Umowa na czas określony a ciąża
Problematyka zatrudnienia na okres próbny w okresie ciąży, uregulowana została w art. 177 Kodeksu pracy:
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Omówienie powyższego przepisu:
- Bez względu na wiek ciąży, przy zatrudnieniu na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.
Przykład
Pani Filomena P. będąc w 4 miesiącu ciąży, podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na jeden miesiąc na okres próbny od 1 do 30.06.2018r. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.
- Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Przykład
Pani Filomena P., podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na czas określony od 01.02 do 30.06.2018r. w ostatnim dniu zatrudnienia będzie w 2 miesiącu ciąży. Koniec umowy przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy i umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który była zawarta. Ale gdyby w ostatnim dniu zatrudnienia była np. w 4 miesiącu ciąży, pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia umowy do dnia porodu.
Przykład
Katarzyna C. zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca zobowiązany będzie do przedłużenia umowy.
Przedłużenie umowy do dnia porodu uprawnia pracownika do zasiłku macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.
Jak liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży
Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży czyli 28 dniom.
3 miesiące x 28 dni = 84 dni
84 dni : 7 dni = 12 tygodni
Kodeksowy upływ 3 miesiąca ciąży = 12 tygodniom a ostatnim dniem w którym pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy upływa z 84 dniem ciąży.
Wyrok SN z 15 stycznia 2019r. II PK 252/17
Zasady obliczania terminu, w którym upłynął trzeci miesiąc i aktywowała się ochrona, o której mowa w art. 177 § 3 k.p. wyjaśniono w wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2002 r. I PK 33/02 (OSNP 2004 nr 12, poz. 204). Z jego uzasadnienia wynika, że termin upływu trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni). Oznacza to, że dla aktywowania ochrony przewidzianej w art. 177 § 3 k.p. konieczne jest ustalenie, że w dniu, w którym umowa o pracę na czas określony miała ulec rozwiązaniu, upłynęło już co najmniej 85 dni (3 miesiące księżycowe + 1 dzień) od dnia poczęcia. Ochrona z art. 177 § 3 k.p. przysługuje bowiem dopiero po upływie trzeciego miesiąca ciąży, a nie w okresie do zakończenia trzeciego miesiąca ciąży.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy
- wyrok SN z dnia 5 grudnia 2012r I PK 33/02, OSNP 2004/12/204
Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć kiedy mogę bezpiecznie powiedzieć pracodawcy o ciąży. Obecnie jestem w 4 tygodniu ciąży. Moja umowa jest ważna do 31.12.2021. Wiem, że zostanie przedłużona, chciałabym też prosić o podwyżkę przy przedłużeniu, jednak podejrzewam, że umowa zostanie przedłużona na rok, maksymalnie 3 lata.
Kiedy zatem mogę powiedzieć pracodawcy o ciąży, zakładając, że umowę przedłuży mi na rok, tak aby w razie czego przysługiwało mi płatne L4 oraz zasiłek macierzyński?
Cześć, mam pytanie.
Posiadam umowę na czas nieokreślony jednak w pracy zmienia się spółka i placówkę przejmuje nowy pracodawca. Czy będąc w ciąży mogę być spokojna o powrót w to samo miejsce, mimo ze umowę mam na starą spółkę? Czy nowy pracodawca ma obowiązek podpisać ze mną nową umowę? Czy w razie gdybym dostała już nową umowę muszę przepracować jakiś określony czas zanim pójdę na L4?
Dziękuję za odpowiedz.
Cześć mam pytanie pierwsza umowę dostałam na 1 miesiąc i teraz podpisałam kolejna umowę na 1 miesiąc okresu próbnego u tego samego pracodawcy okazało się że jestem w ciąży czy pracodawca ma prawo przedłużyć mi umowę do dnia porodu proszę o odp
Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).
Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)
Czyli jak zorumie umowa powinna mi zostać przedłużona do dnia porodu
Cześć, jestem zatrudniona na 3/4 etatu na okres próbny 6m-cy, przepracowalam już ponad m-c ale niedawno dowiedziałam się, że jestem na początku ciąży. I teraz moje pytanie jakie prawa mi przysługują i od kiedy mogłabym pójść na l4 i w ogóle jaki sposób będzie ono wypłacane jeśli nie mam pełnego etatu a w dalszej kolejności jak wygląda potem macierzyński? Pozdrawiam
Witam, chciałabym od 2 miesiąca ciazy isc na zwolnienie l4 czyli od początku listopada. Umowa na czas określony kończy mi się na koniec listopada. Czy w takim przypadku pracodawca przedluzy mi umowę? Zgodnie z upływem tygodni do ostatniego dnia umowy tj. Do 30.11. Będę w 13 tyg ciazy
Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).
Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)
Dzień dobry. Miałam umowe o pracę od 12 lipca, na okres próbny, do 11 wrzesnia. Dostałam kolejną umowę w tej samej firmie od 12 wrzesnia do końca Marca przyszego roku(podpisałam ją kilka dni wczesniej). Tylko, że 12 Września to Niedziela i rozpoczęcie pracy nastąpiłoby jutro, czyli 13.09. Jestem w 23 tygodniu ciąży i rozchorowałam się. Czy mogę teraz iść na zwolnienie? Mimo że nie przepracowałam jeszcze ani jednego dnia na nowej umowie, ale mam ciągłość zatrudnienia od 2 miesiecy?
Okres wyczekiwania wynosi 30 dni tzn. tyle trzeba przepracować żeby nabyć prawo do wynagrodzenia chorobowego a potem zasiłku chorobowego. Ten warunek Pani spełniła i jeżeli jest taka potrzeba może Pani przejść na płatne zwolnienie lekarskie.
Witam, jestem w 14 tyg ciąży podpisałam dzisiaj umowe o prace, czy po 1 miesiacu pracy mogę iść na zwolnienie lekarskie, a umowa zostanie przedluzona do dnia porodu ? Czy zostanie zerwana ?
1. Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni). Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204) 2. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego: 1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu… Czytaj więcej »
Witam, jestem zatrudniona na czas określony umowa kończy się 31.08 od maja jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Firma chce teraz podpisać ze mną umowę na czas nieokreślony . Jaki jest interes firmy podpisywać umowę z pracownikiem który nie pracuje ? Czy ja przez to nie stracę żadnych świadczeń po urodzeniu dziecka ?
A może firmie zależy na takim pracowniku jak Pani:) Kiedyś Pani wróci do pracy. Po urodzeniu dziecka wystąpi Pani o urlop macierzyński potem rodzicielski i ewentualnie wychowawczy. Nie pozostając w zatrudnieniu z urlopów tych nie mogłaby Pani skorzystać. To jedne z plusów pozostawania w zatrudnieniu a jest ich trochę więcej jak jeszcze przykładowo urlop wypoczynkowy.
Dzień dobry, w dniu dzisiejszym podpisałam przedłużenie umowy na czas 2 lat. Poprzednia był to okres próbny na 2 miesiące. Kiedy mogę iść na zwolnienie spowodowane ciąża jeśli jestem w 4 miesiącu? Póki co nikt w pracy o tym nie wie.
Na płatne zwolnienie lekarskie może Pani przejść w każdym czasie.
Witam mam pytanie dostałam anks do umowy zmiana etatu na caly , między czasie dowiedziałam że jestem ciąży teraz moje pytanie jak dostałam anks 1 sierpnia czy moge iść na l4 czy muszę odczekać 30 dni? Lekarza każe mi iść na l4 A ja nie wiem czy mogę?
Jak najbardziej może Pani przejść na płatne zwolnienie lekarskie bez potrzeby oczekiwania 30 dni. Na temat jak będzie ustalana podstawa wymiaru zasiłku jest wpis na blogu po tym linkiem
https://e-prawapracownika.pl/4050/podstawa-wymiaru-zasilku-w-przypadku-zmiany-wymiaru-czasu-pracy/
Dziękuję za odpowiedź
Jeżeli jeszcze mogła się zapytać , jeżeli mam umowę od 1 czerwca na czas nie określony tylko pierw szef dał mi umowę na 1/4 na dwa miesiące po tym okresie dostałam anks na caly etat na czas nie określony,proszę mi powiedzieć czy również na leży mi się płatne l4 bo wiem że 20 osób pracodawca płacić 33 dni później ZUS
Tak, przejście z 1/4 etatu na cały etat nie powoduje utraty prawa do wynagrodzenia i obowiązku przepracowania 30 dni w nowym wymiarze czasu pracy. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego: 1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, (np.: umowa o pracę), 2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie). Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Wynagrodzenie chorobowe… Czytaj więcej »
Czyli jak bym poszła na l4 obecnie to będzie ono płatne, ma ciążę zagrożona i lekarza mówi że muszę iść l4 i dużo leżeć Ale też boję się że jak pójdę na l4 to szef mi nie zapłaci za l4 bo mi powiedział że muszę 30 dni przechodzi po tym dostaniu anksu
Więc muszę przechodzić 30 dni
Jeżeli z 1/4 zmieniłam na caly etat ?
Tak jak pisałam nie ma takiego obowiązku ani przepisu nakazującego przepracowanie 30 dni w nowym wymiarze czasu pracy.
Witam, zatrudniłam się umowę dostałam od razu na rok czasu jestem w ciąży a przepracowałem 2tyg . Czy mogę iść na L4? Czy będą mi płacić
Nie wiem czy była Pani zatrudniona wcześniej przed tą obecną umową.
Dla przypomnienia, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Wcześniej byłam za granicą 2lata . Czyli ani złotówki nie dostanę? Dziwne bo jeszcze przed praca zagranicą jak dawałam l4to mi płacili a w pracy byłam 2dni..
Odpowiedziałam Pani kiedy nabędzie Pani prawo do świadczenie, dodam jeszcze, że od pierwszego dnia przysługuje świadczenie ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10–letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Założyłam, że jest Pani zatrudniona na umowę o pracę bo tego też Pani nie pisze. Może i Pani była 2 dni w pracy ale czy spełniała Pani warunki na nabycia świadczenia o których już wspominałam?
Umowę o pracę mam od 18.05.2020 na czas określony do 17.08. 2021. Obecnie jestem na l4 i końcówka ciąży TP 11.08. Lekarz wystawił ostatnie l4 do TP. Czy po terminie porodu jeśli nie nastąpi jeszcze rozwiązanie mogę składać wniosek o urlop macierzyński? Czy taki urlop należy mi się jeśli umowa skończy się przed urodzeniem dziecka?
Umowa nie może zakończyć się przed urodzeniem dziecka bo pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu (należy przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie żeby wiedział o tym obowiązku).
Urlop jest uprawnieniem pracowniczym i jeżeli nie będzie Pani pozostawała w zatrudnieniu to urlop macierzyński nie przysługuje podobnie jest z urlopem wypoczynkowym. Będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński.
Mam pytanie jetwm w 7 tyg ciazy a umowa konczy mi sie 28 sierpnia czy przedurza mi ja do porodu a jak nie to co mam zrobic czy jest na to zloty srodek by nie zostac z niczym
Art. 177 § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Czyli pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.
Jestem w 6 tyg ciąży, dowiedziałam ze 4 dni temu. Lekarz kazał mi przejść na zwolenienie L4 a umowa na czas określony kończy mi się z dniem 30 września, będę wtedy juz w 13 tygodniu ciąży, czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić ? I nie przedłużyć umowy jeśli dowie się teraz, a ja będę na l4 ?
Jeżeli jest takie zalecenie lekarskie może Pani przejść na zwolnienie lekarskie a pracodawcy przedłożyć zaświadczenie lekarskie stanie ciąży tak żeby wiedział o obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu. Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy: § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta… Czytaj więcej »
Jest umowa na czas określony do 08.09.2021. W sierpniu ma być podpisana nowa umowa na czas nieokreślony od 09.09.2021. Jeżeli kobieta zajdę w ciąże w sierpniu, czy może od września iść na L4, czy ma pracować jeszcze 30 dni od nowej umowy czyli od 09.09.2021?
Jeżeli jest taka potrzeba to można przejść już we wrześniu na płatne zwolnienie lekarskie – nie ma obowiązku przepracowania 30 dni po podpisaniu nowej umowy.
Dzień dobry,
mam pytanie 31.08.2021r. kończy mi się umowa w firmie w, której pracuję od 1.09.2021r. i powinnam dostać teraz umowe na czas nieokreslony ale jestem 4 miesiącu ciąży i pracuje normalnie jak przyniosę teraz zaświadczenie że jestem w ciąży to pracodawca z automatu musi przedłużyć mi na czas nieokreślony? Czy tylko do dnia porodu a później już nie?
Z góry Dziękuję za odpowiedź
Proszę przekazać pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży tak żeby wiedział o obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu. Pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu ale może umowę przedłużyć na czas przykładowo nieokreślony.
Pisze Pani, że pracuje od 01.09.2021? Błędny rok Pani podała zatrudnienia w tej firmie.
Witam,
Dowiedziałam się że jestem w ciąży. Mam umowę o pracę na okres próbny od 15.01.2021 do 14.07.2021,czy pracodawca może mnie zwolnić tzn nie przedłużyć umowy? Czy powinnam mu zanieść zaświadczenie o stwierdzeniu ciąży czy poczekać do dnia końca umowy?
Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy:
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Dziękuję. Ale jeżeli to jest drugi tydzień ciąży? Nie rozumiem tego 3 paragrafu.
Umowę o pracę na okres próbny zawieramy na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. https://e-prawapracownika.pl/2487/umowa-o-prace-na-okres-probny/ W związku z powyższym Pani ma umowę na czas określony. Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni). Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02… Czytaj więcej »
Witam . Mam pytanie . Mam umowę na czas określony która została zawarta 1 maja 2021 do 31 lipca 2021 . 16 lipca będę w 3 miesiącu ciąży czy pracodawca może mnie zwolnić? Pracodawca o mojej ciazy już wie jak byłam w 9 tyg ciazy . Proszę o pomoc .
Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy:
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Jestem zatrudniona od 1.06.2021 na czas nieokreślony. Po upływie trzech tygodni poszlam na zwolnienie w związku z ciążą i poinformowałam o tym stanie pracodawcę. Jestem obecnie w czwartym miesiącu ciąży. Czy moja umowa na czas nieokreślony może zostac unieważniona?
Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy:
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Nawet jeśli krótko na niej pracowalam i zaraz poszłam na zwolnienie?
Witam.
Jestem zatrudniona na podstawie próbnej umowy o pracy od 7.06.21 do 31.08.21. 9.07.21 lekarz chce wypisać zwolnienia lekarskie wędliny ciąży. Czy pracodawca będzie przedłużać umowę ? Czy mam prawo iść na macierzyńskie od dnia porodu?
Dziękuje.
Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Jeżeli jest taka potrzeba może Pani przejść na płatne zwolnienie lekarskie aż do dnia porodu.
Witam, jestem na umowie na czas określony, trwającej 1 rok, a upływającej z dniem ostatniego dnia sierpnia br. Obecnie podpisałam wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron skracającej (poprzez okres 1 miesiąca wypowiedzenia )tę umowę do ostatniego dnia lipca. Czy w momencie gdy dowiaduję się o ciąży podczas okresu wypowiedzenia o stanie ciąży, który dopiero w dniu zakończenia umowy na czas określony przypadłby na 12 lub 13 tydzień ciąży kwalifikuje tę umowę do jej przedłużenia u tego pracodawcy do czasu porodu? Podczas gdy koniec okresu wypowiedzenia przypada przed 12 tygodniem? Co z podpisanym wypowiedzeniem? Jak postąpić w takim wypadku? Proszę… Czytaj więcej »
Witam, otrzymałam przedłużenie umowy od 1.07.21 do 31.03.22. Wcześniej pracowałam w firmie już przez rok to jest moja kolejna umowa, dowiedziałam się że jestem w 5 tygodniu ciąży czy pracodawca może mnie zwolnić? Kiedy mogę udać się bezpiecznie na L4?
Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy:
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Jeżeli jest taka potrzeba to na zwolnienie lekarskie może Pani przejść już teraz. Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynagrodzenie chorobowe wypłaci pracodawca a od 34 dnia będzie przysługiwał zasiłek chorobowy.
Dzień dobry. Mam umowę o pracę na czas określony do 30.08.2021. Od dnia 21.01.2021 jestem na zwolnieniu „ciążowym”, data porodu na 23.09.2021. Czy przedłużenie umowy do dnia porodu oznacza, że również za część września dostanę wypłatę czy tylko za sierpień?
Jeżeli będzie Pani przebywała na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu to zasiłek chorobowy otrzyma Pani do dnia 22.09.2021 a zasiłek macierzyński od dnia porodu tj. od 23.09.2021r.
Witam, jestem na miesięcznej umowie na czas określony po zakończonym stażu. Jestem w 5 miesiącu ciąży. Czy powinnam pójść na zwolnienie lekarskie przed zakończeniem umowy (koniec umowy jest 30 czerwca) czy np. już po czyli 1 lipca, nie wiem co wówczas będzie mi się należało, i jak będą wyglądały moje świadczenia. Czy jest jakaś różnica?
Moja firma ma kilka spółek, jestem zatrudniona w jednej z nich od 2007 r i mam umowę na czas nieokreślony. Od dwóch lat jestem zatrudniona w innej spółce w projekcie do 15.06.2021, a w swojej pierwotnej mam urlop bezpłatny do 15.06.2021 r. Zaszłam w ciążę i obecnie jest 9 tydzień ciąży, więc nie minęło 3 miesiące. Czy pracodawca może przedłużyć mi umowę mimo to do dnia porodu??
W tej drugiej spółce w której jest Pani zatrudniona do 15.06.2021 pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu, ale umowę może przedłużyć z własnej woli.
Właśnie wiem że nie ma obowiązku, ale chciałam się właśnie dowiedzieć czy może z własnej woli.
Witam ja jestem zatrudniona od 1.05.2021 do 31.07.2021 na umowę o pracę na okres próbny. Moja szefowa się niestety dowiedziała że jestem w ciąży i jestem w 7 tygodniu zaraz będzie 8 czy może mnie teraz zwolnić lub dać wypowiedzenie?
Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy:
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Witam, mam pytanie: Czy w art. 177 § 3 zapis przekraczający jeden miesiąc dotyczy tylko umowy na okres próbny czy też dotyczy umowy na czas określony.?
Koleżanka jest zatrudniona na umowę na czas określony na jeden miesiąc (od 12.05 do 11.06), pracodawcy przedłożyła zaświadczenie, że jest w ciąży powyżej 3 miesiąca, czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć jej umowę do dnia porodu?
art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Witam,
Obecnie jestem w 6 miesiącu ciąży, termin porodu wypada na wrzesień. Umowa na czas określony kończy mi się w październiku. Jak będzie wyglądał mój urlop macierzyński? Czy pracodawca będzie musiał przedłużyć mi umowę, czy do końca macierzyńskiego będę otrzymywać pieniądze z ZUSu? Jak to wygląda?
1. Urodzi Pani w trakcie zatrudnienia i pracodawca może ale nie ma obowiązku przedłużenia umowy na dalszy okres.
2. Urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym i będzie przysługiwał tylko w okresie kiedy będzie Pani zatrudniona.
3. W Pani przypadku na prawo do zasiłku macierzyńskiego nie ma wpływu czy pracodawca przedłuży umowę na dalszy okres, jeżeli umowa nie zostanie przedłużona będzie Pani nadal przysługiwał zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia ale już urlop macierzyński nie będzie przysługiwał ponieważ nie będzie Pani pozostawała w zatrudnieniu.
Czyli jak mam to rozumieć? Przez jaki okres czasu będę otrzymywać ten zasiłek? Czym różni się zasiłek macierzyński od urlopu macierzyńskiego?
Witam, mam umowę na czas określony którą trwa do listopada.
Niedawno dowedzialam się, że jestem w ciąży. Dłużej już nie dam rady pracować. Czy kiedy pójdę na zwolnienie które wystawi lekarz, wtedy pracodawca może żądać ode mnie w którym tygodniu/ miesiącu ciąży jestem ? Czy będę otrzymywać wynagrodzenie czy raczej zostanę z niczym ? Bardzo proszę o szczegółne wytłumaczenie.???? Dziękuję.
A od kiedy jest umowa?
Umowa na czas określony została podpisana 1.06.21.
Czy muszę przepracować jeszcze 30 dni i potem iść na zwolnienie lekarskie?
Jak obecnie muszę postępować? Bardzo proszę o pomoc z góry dziękuję.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, (np.: umowa o pracę),
2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie).
Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Witam.pracodawca nie przedłużył mi umowy. Przepracowałam rok,skończyła mi się umowa na czas określony 02.06.21r ale zrobiłam test ciążowy 04.06.21 wyszedł pozytywny jestem w ciąży czy przysługują mi jakieś prawa w stosunku od firmy ? Co mogę zrobić?
Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).
Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)
Witam . Mam umowę na czas próbny do dnia 30.06. jestem w 7 tygodniu ciąży , trzeci miesiąc kończy się 29.06 lub 30.06 . Czy umowa zostanie przedłużona ?
Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).
Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)
Witam, dostałam umowę 1kwietnia 2021roku na rok ale mam okres próbny 3 miesiące. zaszłam w ciąże i dostałam zwolnienie od 28.04.2021 roku. Nie mam pełnego przepracowanego miesiąca ale dostałam już pierwszą wypłatę bo jest wypłacana ostatniego dnia miesiąca. Czy teraz jak jestem w ciąży to dostanę normalnie wynagrodzenie ? Dostałam tez zakaz pracy od pracodawcy. Pozdrawiam
Poniżej link do wpisu na temat niezdolności do pracy w okresie wyczekiwania:
https://e-prawapracownika.pl/3259/zwolnienie-lekarskie-okresie-wyczekiwania/
Wysokość zasiłku chorobowego w okresie ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe a od 34 dnia niezdolności do pracy zasiłek chorobowy.
Czyli dostanę pieniądze czy nie dostanę ? Bo nie wiem bo nie mam przepracowanego całego miesiąca . To już w ogóle nie dostanę pieniędzy przez okres całej ciąży to dostanę bo ja już nie wiem….
Jeżeli obowiązuje Panią 30 dniowy okres wyczekiwania to otrzyma Pani wynagrodzenie chorobowe od 31 dnia zatrudnienia.
Witam,
mam pytanie odnośnie wyliczenia kwoty zasiłku macierzyńskiego. Pracuję od dwóch miesięcy, jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Przed rozpoczęciem nowej pracy miałam 6 miesięcy przerwy i nie pracowałam nigdzie. Czy kwota zasiłku to średnia z 12 ostatnich miesięcy, wliczając „puste miesiące” bez zarobków? Czy jest to kwota równa 80 % moich zarobków w nowej pracy przy założeniu roku macierzyńskiego?
Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe od 34 dnia niezdolności do pracy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy.
Za te 4 dni otrzyma Pan zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia i należało założyć oświadczenie Z-10 w celu uzyskania zasiłku za te dni.
Podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana jako średnia z 12 miesięcy (lub z miesięcy przepracowanych u tego pracodawcy jeżeli okres zatrudnienia u danego pracodawcy jest krótszy niż 12 miesięcy) poprzedzających miesiąc przejścia na zasiłek macierzyński.
Witam. Chciałabym się dowiedzieć jak będzie wyglądało moje wynagrodzenie chorobowe w czasie ciąży, jeżeli od listopada 2020 do lutego 2021roku miałam umowę na 3 miesiące na pół etatu, a obecnie od 1 lutego 2021 w tej samej firmie zmieniły się warunki mojej umowy na 3/4 etatu ?
Zgodnie z art. 40 ustawy zasiłkowej, w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli:
• zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub
• w miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, o których mowa w art. 36.
Dzien dobry mam takie pytanie od 15.03 2021 mam umowe na pol etatu a od 1. 04. 2021 dostalam aneks do umowy na caly etat do 31.12.2021 jestem w 11 tyg ciazu i tu moje pytanie kiedy bez obaw moge isc na zwolnienie abym miala płacone. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Okres wyczekiwania na zasiłek przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę wynosi 30 dni i ten warunek Pani spełniła, a co za tym idzie nabyła prawo do wynagrodzenia chorobowego a potem do zasiłku chorobowego. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego: 1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, (np.: umowa o pracę), 2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie). Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym… Czytaj więcej »
Dzień dobry, w poniższych komentarzach nie znalazłam rozwiązania dla mojej sytuacji. Do końca sierpnia jestem zatrudniona w szkole na umowę na czas określony. Pracodawca i ja wyrażamy chęć podpisania umowy na czas nieokreślony od początku września. Termin porodu wypada na końcówkę września. Chciałabym udać się w najbliższych dniach na zwolnienie lekarskie. Czy jeżeli przez najbliższe 3,5 miesiąca będę przebywać na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży to będę mogła 1 dnia września bez problemu podpisać umowę na czas nieokreślony? Zachodzi obawa, że po tak długim czasie zwolnienia lekarskiego lekarz musi stwierdzić czy pracownik jest zdalny do pracy. Czy można podpisać umowę… Czytaj więcej »
Witam. Jestem w pracy na czas określony 3 miesiące od 1.03.2021 do 31.05.2021. Zaszłam w Ciążę w kwietniu więc teraz jest 4 może 5 tydzień ciąży. Wiem że w mojej pracy nie wytrzymam do 3 miesiąca. I moje pytanie brzmi jeżeli pójdę na l4 w połowie maja to czy będę w firmie na l4 czy na zasiłku chorobowym? I czy później zasiłek macierzy;ski będzie mi przysługiwał czy wtedy już tylko kosiniakowe świadczenie rodzicielskie?
Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. 1. Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym przysługuje wynagrodzenie chorobowe które wypłaca pracodawca (art. 92 Kodeksu pracy) od 34 dnia niezdolności do pracy wypłacany jest zasiłek chorobowy. Po ustaniu zatrudnienia wypłacany jest zawsze zasiłek chorobowy. 2. Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał jeżeli urodzi Pani w trakcie ubezpieczenia zatrudnienia. Jeżeli umowa nie zostanie przedłużona na dalszy okres to będzie przysługiwał zasiłek chorobowy do… Czytaj więcej »
Witam mam umowę tymczasową przedłużana co miesiąc pracuje tam od lutego dziś dowiedziałam się ze jestem w ciąży, czy dostanę zasiłek macierzyński z ZUS jak pójdę na l4?
Proszę zerknąć pod link poniżej
https://e-prawapracownika.pl/5417/przedluzenie-umowy-do-dnia-porodu-pracownikowi-tymczasowemu/
Dodaje że od lutego pracuje w tej agencji
Witam,
Mam pytanie, znajoma jest w ciężkiej sytuacji szuka dobrego rozwiązania.
Otóż dziewczyna pracuje na umowie próbnej 3 miesiecznej czyli do mają.
Potem podpisuje nową umowe na czas określony w tej samej firmie. Jeżeli podpisując umowę będzie w 1 miesiącu ciąży czy dopiero zgłaszając pracodawcy na przykład w czerwcu że jest w ciąży to czy jej umowa zostanie rozwiązana? Czy poniesie konsekwencje? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Na temat ochrony zatrudnienia kobiet w ciąży mówi art. 177 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy (popularna dyscyplinarka).
Nie ma obowiązku informowania pracodawcy o stanie ciąży.
Dobrze, czyli rozumiem że Pracodawca może również posadzić ja o wymuszenie zasiłku i zgłosić do ZUS żeby sprawdzili?
A przyczyną rozwiązania umowy , czyli ona sama osobiście się zgłosi, że już nie chce pracować i się zwolni ? Dobrze rozumiem? Mega dziękuję za odpowiedź????
Pracownik w trakcie pobierania zasiłku chorobowego czy będąc w ciąży może wypowiedzieć umowę o pracę, gdzie pracodawca nie ma takiej możliwości.
I jeszcze jedno, czy będąc na umowie o pracę pracodawca może żądać od kobiety w ciąży zaświadczenia w którym tygodniu bądź miesiącu obecnie jest ?
Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź ????
W celu przedłużenia umowy do dnia porodu raczej wskazane jest przedstawienie pracodawcy zaświadczenia o stanie ciąży tak, żeby wiedział o obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.
Witam, pracuje w jednej firmie umowa o prace na pełen etat od 01.03.21 do 01.03.22 Oraz w drugiej firmie na 1/4 etatu umowa o prace na czas nieokreślony. Jestem w pierwszym miesiącu ciąży kiedy zgłosić l4 w pierwszej pracy i czy jeżeli urodze przed końcem umowy przysługuje mi urlop macierzyński ? Na ile przysługuje mi zasiłek z pierwszej pracy a na jaki czas z drugiej ? Mogłabym prosić o wytłumaczenie co w takiej sytuacji dwóch prac ?
Każdą pracę należy traktować oddzielnie. Zwolnienie chorobowe lekarz powinien wystawić dla 2 firm. Nie może być tak, że w jednej firmie jest Pani zdrowa i chodzi do pracy a w drugiej Pani przebywa na zwolnieniu lekarskim, taka sytuacja spowoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego. Jeżeli urodzi Pani w trakcie zatrudnienia to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze nawet po ustaniu zatrudnienia. Natomiast urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym i będzie mogła Pani z niego korzystać tylko w czasie trwania zatrudnienia.
Mam jeszcze jedno pytanie jeśli pójdę na zwolnienie w 4 miesiącu ciąży, mając umowę zlecenie wraz z odprowadzanymi składkami chorobowymi , i moja umowa będzie aktywna w dniu porodu to w jaki sposób jest obliczany zasiłek macierzyński bo przeczytałam ze na podstawienie poprzednich 12 miesięcy ? A jeśli dostaje chorobowe z ZUS od 4 miesiąca w jaki sposób jest to obliczane ?
Wtedy podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie będzie ustalana ponownie, będzie taka sama jak podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.
Proszę zerknąć pod poniższy link:
https://e-prawapracownika.pl/3961/kiedy-podstawy-zasilkow-nie-ustalamy-na-nowo/
Podpisałam umowę na 3 miesiące. Od 1 marca do końca maja. Jestem na l4 ciążowym. W ostatnim dniu umowy będę w 14 tygodniu ciąży. Pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu? Czy będzie należał mi się zasiłek macierzyński? I czy będę musiała l4 przez cały okres ciąży wysyłać do pracodawcy czy też do ZUSu?
1. Pracodawca będzie miał obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu. Proszę przedłożyć pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży tak żeby wiedział, że ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu.
2. Jeżeli umowa zostanie przedłużona do dnia porodu to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński.
3. Przez cały okres zwolnienia chorobowego pracodawca będzie przekazywał do ZUS zaświadczenie Z-3 celem wypłaty zasiłku chorobowego. Przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym otrzyma Pani wynagrodzenie chorobowe a od 34 dnia zasiłek chorobowy. Zaświadczenie lekarskie wystawiane jest elektronicznie trafia do obecnego pracodawcy i do ZUS.
Witam
Mam dwa dochody jednej z umowy zlecenie która kończy mi pod koniec roku i są odprowadzane składki chorobowe. Oraz druga umowę o prace ta umowa jest przedłużana z miesiąc na miesiąc pracuje już w taki sposób od czerwca 2020 roku. Czy przysługuje mi zasiłek jeśli poszłabym na l4 po 12 tygodniach ciąży ? Oraz urlop macierzyński z tych dwóch przychodów ?. Dodam ze dopiero teraz dowiedziałam się ze jestem w ciąży.
Co do umowy o pracę proszę przeczytać wpis pod poniższym linkiem
https://e-prawapracownika.pl/5417/przedluzenie-umowy-do-dnia-porodu-pracownikowi-tymczasowemu/
Zasiłek chorobowy już teraz Pani przysługuje i z umowy o pracę i z umowy zlecenia nie ma potrzeby czekania do 12 tygodnia ciąży. Urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym i z umowy zlecenie nie będzie Pani przysługiwał. Ale pewnie pyta Pani o zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał jeżeli urodzi Pani będąc ubezpieczoną czyli w trakcie trwania umowy/w trakcie zatrudnienia.
