Czy warto korzystać z usług agencji pośrednictwa pracy

Większość osób poszukujących pracy, zwłaszcza po raz pierwszy, jest na rynku pracy nieco zagubiona. Przeglądają oferty pracy, nie zawsze wiedząc dokładnie jakie są ich oczekiwania, możliwości i realne kwalifikacje. Na późniejszych etapach wcale nie jest łatwiej – czy umowa, którą przedstawił potencjalny pracodawca, jest w porządku? O co pytać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej? W najtrudniejszej sytuacji są oczywiście osoby szukające pracy za granicą i nie znające języków obcych. Czy więc skorzystanie z agencji pośrednictwa pracy może te problemy rozwiązać? Sprawdźmy jakie są zalety szukania przez agencję pracy.

 

 

 

Co to jest – agencja pośrednictwa pracy

W dużym uproszczeniu, jest to firma zajmująca się rekrutacją polskich pracowników do firm znajdujących się zarówno na terenie naszego kraju, jak i za granicą. Nieco inaczej funkcjonują agencje pracy tymczasowej, a więc szukając pracy powinniśmy już wiedzieć, czy potrzebujemy zatrudnienia na stałe czy tylko na krótki okres czasu.

Ze względu na dobre zarobki za granicą, Polacy coraz częściej decydują się na znalezienie zatrudnienia w innym kraju. Szukanie pracy na własną rękę może okazać się zadaniem zbyt trudnym dlatego nasi rodacy coraz częściej decydują się na kontakt z agencją pośrednictwa pracy. Jedną z popularnych i godnych zaufania firm jest np. Soberka, gdzie możesz szukać zatrudnienia w Niemczech. Jeżeli decydujesz się na współpracę z inną firmą pamiętaj aby dokładnie sprawdzić czy firma ta jest godna zaufania, sprawdź czy firma jest zapisana w rejestrze i posiada odpowiedni certyfikat. By to zrobić możesz udać się do wojewódzkiego urzędu pracy lub przejrzeć wpisy na http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz.

 

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji?

Współpraca taka ma wiele zalet dla poszukującego zatrudnienia. Przede wszystkim bardzo łatwo jest ją nawiązać. Kiedy mamy już gotowe CV, wystarczy znaleźć za pośrednictwem internetu solidną i skuteczną agencję i skontaktować się z nią. Jak sprawdzić rzetelność agencji, opowiemy na samym końcu tego artykułu. A oto korzyści, jakie z tej współpracy mogą wynikać dla kandydata na pracownika.

 

Możemy szukać pracy mniej intensywnie

Trzeba wiedzieć, że pracownikom agencji pracy zależy na znalezieniu zatrudnienia dla osób, które powierzyły im realizację tego zadania. Wiąże się to dla nich oczywiście z różnorodnymi profitami, a więc są odpowiednio zmotywowani.

Jeśli więc nawiążemy współpracę z agencją, możemy być pewni, że jej pracownicy aktywnie i rzetelnie zajmą się zadaniem i wkrótce przedstawią nam co najmniej kilka interesujących propozycji. To zdejmuje z nas ciężar codziennego przeglądania portali ogłoszeniowych, wyszukiwania i sprawdzania setek ofert pracy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością na stopień dopasowania wymagań i oczekiwań potencjalnego pracodawcy względem naszych umiejętności, kwalifikacji zawodowych i możliwości zdobycia stanowiska. Dobra agencja pracy to pewność, że nie dostaniemy oferty zupełnie niedopasowanej do naszego profilu.

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za tym, że szukanie pracy z agencją to dobry pomysł. Mianowicie znacznie zwiększa się dostęp do ofert pracy. Należy bowiem wiedzieć, że niektóre firmy nie wystawiają ogłoszeń o poszukiwaniu pracowników na portalach ogłoszeniowych, w całości zdając się na agencje. Dzięki temu mamy dostęp do wszystkich ofert na rynku, także tych “ukrytych”.

 

Bezpieczna umowa o pracę – nie musisz znać przepisów prawa pracy

Współpraca z agencją pośrednictwa pracy daje nam przede wszystkim ogromne poczucie bezpieczeństwa, które ma znaczenie szczególnie dla osób szukających zatrudnienia za granicą naszego kraju.

Przede wszystkim jej pracownicy dokładnie weryfikują każdą umowę prezentowaną przyszłemu pracownikowi. Ich doświadczenie zawodowe pozwala im skutecznie zweryfikować uczciwość pracodawcy oraz sam dokument. Zazwyczaj doskonale wiedzą jakie zapisy powinny się w nim znaleźć, a jakie mogą okazać się niekorzystne lub wręcz szkodliwe dla pracownika. Znają dobrze zapisy niedozwolone i potrafią ze zrozumieniem czytać umowy.

Jednym słowem – zdając się na profesjonalizm i kompetencje pracowników agencji, zapewniamy sobie realne bezpieczeństwo. Nie musimy się obawiać, że trafimy na nieuczciwego pracodawcę, który na przykład obciąży nas ogromnymi kosztami, jeśli zdecydujemy się rozwiązać umowę wcześniej.

 

 

Bezpieczne miejsce pracy – jak nie dać się oszukać?

Każdy z nas słyszał mrożące krew w żyłach opowieści o osobach, którym na miejscu pracy zagranicznej zabrano paszport i dowód osobisty, a wynagrodzenie wypłacono dopiero po przepracowaniu całego okresu zapisanego w umowie. Z drugiej strony zdarzały się także sytuacje, w których obowiązki pracownika nijak się miały do warunków przedstawionych w ofercie pracy na dane stanowisko. W ten sposób pracownikowi wydawało się, że jedzie tylko jako osoba do sprzątania domu, a tymczasem musiał jeszcze opiekować się starszą osobą lub gromadką dzieci. Przykładów na tak niefortunne zatrudnienie można wymieniać setki, a wszystkie są przerażające. I choć zdarzają się naprawdę rzadko, to jednak nie ma wątpliwości co do tego, że nikt z nas nie chce ryzykować znalezienia się w takim położeniu.

Bezpieczne miejsce pracy może nam zapewnić tylko agencja. Dlaczego? Ponieważ ma wiedzę i doświadczenie oraz możliwość weryfikacji każdego pracodawcy i jego firmy. Podobnie jak w przypadku umowy, pracownik agencji wie na jakie sygnały i fakty zwracać uwagę, aby w morzu pracodawców znaleźć tych uczciwych.

Kwestie organizacyjne – tutaj także pomoże nam agencja pośrednictwa pracy

 

Jak wygląda przygotowanie i organizacja wyjazdu do pracy za granicą? Co trzeba mieć ze sobą, jakie dokumenty przygotować? Jak się dostać na miejsce? Wszystkie te kwestie muszą zostać dokładnie przemyślane, sprawdzone i zorganizowane. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na tego, kto się pomyli lub zapomni? W najlepszym wypadku nie dojedzie na miejsce, w najgorszym – straci pieniądze przeznaczone na wyjazd i perspektywę zatrudnienia.

Nawiązując współpracę z dobrą, profesjonalną agencją, możemy być spokojni. Zostaniemy objęci opieką także w sprawie organizacji wyjazdu. Pracownicy poinformują nas jakie dokumenty powinniśmy mieć ze sobą oraz które z nich należy przetłumaczyć na język kraju, do którego się wybieramy. Pomogą nam wypełnić wymagane dokumenty. Powiedzą także co warto ze sobą zabrać na wyjazd, a co możemy zostawić w domu.

Kolejna sprawa to oczywiście transport z Polski do miejsca pracy – tutaj także możemy liczyć na pełne wsparcie. Najczęściej agencja zapewnia dojazd, a nawet zakwaterowanie na nowym miejscu. To nie tylko ogromne udogodnienie, ale także gwarancja poczucia bezpieczeństwa.

 

Jak znaleźć dobrą agencję pracy i gdzie jej szukać?

Wiemy już dokładnie z jakich powodów warto poszukiwanie pracy, czy to w kraju czy za granicą, złożyć w ręce specjalistów z agencji pośrednictwa. Ale abyśmy mogli czuć się pewnie i bezpiecznie w takiej współpracy, musimy wybrać firmę rzetelną i uczciwą, o ugruntowanej opinii na rynku i bogatym doświadczeniu. Od czego zacząć poszukiwania? Jak zawsze – od przeszukania ofert zamieszczonych w internecie.

Pierwszą kwestią, na którą trzeba koniecznie zwrócić uwagę, jest to, czy agencja znajduje się w Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jeśli nie – nawet nie ma sensu kontaktować się z nią. Drugim miejscem, w którym warto szukać każdej z firm, jest rejestr przedsiębiorców, z którego dowiemy się jak długi jest jej staż.

Kiedy lista firm wpisanych do Rejestru Agencji Zatrudnienia jest gotowa, trzeba sprawdzić opinie na temat każdej z nich. Wybierzmy te, o których mówi się, że są rzetelne, uczciwe, skuteczne i profesjonalnie podchodzą do wszystkich kandydatów. Po zakończeniu tego etapu możemy przejść dalej i zapoznać się z ogłoszeniami, które wystawiają wybrane przez nas firmy. Czy zawierają szczegółowe informacje na temat oferty pracy? Czy dane kontaktowe są pełne? To może nam wiele powiedzieć o firmie.

Agencje pośrednictwa pracy oferują swe usługi na każdym portalu z ogłoszeniami dla osób szukających pracy w Polsce i za granicą. Można szukać samodzielnie, ale lepiej powierzyć to profesjonalistom.Nie trzeba się ich obawiać – taka współpraca może nam się bardzo opłacić. Zaoszczędzimy czas i pieniądze w czasie rekrutacji, zyskamy pomoc i bezpieczeństwo, a praca będzie dla nas przyjemnością. Trzeba jednak dobrze wybrać firmę, której zlecimy pośrednictwo pracy.

Artykuł zewnętrzny
Najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech znajdziesz na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments