Opieka na dziecko do lat 14 w wymiarze godzinowym od 2016

Nowe brzmienie art. 188 K.p.  wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

 

Deklaracja pracownika o sposobie wykorzystania  dni wolnych na opiekę

O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym dni wolnych na opiekę nad dzieckiem decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. (art. 188 § 2) Co za tym idzie nie będzie można w trakcie roku kalendarzowego zmienić wyboru z godzinowego na dni i odwrotnie. Wzór wniosku do pobrania TUTAJ

Przykład

Pracownik zatrudniony w systemie skróconego tygodnia pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w pierwszym wniosku złożonym  pracodawcy  dokonał wyboru wykorzystania omawianego zwolnienia  w dniach w wymiarze 2 dni w 2016 roku.  Pracownik świadczy pracę przykładowo w jednym dniu  pracuje 10 godzin w następnym 3 godziny, co za tym idzie nie może wykorzystać  jednego dnia 10 godzin a drugiego dnia w przeliczeniu na godziny. Skoro wybrał wariant w przeliczeniu na dni.

 

Jaka jest różnica pomiędzy wariantem w przeliczeniu na dni a w przeliczeniu na godziny?

Różnica pomiędzy wykorzystaniem dni wolnych na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w wymiarze godzinowym lub na dni polega na tym, że 2 dni można wykorzystać 2 razy a 16 godzin wielokrotnie.

 

Opieka w wymiarze godzinowym umożliwia zwolnienie od pracy na część dnia

 

Kiedy korzystniej w wymiarze godzinowym

Przykład wykorzystania dni wolnych w systemie skróconego tygodnia pracy w wymiarze godzinowym dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku. Pracownikowi przysługuje 16 godzin zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Pracownik pracuje w poniedziałek, wtorek i środę po 12 godzin a w czwartek 4 godziny piątek dzień wolny. Tym sposobem można uzyskać 4 dni wolne po 4 godziny zwolnienia na opiekę co daje 16 godzin lub tylko 2 dni zwolnienia np. w środę + czwartek tj. 12 godzin + 4 godziny = 16 godzin.

 

Kiedy korzystniej w przeliczeniu na dni

Przykładowo w przypadku pracownika wykonującego pracę w systemie równoważnym dopuszczającym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Pracownik pracuje po 12, 10, 8 godzin na dobę w tym przypadku korzystniejszym wariantem będzie wykorzystanie zwolnienia w przeliczeniu na  dni.

 

Zatrudnienie  w niepełnym wymiarze czasu pracy

Zwolnienie od pracy związane z opieką nad dzieckiem w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Przykład

3 / 4 etatu x 16 godzin = 12 godzin

1 / 2 etatu 16 godzin = 8 godzin

1/ 3 etatu  x 16 godzin = 5,33 = 6 godzin

1 / 4 etatu x 16 godzin = 4 godziny

 

 

Niepełnosprawni

Wykorzystanie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym będzie korzystniejsze dla pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym. Dla pełnego etatu wymiar wynosi 16 godzin w roku 2016

Skrócone normy czasu pracy dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy wynoszą 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Wykorzystując np. 2 dni zwolnienia = 14 godzin pozostanie jeszcze do wykorzystania 2 godziny.

Dla zatrudnionych w wymiarze czasu pracy pół etatu, czas pracy wynosi 3,5 godziny na dobę i 17,5 godziny na tydzień a wymiar zwolnienia na opiekę w wymiarze godzinowym wynosi 8 godzin.

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
7 lat temu

Czy jeżeli zadeklaruje urlop opiekuńczy rozliczany w godzinach, a następnie wypiszę wniosek o urlop na 8 godzin to czy to oznacza że zadeklarowałam się do rozliczania urlopu opiekuńczego w dniach? Chciałabym zaznaczyć iż pracuje na jedną zmianę 8 godzin dziennie. Nie znalazłam podstawy prawnej nakazującej wybieranie urlopu opiekuńczego z systemie godzinowym tylko na część dnia roboczego.

Angela
Angela
7 lat temu

Czy jak jestem pracownikiem w super mamecie to nie przysługuje mi urlop z tytułu opieki nad dzieciem w okresie świątecznym?

Anonim
Anonim
8 lat temu

Dziecko 12marca 2016 ukonczylo 14 lat. Do kiedy moge wybrać dwa dni opieki

Adamo
Adamo
8 lat temu

A jak sie ma opieka na dziecko przy systemie pracy 24 godzinnej. Czy pracodaewa musi wyplacic wynagrodzenie za 48 godzin ? Mam tutaj obawy bo to w sumie wychodzi 6 normalnych dni roboczych. U poprzedniego pracodawcy przy systemie 12 h otrzymywalem wynagrodzenie za 24 godziny.

Adamo
Adamo
w odpowiedzi do  Jowita
8 lat temu

Dziekuje za informacje. Zobaczymy czy tak tez w rzeczywistosci bedzie.

Adamo
Adamo
w odpowiedzi do  Adamo
8 lat temu

Firma w której pracuje rozlicza opiekę jako 8 godzin. Dla nich nie ma znaczenia że normalnie dzień pracy (słuzba) wynosi 24 godziny. Coż z koniem kopać się nie będę.

Kasia
Kasia
8 lat temu

Czy nauczyciel tez może wykorzystać opiekę nad dzieckiem godzinowo, czyli 16 godzin? Np potrzebuje tylko 2 godziny na wizyte u lekarza, czy mogę np rano być w pracy, prowadzic lekcje a o dwie ostatnie złożyc wniosek? Czy karta nauczyciela „mówi” , jak to powinno byc rozwiazane zgodnie z nowymi przepisami?

magda m
magda m
8 lat temu

Witam
Pracuję w 12 godz wymiarze czasu pracy, czy mogę wykorzystać dwa dni opieki nad dzieckiem (w sumie wyjdzie 24 godz). Czy przysługuje mi tylko 16 godz ( czyli na jeden dzień i 4 godz)?
Dziękuję za odpowiedź
Magda

Warmia
Warmia
8 lat temu

Nauczyciele taka sama profesja jak inne. Zatrudnionemu na pełny etat powinno przyslugiwać 16 godzin zgodnie z art. 188 KP w ktorym nie ma slowa o tym by dzielić przy pełnym etapie.

Ala
Ala
8 lat temu

Proszę o odpowiedź, jak te przepisy mają się do nauczycieli?

ulakomor
ulakomor
8 lat temu

No własnie, również jestem zainteresowana nauczycielami.Ponieważ norma wynosi 40 godzin, a wymiar np. 18, 22, 30.

ania
ania
8 lat temu

A jak będzie z nauczycielami ?