Witam. Czy pracodawca może przedłużyć umowę na czas nieokreślony kobiecie w ciąży? Aktualnie posiadam umowę na czas określony, rozumiem że przedłużenie umowy po trzecim miesiącu następuje do dnia porodu. Ale czy jest możliwość, że pracodawca przedłuży ze mną umowę na czas nieokreślony?
Jeżeli pracodawca ma taki obowiązek to przedłuża umowę do dnia porodu jednak zawsze może przedłużyć umowę na czas nieokreślony to już zależy od pracodawcy.
Witam. Myślę o drugim dziecku. Umowę mam zawartą do września tego roku. Dodam że to moja pierwsza umowa u tego pracodawcy. Została zawarta od razu na rok. Czy jeżeli teraz zajdę w ciążę to czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu.? Czy później będę mogła liczyć na zasiłek macierzyński z ZUS.?
Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).
Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)
Kiedy powiedzieć pracodawcy ze jestem w ciąży? Czy muszę pracować do 12 tygodnia ciazy zeby umowa została przedłużona do dnia porodu Umowe? Umowe mam do 30.06.21r…
Witam, jestem w wyjątkowej sytuacji. Podpisałam umowę o pracę 1/04na 3 miesiące, po 2dniach pod wpływem emocji napisałam do szefa smsa z prośbą o anulowanie umowy.. Następnego dnia zrobiłam test ciążowy, przeprosiłam szefa prosząc o rozmowę.w zaistniałej sytuacji wszystko szefowi rano wyjaśniłam.. Poszłam do lekarza i dostałam l4na miesiąc.. Po czym szef zadzwonił zdenerwowany ze nie będzie za mnie bulił i wyśle mi wymówienie z pracy opierając się o treść feralnego smsa.. Co zrobić w takiej sytuacji. Przypomnę że z dniem 1/04stracilam zasiłek z urzędu pracy. Będę wdzięczna za pomoc
Witam,
Umowa na okres probny kończy mi się 30.04.2021, wtedy będzie 10 pełnych tygodni ciąży. Co w takim wypadku? Kiedy poinformować pracodawce o ciąży, zostanie mi przedłużona umowa do dnia porodu? Czy ew. przed 30.04 lepiej iść na l4 (mam wskazania)?
Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).
Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)
Dzien dobry… mam umoweo prace na czas określony od 3.02.2021 do 30.06.2021. Ale z dniem 8.04.21 podpisuje aneks do umowy z wyższym wynagrodzeniem. Jestem w 4 tygodniu ciąży. Czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu? Czy aneks cos zmienia? Czy będę mieć zasilek po porodzie? Kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie bo zle się czuje? Według moich obliczeń w ostatnim dniu umowy będę w 16 tygodniu ciąży. Proszę o pomoc.
1/ Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
2/ Aneks zmienia wynagrodzenie tak Pani pisze
3/ Okres wyczekiwania na zasiłek przy zatrudnieniu na umowę o pracę wynosi 30 dni i spełnia Pani ten warunek.
4/ Jeżeli umowa zostanie przedłużona do dnia porodu to będzie przysługiwał zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia.
Witam, Czy jeśli jestem zatrudniona na umowie o pracę (3 miesiące) i koniec umowy wychodzi mi 06.04.2021,a jestem zatrudniona od Grudnia (obecnie 12 tydzień ciąży,zaświadczenie lekarskie posiadam) to pracodawca ma prawo mi nie przedłużyć umowy czy powinien ? Będę wdzięczna za odpowiedź bo martwi mnie to.
Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).
Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)
Czy jak miałam pierwszy pieśniach umowę o pracę na czas określony a już jesteśmy na czasie nie określonym (czyli wynika 2 miesiące pracy) to mogę iść na l4? I dostane przelew z ZUS? Czy już mi przysługuje? 16 tydzień ciąży.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, (np.: umowa o pracę),
2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie).
Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Czyli mogę już iść na l4 ? I dostane normalnie zasiłek tak ?
Jestem na stażu od września, 19 kwietnia powinnam podpisać umowę o pracę na okres nie krótszy niż 4 miesiące. Jestem w ciąży w 16 tygodniu. Czy jeżeli pójdę na zwolnienie załóżmy po 2 dniach od podpisania umowy, które to będzie trwało do zakończenia ciąży będą należały mi się jakieś pieniądze? Czy muszę przepracować okres 33 dni? Czy do okresu wyczekiwania wliczy się okres przebywania na zwolnieniu w pierwszym miesiącu zatrudnienia? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Na temat niezdolności do pracy w okresie wyczekiwania proszę poczytać po poniższym linkiem:
https://e-prawapracownika.pl/3259/zwolnienie-lekarskie-okresie-wyczekiwania/