Urlop tylko w dni pracujące

Zgodnie z art. 1542 K.p. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy, pracownika w danym dniu.

Urlopu wypoczynkowego należy udzielić pracownikowi wyłącznie w dni robocze przypadające danemu pracownikowi bez względu na to czy przypadają one w niedzielę albo święta.

 

Urlop w przeliczeniu na godziny

Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego stosujemy zasadę, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 K.p.)

Urlopu udzielamy w dni pracujące danego pracownika, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy tego pracownika w danym dniu.  Przeliczenie urlopu na godziny ułatwia rozliczanie w przypadku pracowników zatrudnionych w innych niż podstawowy system czasu pracy, a także zatrudnionych na część etatu.

 

Przykład

Pracownik zatrudniony na 1 / 2 etatu od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego w dniach od 3 do 7 marca 2014 r. Wymiar urlopu tego pracownika to 26 dni (posiada 10 letni staż pracy).

1. Pula urlopu w przeliczeniu na godziny wynosi 104 godz. (1/2 etatu x 26 dni) x 8 godz.)

2. Pracownik od 3 do 7 marca wykorzysta 5 dni roboczych tj. 20 godz. ( 5 dni x 4 godz.)

3. Pracownikowi pozostanie do wykorzystania 84 godz. (104 godz. – 20 godz. )

 

Przykład

Pracownik zatrudniony w systemie skróconego tygodnia pracy, uprawniony do 26 dni urlopu, będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego w dniach od 3 do 7 marca 2014 r. Zgodnie z harmonogramem pracownik miał świadczyć pracę:

1. W poniedziałek i wtorek po 12 godz., środę i czwartek po 8 godz.

2. Pracodawca udzielił urlopu w dni pracujące dla tego pracownika – zgodnie z jego harmonogramem tj. od poniedziałku do czwartku w wymiarze 40 godz.  (poniedziałek i wtorek po 12 godz. co daje 24 godz. plus środa i czwartek po 8 godz. co daje 16  godz. łącznie urlop w przeliczeniu na godziny wynosi 40 godz.)

3. Pula urlopu w przeliczeniu na godziny wynosi 208 godz. (26 dni x 8 godz.) po odjęciu urlopu wykorzystanego 40 godz. pozostaje do wykorzystania 168 godz.

 

Udzielenie urlopu wypoczynkowego na część dnia

Kiedy można udzielić pracownikowi urlopu na część dnia? – praktycznie jeden raz w roku, jeśli pracownikowi pozostaje „resztka” urlopu.

W myśl art. 1542 § 4 K.p. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments