Zmiana adresu pracownika w ZUS

Zgodnie z art. 36 ust. 13 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, o wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach w tym zamiana adresu płatnik składek zawiadamia w terminie 7 dni od zaistnienia zmian.
Zmianę adresu zamieszkania pracownika, pracodawca zgłasza poprzez złożenie dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA (do ubezpieczenia społecznego) i ZUS ZZA (do ubezpieczenia zdrowotnego)

 

Przykład

Pani Grażyna Kowalska zatrudniona w firmie na podstawie umowy o pracę  od 01.06.2015r. W dniu 5.02.2018r. zmieniła adres zameldowania, w tym też dniu poinformowała pracodawcę o zaistniałej zmianie.  Obecny adres: 52-500 Paszkin, ul. Kubusia Puchatka 7, poprzedni adres: 52-500 Dłutowo, ul. Gumisia 8/4

W przypadku zmiany danych adresowych, pozostałe dane wypełniamy tak samo jak w trakcie zgłoszenia do ZUS

Pracodawca ma czas na zgłoszenie zmiany 7 dni, ostatnim dniem na zgłoszenie zmiany jest dzień 12.02.2018r.

W formularzu ZUS ZUA w bloku I. „Dane organizacyjne” w polu 02.  „Zgłoszenie zmiany/korekty danych osoby ubezpieczonej” należy wpisać liczbę 1. informuje ona o zgłoszeniu zmiany danych ubezpieczonego.

 

Oraz wypełniamy blok XI. wpisując aktualny adres podany przez pracownika

 

W bloku  XIV. wpisujemy datę wypełnienia formularza

Pozostałe dane w formularzu ZUS ZUA tak jak pisałam powyżej wypełniamy/przepisujemy ze zgłoszenia ZUS ZUA które wysyłaliśmy w celu zgłoszenia pracownika do ZUS (przy zatrudnieniu).

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2009r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych  i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów.
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments