Kody literowe na zwolnieniu lekarskim

W zaświadczeniu lekarskim mają zastosowanie następujące kody literowe:

  • kod A – oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
  • kod B – oznaczający niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży;

Na pisemny wniosek ubezpieczonego lekarz może nie umieścić kodu „D” w zaświadczeniu ZUS e-ZLA . Brak kodu literowego w zaświadczeniu lekarskim spowoduje, że okres zasiłkowy wynosie 182 dni zamiast 270 dni i podstawa wymiaru zasiłku wyniesie 80% zamiast 100%

  • kod C – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu;

Ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności.

  • kod D – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą;

Na pisemny wniosek ubezpieczonego lekarz może nie umieścić kodu „D” w zaświadczeniu ZUS e-ZLA . Brak kodu literowego w zaświadczeniu lekarskim spowoduje, że okres zasiłkowy wynosie 182 dni zamiast 270 dni.

  • kod E –  stosujemy w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. Istotny kod uprawniający do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia w przypadku w którym niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.

 

W zaświadczeniu lekarskim na pisemny wniosek ubezpieczonego, nie umieszcza się kodu BiD

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments