z taką propozycją rozwiązania umowy o pracę też będzie potrzebował zgody pracownika.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny zależy od czasu na jaki umowa została zawarta:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Jak liczyć 3 dniowy okres wypowiedzenia – przeczytasz o tym we wcześniejszym moim wpisie.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub jego wielokrotność kończy się w sobotę, co oznacza, że umowa ulegnie rozwiązaniu w sobotę po upływie tygodnia lub 2 tygodni (art. 30 § 21 Kodeksu pracy).
Jak liczyć tygodniowy okres wypowiedzenia
- wypowiedzenie złożone 7 maja 2019 (wtorek) kończy bieg 18 maja 2019 (sobota),
- wypowiedzenie złożone 9 maja 2019 (czwartek) kończy bieg 18 maja 2019 (sobota),
- wypowiedzenie złożone 10 maja 2019 (piątek) kończy bieg 18 maja 2019 (sobota),
Jak liczyć dwutygodniowy okres wypowiedzenia
- wypowiedzenie złożone 7 maja 2019 (wtorek) kończy bieg 25 maja 2019 (sobota),
- wypowiedzenie złożone 9 maja 2019 (czwartek) kończy bieg 25 maja 2019 (sobota),
- wypowiedzenie złożone 10 maja 2019 (piątek) kończy bieg 25 maja 2019 (sobota),
W powyższych przypadkach 18 lub 25 maja (sobota) jest ostatnim dniem zatrudnienia. Nie ma tutaj znaczenia czy sobota jest dla nas dniem pracującym czy też w tym dniu wypada święto ustawowo wolne od pracy umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia czyli 18 lub 25 maja 2019r.
W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 2 dni (art. 37 Kodeksu pracy). Drogi pracowniku jeżeli to Ty wypowiesz umowę o pracę, dni na poszukiwanie nowej pracy nie będą Ci przysługiwały. Tych dni wolnych nie trzeba w żaden sposób udokumentować, żadnymi „dowodami” poszukiwań nowego zatrudnienia. Wystarczy złożyć wniosek pracodawcy w tej sprawie. Te dwa dni na poszukiwanie nowej pracy, można wykorzystać łącznie lub oddzielnie np.: w poniedziałek i czwartek ich wysokość jest niezależna od wymiaru etatu w którym jesteś zatrudniony.
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
Jeżeli w okresie wypowiedzenia umowy pracodawca udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego, pracownik zobowiązany jest urlop wykorzystać, nie może odmówić wykorzystania urlopu wypoczynkowego (art. 1671 Kodeksu pracy) i bez znaczenia jest która ze stron stosunku pracy wypowiedziała umowę pracownik czy pracodawca. Z kolei gdy pracownik w okresie wypowiedzenia będzie chciał wykorzystać urlop wypoczynkowy musi mieć zgodę pracodawcy na jego wykorzystanie.
Za okres urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 Kodeksu pracy). W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania umowy o pracę, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 171 § 1 Kodeksu pracy).
Wzory dokumentów do pobrania
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy.