Czas pracy niepełnosprawnych

Na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, od 10 lipca 2014 r. skrócone normy czasu pracy dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym będą stosowane bez konieczności dostarczania dodatkowego zaświadczenia lekarskiego.

 

Rozwiązanie to oznacza wykonanie wyroku TK z czerwca 2013 r. który zakwestionował znowelizowana przepisy tej ustawy, obowiązujące od stycznia 2012 r. Do końca 2011 roku obowiązywała zasada, według której czas pracy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym wynosił maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Od stycznia 2012 r. w wyniku nowelizacji ustawy, obowiązywała nowa zasada na podstawie której czas pracy niepełnosprawnych wynosił 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Pomimo tej zmiany osoby te mogły nadal pracować w skróconym czasie pracy ale pod warunkiem uzyskania od lekarza zaświadczenia w którym uzasadnił stosowanie skróconego czasu pracy.

Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że uzależnienie stosowania skróconego czasu pracy, od uzyskania zaświadczenia od lekarza jest niezgodne z art. 2 w związku z art. 69 Konstytucji.

Dla dociekliwych:

Art. 2 Konstytucji mówi:

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Art. 69 Konstytucji: Osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.

 

W związku z powyższym tylko do 9 lipca 2014 r. osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym, które nie legitymują się zaświadczeniem lekarskim uzasadniającym stosowanie skróconego czasu pracy, będą pracowały 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Od 10 lipca 2014 r. skrócone normy czasu pracy dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym wynoszące 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo będą stosowane bez konieczności dostarczania dodatkowego zaświadczenia lekarskiego.

 

Norma czasu pracy pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Wiele wątpliwości budził fakt czy pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze 1/ 2 etatu należy obniżyć wymiar czasu pracy do 3,5 godziny na dobę i 17,5 godziny na tydzień.

Art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych mówi o pracownikach niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego  stopnia niepełnosprawności zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy których czas pracy nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Nie ma tutaj mowy o pracownikach zatrudnionych na część etatu.

Ale zgodnie ze stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w opinii z dnia 18 kwietnia 2014 (znak: BON-I-52311-76-2-WK/14) w przypadku osób niepełnosprawnych zatrudnionych na część etatu, normy czasu pracy wskazane w art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji należy dodatkowo obniżyć proporcjonalnie do wymiaru etatu.  Co za tym idzie w  przypadku zatrudnienia na  1/ 2 etatu, wymiar czasu pracy wynosi 3,5 godziny na dobę i 17,5 godziny na tydzień.

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jol
jol
8 lat temu

czy pracownik ochrony mienia mający stopien umiarkowany może pracować zgodnie z obowiązującymi przepisami na poniższych zasadach?

180, 192, 212 godzin miesięcznie
z czego za godziny powyżej 168 godzin uznawane są za nadgodziny regulowane oddzielną umową zleceniem (druga nazwa tej samej firmy zatrudnia) i są wypłacane zgodnie z jej zapisami 3 zł za godzinę dopiero po uplywie 3 mieśiecy od momentu jej wykonania

każdorazowe odbycie tzw służby trwa 24h, czyli robimy od 8 do 11 służb miesiecznie

bardzo proszę o fachową odpowiedz z przypisaniem źródeł legislacyjnych

z góry wielkie dzieki ;P

marga
marga
9 lat temu

A jaka norma czasu pracy miesięczna jest dla pracownika o stopniu umiarkowanym , zatrudnionego jako osoba niepełnosprawna na recepcji a pracująca po 12 godzin ?

poi
poi
9 lat temu

czy osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym pracująca na 3/4 etatu ma prawo do skróconego czasu pracy?